Jan Macháček

13. listopadu 2017 10:14

Tipy co dělat v Istanbulu aneb proč je český kebab lepší než istanbulský

Nablýskané čtvrti jako z centra Paříže jsou zde hned vedle míst jako vystřižených z Blízkého východu. Tam si rovnou dáte vynikající dobroty a nakoupíte dárky pro vaše blízké na orientálních tržištích. Istanbul je město, které vás chytí a nepustí.

Galerie Mapa

1. Galata tower – nejlepší vyhlídka ve městě

Věž Galata tower je v centru všeho dění, je kousek od nejznámějších mešit a k tomu se ještě tyčí nad asi nejzajímavější čtvrtí města. Mladí si nahoře dávají randíčka

Mým nejoblíbenějším místem v Istanbulu je věž, která se jmenuje Galata Tower. Je tak nějak uprostřed všeho dění a je z ní nádherný výhled. Na všechny strany koukáte na obrovské město, které nemá konce. V dáli vidíte, jak lodě plné místních vyplouvají z asijského břehu města k tomu evropskému.

Přímo pod věží je vidět cvrkot čtvrti, která snad nikdy nespí. Prodává se tu vše možné, lidé pijí čaj na ulicích a chodci se tu odvážně proplétají mezi trochu bezohlednými řidiči. Protože věž je na kopci, tak je dobré se plácnout přes kapsu a vyjet k ní jen tak pro zábavu lanovkou. Ta je podobná té petřínské. Jen je o dost kratší. S přehledem by se vešla na délku fotbalového hřiště.

2. Grand Bazaar – kořením provoněné tržiště

Většina bazaru je pod střechou, takže v létě na vás sluníčko nezasvítí a v zimě při dešti zas budete v suchu. Tak či tak si tahejte za sebou provázek, protože se jinak ztratíte hned po druhé odbočce

Pravděpodobně nejvíce přelidněné a nejturističtější místo v Istanbulu je Grand Bazaar. Ceny jsou zde trochu vyšší než v okolí a hlavně vždy záleží, jak umíte smlouvat. Koupit si tu můžete cokoliv – od nádherného šátku za pár šupů až po nepovedenou kopii drahých hodinek, které fungují maximálně v době nákupu.

A pak když chcete hodinky vrátit, nemáte šanci. Grand Bazaar je tak zamotaný, že cestu zpět nalézt není možné. Trochu se ale dá orientovat podle sekcí. Jednotlivý sortiment se vždy prodává po kupě v uličkách, které spolu sousedí. Takže, tu máte sekci zlata, koberců a tak. Hodinky, boty a voňavé koření, které tu dokresluje atmosféru, jsou zas úplně všude.

3. Bloudění v ulicích plných lustrů, hudebních nástrojů...

Po celém městě jsou k vidění salóny, kde se stále ještě šermuje super ostrou břitvou. U tohoto konkrétního jste si mohli rovnou potom skočit na baklavu (to jsou ty dobroty na obrázcích vlevo) 

Dám vám radu. Najděte si na ulici nějakou hezkou čajovnu. Kupte si čaj a k tomu nějakou dobrotu a jen tak pozorujte okolí. Brzy si uvědomíte, že Praha je vlastně úplně klidné město. V Istanbulu se vždy něco děje a vždy je na co koukat. Pro oko našince jsou tu srandovní salóny pouze pro muže, kde se vousy holí břitvou. Na kadeřnictví pro ženy jsem zde nikde nenarazil.

Při pozdějším bloudění ulicemi si všimnete, že většina stejného zboží se zde prodává podobně jako v Grand Bazaaru, v jednotlivých sekcích. Takže tu mají ulice, kde si můžete koupit jenom hudební nástroje, lustry, televize,... Když si člověk chci vybavit domácnost, celkem se tu naběhá.

4. Jídlo – Český kebab tu bohužel nemají

Tyhle všechny dobroty jsou šíleně mastné a nezdravé, ale také tuze dobré. Kdo si je nedá, jako by v Istanbulu nebyl

Když jsem v Čechách, tak si kebab dávám minimálně jednou za týden, nějak mi zachutnal. Na druhou stranu k tomu istambulskému má daleko. Mám takového podezření, že náš český kebab byl naším chuťovým buňkám trochu přizpůsoben. Ten pravý istambulský je trochu jiný a abych řekl pravdu, ten český mi chutná víc.

Co mi naopak jede, jsou všechny možné burky (plněné masem, sýrem, šunkou,...) a jeho příbuzné dobroty, které jsou tak dobré jako jsou mastné. Tuto nezdravou, ale chutnou stravu můžete zajíst místními sladkostmi, které jsou super sladké, že i Coca Cola vám bude připadat, jako by byla bez cukru. Rozhodně nevynechejte baklavu, ochutnat ji a přivést domu jako suvenýr je povinnost.

5. Čaj o velikosti většího panáku s pěti kostkami cukru

Skleničky na čaj jsou tu většinou o velikosti menšího panáku. O síle čaje rozhoduje váš um při práci s dvěma konvičkami. Chce to léta praxe

Do teď si pamatuji první dojem z istambulský ulic. Přijeli jsme v pátek večer a nějak mi přišlo, že tu všichni pijí panáky ve velkém. Druhý den ráno jsem si uvědomil, že to panáky asi nebyly. Podél celých ulic seděli stále ti samí vesele klábosící dědkové a ani náhodou nevypadali společensky unaveni. Pili totiž čaj ze skleniček podobných našim panákům. Po chvíli jsme se k nim přidal také.

A pak jsem si dal rovnou ještě jeden. Za celý den jsem jich měl vždy tak 5-6. Objednává se vždy malá sklenička, která stojí zhruba 10 korun. Pak se do ní nahází několik kostek cukru, počká až trochu vychladne a pomalu pije. Hezky vás to nakopne. Dokonce tu mají roznašeče, kteří donáší čaj majitelům obchodů. Čaj je tu pro všechny povinnost.

6. Výhled z nejvyšší budovy ve městě

Mrkněte na úplně první fotku, kde piji čaj. V pozadí je nejvyšší budova Istanbulu. Takhle z ní vypadá výhled. Také vám ta budova vlevo připomíná kosočtverec?

Nyní vám prozradím, jak cestuji. Cestuji vlastně jenom po výhledech. Když nikde nějaký je, hned na něj musím vyběhnout. V Istanbulu jsem v jednu chvíli zjistil, že se nacházíme vedle nejvyšší budovy města a že nahoře je terasa, ze které se dá koukat. Hned mi bylo jasné, kam povedou moje další kroky.

Budova se jmenuje Sapphire of Istanbul a je součástí obchodního centra, které jako všechny ostatní nestojí vůbec za řeč. Tak radši rovnou vyražte na výhled na moderní Istanbul. Všude kolem uvidíte nové moderní mrakodrapy nebo jeřáby, které je teprve staví. Jinak v Istanbulu se s tím moc nemažou. Bourají tu jedním šmahem staré čtvrti, aby vytvořili prostor těm novým.

7. Krmení racků v MHD

Nejzábavnějším druhem dopravy tu jsou lodě, které si to drandí po moři omílající istambulské břehy. Jsou z nich hezké výhledy na město. Berte sebou nějaké pečivo, ať mají racci co na zub

Jsem Pražák a jsem na svoje město hrdý. V mnoha ohledech tu máme věci na světové úrovni. Krom korupce to je hlavně naše MHD. Je skvělé, dostanete se všude snadno a levně. Takže moje nároky jsou v ostatních městech vždy vysoké. Každopádně v Istanbulu se nemají také za co stydět. Metro je čisté, autobusy nacpané a sem tam se svezete dokonce i lodí.

Kolem celého Istanbulu šplouchá moře. Proto je občas cesta mezi částmi města nejrychlejší právě po vodě. K tomu tu mají velmi efektivní a levnou lodní dopravu. V asijské části města prostě nastoupíte a za pár minut jste v té evropské. Je to rychlejší a rozhodně více zábavné než ostatní druhy dopravy. Jo a na břehu si kupte plné hrsti chleba. Rackům cestou uděláte radost.

8. Do Modré mešity to bez dlouhých kalhot nejde

U Modré mešity jsem byl dvakrát a vždy pršelo. Ale i tak výhled stál za to. Jen je ho občas těžké najít bez clonících japonských turistů

Nejznámějšími památkami Istanbulu jsou rozhodně dvě stavby – chrám Hagia Sofia a mešita sultána Ahmeda (Modrá mešita). U Haigny Sofii se vždy tvoří velké fronty a vstup je zpoplatněn. Byl jsem zde dvakrát a dvakrát jsem ji oželel.

Na druhou stranu „Modrou mešitu” jsem neoželel ani jednou. Je jednoduše nádherná. Při vstupu si dámy musí zahalit hlavu a ruce a pak všichni musí mít dlouhé kalhoty. Uvnitř mešity na vás opět dýchne atmosféra orientu. Velikost je impozantní. Vstup je zdarma, jedině si dejte pozor na časy modliteb. To se tam pak nedostanete.

9. Vůně dálek a exotiky 3 hodiny letadlem od Prahy

Takhle nějak to vypadá, když na město koukáte z Galata tower (hned úplně ten první bod). Na jedné straně Evropa a na druhé Asie. Je to prostě paráda

Jak jsem již psal. Istanbul je geograficky na dvou kontinentech. Stejně tak je na tom celé město. Mísí se zde výrazné vlivy Evropy a Blízkého východu. Snad nikdy jinde na světě na vás nemůže dýchnout tak rozdílná atmosféra.

Nikde jinde se tu nemůžete cítit jako v centru Paříže hned pár kilometrů od místa, které jako by z oka vypadlo Blízkému východu. Proto je ve městě pět krát za den slyšet zvuk modliteb linoucích se z mešit. Exotika a mix kultur by se tu dal krájet.

Galerie

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš