Radoslav Schuster

20. prosince 2019 22:58

Rakousko - Vídeň 11.6.2019

Vídeň, město které vyhrává v soutěžích o nejlepších městech Evropy a naše bývalé hlavní město. Jaké vlastně je?

Zámek Schonbrunn

Mou první zastávkou byl zámek Schonbrunn. Tento zámek byl letním sídlem Habsburků. Původně na jeho místě stal lovecký zámeček. Nevím, co bylo mezi, vím ale, že císařovna Marie Terezie nechala zámek přestavět vesměs do dnešní podoby.  V tom, co Marie Terezie začala pokračoval i její syn, Josef II. 

Posledními Habsburky, kteří pobývali na zámku byli císař František Josef a Karel I. 

To bylo stručně k historii . 

Zámku se někdy přezdívá rakouský Versaill a to oprávněné. Zahrady jsou opravdu obrovské a jsou impozantní.

Na každém rohu je nějaká fontána, od těch obyčejných, po ty velkolepé. 

Krom toho má zámek jednu velice významnou věc. A tou je jedna z nejstarších zoologických zahrad v Evropě a vůbec na světě. 

Město Vídeň

Ze zámku se přesouváme metrem do centra Vídně. Metro má Vídeň velice příjemné. Minimálně mě se s ním příjemně jelo. Řekl bych, že je i čistější než to pražské. 

Nyní se nacházíme v centru města na velice známém náměstí. 

Toto náměstí je známé především díky soše Marie Terezie a maršálům, kteří jsou pod ní. 

Vedle sochy se nacházejí dvě muzea. Tyto muzea vám mohou připomínat Národní Muzeum na Václavském Náměstí v Praze. Jsou totiž stavěný ve stejném slohu. 

Nyní se přesouváme k takovému pražskému hradu Vídně. Jde o hrad Hofburg. Šlo o oficiální sídlo královské rodiny. Ta zde žila jak víme do roku 1918. 

Dnes hrad slouží jako sídlo rakouského prezidenta, kongresové centrum a mnoho dalšího věci. 

Teď se nacházíme u nejstarší části hradu. V budově na následujícím obrázku se nachází pokladnice s korunovačními klenoty. 

Omlouvám se za to, že je fotka otočená. 

Ještě sem dám několik fotek Hofburgu. 

A má poslední zastávka je před knihovnou. 

Na fotce před knihovnou můžete vidět sochu Josefa II. v obleku římského císaře. 

To je asi vše. 

Shrnutí

Vídně si oprávněné zaslouží právo být jedním z nejlepších měst Evropy a celkově na světě. Když se procházíte ulicemi historického města, jde na vás ten pocit toho, být v centru bývalého Rakouska-Uherska. Pro mě je to nejlepší metropolitní město v kterém jsem kdy byl. 

Ale je zde něco, na co bych měl upozornit. 

1. Na zámku Schonbrunn se nesmí fotit. 

2. Na různých obchodních třídách je spousta žebráků, kteří se snaží z vás za jakoukoliv cenu vytáhnout peníze. Často k vám přijdou a nutí vás koupit si nějaké noviny v němčině. Já se tomu vyhnul, ale mi známí, co tam byli se mnou ne. Nic takovým lidem nedávejte a ani se s nimi nebavte. A když vás budou dál otravovat, tak prostě opakujte výslovně ,,No!". 

3. Určitě si někde kupte Mozartovy koule. To je věc, kterou si přiveze z Rakouska každý. Krom toho, že jsou skoro v každém obchodě s turistickými kýči a v supermarketech, tak jsou i speciální obchody typu Lindt. Tam mají obrovský výběr Mozartových koulí. Vybere si tam každý. 

4. Nejezděte do centra autem. To platí u všech metropolitních měst a Vídeň není výjimkou. Když tam jedete autem, tak auto nechte na okraji a dojeďte do města metrem, tramvají a nebo autobusem. 

Krom toho je na každém rohu Billa, Spar a podobné supermarkety, takže když je budete potřebovat, najdete je. Stejně tak fastfoody jako McDonald's. 

To je vše, co bych k Vídni řekl. Pokud budete mít možnost jet do Vídně, tak rozhodně jeďte, stojí to za to. 


Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš