Lucie Zdráhalová

24. prosince 2017 8:06

Taipei: město skútrů a ledového čaje

Celý červenec jsme strávili s @petrludwig na tomhle Nádherném ostrově a dnešní část příspěvku bude zasvěcená Taipei - hlavnímu městu Taiwanu. Taiwan je jednou z nejhustěji obydlených oblastí na světě a tomu taky odpovídá největší problém těchto míst - doprava (v Taipei jsou skútry kam se podíváš).

Galerie

Samotné město začalo vznikat až za vlády Japonců, tedy někdy v 19. století a do dnešní podoby se dostává zhruba před 60 lety. Díky historii Taiwanu tady potkáš to nejlepší z Číny a to nejlepší z Japonska.

Úplně v úvodu pár vět o historii Taiwanu, která je fakt bohatá. Taiwan neboli Čínská lidová republika na Taiwanu, dříve také známá jako Formosa (Nádherný ostrov) má za sebou pestrou minulost. První Evropané, které Taiwan začal zajímat byli Holanďané a Portugalci a v té době se stal Taiwan nejvýnosnější místo Východoindické společnosti. O pár desítek let později byl dobyt Mandžuy a nakonec se stal součástí Japonských kolonií. V té době byl Taiwan na "vrcholu" neboť díky důmyslnému zvelebování hospodářství se velmi rychle zvedla životní úroveň obyvatel.

Avšak snahy Japonců o "pojaponštění" místních obyvatel vyústili v odpor a Taiwan se tak dostal zpět do rukou Číny. Nadšení však dlouho nevydrželo, neboť tehdejší vláda byla plná podvodů a korupce. V 50. letech, za vlády Čankajška a během války na Korejském poloostrově, byl Taiwan využíván jako strategické místo USA a tak dnes na ostrově běžně potkáte základny, afroameričany a většina obyvatel (oproti Japonsku) umí anglicky.

Až do roku 1986 byl Taiwan totalitní, ale proces demokratizace začal malými kroky už od roku 1986 vytvořením první opoziční strany. A v současnosti Taiwan provází snahy o mezinárodní uznání, kterému brání tlaky Číny, a tak třeba v Evropě Taiwan jako samostatný stát uznal jen Vatikán.

1. Chiang Kai-Shek Memorial Hall

První z míst, které stojí za to vidět je Chiang Ka-Shek Memorial Hall. Nejvýraznější osobností Taiwanských dějin byl rozhodně Čankajšek, kterému je zasvěcen tenhle monumentální palác v centru. Skládá se z velkého náměstí s obrovským palácem na konci a dvěma postaními budovami, které dnes slouží jako národní divadlo a národní koncertní síň. Osmistranná střecha reprezentuje čínský kulturní symbol čísla 8, který je spojen s úspěchem a bohatstvím.

2. Elephant Mountain

Ideální chvíle, kdy vyrazit na Elephant Mountain je pozdní odpoledne a rozhodně tě nemine boží západ slunce a výhled na noční Taipei. Možná dokonce s lepším výhledem než ze 101. Na cestu se ale dobře připrav - třeba v červenci při 35 stupních tě čeká 20 minutové cardio v podobě strmých schodů. A pokud během toho dostaneš hlad, půl hodiny od hory se nachází Linjiang Street Night, kde ti připraví skvělé vepřové, beef noodles nebo knedlíčky.

3. Longshan Temple

Obrovský vliv Číny se na Taiwanu podepsal právě na chrámech. Oproti japonskému minimalismu mi Taiwanské chrámy připadaly jako totální exotika až cirkus - červená, zelená, zlatá, kýčovití dráčci, spousta darů v podobě jídel nebo pití a dokonce i LED obrazovky s nápisy uvnitř chrámu. Tenhle chrám je nejstarším chrámem na Taiwanu a pochází už z 18. století

4. Taipei101

Z hlediska provedení je tohle jedna z nejzajímavějších budov v Taipei a má několik technických prvenství na světě. Ptáš se jak postavit 509 m vysoký mrakodrap ve městě, kde pravidelně řádí tajfuny a zemětřesení? Přesně takhle! Budova připomíná stonek bambusu a funguje úplně stejně. Každá sekce působí jako samostatný celek. V Taipei se říká, že "když spadne při tajfunu 101, spadne každý dům". 101 se taky pyšní nejrychlejším výtahem na světě - 1010 metrů za minutu - jo uvnitř je to fakt jízda!

Na samotné vyhlídce v 89. patře můžeš kouknout na film o stavbě 101, koupit si na bárečku drink nebo si udělat kýčovité foto ve fotokoutku. 91. patro už je jenom pro silnější povahy, jde totiž o venkovní vyhlídku na které fakt dost fouká. A pod Taipei101 se nachází obří obchoďák, kde dělají ty nejlepší Dim sum knedlíčky pod sluncem, ale je lepší vyrazit brzy, neboť tahle nejznámější knedlíčková restaurace v Taipei má nečekaně pořád plno. A taky tady najdete Apple store <3

No a k bezpečnosti slouží tahle "žlutá koule." Je to vyvažovací těleso a ve zkratce, když se budova hýbe, koule se hýbe mnohem pomaleji a tak působí do protisměru, čímž celou budovu drží stabilní. Btw, v téhle místnosti promítají roztomilý animovaný film a tak zábavnější formou pochopíš, jak to celé funguje.

5. Raohe street night market

Otevřeno zde mají od čtyř odpoledne až dlouho do noci. No a zrovna tady tě to naprosto dostane svojí veselou energií, zajímavými vůněmi a hlavně smelly tofu. Je to jeden z nejstarších trhů v Taipei a můžete se těšit na 600 m instantního štěstí v podobě všech dobrot! Právě na tomhle místě začalo to pravé dobrodružství, protože já a Petr aka #foodlovers a #adventurelovers jsme si dali za cíl vyzkoušet všechna nová a zajímavá místní jídla. Ale o jídle až v dalším článku :)

A jako poslední zajímavost bych určitě vypíchla Airplane sightseeing spot, kam jsme se s Petrem úplně náhodou vydali na procházku a kde na mě mimo jiné zaútočil obří šváb (zaútočil z kanálu mi a vylezl až na koleno). Ale zpět k tomuhle spotu, prostě se posadíš na lavičku a najednou to přijde, je to jako kdyby ti to letadlo padalo na hlavu! Naštěstí fakt ne, ale proti tomu větru když proletí musíš bojovat. Zkrátka super adrenalin!


Celý cestopis a fotogalerii najdeš Tady

Galerie

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš