Kika Šrédlová

8. srpna 2019 10:36

Tisíce křížů na jihu Pobaltí - Litva

Za dva dny a osm aut jsme dostopovali do hlavního města Litvy - Vilniusu. Kromě klasických historických památek jsme navštívili alternativní republiku Užupis, ochutnali místní pivo a procházeli se na hoře křížů, která vlastně není horou.

Galerie

Doprava - autostop

Přejet stopem Polsko není žádná věda, doteď je to moje nejoblíbenější země na stopování. V Polsku jsou totiž krásné a dlouhé dálnice, lemované velkými benzínkami s obchody, restauracemi a toaletami, a obzvlášť v létě jezdí Poláci na docela dlouhé trasy, po vlastní zemi. Do Vilniusu jsme se dostali během 30 hodin, i s přespáním u Varšavy.

centrum města - katedrála

Abstinentů ráj - zákaz prodeje alkoholu

Prvním překvapením pro nás byl zákaz prodeje alkoholu po osmé hodině večerní, chtěli jsme našemu couchsurferovi koupit alespoň pivo a chipsy, ale měli jsme smůlu, večer alkohol koupíte jen v restauraci či baru. Od té doby, co si Litevci zvolili premiérem abstinenta, prosadil tento zákon a většina obyvatelstva s ním souhlasí.

Ubytování jsme měli ve čtvrti Jeruzalé, za městem. Po celém Vilniusu jezdí MHD, pro studenty za 50 centů a pro dospělé za 1 euro za jízdu. Překvapilo nás, jak se město rychle rozrůstá a opravuje a kolik prostorných moderních budov jsme cestou z autobusu viděli. Naštěstí měl Tomas zásoby piva v lednici, a tak jsme o ochutnávku místního moku nepřišli. Jsem typický Čech - ,,naše je prostě lepší!´´

vzadu vlevo hrad, uprostřed pravoslavný kostel


Hrad se zřítí - pozor na hlavu

Centrum města je malé, ale hezké. Litva je v podstatě placka a i přesto se v centru města nachází dva kopečky, na jednom stojí hrad, který byl momentálně v rekonstrukci. Na té hoře totiž prý rostly stromy a poté, co je místní vykáceli, zjistili, že stromy drželi horu a hrad pohromadě, a tak se jim hora začala sypat. Místo přírodních kořenů teď horu vylívají betonem. Achjo.

vyhlídka Tři kříže


SSSR - ničitel

Na druhém kopci je památník tří křížů. Tento památník byl po válce zničen sovětským svazem a znovu postaven až po roce 89. Mimochodem historie Litvy a ostatních pobaltských států je hodně zajímavá - doporučuji navštívit nějaké muzeum nebo si o ní něco přečíst, pochopíte, proč jsou místní obyvatelé takoví patrioti, proč nemají rádi Rusko a proč dbají na kulturu a nacionalismus.

Centrum města je zapsané v UNESCO. Nachází se v něm spousta pěkných katolických i evangelických kostelů. V jednom z nich jsme dokonce byli na mši. Velmi známou památkou je zlatá madona, na kterou se prý jezdí dívat zejména polské zájezdy. Nachází se nad bránou do města (Gate of dawn), pro ateisty je to zkrátka socha, drahá socha.

Ve městě žije velká menšina poláků, ale také Ukrajinců a Rusů, kteří mají vlastní kostely a mše, pouze v jejich jazyce.

nejlepším způsobem, jak poznat zemi, je poznat její obyvatele


Turistický průvodce a couchsurfer = Tomas

Na náměstí u radnice si můžete zajít do informačního centra nebo jen posedět u fontány. Je to místo, které spojovalo všechny městské čtvrti. Za radnicí vlevo se nacházela německá čtvrť, o kousek dál potom židovské ghetto. Pokud nenarazíte na couchsurfera, který studoval historii, můžete se zúčastnit některé z free tour, pořádané místními studenty.

vlajka republiky Užupis


Ráj místních umělců - Už

Odpoledne jsme se vydali do republiky Užupis. Je to část města za řekou, která se vyznačuje nejen moderním uměním a architekturou, ale zejména vlastními pravidly. Republika má vlastní vlajku, která znázorňuje, že můžeme sahat, ale nesmíme brát (you can touch, not take). Má i vlastní pravidla, nebo-li ústavu, vystavenou na zdi podél hlavní ulice v několika jazycích. Nejkreativnější část Uža je u řeky - stará piána, knihy, nábytek, obrazy, lapače snů a sochy. Ve čtvrti žijí pravděpodobně kreativci a milovníci alternativního umění. Ideální společnost na to se tam ubytovat a nomádit. Příště to zkusím.

městský park 


Piknik? Skvělý nápad

Ve městě je spousta lesů, parků, jezírek a laviček, takže toho rozhodně využijte a udělejte si piknik. Ceny v obchodě jsou shodné s jinými zeměmi EU, o trochu dražší než u nás, ale né dražší než v Německu. My jsme si koupili zlevněný salát s falafelem za 1,50 EUR  a poseděli v místním parku. Ceny v místním podniku se pohybují od 4 eur za teplé jídlo. Většinou dostanete maso.

hudební koutek v Užu


Hudba - národní poklad Litevců

K večeru jsme se ještě prošli podél řeky, kde ale kromě výhledu na hrad a kancelářské budovy, nic není. Tomas (náš couchsurfer) nám pouštěl litevskou hudbu. Na severu je hodně populární metal a žánr zvaný folk-metal. Něco takového jsem slyšela poprvé, ale je to hezká hudba. Světlo bylo asi do půlnoci a rozednívalo se okolo páté, v zimě je to naopak, celý den je šero a nebo tma. Není divu, že hudebníci skládají takové melancholické skladby.

Důležitým svátkem je pro Litevce svatojánská noc, zpívá se a tančí. Místní písně byly dokonce zařazeny jako kulturní dědictví UNESCO.

hora Křížů


Křížem krážem ke křížkům

Na druhém konci Litvy se nachází Hora Křížů - Kryžių kalnas, ke které míří stovky turistů denně, a tak není těžké na místo elegantně dostopovat. Je to zejména poutní místo, symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu.Není to sice hora, ale stojí za návštěvu. Když přijedete, budete zaražení, že je to vlastně pole, uprostřed ničeho, na kterém se tyčí stovky a stovky křížů. Dole mají mezi sebou alespoň nějaké rozestupy, na vrcholku jsou popadané jeden na druhý, jako obrovská hromada dřeva a železa, od těch obrovských, až po mrňavé v podobě přívěsků a náramků.

I počasí bylo ten den melancholické, a tak jsme si nafotili pár depresivních fotek. Poté, co jsem nazula boty, začalo pršet. U informačního centra si můžete zakoupit vlastní dřevěný kříž a napsat si na něj vzkaz, mimoto je tam prodejna suvenýrů a záchody - jídlo ale žádné, a tak nezapomeňte na svačinu s sebou.

Jakmile se ocitnete zde, máte to už jen 125 km do Rigy, a to je škoda nezajet.


Deník z cesty

https://kikas-traveling.blogspot.com/2019/08/litva-s-lotysskem-pobalti.html


Galerie

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš