Kika Šrédlová

9. srpna 2019 13:36

Spaghetti, Capuccino, Pizza ... la Italia

Země dobré kávy, pizzy a capuccina je stále mojí nejoblíbenější evropskou zemí. Proč? V Itálii najdete všechno – hory na lyžování, moře s písečnými plážemi, skvělé jídlo, silnou kávu, kvalitní víno i historické památky, antická díla a romantická zákoutí. Chtěla jsem všechno, a tak jsem se vydala na cestu od jihu na sever.

Galerie Mapa

V roce 2017 to byla první cesta na vlastní pěst, začínala od jižního Palerma a pokračovala skrz Řím až do chladného Bergama na severu, za sedmnáct dní.

první zkušenost z couchsurfingem - Roberto

https://kikas-traveling.blogspot.com/2019/08/3-zpusoby-jak-na-cestach-nocovat-zdarma.html

Mafie a arancini - Sicílie

V Palermu jsme si domluvili náš úplně první couchsurfing, a nervózně postávali u náměstí, na kterém nás Roberto měl vyzvednout. Po hodinovém čekání jsem to chtěla vzdát, a hledala jsem na internetu nejlevnější penziony. V Itálii je zpoždění normální, a tak jsme se za chvíli dočkali Roberta i jeho přátel, kteří nás vzali na prohlídku města.

Společně jsme ochutnali místní arancini – rýžové koule plněné masem či zeleninou, obalené v těstíčku a osmažené v oleji. Večerní procházka osvíceným městem nás zbavila veškerého strachu z cest a užívali jsme si letní dovolenou plnými doušky. Na hlavní pěší zóně se zrovna konal koncert, kde Italové popíjeli víno a povídali si. Teplé letní večery mají tu výhodu, že jsme až do půlnoci byli v kraťasech a tričku a stále nám bylo vedro, na Sicílii klesá teplota max. na 13 stupňů, v lednu.

noční život v Palermu - koncerty, párty, večeře

Vlakem jsme přejeli ostrov až do města Messina, ze kterého každou hodinu odjíždí trajekt do Kalábrie. Noc jsme strávili na hlavním nádraží, na kterém jsme se necítili bezpečně, a tak jsme se ze strachu raději procházeli nočním městem směrem k přístavu. Za 5 euro jsme se dostali na italskou pevninu, do Kalábrie.

pobřeží Sicílie

Pompeje

Máte-li rádi historii či katastrofické filmy, vypravte se do Pompejí, je to hodně silný zážitek. Vstupné na celý den nás stálo asi 7 euro a areál je tak obrovský, že jej stěží projdete. Na hlavním náměstí jsou davy turistů, ale stačí trochu popojít do vzdálenějších ulic mezi domy a budete v ruinách úplně sami. V areálu je i bistro, ve kterém si můžete dát třeba lasagne či pizzu. Nedaleko vstupu do areálu jsou dva kempy, a tak není problém se stanováním.

sopka Vesuv nad zničenými Pompejemi


Neapol  - skútry, pizza a čtyři hradní komplexy

Pohled na sopku Vesuv z druhé strany nabízí Neapol. Připravte se na to , že v centru města není o co stát, město je špinavé, všude se válí odpadky a bezohlední řidiči na skútrech vám připraví skoro takovou podívanou jako byste byli v Indii. Za prohlídku určitě stojí pobřeží s hradem castle dellOvo a vyhlídkou na Vesuv a přístav. Traduje se, že originální pizza pochází z Neapole, a tak zkuste klasickou Margarittu v nějaké z přilehlých restaurací – neapolská pizza má hodně silné těsto a tlusté okraje, já osobně mám raději tu rovnou klasiku z restaurací.

posezení na hradbách dellOvo

Amalfi coast - bílé pobřeží

Amalfi


Nikdy jsem o tomhle místě neslyšela, ale na instagramu je to jedno z ,,nejlajkovanějších´´ míst Itálie. Jsou to malé bílé domky v kopcích nad písečnými plážemi. Pokud si chcete kromě památek a měst užít i trochu moře, je na Amalfi ta správná příležitost. Je to hodně jižně, takže tady není tolik turistů a ještě méně Čechů. Pokud si lámete hlavu s ubytováním, my jsme si postavili stan přímo na hlavním nádraží, samozřejmě po setmění, když odjel poslední vlak a do prvního vlaku jsme ráno nasedli.

ubytování v blízkosti Amalfi

Roma - gladiátoři, antičtí básníci a múzy

Řím snad ani nemůžete vynechat. Na každém kroku na vás dýchne historie a romantika. Při procházce Římem se člověk cítí jako v jiném světě. Ubytovali jsme se nejprve v airbnb nedaleko od Vatikánu, které bylo kupodivu docela levné. Jedna noc nás vyšla asi na 700 CZK pro oba a v pokoji byla i vlastní lednice. Pešky jsme si prošli Vatikán, došli jsme k Andělskému hradu a poté jsme úzkými uličkami pokračovali na nejrůznější náměstí. V Říme je nejlepší se ztratit, na každém kroku uvidíte něco hezkého a zajímavého a rozhodně doporučuji nespěchat. Strávili jsme tam asi čtyři dny a vrátila bych se ihned znovu.

stráž ve Vatikánu

Klasika je fontána di Trevi, u které se ale hromadí davy lidí, policista s píšťalkou odhání průvodce a tak si přivstaňte nebo přijďte po setmění. Pravou rukou přes levé rameno vhoďte do fontány minci a přejte si něco, traduje se, že se do Říma znovu vrátíte.

Vstupné do Kolosea stálo asi 7 euro, včetně vstupenky na procházku Forem Romanem. Strávili jsme tam celé odpoledne a asi to bylo šíleným horkem, ale nebylo tam ani moc turistů. Předpokládám, že hlavní sezóna bude spíš jaro a podzim, a né červencové čtyřicítky.

fontána di Trevi - nejnavštěvovanější fontána v Říme

Výhodou Říma je, že ze všech fontán ve městě teče pitná voda. Občerstvění v ncetru města je hodně drahé, jedli jsme většinou v McDonaldu a nebo chodili do místních restaurací úplně mimo turistická místa. V centru vyjde velké pivo asi na 8 euro, a to vážně platit nechcete.

Ponocování v Říme mě vyloženě bavilo. Život Italů začíná až po osmé večer, kdy se trochu ochladí a oni si vyrážejí posedět na španělské schody, na terásky a náměstí. Pije se víno, jí se pizza a těstoviny, hraje se na housle. Všechny památky utichnout, turisté jdou spát a vy můžete mít celé Koloseum jen pro sebe.

neměli jsme místo na přespání a přesto jsme byli šťastní jak blechy

Pisa - věž a ? a nic víc !

Šikmá věž v Pise je lákadlem pro turisty z celého světa, vstupné stojí asi 17 euro a ještě si lístek musíte objednat předem, abyste se i s věží nezřídili dolů, pod náporem turistů. Město jinak nemá co jiného by nabídlo, a tak je to spíš na fotku a pokračování do Florencie přes místní vinice.

Měli jsme štěstí a Toskánsko jsme projížděli autem. Takže jsme si mohli zastavit, kde jsme chtěli a nakoupit od místních vinařů jejich víno. Stačí jim zaparkovat na dvoře, a oni už vás do svého sklípku zavedou.

Florencie - pindík pro štěstí

socha Davida


Florencie je krásné město. Možná hezčí z výšky než když bloudíte místními uličkami pod vysokými budovami. Vyšlápněte si na vyhlídku za městem, ze které si uděláte pěkné fotky. Nezapomeňte navštívit sošku Davida (překvapí Vás, jak je malý), a most, na kterém jsou dodnes obchody se zlatem a šperky.

Zajímavost č.1: Za války bylo dokonce domluveno, že se na tento most nebude střílet, protože je velmi vzácný a je to kulturní památka, takže je původní.

Zajímavost č. 2: Zdá-li se Vám, že ho má malého, je to záměr. V renesanční době byl právě malý penis znamením alfa samce. Umělci je dělali úmyslně menší, než byl ve skutečnosti.

V místních obchodech si můžete koupit spoustu magnetů, přívěsků a jiných suvenýrů s Davidovým mužstvím.

Bologna - červené město s červenou omáčkou

Bologna a její dvě šikmé věže (vlevo)

Všichni známe boloňskou omáčku, ale málo kdo ví, kde leží Boloňa. Je to červeno-oranžové město se spoustou podloubí a skvělými lasagnemi. Zajímavé jsou také šikmé věže, které sice vůbec nejsou tak slavné jako ta v Pise, ale jsou možná ještě šikmější. Mimoto je Boloňa univerzitním městem, ve kterém to hodně žije, a tak je to skvělé místo třeba na Erasmus nebo na nějakou studentskou party v jedné s alternativních čtvrtí.

Národní park Cinque terre

Manarola

Nejkrásnější místo v Itálii. Chcete-li krásný zážitek a ještě krásnější fotky, vydejte se na severozápad Itálie, kousek od Janova, do národního parku Cinque terre. Je to pět rybářských vesniček, kde se zachovali barevné domečky vestavěné do skály a nabízí tak nádherný pohled na spojení lidského umění a přírody.

Představte si výjev jako z pohádky, čisté rozbouřené moře šplouchá o skály a kameny, nad nimi malé barevné domečky, každý jiný, a vedle nich vinice. To je ta pravá Itálie. Do všech vesnic jezdí vlak a nádraží je pár minut chůze od břehu. Národní park je zapsán na seznam UNESCO.

Navštívili jsme vesničku Manarola a Riomaggiore.

Milano - město módy

ve dne v noci - davy turistů i místních

Miláno jsem prochodila křížem krážem. Sever Itálie je o hodně jiný než jih. Je to město módy a byznysu. Všude jsou vitríny s luxusním zbožím, všechno je drahé, lidé jsou zaneprázdnění a uspěchaní. Na náměstí se tlačí skupiny turistů, tak jako všude, aby si nafotili katedrálu ze všech stran. Ubytujte se někde mimo centrum a projděte si místní parky a úzké uličky. Ráno posnídejte na terásce místní cukrárny a užijte si pohodu, kterou Itálie nabízí.

deník z cesty - https://kikas-traveling.blogspot.com/2018/08/italii-od-jihu-na-sever.html

Galerie

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš