Kristýna Kousalíková

4. září 2018 23:05

Roadtrip po slunné Mallorce

Je největší z Baleárského souostroví a skýtá nespočet dechberoucích míst, které matička příroda vytvořila. Šikovní lidé zase vytvořili silnice, abychom mohli tyto, nejen přírodní, krásy poznávat a obdivovat! Suma sumárum to dělá perfektní podmínky pro roadtrip po tomto sluncem prozářeném ostrově.

Galerie Mapa

Začátkem července letošního roku jsme díky výhodným cenám letenek do hlavního města - Palma de Mallorca, podnikli poznávací čtyřdenní výlet po ostrově. Letenky jsme koupili asi tři měsíce dopředu a současně s tím jsme si také objednali zapůjčení auta - naší malé Pandy (Fiatu Panda). Ačkoli jsme zdaleka neviděli vše, co Mallorca nabízí, objeli jsme ji během čtyř dnů a dostatečně nasáli její pohodovou atmosféru.

Z letiště Palma de Mallorca jsme se jednoduše shuttle busem dopravili do Hipper rent a caru, kde jsme si vyzvedli rezervované auto, což nám zabralo nejvýš 30 minut a už jsme si to trádovali do naší první zástavky, kerou bylo horské městečko Valldemossa. Ne nadarmo se říká, že cesta je cíl. Projížďka kolem pobřeží a kombinace - hory, stromy, moře a skály - se mi asi nikdy neokouká, výhledy během jízdy (samozřejmě z pozice spolujezdce!) jsou na Mallorce  oslnivé.


Ve Valldemosse se budete v sezóně cítit jako doma. My se s "domovem" setkali již při parkování, kdy při zdvořilém prohození pár anglických vět se sousedním parkujícím řidičem uslyšíme z již interní konverzace "dneska se upečeme miláčku". Ano, Češi tvořili v době naší přítomnosti tohoto městečka valnou většinu. Pokud rádi nakupujete suvenýry z cest pro své blízké nebo na památku třeba pro sebe, doporučuji je nakoupit právě zde. Originální, autentické mallorské výrobky všeho druhu najdete v místních obchůdcích, které potkáte takřka na každém rohu.

Další zastávkou byl přístav Pont de Soler se spoustou kavárniček, obchůdků, restaurací, ale také hotelových komplexů a tedy pláží přeplněných lidmi. Z přístavního městečka jsme se vypravili naší Pandou opět do vyšších nadmořských výšek. Během cesty musíte několikrát zastavit u krajnice, nebo na parkovištích a pokochat se výhledy, které se vám neustále nabízí a znemožnují vám plně se soustředit na řízení.

Jedno ze dvou jezer na cestě z Pont de Soler do Santuari de Lluc.


Noc v klášteře

Santuari de Lluc je krásný klášter, který leží na samotě poměrně vysoko v horách v severozápadní části ostrova. Zarezervovali jsme si pokoj a jednu noc tu složili hlavu. Okolí klášteru vybízí k romantickým procházkám a sledování východu či západu slunce. My jsme si vychutnali západ, který jsme sledovali při večeři na terase jedné ze dvou restaurací v okolí areálu. 

Ubytování v klášteře Lluc.


Nejkrásnější výhledy

Mirador es Colomer patří právem mezi nejnavštěvovanéjší místa na ostrově. Nám se bohužel nepodařilo vychutnat si zde západ slunce, jak nám bylo doporučeno, nicméně i přes den je toto místo kouzelné a nabízí skvostné výhledy. Když jsme na vyhlídku přijížděli, tak jsme chvíli měli pocit, že jsme omylem vjeli na cyklistickou stezku. Počet lidí, co si ten táhlý zatáčkovitý a občas dosti strmý kopec vyšlápnou po svých vlastních (šlapátkách) je úctyhodný.

Mirador es Colomer


Pokocháni přírodními skvosty se přesouváme na další zastávku, a sice do městečka Port d'Alcúdia v severní části ostrova. Kousek od města Alcúdia - jednoho z nejnavštěvovanějších měst na Mallorce, známého pro své starověké hradby.

Pláže bez lidí?

O Mallorce je známo, že se zde nachází jedny z nejkrásnějších pláží vůbec. Také je ale na těchto plážích v sezóně hlava na hlavě, což kouzlo těchto míst oslabuje. Zadat si do Googlu "hidden beaches in Mallorca" také nebylo zrovna nejlepším řešením, jak se vyhnout návalu turistů a užít si šumění moře a válení se v bílém písku o samotě bez hlučícího davu v pozadí. Nakonec se ale ukázalo, že občas stačí trochu se projít mimo vyznačené trasy a najdete zátoku, kde je (téměř) lidu prázdno.  Takový zážitek na nás čekal kousek za známou pláží Cala Molto, kde kromě asi tří v dálce parkujících jachet patřila pláž jen nám.


Noc v autě

Abychom si užili roadtrip se vším všudy, nemohli jsme vynechat přespání v autě, i přesto, že naše Pandička k přenocování zrovna neposkytovala nejpříznivější podmínky, jelikož jsem se ani já se svými 164 cm nenátahla na zadní sedadlo bez toho, aniž by to nehrozilo vyražení zubů koleny při případném nočním škubnutí. Nicméně jsme tento problém vyřešili tím, že jsme se uvelebili na sklopených předních sedadlech a v polosedě jsme se vcelku slušně vyspali. Jako ve většině zemí, ani na Mallorce není dovoleno spát v autě mimo kempy či místa k tomu určená. Kdo ale takové zákazy dodržuje, že.

Doporučujeme najít si nějaké tmavé místo, pokud parkujete v blízkosti letoviska, tak jako my u  Cala Ratjada, najděte si místo v některé z bočních ulic, například ze zadní strany nějakého hotelu či apartmánů, kde eliminujete riziko, že můžete někomu "vadit". Ideální ulice je taková, kde nejsou lampy.

Po noci strávené v autě, kdy nás vzbudil popelářský vůz něco málo před šestou hodinou ranní, jsme se vydali k pláži na sledování východu slunce. Po cestě jsme potkali pár jedinců, kteří se teprve vraceli z párty domů. Cala Ratjada, kde jsme strávili noc, je hodně živé letovisko s velkým počtem mladých lidí vyhledávajících bary a hospůdky, o které tu není nouze.

Během sledování výcházejícího slunce nám řádně vyhládlo a těšili jsme se na snídani. Problémem ovšem bylo, že místní podniky neotevírají ani jeden v 7 a většinou ani v 8 se snídaní moc nepochodíte. Rozhodli jsme se proto přejet o kus dál, konkrétně do městečka Son Servera, ať nám čekání rychleji uteče. Svižným krokem procházíme městečkem a doufáme v nějakou pekárnu či kavárnu, která už bude mít otevřeno, ale všechny podniky se teprve loudavým tempem probouzejí k životu. Ještěže existuje Google a my nacházíme jedinou kavárnu, která otevírá v 8. Aleluja - tostadas con huevo duro s pořádným kafem se nám už rozvoněly po stole a jeden z našich smyslů tak ihned zdárně uspokojily.

Posilnění jsme vyrazili prozkoumávat další krásné pláže východní a jihovýchodní části ostrova - Cala d'Or, Cala Mondragó - obě známé pláže byly, jak se dalo očekávat, přeplněné lidmi, takže hledání klidného místečka bylo obtížnější. Nicméně pláže byly opravdu krásné, opět bílý jemný písek a průzračná voda.  O něco horší byla jedna pláž v Santanyi, kde se voda podobala spíše barvě českého rybníku a ani okolí nás bohužel nijak nezaujalo, takže jsme se shodli, že jsme mohli toto místo s klidem v duši vynechat.

Poslední naší zastávkou před odevzdáním naší Pandy v Palmě, byla Colonia de San Jordi. Původně malá rybářská vesnička, v současnosti ale oblíbené prázdninové letovisko, především u německých turistů, kteří tu jednoznačně mezi návštěvníky dominují. Nachází se tu jedna z nejkrásnějších pláží Es Trenc - kilometr dlouhá písčitá pláž, která stojí za návštěvu.

Poté, co jsme zdárně vrátili auto do půjčovny, jsme ještě strávili poslední den v Palmě, kde jsme si užívali procházky po malebných uličkách, obdivovali osobitou architekturu a pojídali empanadas a zmrzlinu.

Tento ostrov nám učaroval, jelikož se tu nachází vše potřebné ke spokojenému životu - přenádherná krajina, která nikdy neomrzí, moře, krásné pláže (ač přeplněné) a to vše zalité sluncem. Jelikož jsme tu byli v plné sezóně, veškerá známá místa byla přelidněná, takže pokud to taky nemusíte, doporučujeme zaletět si sem rozhodně mimo sezónu a užít si všechna tato krásná místo a jejich atmosféru naplno!

Galerie

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se

Hezké povídání, díky za něj.

Pro inspiraci posílám odkaz na náš cestopis z Mallorky z dubna 2019 - http://horama.cz/horama-pesky/mallorca/

Pro přidání komentáře se přihlaš