Venda Rošťák

11. dubna 2019 22:03

Sicílie

Sicílie je všude vychvalována pro své památky a přírodní scenérie. Dokonce je v některých dokumentech nazývána perlou Středomoří. Bohužel je tu i ono zásadní ALE!

Mapa

Po náročné rekonstrukci bytu jsme hledali týdenní únik mimo republiku a vzhledem ke zpáteční letence za 500kč vypadala Sicílie jako dobrá volba. Přečetli jsme pár cestopisů, zhlédli pár dokumentů a těšili jsme se na pohádkovou zemi. I ceny ubytování v dubnu byly za 35€ pro dva se snídaní více než příznivé. Malý batůžek na týden nebyl problém, tak hurá vyrazit. 


První čeho si na Sicílii všimnete je všudypřítomný odpad, psí výkaly a zápach moči. Buďto budete koukat na zem a chránit si boty nebo se budete kochat okolím a šlápnete do prvního bobku. Místní nám tvrdili, že odpadky v noci odváží, ale hned ráno to znovu vypadalo jako na skládce. Dalším zjištěním bylo, že vše je tak nějak v rozkladu a bez údržby. Od budov, přes silnice až po informační cedule. Výhodou toho všeho je, že si můžete koupit nemovitost za 1€. Už druhý den vám budou připadat všechny památky a uličky stejné a jen těžko v nich budete hledat rozdíly. Jestliže se rozhodnete cestovat vlakem, počítejte s tím, že i ve městě se 40tisíci obyvateli bude nádraží pouze opuštěná budova s několika lavičkami. Jízdenky koupíte v červených automatech nebo v prodejnách s tabákem. Do vlaku nikdy nasedejte s myšlenkou, že si jízdenku koupíte u průvodčího- bude vás to stát navíc 5€.  Vedlejší vlakové tratě nejsou nijak spolehlivé a klidně se vám může stát, že vlak bude zrušen. Pokud si půjčíte auto, vyvarujte se řízení ve městech na začátku a na konci siesty. Ve večerních hodinách přestává jezdit MHD a všichni se hrnou do měst auty, takže jsou silnice opět ucpané. Ve většině měst chybí chodníky nebo jsou pouze několik desítek centimetrů široké a vy se tak musíte začlenit do hustého silničního provozu. Tam kde chodník je, jsou obvykle zaparkovaná auta nebo motorky. Abych nebyl jenom negativní, musím zmínit skutečnou vstřícnost místních lidí. Jsou ukecaní, usměvaví, velice ochotní a vždy rádi poradí. Po cestě ve městech uvidíte spoustu přistěhovalců z Afriky a z Indie. Většina z nich se snaží uživit pouličním prodejem všelijakých cetek, ale můžete zapomenout na mediální bublinu o teroristech a zločincích se zaměřením na nebohé turisty. 

Celkově bych Sicílii přirovnal k Asii. Bohužel s tím rozdílem, že v Asii s bordelem počítáte a vysoké ceny se dají usmlouvat. Působí jako kdyby se na ostrově před deseti lety stala velká přírodní katastrofa a od té doby se místní starají jen o svoje přežití. 


Catanie- většinou se létá na letiště Catania airport kousek za městem. Samotné město za moc nestojí a nevyplatí se tam trávit více času. Za pár hodin stihnete projít několik míst a pak rychle pryč. Od ruchu velkoměsta si můžete odpočnout v parku Giardino Bellini. Na střeše San Nicolò l'Arena se vám naskytne nádherný výhled na Etnu. Na náměstí u Fontana dell'Elefante při troše štěstí zažijete mezi několika zajímavými památkami i pravou Sicilskou živou hudbu.


Syracuse je město s historickým centrem jménem Ortygia rozkládajícím se na malém ostrově. Můžete si tam dopřát romantickou procházku mezi rozpadajícími se domy a hrát uhýbanou s motorkami a auty v úzkých uličkách. Po ostrově je rozeseto nespočet restaurací, kaváren a vináren. Ve večerních hodinách určitě zajděte na západní stranu ostrova, kde můžete z nábřeží sledovat kouzelný západ slunce. Na pevnině se za nádražím nachází Parco archeologico della Neapolis, ve kterém jsou vykopávky, jeskyně a řecké divadlo. Na návštěvu tohoto areálu už nám nezbyl čas, takže nemůžu hodnotit jeho kvalitu.


Scicli byl asi náš největší omyl na cestě po Sicílii. Zlákalo nás UNESCO, ale ve skutečnosti se jedná o naprosto nezajímavé a ospalé město, kde budete po výšlapu na kopec odměněni pohledem na rozpadající se kostel plný exkrementů a zápachu moči. Jedinou výhodou je kopcovitý terén s možností vymyslet pár pěkných fotek.


Město Ragusa bylo první zajímavé místo na naší trase. Město bylo v roce 1693 zničeno zemětřesením a následně znovu přestavěno. Historické centrum se nachází na kopci vedle města a jmenuje se Ragusa Ibla. Ze všech stran se vám naskytnou dech beroucí výhledy na město nebo na okolní kopce a údolí.  Při toulání v uličkách navštivte zahrady Giardino Ibleo a náměstí Piazza Duomo. Naproti kostelu Chiesa del Purgatorio je slušná kavárna, kde si můžete dopřát snídani s venkovním posezením.


Palermo je asi nejzajímavější město na celém ostrově, ale i zde obejdete všechny zajímavosti za jeden den. Nejznámějším lákadlem na turisty je bezesporu Catacombe dei Cappuccini. Jedná se o podzemní katakomby, ve kterých je okolo 8000 balzamovaných těl mezi kterými se volně procházíte a máte je na dosah ruky. Za vstupné 3€ je to velmi silný zážitek. Při toulání po Palermu určitě nemůžete minout Palermo Cathedral a za 8€ se dostanete na střechu, ze které je hezký výhled na město schované pod okolními kopci. Za navštívení také stojí Fontana Pretoria Chiesa, kostel San Giuseppe dei Teatini a Chiesa di San Cataldo. 


Pokud jste došli až sem, určitě budete po mém popisu Sicílie negativně naladěni, ale nerad bych vás odradil. Já jsem za tuto zkušenost rád a asi se tam už nikdy nebudu chtít vrátit. Zpětně jsem zjistil, že pro většinu lidí doporučujících návštěvu tohoto ostrova byl ve skutečnosti největší zážitek cesta po dálnici z letiště do apartmánu u pláže, kde strávili celý týden... 

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš