Veronika Vaníčková

18. července 2019 10:41

Světla a stíny Berlína

Německo? Berlín? Co tam, proboha? Prej dobrý jídlo, tak asi jedem.A tak jsme jeli! Nenáviděli jsme a milovali tohle město a po jednom víkendu jsme mu dočista propadli.

Galerie

Světla a stíny. Den a noc. Minulost a budoucnost. Berlín je město protikladů.  Město, kde stojíte a dojímá Vás nádhera starých budov a okolní atmosféra, ale o dvě stě metrů dál to smrdí močí a černoch se Vám snaží prodat trávu.


Doprava

Jestli budete mít štěstí jako my, dojedete sem na jeden stop. A pak začne to pravé dobrodružství. Tím je přeprava v Berlíně. MHD nám přišlo zbytečně cenově napálené a z té nadzemky/podzemky toho prostě moc nevidíte. A tak jsme zvolili městská kola DEEZER. Už nikdy bych tyhle kola nezvolila, minimálně to jsme si říkali celý první den :D Funguje to na principu stáhnutí aplikace - a pak záleží na Vás. Vybrali jsme možnost denního tarifu. Stojí 3 Eura na den a máte neomezený počet jízd do 30 minut zdarma. Nad třicet minut platíte další 1 euro. Opravdu to funguje - kolo jsme měli 30 minut a 30 sekund a euro nám to naúčtovalo. Dalším "podrazem" který nebyl z aplikace zřejmý je, že kola musíte vracet do speciálních stojanů. Sice po městě jsou, ale když to tam neznáte, musíte prostě hledat podle mapy. Pokud kolo vrátíte mimo - BUM další jouro ! No chybama se člověk učí a nakonec jsme i tak vyšli o něco lépe, než kdybychom si půjčili kolo za 12 euro jako všude nabízejí - nemusíte ho hlídat a mít sebou všude! :)


Bydlení

Bydleli jsme na okraji Berlína - dvě noci nás vyšli na 2000 ,- /2 os. Ubytování bylo čisté, tiché, ve skvělé čtvrti - plné streetartu. Přes ulici byly potraviny, bary a restaurace. Na kole jsme byly v úplném centru za 10 minut. Pěšky tak 45 min. Zastávka U-bahn přímo před ubytkem. Ubytování ZDE vřele doporučujeme :)

Street ART vedle ubytování 

Jídlo

Jelikož jsem nenažranej burgeržrout, nedokázala jsem si odpustit návštěvu nejproslulejšího burgera v Berlíně. Jedná se o podnik Burgermeister. Je to streetfood fastfood, který se nachází v malé krásně vypadající boudě pod nadzemkou ve čtvrti Kreuzberg. Ceny Burgerů 4-7 Euro (takže fakt parádní na Berlín!), hranolky se sýrovou omáčkou - pochutnali jsme si, ale pojem "nejlepší burger" byl dle našich názorů trochu silný - jedli jsme i lepší. 

Potom je to na Vás. My si dali v Saláterii saláty, sem tam si koupili nějakou ňamku v obchodě. :) Určitě ochutnejte místní piva.


Kam vyrazit

Klasické turistické atrakce, které asi všichni znají a nám se samozřejmě moc líbili najdete v centru v dostupné vzdálenosti od sebe. Je tu ale spousta historických muzeí, memoriálů a míst o kterých se tolik nemluví a myslím, že ani za rok by jste nestihli vše poznat a vidět. 


První den jsme se po výborném Hamburgeru a projížďce Kreuzbergem (Ten fakt stojí za to!! Taková hodně hipster čtvrť se super podniky a hromadou mladých lidí popíjejících pivo na ulici!) vydali pěšky směr East Side gallery - 1,3 km dlouhý pozůstatek Berlíské zdi (ta měla ve své době něco kolem 165 km)

East Side Gallery - pozůstatek Berlínské zdi přeměněný na streetart place

Za zmínku určitě stojí Postupimské náměstí, kde se cítíte tak trochu jako v New Yorku a také zdější Sony center. Právě tam se prolíná nové se starým.Minulost s budoucností. Součástí Sonycentra jsou totiž pozůstatky historického Esplanade Grand Hotelu, který ve své době navštívil například Charlie Chaplin. 

Sony Center a pozůstatky  Esplanade Grand Hotel

Téměř na dosah od Postupimského náměstí je slavný židovský památník ve formě šedých kvádrů různých velikostí. Prosím.. Nesedejte na to, nesvačte na tom.. Je to neslušný a neuctivý. Přímo pod ním je židovské muzeum, které doufám navštívíme příště - doporučuje ho totiž každý. 

Když budete pokračovat dál dojdete až k Braniborské bráně a kousek od ní stojí budova Říšského sněmu, která je taky kombinací starého a nového. Obě místa stojí za to navštívit, projít se tu a nasát atmosféru. 

Braniborská brána postavená roku 1734

Na konci naší víkendové výpravy jsme se vydali na známé AlexanderPlatz. Cestou jsme ale potkali něco daleko hezčího. 

Berlínskou Katedrálu. Místo, které stojí za to vidět a myslím, že i navštívit. Strávili jsme tam zhruba dvě hodiny a moc se nám to líbilo. Bohužel je teď z venčí v rekonstrukci a tak není tolik fotogenická. Hned vedle se nachází jakési muzeum.

Potom jsme pokračovali na Alexander Platz a večer na Checkpoint Charlie. 

Berlínská katedrálaJaký je Berlín? Šťastný i smutný. Krásný i ošklivý. Berlín je všechno, co si dokážete i nedokážete představit. Multikulturní, hatefree město, které nás oba příjemně překvapilo tím, jaké vlastně je. 


Galerie

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš