Jakub Švajda

3. března 2020 4:57

Švajďáci na cestách – Myanmar

Na světě existuje mnoho krásných míst, která se vyznačují čistou přírodou, zajímavou architekturou, nebo luxusními plážemi. Většinu zážitků ale stejně nakonec dělají lidé, kteří v dané zemi žijí. V Myanmaru najdeme asi jedny z nejvlídnějších lidí, kteří i přes rozvíjející turismus touží pouze aby byli všichni okolo nich šťastní.

Galerie Mapa

První dávka zajímavostí

Lístky betelu, které se potřou hašeným vápnem a naplní oříškem

Měna je Myanmarský Kyat. 1000Kyat = 16 Kč. Takže s 16.000 Kč z vás bude v Myanmaru milionář.

Většina měst i země jako taková má dva názvy (Myanmar – Barma, Yangon – Rangoon, Bagan – Pugam…)

Z 98 % se jedná o buddhistickou zemi. Místní však přiznávají, že ve většině případů se mísí buddhistický směr s původními božstvi a uctíváním přírodních zdrojů.

Týden má 8 dní. Středu rozdělují na dva dny (dopoledne a odpoledne). Den narození je pro obyvatele nejdůležitější a řídí se jím místní horoskop (Kuba je v pátek a je morče, Eliška je ve čtvrtek a je krysa) – odkaz na horoskop najdete zde.

Jezdí se po pravé straně silnice, jako v Čechách, ale většina aut má volant napravo, protože se dovážejí z okolních států.

Časové pásmo je GMT +6,5. Půlhodina je prý kvůli tomu, že nechtějí mít stejné pásmo, jako Thajsko.

Jedná se o jednu z nejbohatších zemí JV Asie, kde díky bývalému režimu žijí jedni z nejchudších lidí JV Asie.

Hlavní město Neipyijto vzniklo teprve před pár lety absolutně uměle. Vláda si myslela, že se obyvatelé přesunou z Yangonu, ale to se nestalo. Do města tak vede více než 30proudá dálnice, po které můžete vidět jet například jen kolo.

Tradiční domy se staví ve výšce na kůlech.

Spát v domácnosti by se mělo hlavou k východu.

Celá rodina jí polévku jednou lžící.

Většina obyvatel žvýká betel. Oříšek betelu je obalený v hašeném vápně a zabalený do lístku betelu. Tato lehká droga obarví sliny na červeno, proto všude vidíte lidi s „krvavými zuby“ a na chodnících jsou červené skvrny.

I muži nosí skoro všichni sukně. Takzvaná Longyi je tradiční oděv, který se nosí skoro jako osuška okolo pasu. Mužská verze má pouze trochu odlišný styl vázání. Skoro žádný muž nenosí v Myanmaru kalhoty.

Muž v Longyi

Mnišky se dají rozeznat od mnichů podle růžové barvy oblečení.

Lidé si tváře natírají Thanakou. Jedná se o pastu, která se dostává třením kmínku stromu o kámen. Vzniklý prášek se poté smíchá s vodou a natře se na obličej. To chrání před prudkým sluncem, chladí to pokožku a vyhlazuje vrásky.

Speciálním pokrmem je salát z čajových lístků. Nakládaný čaj se smíchá s rajčaty a oříšky.

V Shanském státě je produkce kvalitní kávy.

V Yangonu je Schwedagonská pagoda, která měří 100 metrů, je celá pokrytá zlatem, v horní části je přes 3000 diamantů a podle legendy ukrývá 8 vlasů Buddhy.

Ve městě Bagan je dochovalých přes 2500 pagod a chrámů (původně okolo 10000). Většina z nich je přes 2000 let stará.

Na Jezeře Inle je možnost vidět „balancující“ rybáře. Rybář stojí na lodi jen jednou nohou. Druhou nohu používá k uchycení pádla.

Balancující rybář na Inle lake


Jak se žije v Yangonu?

Když jsme poprvé přiletěli do Yangonu, tak jsme vůbec nevěděli, co čekat. Poprvé to bylo na přelomu let 2017 a 2018. Yangon v té době byl v podstatě bez turistů, čemuž odpovídali i ceny. Hotely v centru stály jen několik dolarů za noc, a přitom jsme byli pár desítek metrů od hlavních památek. Vzhledem k dlouhému letu jsme se šli ještě ráno na chvíli natáhnout na hotel, ale hned poté jsme vyrazili k hlavní památce celého Myanmaru – Schwedagon pagodě. Za vstup se platí 10.000 kyat (asi 150 Kč), což je na místní poměry vcelku vysoká částka, ale rozhodně stojí za to zaplatit. Nejlépe člověk udělá, když pagodu navštíví brzy ráno a poté těsně před setměním. Ranní a večerní atmosféra se totiž dost liší. V obou případech však hned po vstupu budete stát úžasem. Jakmile se pagoda objeví v celé kráse, tak na vás zazáří 100 metrů zlata s 3000 diamanty a energií, kterou jen tak někde neucítíte. Všude kolem sedí mniši i místní obyvatelé a v poklidu meditují. V rozích pagody jsou malé oltáře s Buddhou a soškami zvířat podle horoskopu. Tradice říká polít sochu Buddhy a zvířete, poté zazvonit na zvonečky, dotknout se dlaněmi nohou Buddhy, a nakonec odříkat mantru. Všechno opakovat 5x. Potom dojít k velkému zvonu a udeřit do něj vší silou také 5x, aby se prožitky z rituálu rozšířili mezi všechny lidi v okolí. Rozhodně si nemusíte tyto rituály pamatovat, místní vám je totiž s radostí vysvětlí a ukáží.

Čtvrteční roh u Schwedagon pagody

Po Schwedagon pagodě se vyplatí navštívit také druhou významnou pagodu Sule. Ta tvoří kruhový objezd, který spojuje všechny hlavní tahy městem. Zároveň tato pagoda slouží jako pomyslný vstup do downtown části města, kde se nachází většina klubů a hostelů. Tahle část města může být docela přitažlivá. My jsme zde letos strávili 7 dní v podstatě pouze v jedné ulici. Původní plán byl 1 noc a potom jet na hranice, ale to se nepovedlo a my dokonce překročili dobu trvání našich víz. Naštěstí se v Myanmaru za každý den navíc platí pouze 3$, takže většina lidí svá víza moc neřeší. Najdete lidi, co se zdrželi i 3x déle, než bylo jejich původní vízum. Zpět k downtownu. Jsou zde dva hlavní hostely, ve kterých se vyplatí zdržet. Na ubytování, jídlo a dobrou kávu je dobrý hostel Shwe Yo Wintage. Na party je potom určitě nejlepší Yangon Lodge, kde se sedí na střešní terase s výhledem přímo na Schwedagon pagodu. Pokud chcete vyrazit na party ven, potom navštivte klub 7 Joints, který vypadá trochu undergroundově, ale hrají skvělé oldschool hity.

Další den budete nejspíš potřebovat trochu relaxovat, a tak můžete navštívit jezero Kandawgyi, na kterém se nachází Karaweik palác. Kolem jezera je rozlehlý park, ve kterém se můžete schovat před sluníčkem a chvíli si odpočinout. Dalším místem na odpočinek, nebo venkovní aktivity je People’s park, který je přímo pod Schwedagon pagodou. Na tomhle místě jsem požádal 1.1.2018 Elišku o ruku, takže je to pro nás celkem významné místo. Pro vás bude možná zajímavější jeho krajní část, kde je opuštěný zábavní park. Po cestě od parků to můžete vzít do downtownu přes Bogyoke Aung San Market, kde můžete nakupovat oblečení a různé šperky za super ceny. Posledním, trochu vzdálenějším místem, které jsme navštívili bylo jezero Inya. Opět je to spíše místo pro odpočinek než nějaké aktivity. Co si ale určitě nenechte ujít je Yangon circular train. Stačí nastoupit na hlavním nádraží na vlak a v přepočtu za 3 Kč s vámi objede za 3 hodiny celý Yangon. Samozřejmě můžete kdykoliv vystoupit, anebo jet celou trasu dokola.

Karaweik palác

Pokud se chcete dozvědět více o místní kultuře a pomoct místním, pak můžete navštívit centrum Thabarwa, které se nachází jižně od Yangonu. My jsme v centru strávili 12 dní, kdy jsme pomáhali s různými projekty. Eliška se například starala o pouliční pejsky a já jsem pomáhal stavět dům z recyklovaných materiálů. Projektů je hodně od drobných oprav, až po skoro doktorskou péči o pacienty. V centru jsou zároveň i mniši, takže se můžete dozvědět více o místním buddhismu, meditacích a životě v klášteře.

Kam na výlet v okolí Yangonu?

Po Yangonu jsme vyrazili na celodenní výlet do města Bago. Město bylo původně hlavním městem království, tak zde můžete nalézt palác a mnoho obřích soch Buddhy. Ve městě je zároveň největší pagoda v Myanmaru, která měří přes 120 metrů. Opět je samozřejmě celá pokrytá zlatem. Pro dopravu po městě je vhodné si buď zapůjčit někde motorku, nebo se nechat vozit tuktukem. My jsme zvolili tuktuk. Zaplatili jsme asi 200 Kč a tuktuk nás vozil celý den po památkách, včetně toho, že za nás platil vstupy. Pro dopravu do Baga jsme zvolili lokální autobus, který nás stál asi 40 Kč. Každopádně letos už jsme zemí projížděli jen stopem a rozhodně to můžeme doporučit, protože je to často i mnohem pohodlnější než dálkové busy.

Královský palác v Bago

Z oblasti okolo Yangonu ještě můžete navštívit Golden rock pagodu, která je kousek cesty za Bagem. My jsme to bohužel nestihli, protože ten den už nám vypršeli víza, ale aspoň máme důvod se do země ještě vrátit.

Hlavní turistická spojka

Další oblast je okolo města Kalaw. Tady je zapotřebí si naplánovat rozhodně dostatek času, protože je to asi jedna z nejvíc rozmanitých částí země. Úplně první na vás vykoukne jezero Inle. Pokud jste si prohlídli obálku průvodce Lonely Planet Myanmar, tak na přebalu je balancující rybář právě od Inle. Z Kalaw vám cesta k jezeru zabere asi hodinku cesty. Můžete stopovat, protože tam jezdí skoro každý turista. Na jezeře doporučujeme si pronajmout loď, která celkově vychází kolem 250 Kč. Lepší, když budete větší skupina, protože se většinou platí za loď, a ne za posádku. Plavba lodí potrvá celý den až do západu slunce. Inle je zajímavé v tom, že je to vlastně plovoucí město. Na jezeře tak najdete nejen domy, ale například i hotel, školu, obchody a další potřebné věci. Nechybí samozřejmě ani luxusní plovoucí hotely. Výhodou Inle je i to, že při plavbě vás místní vezmou na různá místa, kde lidé předvádí kulturu z celé země. Budete tak moci na jednom místě vidět ženy s dlouhými krky, výrobu stříbrných rybiček, baličky doutníků a další řemesla, která se v Myanmaru vyskytují. Ještě jedno doporučení při jízdě na lodi, nekrmte racky z lodi, protože pak nad vámi poletí houf ptáků, kteří budou potřebovat vykonat potřebu.

Nekrmte ty racky z lodi...

Kousek východně od Inle se nachází Mwe Taw Kakku Pagodas Complex. Na tomto místě naleznete tisíce pagod rozprostřených pravidelně na malé ploše. Většina z nich je nově postavená, protože byly poničené zemětřesením. Za vstup se platí 3$ pro cizince. Než ale ke komplexu dojedete, tak asi 10 km před tím je po levé straně komplex zlatých pagod, o kterém skoro nikdo neví. Za prvé je zdarma a za druhé je mnohem více původní, takže doporučujeme nikam nespěchat a podívat se rozhodně i sem. My to místo objevili, jen díky skvělým místním, které jsme si stopli.

Dalším významným místem je jeskyně Pindaya, která se nachází severně od Kalaw. Vstupné je také něco okolo 3$ a za tohle se to opravdu vyplatí. V jeskyni se nachází tisíce a tisíce soch Buddhy, které byly darovány od lidí z celého světa. I vy můžete sochu darovat, jen nevíme, kolik to stojí. Na prohlídku jeskyně je dobré si vyhradit alespoň 2 hodiny, ale potom už se můžete přesunout trochu severněji. U města Ywangan se totiž nachází Genius Coffee Factory. Místo, kam místní z okolí sváží svoje kávové boby a zde se pak dále zpracovávají. Zdarma se tak můžete podívat na celý proces třídění, čištění a sušení zrn až po finální pražení. Pokud si chcete opravdu kvalitní kávová zrna koupit, pak rovněž doporučujeme zde, protože je asi o 1000 kyat (16 Kč) levnější než v obchodě. Od pražírny pak směrem zpět na Kalaw leží další důležitá místa. Za prvé po cestě potkáte kávové plantáže, kde rozhodně zastavte, pokud jste je doteď nikdy neviděli. Dalším opravdu zvláštním místem je Blue Lagoon. Jezero, které má sytě modrou barvu od okolí. Vědci chtěli vodu důkladněji prozkoumat, ale mniši jim to zakázali, protože je pro ně jezero posvátné. Jedovaté to nebude, protože v tom plavou ryby a my se vydrželi kochat tou nádherou skoro hodinu. Asi 10 km za jezerem leží Mount Main Ma Ye Thankinma. Na jednom z mála vrcholků rozeseli bývalý vládci stovky pagod a obří sochy Buddhy. Při západu slunce tohle místo získává ještě mnohem kouzelnější atmosféru, pokud teda zrovna nestopujete jako my a neznamená to, že budete stopovat v noci…

Mount Main Ma Ye Thankinma

Když se vrátíte zpět do Kalaw, tak si projděte i město samotné. Nejlepší je si půjčit v hotelu, či hostelu motorku, nebo kolo a jet. Když už jsme u toho ubytování, tak rozhodně doporučujeme využít hostel Golden Lily, protože k snídani dostanete výborné palačinky a plus vám pomohou se vším potřebným. Po snídani pak zamiřte na Schwe Oo Min Pagodu, kde je také jeskyně plná Buddhů. V roce 2017 byl vstup zdarma, ale teď už se to možná změnilo. I Kalaw samotné se během dvou let změnilo k nepoznání. Z místa, kde skoro neviděli za svůj život bělocha, se stalo místo, kde se srocují cestovatelé z celého světa a žije to tu nyní čistě turismem.

Posledním místem u Kalaw, které jsme navštívili byla sloní rezervace. Green Hill Valey je místo, kam jsou sváženi sloni z celé země, kteří dříve sloužili jako turistická atrakce anebo na přehlídky. Na tomhle místě se je snaží vrátit zpět do přírody a zároveň poučit místní o životě v souladu se zvířaty. Proto tahle organizace i vystavěla v nedaleké vesnici školu, kde je kladen důraz na vzdělání o zemědělství a zvířatech obecně.

Sloni v Green Hill Valey


Mandalay? Ani ne...

Z Kalaw je to celkem kousek do města Mandalay, ale po cestě je ještě malé městečko Meiktila, které je turismem v podstatě úplně nedotčeno. V tomhle městě se nachází na řece obří loď s podobiznou ptáka. Stačí zde zastavit, když budete projíždět kolem. Pokud sem dostopujete v noci a budete hledat nocleh, pak jedna z nejlevnějších a nejlepších možností je Motel A1 asi 30 metrů od té velké lodi.

loď ve městě Meiktila

Co se města Mandalay týče, tak nás moc nenadchlo. Vlastně jsme nakonec nešli ani na ty největší atrakce, jako je U-bein most a hlavní pagody. Vše totiž letos bylo dost drahé a na nás město působilo skoro jako Thajsko, úplně bez kultury a atmosféry. Možná až se do Myanmaru zase jednou podíváme, tak zkusíme městu dát druhou šanci. Stejně jako musíme ještě navštívit nedalekou Monywu, kde je jedna z největších soch stojícího a ležícího Buddhy na světě.

Tisíce chrámu při východu slunce

Co ale rozhodně nelze vynechat je město Bagan. Královské město, ve kterém naleznete přes 2500 zachovalých pagod a chrámů. Při východu slunce se všechny historické budovy vynořují pomalu z mlhy a k tomu vám vylétne denně několik balónů. Zeptejte se místních den dopředu na nejlepší spot pro sledování východu slunce, ideálně pokud to nebude vrcholek nějaké pagody, jako mají někteří turisté ve zvyku. My měli štěstí a jeden místní nám sám od sebe ukázal místo poblíž hlavní silnice, kde se po schodech dalo vylézt na normální budovu s rovnou střechou. Zároveň v Baganu objevíte mnoho úžasných umělců, kteří kreslí přírodními barvami nádherné obrazy na plátna. Ceny se asi už nyní liší, ale my jsme kupovali jedno dílo asi za 100 Kč. Nemusíte ale kupovat jen obrazy, protože v Baganu je také mnoho míst, kde místní vytváří různé předměty z bambusu, a tak se můžete podívat, jak se vyrábí náramky, nebo třeba i čajový set. Na Bagan doporučujeme alespoň 2 noci, abyste stihli najít dobré místo pro východ slunce a trochu prozkoumat přes den jednotlivé chrámy a pagody. Připravte se ale na celkem vysoký „vjezdní“ poplatek 25000 kyat = 375 Kč za osobu. Někomu se občas náhodou stane, že neplatí, tak třeba budete taky šťastlivci.

Východ slunce nad Baganem


Zasloužený relax na pláži

Jedním z posledních míst, která jsme navštívili byla Ngapali Beach. Pláže v Myanmaru jsou skvělé pro rodiny s dětmi. Není zde moc lidí a voda není hluboká. Zároveň se cenově pohybujeme stále levněji než třeba v sousedním Thajsku. My měli pro sebe skoro celou 5 km dlouhou pláž a za 100 Kč jsme si na 2 hodiny pronajali i loď, ze které jsme šnorchlovali v moři. Bohužel ten den byl jediný zataženo a my tak skoro nic neviděli a z lodi jsme do moře skákali hlavně proto, abychom se mohli vyčůrat. Nejsme úplně plážové tipy, takže vám toho asi víc neřekneme, ale já jsem alespoň poprvé v životě ochutnal kraba asi za 30 Kč. Krab byl opravdu čerstvý, protože se mi majitel přišel omluvit, že ten den bohužel chytil pouze středního. Jen teda při světle ze svíčky se krab opravdu špatně jí.

Liduprázdné pláže s relaxujícími místními

Co se dalších míst týče, tak jsme ještě projížděli od severu z hranic s Indií, kde naleznete stále ještě úplně Myanmarskou kulturu. Naším snem je ještě se podívat do chrámu Mrauk U na západě, ale oblast okolo je bohužel uzavřena kvůli útokům Barmské armády, která byla ještě do nedávna u moci. Vy se útoků nemusíte obávat, protože všechny oblasti s konflikty jsou uzavřeny. Jedná se o útoky na muslimskou menšinu Rohingy. Dalším z míst, která by mohla stát za návštěvu je Archipelago na úplném jižním cípu země. Je zde vysoká koncentrace neobydlených ostrovů, kam se můžete vydat potápět. Potom nás samozřejmě ještě v budoucnu čeká Hsipaw a Neipyijto a až se zpřístupní plně sever země, tak to bude dokonalé, protože tam už příroda přechází do vysokých hor.

Druhá várka zajímavostí

Točené pivo Myanmar je opravdu dobré a stojí okolo 1000 kyat (16 Kč za 0,3l).

Pro dopravu po Yangonu využívejte místní autobusy (místní vám vždy rádi poradí). Je jedno jak daleko pojedete, vždy zaplatíte 200 kyat (3 Kč).

Vlak je asi nejpomalejší dopravní prostředek s nejvíce dobrodružstvím.

Pro dopravu můžete využít vlak...jen si počkáte

V Autobusech nevědí, k čemu je tlačítko Auto na klimatizaci, takže v jednu chvíli je v autobuse mrazák a o 3 minuty později zase trouba…takto se to střídá celou cestu.

Pokud si v restauraci objednáte pouze zeleninu, tak dostanete talíř rýže a asi 20 misek různé zeleniny. Ceny se pohybují od 2000 kyat (30 Kč) pro dva.

Klasická porce k obědu

Místní udělají cokoliv pro to, abyste se měli dobře. Když mi nebylo úplně nejlíp a v restauraci jsem si nic neobjednal, tak mi majitelka restaurace přinesla zdarma polévku plnou chilli, zázvoru a česneku.

Každé ráno v ulicích potkáte mnichy, kteří s miskami vybírají jídlo. Tato tradice je v celé JV Asii a lidé jídlo mnichům dávají velmi rádi, protože si tím sami zajišťují dobrou karmu. Podpořit totiž mnicha znamená pro ně obrovsky dobrý skutek.

Mniši vybírají jídlo. V Thabarwě se k této činnosti můžete přidat

Podél cesty lidé prodávají kusy bambusu, které jsou plněné lepkavou rýží. Je to vážně dobrota.

V Yangonu, stejně jako v Bangkoku, je hodně „ladyboys“.

Stopuje se máváním otevřené dlaně nahoru a dolů. Palec nahoru moc lidí v Myanmaru nechápe.

Při tankování dostanete zdarma láhev s vodou (i když se vezete jen jako stopař).

Stopaře řidič hýčká pomalu víc než rodinu, a tak nejednou dostanete jídlo, nebo třeba i večeři v restauraci.

Při stopování vás ještě pozvou na večeři

Vláda zakázala přespávání turistů u místních, a proto ve většině případů nefunguje couchsurfing, ani AirBnB. Dokonce i hostely jsou rozděleny a jen pár jich je pro turisty. Myanmar se však stále mění, a tak je možné, že brzy bude situace opět jiná.

Pro komunikaci jsme koupili SIM od Ooredoo, kde nás 1GB stál 750 kyat (11 Kč).

Taxikáři vás budou chtít obrat všude ve světě.

Do centra Yangonu nesmí motorky.

Skoro všichni se neustále smějí a jsou šťastní, tak buďte taky a neřešte blbosti!

Pro více fotek, příběhů a informací můžete kouknout na náš Instagram a facebook.

Galerie

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se

AHOJ

Jmenuji se Jonathan Demme, jsem z Francie, budu vás stručně informovat, jakmile to od vás uslyším, budu se s vámi chtít probrat, ale ne tady v cestoletu napište mi na (jonathandemmi@gmail.com)
S pozdravem
Jonathan Demme

Pro přidání komentáře se přihlaš