Jan Macháček

17. června 2017 18:58

Srí Lanka – 16 věcí, které byste měli vědět před cestou

Co si dáte na Srí Lance dobrého, kde si zaplavete se žralokem nebo kudy vede nejhezčí železnice světa, se dozvíte spolu s dalšími 13 cestovatelskými tipy pro Srí Lanku. Jestli se na tento nádherný ostrov chystáte, budou se vám rady hodit.

Top tip: Výhled na Sigiriya rock stojí v přepočtu přes 600 Kč. Když vylezete na skálu vedle na tzv. Cheap rock, tak zaplatíte 80 Kč a budete mít daleko hezčí výhled.

Mapa

1. Afrika, Skotsko, Thajsko v jednom

V národních parcích se budete cítit při pozorování slonů a levhartů jako někde v Africe, v místních horách zase jako někde ve Skotsku. Na místních plážích si úžasně zasurfujete a budete je mít celé takřka pro sebe, kam se hrabe Thajsko.

2. Budete potřebovat vízum

Vízum stojí 35 USD v případě, že si ho zařídíte on-line. Pokud zařizování necháte až na letiště, budete si muset trochu připlatit, cena je pak 40 USD. Je tu velká pravděpodobnost, že skončíte ve frontě. Tak nebuďte líní a vše si zařiďte on-line z klidu domova.

3. Bezpečná země

Na Srí Lance se vedla dlouhá občanská válka, té je ale již naštěstí konec. Nyní se za Srí Lanky stala jedna z nejbezpečnějších zemí pro cestování. Jen samostatně cestující dámy by si měly dát trochu pozor, protože o zájem ze strany srílanských mužů nebude nouze.

4. Jedna z nejlevnějších zemí na cestování

Oběd za 40 Kč, ubytování od 10 USD za pokoj pro dva nebo jízda autobusem přes půlku země za 60 Kč, tak takhle levná je Srí Lanka. Letenka bude váš největší finanční náklad. Přesvědčit se, jak je Srí Lanka levná můžete v našem seznamu nákladu. Patří do první čtvrtiny nejlevnějších zemí.

5. Auto s řidičem stojí cca 40 USD na den

Pokud se úplně necítíte na cestování na vlastní pěst nebo budete mít na kvap, je dobré si pronajmout auto s řidičem. Řidič bude vaším průvodcem a díky autu stihnete projet Srí Lanku rychleji než velmi pomalou veřejnou dopravou.

6. Nejezte levou rukou

Místní tradičně jedí rukama. Pokud si v restauraci objednáte jídlo, tak vám shovívavě přinesou příbory. Jestli si troufnete zkusit jíst bez příborů, mějte na paměti, že levou rukou byste se neměli dotknout jídla. Je nečistá. Používá se místo toaletního papíru.

7. Místní kuchyně je plná kari

Kuchyně je poměrně pálivá, ale dá se na ní zvyknout. Místní specialitou je chicken and curry (kuře a kari), egg kottu a pak všemožné mořské plody od místních rybářů, kteří každé ráno přiváží čerstvé úlovky.

8. Šnorchlujte se žraloky

Na severu kousek od města Trincomalle je ostrov s názvem Pigeon Island. Vydejte se sem šnorchlovat. Spatříte korálové útesy, které jsou ukryté sotva dva metry pod hladinou. Jestli budete mít štěstí, potkáte i žraloky. Nemusíte se jich bát, nekoušou. Maso nejedí.

9. Kupte si místní sim kartu

Jakmile přistanete na letišti, hned vyražte pro místní sim kartu. Ulehčí vám život. Nejlepším operátorem je Dialog, má v zemi nejlepší signál. Za v přepočtu 200 Kč dostanete 4 GB dat přes den a 5GB přes noc (od 0:00 do 8:00).

10. Stáhněte si místní aplikace

Stáhněte si dvě. První se jmenuje Pick me, což je místní obdoba Uberu pro řidiče tuk-tuků. Díky tomu vás kluci jen tak nenapálí. Další je aplikace SL Railway. Krom jízdních řádů vlaků si zde jízdenku můžete rovnou zabookovat.

11. Řidiči tuk-tuků nadsazují ceny až dvojnásobně

Vždy je dobré vědět, jak je plánovaná cesta dlouhá a podle toho si spočítat, kolik by tak mohla stát. Řidiči tuk-tuků cenu vetšinou dvojnásobně nadsadí. Vydělte ji dvěma a začněte smlouvat. Budete překvapeni, kam se s cenou dostanete.

12. Doprava za hubičku

Doprava je tu neskutečně levná. Za 150 kilometrů v autobusu zaplatíte zhruba 64 korun. Obrňte se ale nervy. Podobně dlouhé cesty mohou trvat více než pět hodin a vlakem ještě o mnoho déle.

13. Jízda vlakem, na kterou se nezapomíná: Kandy – Ella

Mezi těmito dvěma městy se plouží průměrnou rychlostí 20 km/h vlak, ze kterého jsou tak nádherné výhledy na okolní kopce plné čajových plantáží, že dech se vám úplně zastaví. Cesta je to dlouhá, ale rozhodně se vyplatí. Otevřete si dveře a stoupněte si do nich, výhled je z nich nejlepší.

14. Velmi drahé památky

Některé památky mají vstup kolem 25 USD, což je poměrně dost peněz. Místní vláda chce bohužel z turismu dostat co nejvíce. Jestli se chystáte na Lion rock a chcete ušetřit, vydejte se na horu, která je hned vedle. Je z ní lepší výhled a je zde levnější vstupné.

15. Země pro milovníky čaje

Jestli jste milovníky čaje, tak máte hned důvod, proč na Srí Lanku vyrazit. Tato malá zemička je jedním z jeho největších producentů. Můžete prozkoumat jeho cestu z rukou sběraček přes továrnu na zpracování až do vašeho ranního hrnku. Nezapomeňte si nějaký čaj odvézt domů, mají tu výborné ceny.

16. Ideální destinace pro cestovatelské zelenáče

Místní jsou tu milí, ceny jsou tu nízké, je tu bezpečno, moře nádherné a hlavně cestování je tu úžasně jednoduché s dobrodružnou příchutí. Pokud chcete začít více cestovat a nedaří se vám udělat první krok, Srí Lanka by vám s ním mohla pomoc. Trochu se otrkáte a příště vyrazíte zase na větší dobrodrůžo.

P.s.: Za nějaký čas napíši i normální cestopis mé cesty po Srí Lance. Zatím se musíte spokojit s mapou. :)

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se

Děkuji za pěkné rady, jistě se mi hodí při mé cestě a při navštěvování těchto parků: http://www.exotickapriroda.cz/blog/clanky/narodni-parky-na-sri-lance-jake-jsou-ty-nejexotictejsi :))

Pro přidání komentáře se přihlaš