Martin Kutý

8. února 2023 9:51

Prodloužený víkend ve vánoční Rijece

Chorvatsko není zrovna klasická desitnace pro výlet v čas adventu, nicméně pokud je rozumné počasí, tak to může být super nápad. Náš cestopis je toho dokladem. V prosinci se totiž v Chorvatsku často teploty pohybují ještě okolo 10-15°C, takže to může být super destinace na útěk před naším sychravým počasím spojený s poznáváním měst, případně i přírody.

Vánoční Chorvatsko nemusí být vůbec špatný nápad

Je adventní čas roku 2022, u nás klasické škaredé předvánoční počasí, času na velké cestování příliš není, ale někam nás to táhne. Dívám se na Windy, jak vypadá počasí po Evropě a narazím na Chorvatsko, kde se teploty pohybují v posledních dnech okolo 12-15°C. Koukám na předpověď, která slibuje okolo víkendu podobné počasí a navíc po téměř celou dobu azuro. A tak dostávám nápad vyrazit do vánočního Chorvatska a užít si trochu cestování objevování, vánoční světýlka, punče apod. Mrkneme s přítelkyní na Booking a máme během pár minut rezervované obytování s krásnou slunečnou terasou v okrajové části Rijeky. Příjemným, i když ne úplně nečekaným překvapením jsou ceny ubytování, které jsou cca o třetinu až polovinu nižší, než v hlavní sezóně.

Ráno sedáme do auta a vyrážíme

Ve středu brzo ráno sedáme do auta a vyrážíme. Po cestě není počasí nic moc, ale na Slovinsku už začíná být znát, že míříme na jih- oblačnost se postupně trhá a mírně se otepluje. Do Rijeky dorážíme okolo 13 hodiny, je tady azuro, sluníčko příjemně hřeje a auto ukazuje 13°C. Parkujeme v poloprázdném městě (něco takového člověk v létě nezažije) a vyrážíme na obhlídku centra s vánočním osvětlením + procházku okolo moře. Na promenádě nacházíme příjemnou restauraci se zahrádkou, kde sedíme venku snad hodinu a popíjíme na sluníčku kávu. Říkáme si, jak je perfektní mít možnost se za pár hodin prakticky bez plánování čehokoliv dostat někam, kde je krásně a příjemně. Večer nesmí chybět vánoční trhy v centru, vánoční osvětlení a krásný vánoční strom.

Vánoční Rijeka a okolí

Další dny trávíme zčásti na naší slunné terase, na které je i v těchto dnech příjemné teplo a zčásti prozkoumáváním okolí. Určitě doporučujeme Opatiji a její krásné vánoční osvětlení a výzdobu a to především v centrálním parku a podél turistické trasy (chodníčku podél moře) začínající v Opatiji a končící v Lovranu. Určitě stojí za to vyrazit také do malého historického městečka Brseč s krásnými výhledy, kde si můžete sejít také na krásnou malou pláž. 

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš