Týna Vašíčková

26. března 2018 21:56

Řecký stopařský deník: 2) Nafplio a Drepano

Jak jsme dostopovali do přímořského městečka Nafplio, rozluštili záhadu řecké obliby kávy a ubytovali se v kempu u moře.

Galerie Mapa

Řecko září 2015: Peloponés a Athény
9.9. STŘEDA

• Za svítání v olivovém háji spěšně balíme stan, aby nás tu nikdo neviděl a pokračujeme po silnici dolů z kopce na stop. Záhy nás bere chirurg v luxusním Mercedesu. Týna říká, že to musí být "stressfull job" a Štěpán dodává: "But you saving lifes". Chirurg na to: "Sometimes." A začne se hlasitě hurónsky smát. Vysazuje nás u odbočky na Argos. Prší. Tady nás bere pán, co umí jen řecky, s dodávkou od banánů, ale nějak se dorozumíváme. Zastaví nám v Argu u autobusové zastávky do Nafplio.

• Nafplio je krásné městečko benátského stylu, působí to koloniálním dojmem - všude palmy, kvetoucí oleandry, balkonky, roztomilé kavárny v malých uličkách. Týna se nad tou krásou rozplývá.

• Kafe za 2,50. Štěpán si dává double Greek kafe a přichází s teorií, proč Řekové tolik pijí kafe: "Protože v noci nemůžou spát kvůli vedru. Aby mohli druhý den fungovat." Něco na tom je, jak jsme si vyzkoušeli předešlou noc. Dáváme si zmrzlinu, Týna jahodu a Štěpán "black forest", sedáme si s tím na náměstí a pozorujeme, jak ořezávají palmám oschlé trsy listí.

• Místním autobusem se nám daří dojet do vsi Drepano, ve které je camp přímo u pláže. Protože jsme cestou sem zastavili v Tolo, Týna to pořád plete a myslí si, že jsme v Toloro - píše to i mamince do zprávy. Na recepci Týně berou občanku. Má strach, že jí bez dokladů někde zatknou, jako uprchlici, a ona jim bude tvrdit, že doklady má - v kempu v neexistujícím Toloro.

• Máme krásný bungalov s vlastní koupelnou, stěny jak z Flinstoneů, klimatizace, 100-200 m od pláže. Kupujeme na tři noci, za noc to vyjde na 30 euro.

• Cca v 15 hodin absolvujeme první koupel v moři, je pod mrakem a fouká. Voda je ale teplá a průzračná. Jsou tu malé rybky - jedna si s námi tvoří hejno. Velké ploché kameny, písek, drobné kamínky. Nikde žádné "fiťa" = chaluhy, přístup je pozvolný, lidí velmi poskrovnu. Vysíleni, ale spokojeni si dáváme dvouhodinového šlofíčka, abychom dohnali dvě předchozí noci, kdy jsme se vůbec nevyspali.

• Večer pijeme ouzo a sedíme na obětním oltáři pro mořského psa (= betonová placka směrem k moři na konci pláže - jsou tu nasypané granule. Pro koho - ha?).

• Týna: "Ty jseš tady jak faratón, smotaný v pohřebním rubáši." - aneb boj s typickými jižanskými pokrývkami = prostěradly.


Galerie

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš