Jan Macháček

5. června 2018 12:58

Se slovenskými Trabanty po Indii – roadtrip s Lada Svetom

Roadtrip po Indii v kopii ruské Lady, kterou vyrobili v Indii s třemi Slováky na palubě, kterým moc nerozumím, protože jsem z Prahy. Není to začátek vtipu, ale velkého dobrodrůža. Plán je zaútočit na nejvýše položenou silnici světa a pak si dát taky nějaké to Thali.

Kdo jede?

Za Ladou Svetom stojí Matěj aka Fabo, který plánuje trasu a Majo aka Junior, který letos vyjednával nákup auta od šíleného Inda. Třetí člen výpravy je Tibor, který dobře fotí a čtvrtým členem, jsem já – Honza Macháček. Krom toho, že se nemám žádnou funkci, tak jsem historicky prvním Čechem, který se expedice s Ladou účastní. Budu to mít krušné, moc nerozumím slovensky. 

Kam se jede?

Zde není moc co popisovat. Na začátku června začal Fabo s Juniorem ve městě Pune, kde přebírali auto od zrotčilého Inda a pak se vydali na sever do města Jodphur, kde 6.6. nabrali Tibora. Mě mají nabrat ve městě Srinagar v neděli 10.6. na letišti. Je to ambiciozní plán. V Indii jsou momentálně 45ti stupňové teploty a začínají monzumy.

Jediný plán, o kterém teď vím je (píši to 5.6.), že kluci plánují vyjet do nejvýše položeného sedla světa Khardung La Pass, kam vede silnice. Má to mít 5880 m.n.m. a je kousek od města Leh a pak nějak dolu. Sám moc nevím. Cíl je v Bombaji 29.6. 

Trasa je poměrně ambiciozní. Vede přes monzumové oblasti, pouště a Himálaje a pak nějak zpět

Čím se jede?

Normálně kluci z Lady Světom jezdí, jak ti bystřejší z vás pochopili, Ladou. Začali v roce 2013 a od té doby projeli půlku Afriky až do Libérie, několikrát to vzali přes Rusko a jednou přes Mongolsko. Minulý rok vyrazili přes všechny možné “stány” včetně Pákistánu až do Thajska.

Vždy vyrážejí ze Slovenska jednou z Lad, kterou někde rok před tím najdou nebo svaří. Ladám říkají Vasil. Zatím jich bylo pět a všechny ze SSSR. Letos je to jinak. Letošní Vasil s číslem 6 je indická verze. Jmenuje se PAL PREMIER 118NE, má zatmavená skla, klimatizaci, nosič a hlavně exkluzivní potahy – viz obrázek. Jen je škoda, že se do něj asi nevejdeme a do kopce nevyjedeme. 

Lada aka PAL PREMIER 118NE v plné kráse. Na rozdíl od svého sovětského vzoru nemá tolik prostoru ale zase se prý tolik nehřeje

A hlavně má tyhle naprosto exkluzivní potahy

Filmový trhák s Lada Svetom

Jak jsem psal, tak minulý rok se kluci vypravili ze Slovenska přes všechny možné státy až na hranice s Thajskem. Tam jim řekli, že mají smůlu a auta musí nechat na hranici. Jejich přednáška o této cestě byl masakr a plánovaný film bude určitě také. Tak mrkněte na trailer a pak klukům něco přihoďte na startovači, ať film mohou dokončit. 

Cestopis LIVE

Celé dobrodružství můžete sledovat v živém cestopisu. Vše budu přidávat den po dni. Prostě to bude takový deník z cesty.

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš