Jan Macháček

28. března 2017 23:14

Tipy co vidět v Izraeli za 6 dní

Biblické památky, rodiště Ježíše Krista plné graffiti, krásnou poušť nebo nejslanější a nejníže položené moře světa – to všechno jsem viděl v zemi, která je rozlohou velká jako dva Středočeské kraje, a to mi ještě zhruba půlka zajímavých míst utekla.

Izrael, země plná historie a voňavého koření. Jeruzalém

Mapa

Nejhezčí západ slunce v Izraeli je v obrovském kaňonu Mitze Ramon

Místo, které mi v Izraeli přirostlo k srdci nejvíce, je obrovský kaňon Mitze Ramon. Najdete ho 70 kilometrů pod Beerševou v Negevské poušti. Strávili jsme zde zhruba tři hodiny a více méně celou dobu jsme z okraje kaňonu sledovali surreálné výhledy, kdy si člověk nebyl jistý, jak je kaňon ve skutečnosti hluboký. Ke konci dne jsme viděli jeden z nejhezčích západů slunce. Vše bylo doplněno občasným přeletem izraelských stíhaček, které v poušti trénují.

Nejstarší město světa nasáklé dávnou historii – Jeruzalém

Hned na úvod výletu jsme vyrazili do Jeruzaléma, který byl svědkem počátku všech tří největších náboženství světa. Židovská Zeď nářků je hned pod Chrámovou horou a kousek od nejstaršího kostela světa. Historii jsem tu cítil doslova na každém rohu, bylo to jako byste se procházeli učebnicí dějepisu. Poblíž Damašské brány si skočte na výborný hummus.

Banksyho tagy v rodišti Ježíše Krista – Betlém

Naskočili jsme na autobus a vydali jsme se kousek za Jeruzalém do města Betlém, kde se před lety narodil Ježíš. Byl jsem překvapen davy Polských turistů, kteří, stejně jako my, chtěli vyfotit místo, kde měl Ježíšek jesličky. Při cestě nazpátek do Jeruzaléma jsme narazili na osmimetrovou betonovou zeď, která odděluje obě města od sebe. Z betlémské strany je posprejovaná více než celé pražské Jižní Město, na několika místech jsou dokonce tagy od Banksyho.

Nejslanější a nejníže položené místo světa, kde se neprdí – Mrtvé moře

Nejníže položené a nejslanější moře světa nesmíte při své cestě po Izraeli vynechat. Plavání nebo spíše vznášení se v moři je zážitek na celý život. Na břehu mě pobavila cedule, která říká, že do Mrtvého moře se nesmí močit a prdět, prý to není vůbec příjemné. Jestli to někdo zkusil, tak ať mi dá vědět. Jsem zvědavý, jaké to je. :D

Nejlepší dárek pro babičky je koření koupené na voňavém bazaru

Pořádný bazar jsem viděl pouze v Jeruzalémě a stál za to. Více méně celá historická část Jeruzaléma (je opravdu obrovská) je jedním velkým bazarem, kde si člověk může koupit vše od různých cetek přes boty až po voňavé koření. Právě s kořením mám spojenou vůni bazaru. Zároveň je to vždy super dárek pro babičky, dávají jej do polívky.

Ideální země pro milovníku hummusu a cizrny

Izrael byla země, kterou jsem z Blízkého východu navštívil jako první a právě zde jsem objevil taje regionální kuchyně. Nikdy jsem nemyslel, že se budu oblizovat po hummusu, který neobsahuje ani špetku masa a je plný cizrny, nebo po falafelu, což je vlastně takový obalený hummus, který vypadá jako masové kuličky z Ikey. Pokud máte rádi cizrnu, v Izraeli budete spokojení.

Za nejlepšími výhledy v půjčeném autě

V Izraeli jsme byli pouhých šest dnů, takže jsme neměli času nazbyt. Rozhodli jsme se pro cestu do pouště si půjčit auto a bylo to super. Sice auto nejelo úplně skvěle, ale vše vynahradily výhledy, které se před námi vyskytovaly za okny našeho ďábelského Nissanu Micra. Jinak se na silnici není problém orientovat, všechny cedule jsou v Hebrejštině, Arabštině a Angličtině.

Muzeum bojových letadel v Beerševě

Když už jsme spali v Beerševě , kde kromě velké univerzity nic moc není, tak jsem nemohl vynechat místní letecké muzeum. Fascinovalo mě, že doslova každé vystavené letadlo si prošlo skutečnou vojenskou misí a splnilo takřka nesplnitelný úkol. Narazili jsme zde i na několik letadel, které Izraeli věnovalo bývalé Československo. Pro fandy letadel, je toto muzeum absolutní povinnost.

Procházka bosky po písečné pláži až do centra Tel Avivu

V Tel Avivu jsme byli jen jeden celý den, takže jsme ho moc neprozkoumali. Co jsme ale nevynechali byla březnová procházka ze staré Jaffy až do centra Tel Avivu, kterou jsme šli celou naboso po pláži. Tu všem doporučuji, je moc příjemná.

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš