Exploring Travel

9. prosince 2019 9:46

Srí Lanka - načerpejte inspiraci pro vaší cestu ..

Náš denní itinerář, co a jak jsme prožily.. Je to zelená země plná zvířat, i těch malých nemilých.

31.1. 2019

Seznámení s hromadnou dopravou a místními lidmi

Hned z rána jsme si na hlavní cestě stoply místní červený autobus. Mají tady místní červený nebo bílo-modrý. Červený je nejlevnější ale v horším stavu, přesto dojedete. Bílo-modrý je trochu dražší a za větší zavazadlo si musíte zaplatit. My jely nejřív do Colomba a pak přestupily na jih do Hikkaduwa. První autobus byl městský a zastavoval na nástup i výskup každou chvilku. Druhý byl dalkový, kde se na vystoupení musíte hodně doprošovat nebo rovnou vyskakovat i naskakovat za jízdy.

V prvním autobuse do Colomba nebyl se zavazadly problém. V druhém bohužel už byl. Jeden místní se do nás pustil, že zabíráme tři místa místo dvou. My si chtěly zaplatit třetí místo, avšak marně.

Celkově nás cesta vyšla na 100 Kč a ujely jsme cca 160 km za 6 hodin.

Po příjezdu jsme se akorát jen ubytovaly a zašly na večeři. Jídlo nám bohužel nechutnalo, měly jsme smaženou rýži a nudle.


1.2. 2019

Relax na pláži

Pospaly jsme si déle a kolem 11hod šly na snídani, která nebyla v ceně. Daly si místní placky a pak se šly trošku opálit a poblbnout v moři. Celý den jsme pojaly jako relax. Místní jídlo je velmi jednoduché a daly jsme další šanci rýži s nudlemi. Opět nám ale nechutnalo.

Večer jsme už objevily nějakou tu restauračku a já si dala hranolky s kuřecím steakem. Konečně jsem se chutně najedla.


2.2. 2019

Místní tuktukář se nás ujal

Ráno jsme změnily ubytování blíž ke Colombu. Dopoledne příjezd, tentokrát bílo-modrých autobusem. Při hledání nějaké směnárny se nás ujal místní mladík. Odvezl nás do směnárny a pak ke své sestře, která prodává pohledy a další suvenýry. Potom nás hodil do hotelu, vzali jsme si plavky a zavezl na pláž. Moc se tady koupat nedalo, vlny byly velké. Seznámil nás s dalšími kamarády a pozval na večerní párty na pláži. Učesat, oblíknout a hurá do víru zábavy. Dj hrál skvěle, dokonce nám zahrál i náš slovenský hit "Žijeme len raz". Byl to skvělý večer.


3.2. 2019

Tuktukář Peter nás vzal na výlet

Hned po snídani s novým kamarádem z tuk tuku Petrem jsme vyrazili na výlet. Vzal nás k vodopádu, kde se místní scházejí. Dělají si piknik a celkově mají relaxový den mezi přáteli. Byl to neskutečný zážitek to vidět a zažít. Pak si zajely na rybí trh a koupily si čersté ryby a naše oblíbené krevety. V jedné pizzerii nám je hezky ugrilovali a my si pošmákly na super večeři.


4.2. 2019

Řídím Tuk Tuk, cože?

Dnes byl v plánu jen malý výletní den. Nejdříve se zastavilo v chrámu Kande Viharaya, kde probíhaly modlitby a my se k nim také zapojily. Petra jsme moc poprosily, jestli by nám mohl půjčit nějaký skůtr na procvičení. Vše nám zařídil a s jeho kamarádem se sešli na fotbalovém hřišti. Obě jsme si vyzkoušely řízení a bylo to velmi jednoduché. Pak prohlásil jak nám to tak hezky jde, ať zkusíme i tuk tuk. Byly jsme překvapené, protože tuk tuk je pro ně hodně drahá věc, která je živí. Řízení opravdu není lehké, má to dokonce 4 rychlostní stupně a spojku. Byl to pro nás neskutečný zážitek a taková příležitost se vám jen tak nenaskytne.

Potom jsme si to namířily do želvího sirotčince, kde se dalo vidět od želvích mláďat až po ty nejstarší.

Večer jsme přejely vlakem do Colomba , který byl přeplněný a celou cestu se stálo. Přestup na noční autobus do Trincomale, byl poloprázdný a udělaly si velké pohodlí.

Ps: autobusové stanoviště v Colombu je jedna velká nechuťárna a společnost vám dělají krysy pod sedačkami na nástupišti.


5.2. 2019

Výletní den po centru Trincomale

Trincomale je malé město, ne moc turistické.

Bydlely jsme skoro na okraji, tak si vzaly do centra tuk tuk a zbytek procházely pěšky. I když je tím urážíme, tak pěšky rozhodně víc zažijete a vidíte. Nejdříve jsme objevily jak místní rybáři nakládají velké tuňáky do chladících voz. Také havrany, kteří se koupou v kaluži. Hodně tady uvidíte Srí Lanské srnky, jak se volně pasou jen pár metrů od vás. Zvířat je tu nespočet, potkáte i krávy a kozy. Doporučuji tady vidět chrám Koneswaram Kovil. Snad budete mít větší štěstí než my, kdy byl chrám v rekonetrukci. Viděli jsme chrám Bagavathi Sri Pathrakali Amman Kovil, avšak můžu říct, že všechny chrámy mají pestré barvy a styl mě tady neomrzí a líbí se mi, je to takové veselé.

Na Koneswaram pláži jsme zakončily dnešní výlet. Vytáhly si svačinky a společnost nám dělali neposední havrani a pejsci. Měli hlad.


6.2. 2019

První zkušenost se skůtrem, aneb jak se jezdí mezi místními

Přiznáme se, dnes jsme poprvé vyrazily na cestu na skůtru. Celý den i s benzínem nás vyšel na 200 Kč. Autobusy v Trincomalee až po Nilaveli skoro nepotkáte, ale zvířátek je na cestě hodně. Tento den jsme navštívily Kanniya Hot Water Springs, pak ruiny chrámu Velgam Vehera a pak si šly na pláž Nilaveli. Opět jsme tady poznaly ,,čistotu,, Srí Lanských pláží a samozřejmě nechyběly i pasoucí a odpočívajíci krávy. No řekněte, kde jinde zažijete opalovačku s krávami vedle vás?

Salli Muthumariyamman Temple byl poslení v našem seznamu. Nejdřív nás hodně udivilo, kudy nás navigace vede. Byla to písčitá malá cestička mezi palmami. Nakonec jsme však dojely a zahlédly kousek jiného světa. Je tady rybářské přístaviště a nevěřily jsme, že to někde může vypadat i čistě a bez zápachu ryb. Opravdu kouzelné místo. Celkový den byl skvělý výletní zážitkový den.


7.2. 2019

Neskutečné město Polonnaruwa a co jsme viděly v Safari?

Pokud jste na Srí Lance a máte rádi historii a vykopávky, určitě se v Polonnaruwe zastavte. Je to starobylé město s překrásným areálem plným soch a historicky významných objektů. Vstupné je sice cca 600 Kč ale určitě stojí za prohlídku.

Dalším místem v itineráři byli sloni v Minneriya Park Animal Watch Hut. Však každé období obývají v jiném parku. Jsou tady tři vedle sebe. V naší době zrovna sídlili v Hurulu Eco park Habarana. Pronajaly jsme si pána s jeepem a vyrazily do parku na všemožné zvířata. Viděly jsme papoušky, orly, opice, pávy, ještery, chameleona a samozřejmě i velké stádo slonů s malými slůňaty. Se západem slunce jsme opouštěly park.

Pak skočily na večeri a brzy šly spát, ráno byl naplánován výšlap na Pidurangala Rock.

Ps: tady jsme měly první zkušenost s vlhkým prostředím a bohužel i pokojem, včetně postele. Všechno oblečení nám taky navlhlo a moc příjemné to teda nebylo.


8.2. 2019

Východ slunce na Pidurangala Rock s výhledem na Sigiriya a Anuradapura komplex

Budíček ve 4:30 nebyl moc příjemný, my se ale těšily na krásný východ slunce, panoramata a výhled na horu Sigiriya. Na výstup nám stačilo 30 min, není to těžký terén. Zpočátku je hodně schodů, pak průlezy mezi balvany. Nahoře jsme si sedly mezi ostatní lidi, kteří se přišli taky podívat. Bohužel nám počasí nepřálo, byla velká mlha. Sluníčko ani paprskem neprošlo. Po chvilce se k nám přidaly opičky a snažily se s náma rozfoukat tu mlhu, však marně. Pak jsme se vrátili na ubytování, zbalily těch si pár švestek a chytli autobus do Anuradhapura. Dorazily jsme v poledne a tak využily času, najaly si tuktukáře, aby nás provedl ruinami města Anuradhapura. Je to velmi velký, rozlehlý komplex a opravdu se tuk tuk nebo popřípadě skůtr hodí.

Ještě doporučím vzít si sebou ponožky, v chrámech hodně chodíte bosky a věřte, že na těch rozpálených místech je oceníte.


9.2. 2019

Odpolední výšlap na Sigiriya a chrámy v Dambule

V dopoledním čase jsme dojeli na další ubytování. Objednaly si tuktuka a jely na Sigiriya. Je to krásné archeologické naleziště na skále, které tvoří pozůstatky palácového komplexu z 5. století.

Bez tohoto místa by to nebyla okružní jízda po Srí Lance. Jelikož byly v dálce černé mraky, dlouho jsme se nahoře nezdržely a pelášily dolů. Celkově nám výstup, prohlídka celého komplexu a sestup trval 2 hod. Říká se, že máte jít v dopoledních nebo podvečerních hodinách kvůli vysokým templotám a silnému sluníčku. Můžu však říct, že my tam lezly před 13 hod a naprosto v pohodě. Ano, bylo sice vedro a lilo z nás, ale jsme mladé a krásné a není nic, co bychom nezvládly. Většinu cesty jdete po schodech ve stínu a za hodinu klidným tempem jste nahoře. Nahoře jsou dost drzé opice, na ně opravdu pozor.

Déšť nás zastihl až při cestě do ubytování. Než jsme však dojely, přestalo pršet a my mohly ještě navštívit dva chrámy v Dambule. Jeskynní chrám, na který si vyšlápnete několik schodů a pak Golden chrám. Večer jsme oslavily narozeniny od Anet a po pár pivech šly spát.


10.2. 2019

Hrozně moc turistů, co to?

Ráno přejezd do Kandy a na tento den byl plán navštívit chrám Buddhova zubu. Než jsme však došly, zpustil se velký liják. Naštěstí chodíte hlavně uvnitř, takže vás déšt netrápí. Bylo tady opravdu hodně turistů a místních, kteří se sem přišly pomodlit. Tam jsme bohužel zjistily, že zub není k vidění po celý den. Otevírá se v půl sedmé večer a čekat se nám další tři hodiny nechtělo. Je to velmi oblíbené a známé místo. Prohlídku jsme ukončily a bohužel musím říct, že nadšení nebylo velké. Kdybychom to vynechaly, nevadilo by to. Pak jsme se vrátily na ubytování a poprosily paní domácí, aby nám přichystala nějakou večeři.


11.2. 2019

TOP přejezd celé dovolené, a jejda, těch turistů..

Tento den byl opravdu náročný v přejezdech. Nejdříve jsme si vzaly autobus do Nuwara Eliya a pak další do Nanuoya. Koupily si lístky na vlak a jeli krásnou přírodou mezi hory a čajovými plantážmi až do Elly. Z Chci vás teď prosím varovat. Každá cesta je už profláknutá, všude jsou mraky lidí a turistů. Podobná trasa jak z Kandy do Elly a zpět a nebo ta naše z Nanuoya do Elly a zpět. Nemějte prosím růžové brýle jako jsme je měly i my. Při štestí, se dostanete aspoň na chvíli ke dveřím aby jste něco viděli. V horším případě vás zatlačí mezi sedačky a nebo hůř, do prostor mezi jednotlivými vagóny. Dojelo se v podvečer a šly se ubytovat. Byly jsme varovány, že budeme v horách a bude tady větší zima, ale takovou zimu nikdo nečekal. Nahodily legíny, mikiny a vyrazily na masáž. Na Srí Lance doporučuji zajít na masáž, začínají masírovat od hlavy. S čímž jsem se ještě nesetkala.

Chci dodat, že díky klimatatu a džungli v okolí, opět máme navhlou postel a pokoj.


12.2. 2019

Je nám hrozná zima

Dnes nás čekal výlet s tuk tukem po okolí. První místem byl Lipton's Seat a potom Nine Arch Bridge. Cesta na Lipton's Seat nám tvrala něco málo přes hodinu. Jakmile jsme začaly ješte víc stoupat, byla nám větší zima. Čajové plantáže schovala hustá mlha a z výhledu na ně, jsme neměly vůbec nic. Ochutnaly teplý čaj a jejich typickou placku s čili a smaženými pochoutkami. Po nás dorazilo spoustu turistů a poprvé na Srí Lance jsme slyšely češtinu.

Sjely jsme kousek pod kopec a zašly do čajové továrny s výkladem jak se pěstuje čaj. Potom jsme si to namířily na Nine Arch Bridge. Tady bylo taky hodně turistů. Není to už rozhodně neznámé místo u Ella. Výhledy jsou tady krásné a jak si počkáte a máte štestí, uvidíte i projíždějící vlak.


13.2. 2019

Vlezlí a hodně škodolibí tuktukáři, tomu snad nejde ani věřit

Skoro celou dobu jsme měly štěstí, že nás tolik tuktukářů a taxikářů neodrazovalo od autobusů. Neříkali nám, že to nejezdí a jak musíme jet s nimi a podobně. Tahle zkušenost byla až po dvoutýdenním ježdění v městečku Buduruwagala. Z téhle zkušenosti jsme byly dost rozhořčené.

Hned po vystoupení z autobusu, se nás snažil jeden místní tuktutář ukecat, abychom s ním jely za přemrštenou cenu na chrám Buduruwagala - Viharaya. My ho však odmítly, že je to hodně. Šly jsme si cestou dál a chtěly samy oslovit jiného. Avšak tady to funguje úplně jnak, než jsme byly zvyklé. Ten první objel všechny kolem, aby nás nikdo nebral pod jeho cenu. Stály jsme si za svým a rozhodly se, že to vezmeme pěšky. V duchu si říkaly, že by snad mohl jet nějaký autobus. Po chvilce jsme měly v zádech jiného tuktukáře a chtěly se s ním domluvit na nižší ceně. V tom dojel opět náš oblíbený první tuktukář a my pochopily, že je to místní "pan šéf". Nakonec jsme se domluvily na snížené ceně a konečně vyrazily. Po prohlídce jsme se vrátily zpět na hlavní ulici k autobusové zastávce, abychom pokračovaly dál do Yale. V tom nás začali další místní tuktukáři otravovat, říkat nám jak žádný autobus nepojede a podobně. My však byly zběhlé a věděly, že autobusy jezdí skoro co půl hodiny. Jenže jsme nebyly připravené na to, že nám tutktukáři začali odhánět autobus za autobusem. Opavdu tomu bylo tak. Mrkali na sebe nebo pokřikovali, aby nám vůbec nezastavili a tak jsme nestačily nastoupit. Po skoro 2 hod jsme si chytly první autobus který nám zastavil, i když jel jen do půlky naší cesty do Yale. V tuhle chvíli nám bylo jasné, že se z tohoto prokletého místa potřebujeme dostat pryč a bylo nám úplně jedno kam to bude. Pak jen přesedly na další autobus a dojely už do Yaly. Jupíí


14.2. 2019

Spousta zvířat na Safari v Yala

Ranní budíček nebyl moc příjemný, ale myšlenka na všechny možná zvířata které spatříme, nás okamžitě dostala z postelí. O půl páté jsme vyrážely a v šest nás pustily do parku Yala. Hned jako první přivítání nás rozesmála soulož divokých prasat. No byl valentýn a tak si hned po ránu dokazovali svou lásku. Tento park skrývá opravdu hodně zvířat. My viděly vodní buvoly, krokodýly, pávy, opice, divoké kurové (prapředci slepic), srnky, promyku pruhovanou, leguány, slony, různé ptáky a papoušky a dokonce i černého medvěda. Bohužel na leoparda jsme štestí neměly. Náš první Safari park byl hlavně o slonech, ale tady v Yala najdete spousty dalších volně žijících zvířat. Tento park opravdu moc doporučuji.

Po skončení jsme se vrátily na hotel pro batohy a odpoledne sedly na autobus do Tangalle.

A mnoho dalších zvířat najdete ve videu..


15.2. 2019

Konečně relax na pláži a studené pivo

Celý den jsme proflákaly, opalovaly se, jedly a pily studené pivo. Co víc k tomu dni dodat.

Tady pár ukázek co jsme jedly:


16.2. 2019

Velký výletní den po jihu

Jelikož se nám nechtělo jezdit s velkými batohy, využily jsme jeden volný den pro výlet. Nejdříve se zastavily v městě Dondra. Je tady opravdu nádherný maják Dondra, který je nejjižnějším bodem na Srí Lance a byl postaven v roce 1889. Najdete tady krásné scenerie a hlavně bez davů turistů. Určitě stojí za navštívení. Pak jsme sedly na další autobus a přejely do města Galle. Městečko Galle je historické město a uvidíte tady masivní hradby, protestantské kostely, honosné koloniální domy a tady i hodně turistů. Můj názor, kdybychom toto místo vynechyly, nic by se nestalo. Pak si to namířily do Hikkaduwa na želví pláž. Navečer tady připlave několik velkých Karet. Nikdy jsem si nemyslela, že jsou želvy tak obrovské, byly dlouhé přes jeden metr. Nemohla jsem jinak, než si nasadit potapěčské brýle a skočit za nimi. Bylo krásné je pozorovat pod hladinou, jak jedí řasy a opravdu se baví, že jsou tady lidé. Želvy jsou zvyklé na turisty a vůbec se nebojí, byl to fanstastický zážitek. Tato pláž je volně přístupná a bylo to krásné zakončení tohoto dne. Cesta nazpět nám trvala asi 3 hodiny.


17.2. 2019

Relax

Den relaxu, pohody a nic nedělání. Přeci jen, se nám konec dovolené blíží a musíme nabrat síly.


18.2. 2019

Místní podívaná za prachy

Tento den máme velký přejezd do Aluthgama. Cestou jsme se zastavily na místní atrakci, kde si rybáři hrají na to, že rybaří. Dříve se totiž takto na kůlech opravdu rybařilo. V dnešní moderní době je z toho už jen vzpomínka a placená podívaná pro turisty. Těchto míst je tady hned několik vedle sebe, a to Ahangama, Midigama a Weligama. Potom jsme si daly oběd na pláži a jely dál. Dnešní den byl hlavně o přesunech.


19.2. 2019

Relax

Po snídani nás čekala masáž celého těla. Potom měly rexal na pláži, popíjely z kokosů a k obědu si daly pizzu. Chytaly poslední bronz a odpočívaly.


20.2. 2019

Poslední navštívený chrám a tím naše dovolená pomalu končí

Tady jsme měly společnost s kamarádem Petrem a Mohanem, kteří si s námi udělali výlet na Gangaramaya Temple do města Colombo. Hned po vstupu na vás dýchne historie a jak bych řekla já ,,vetešnictví”. Je to totiž muzeum v chrámu. Dostanete tak dva v jednom.

Pak jsme se vrátily k večeru zpět, zašli na večeři, dali pár drinků a šly spát.


21.2. 2019

Přejezd k letišti a poslední noc

Dopoledne jsme si pobalily těch našich pár švestek a namířily si to k letišti. Cesta nám zabrala několik hodin. Poslední večer jsme zakončili v místní hospůdce, kde měli čepované pivo. Co víc si přát na poslední večer? Připily si na naší krásnou dvouměsíční dovolenou a která tímto končí.


22.2. 2019

Letíme domů

Cesta nám uběhla neskutečne rychle. Ani jsme se nenedály a už seděly v letadle směr domov. Máme za sebou krásné 2 měsíce cestování po 5 zemích, mnoho zážitků a nespočet vzpomínek.


Tady kratší ukázka ze Srí Lanky:


Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš