Nicole Martincová

11. května 2017 13:38

Tipy na cestu do Jižní Koreji

Život nebo pouhé cestování v Jižní Koreji je logicky doprovázeno mnoha otázkami a obavami. Přestože jsem tu strávila již několik let, nevím všechno. Zdější životní podmínky se neustále mění, a tak se nadále sama učím a zjišťuji, jak si zjednodušit život v exotické zemi daleko od domova. Vám, kteří se sem chystáte nebo tu již žijete, bych ráda věnovala své dosavadní tipy, rady a poznatky.

Tipy na cestu do Jižní Koreji

Před odjezdem:


- Přímý let na lince Praha-Soul s ČSA ve spolupráci s KoreanAir se koná každý den. Letenky jsou (pro mě nepochopitelně) vždy levnější, koupíte-li je přes KoreanAir. Cena za zpáteční letenku přesto málokdy klesne pod 20 000 Kč. S přestupem se sem dostanete přes Amsterdam, Istanbul, Helsinki,.. Možností je hodně! Já osobně létám přímým spojem a nejlevnější letenky hledám na www.skyscanner.cz

- Často dostávám dotazy, kde výhodně vyměnit peníze na korejské wony. V Koreji se téměř VŠE (kromě mhd a nákupu na trzích) dá platit kartou. Jedete-li sem pouze na výlet, doporučuji si v bance zjistit, kolik platíte za výběr v zahraničí (já mám s KB jeden výběr měsíčně zdarma), vybrat omezené množství peněz na mhd, trhy a nějakou částku kdyby náhodou, ale jinak vše platit kartou. Eura nebo dolary můžete za wony vyměnit hned na Incheon Intl Airport než vylezete do příletové haly, ale výhodnější kurzy jsou ve směnárnách v centru města, například na Myeongdong. 

- Navážu na předchozí bod a smutně zdůrazňuji, že ceny v Koreji jsou xkrát vyšší než v Česku. Největší rozdíl v ceně je za ovoce a zeleninu, připlatíte si za metro, vstup do fitness i pivo. Na https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Czech+Republic&country2=South+Korea&city1=Prague&city2=Seoul se můžete podívat na srovnání cen v Soulu a Praze. 

- Máte-li rádi cestovní průvodce a chcete-li si 10hodinový let do Soulu krátit čtením o obecné historii země, nejznámějších památkách a tipech, kam na jídlo, doporučuji knihu Korea z řady průvodců Lonely Planet. Koupíte ji v každém českém knihkupectví, v Koreji jsem viděla i knížku Soul od stejného nakladatelství v angličtině. 

- Ať sem jedete na týden nebo na rok, přidejte se do facebookové skupiny Slováci a Češi v Koreji. Zaprvé tam vždy můžete položit jakoukoliv otázku, zadruhé se dozvíte o akcích, které se tu konají - od kulturních zážitků po slevy, oficiální akce české ambasády po výstavy českých umělců. A chodíme na pivo do českých hospod v Soulu, často! A říká se, že jsme docela dobrá parta!

- Na dotaz, jestli zde fungují české simky, nemám stoprocentní odpověď. Někdy ano, někdy ne. Opravdu nevím. Setkala jsem se s lidmi, kterým česká sim karta fungovala po celé Asii, ale po přistání v Soulu hlásila žádná služba. Já mám Huawei, a sim karta mi funguje, ale nepoužívám jí, protože mám v mobilu korejskou.

- Co se potravin týče, nekoupíte tu (polo)hrubou mouku, krupici, většinu koření, kterou v Česku používáte v kuchyni jako bobkový list, kmín, vegetu, bujón, koření na přípravu masa.. Ovesné vločky se dají koupit jen v cizineckých obchodech, zakysaná smetana je tu hodně drahá. Dobrý slaný chleba v Soulu zakoupíte, v okolních městech to bývá těžší. Takže jestli tu plánujete vařit, doporučuju sbalit si pytlík s vaším oblíbeným kořením. 


Po příjezdu: 


- Nejjednodušší způsob, jak si v Koreji sám/sama obstarat mobilní tarif, je předplacená sim karta. Já používám EG Sim Card, http://www.egsimcard.co.kr. Kartu jsem si pořídila ve stánku na letišti a měsíčně dobíjím jednoduše přes internet. Když mi vyprchává kredit, ať už volání nebo mobilní data, chodí mi upozornění přes smsky. Vše je v angličtině, cena rozumná, jsem spokojená. Když letím do Čech, kredit si nedobíjím, číslo mi zůstává a znovu tak činím až po návratu. 

- Pořiďte si T-money card. Koupíte ji v každém convenint store, jako Seven Eleven nebo CU, nabijete ji jednoduše ve stejných obchodech nebo na stanicích metra - vše se musí platit hotově. S T-money card můžete platit v metru, autobuse i taxi. Jednorázové vstupenky do metra se dají zakoupit na stanicích, v autobuse můžete platit hotově, ale je to zdržení a otrava. S předplacenou kartou se vám bude rozhodně cestovat pohodlněji.

- Budete-li v Koreji více než půl roku, zařiďte si členské a slevové karty do VŠECH obchodů a podniků, kam půjdete víckrát než jednou. Vyplatí se to, budou se vás týkat výhodné nabídky nebo budete sbírat body, které později přeměníte na slevu. Založení většiny členských karet je zdarma, k využívání výhod potřebujete jen korejské číslo. Supermarkety Emart a Homeplus mají svou vlastní klubovou kartu, Happy Point Card využijete hned v několika podnicích, např.Dunkin Donuts, Paris Baguette, Baskin Robbins, kosmetické řetězce mají také své karty. Mezi cizinci je populární obchod Costco, srovnatelný s Makrem v ČR, do kterého také potřebujete členskou kartu, kterou zařídíte jednoduše na místě.

- Stáhněte si do chytrého telefonu tyto aplikace:

1) KakaoTalk - korejský messenger, volání a zprávy přes internet zdarma

2) Seoul Subway - mapa metra, časový harmonogram spojů a vypočítání nejkratší trasy, funguje i offline

3) KakaoBus - online aplikace shromažďující časy příjezdů a odjezdů autobusů, včetně tras linek, zastávky jen v korejštině (stejně jako na zastávkách autobusu)

4) Memrise - skvělá aplikace při učení cizího jazyka, funguje online a můžete s ní procvičovat korejská slovíčka

5) Korejská klávesnice + překladač - tohle je povinnost, často budete muset do mapy zadávat korejský název místa, kam se chcete dostat, nebo si budete chtít přeložit menu v restauraci, já používám aplikaci Google Translate

6) KakaoTaxi - online aplikace na zavolání taxi po Seoulu a okolí, nutná korejská klávesniceVíce článků o životě v Koreji najdete na mém blogu www.korejskadobrodruzstvi.blogspot.com :)

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš