Jan Gazur

2. března 2019 22:50

TOP10 Severího ostrova Nového Zélandu podle Gazy

Ať už se chystáte na Nový Zéland na working holiday nebo pouze cestovat, mohlo by se Vám hodit pár mých tipů na místa, která byste během své cesty neměli vynechat.

Galerie

1) Cape Reinga

Nejsevernější bod z celého Nového Zélandu a jedno z nejhezčích míst Severního ostrova vůbec. Odtud každoročně vycházejí desítky dobrodruhů na více jak 3000 km dlouhou pěší pouť napříč Novým Zélandem zvanou Te Araroa.. Krátká procházka k majáku Vám naskytne nádherné výhledy na útesy, krásné pláže, a taky na zajímavou podívanou, kdy o sebe navzájem naráží vlny Tasmanova moře a Jižního Tichého oceánu. Kousek odtud se po Západním pobřeží rozléhá 90 mile beach a písečné duny, po kterých se můžete dlouhé hodiny procházet a nebo si jen sjet na surfu, které se zde půjčují.

2) Tongariro Crossing

Jeden z deseti Great Walks - nejznámějších treků Nového Zélandu. 43 km Northern circuit, 19,4km Tongariro Alpine crossing

Cesta je dlouhá 43 km a na jejím vrcholku se tyčí Mount Ngauruhoe, která je spíše známá jako hora Osudu z trilogie Pána Prstenů. Zde můžete nechat roztavit prsten. Frodovi to zabralo ale podstatně více času. Vy to můžete stihnout během jednoho dne, když začnete na jednom ze dvou parkovišť. Já přijel až okolo poledne, a proto jsem zvolil dojít do půlky jeden den a dokončit to na druhý den z opačné strany. Takový postup ale rozhodně nedoporučuji, protože se pořádně nachodíte do kopce. :D Lepší bude zvládnout to během jednoho dne a pak si dostopovat pro auto zpět na druhou stranu. Můžete využít i autobus, který pravidelně přejíždí z jedné strany na druhou asi za 35 NZ$.


3) Mount Taranaki

Mt.Taranaki je nádherná spící sopka, která se tyčí do výšky 2518m a kvůli rovné okolní krajině nelze odnikud přehlédnout. Už jen cesta k ní opravdu stojí za to. Bohužel jsem tady byl až těsně po sezóně a už jsme se nedostal na vrchol hory, ale rozhodně mám v plánu se vrátit. Za hezkého počasí je šance vidět až na nejvyšší horu Nového Zélandu - Mount Cook na Jižním ostrově!

4) Bay of Plenty - Tauranga

Bay of Plenty toho nabízí spoustu, jako vypíchnutí jsem si vybral Taurangu na kterou rád vzpomínám zejména díky výšlapu na Mount Maunganui, která nabízí krásný výhled na celou zátoku a město. To je poměrně rozlehlé a oproti okolním městům si zde trochu připlatíte. Samotný výšlap na horu není zas tak obtížný, jak by se při pohledu zdola mohlo zdát. Bay of Plenty je plná sadů na kterých se pěstuje především kiwi, které jsem zde sbíral, ale také i avokádo. Hezký pohled byl i na doutnající White Island. Tento sopečný ostrov však nedávno vybouchl a vyžádal si přes 20 mrtvých lidí.

5) Rotorua

Rotorua ještě spadá po region Bay of Plenty, ale nachází se více ve středozemí. Je známá především díky své geotermální aktivitě. Je zde k vidění spousta bublajících jezírek a bahna, gejzírů a také termálních pramenů. Staví zde snad každý turistický autobus, ale určitě stojí za návštěvu a pokud bude chuť, tak si zde můžete i příjemně zarelaxovat.

6) Piha

Na Pihu jsem narazil tak, že jsem hledal nějaké pěkné pláže v blízkém dosahu od Aucklandu. Piha leží asi 40 km od Aucklandu a naprosto mě učarovala. Cesta k ní se hodně klikatí, ale rozhodně stojí za to. Samotná pláž přitahuje řadu surfařů a jsou tady i treky s pěknými výhledy.

7) Cathedral Cove & hot water beach

Další oblíbenou turistickou zastávkou je Cathedral Cove na Coromandelu. Denně se sem sjíždí řada lidí, aby si pořídili oblíbenou fotografii z průhledem pod skalou. Když už jedete na Coromandel, určitě se vyplatí zastavit na hot water beach. V jedné z přilehlých kaváren si můžete zapůjčit rýč a vykopat si svůj vlastní hot pool. Pod pláží totiž proudí horká řeka plná minerálů, takže si můžete dopřát horkou koupel (okolo 60°C) přímo s výhledem na moře. TIP pro našince: pokud se Vám nechce platit za lopatu, tak jednoduše převezměte jednu z opuštěných děr. :))

8) Cape Palliser - seal colony

Jestli jsou předchozí místa plná turistů, na Cape Palliser jsem potkal jen jednoho. A možná také díky tomu je to místo s velice příjemnou atmosférou. Tulení ráj se nachází na nejjižnějším bodu Severního ostrova, a cesta k němu není úplně ideální, takže zabere nějaký ten čas navíc, ale rozhodně se vyplatí. Jedná se o jedno z nejlepších míst na pozorování tuleňů na Zélandu a za mě rozhodně to nejlepší. Strávit se tady dají hodiny a občas si doslova musíte dávat pozor, abyste na nějakého z nich, který odpočívá v křoví nešlápli.

9) Wellington

Ačkoliv nejsem fanouškem velkých měst, hlavní město Wellington je pro mě tím nejhezčím městem Severního ostrova. Má něco málo přes 200 tisíc obyvatel a nabízí spoustu využití. A co teprve ty výhledy! Výstup na Mount Victorii mi vždy vykouzlil úsměv na tváři. A protože jsem zde byl s velkým fanouškem Pána Prstenů, nemohli jsme vynechat ani les, ve kterém se natáčela jedna scéna, při které se Frodo a jeho pomocníci schovávali u cesty před nahánějícím Nazgůlem.

10) Hobbiton

U pána Prstenů zůstanu i u svého posledního, desátého bodu. Toto místo možná nenadchne každého, ale přítomnost této kultovní série je cítit všude po Zélandu, tak proč si neudělat výlet do pravého Hobitína? Peter Jackson létal s helikoptérou okolo místních kopců, aby našel to pravé místo pro vystavění Hobitína. První farmář sice odmítl, ten druhý už však velkorysou nabídku přijal a stal se z něj milionář, protože se na jeho pozemek dnes sjíždí velká řada nadšenců. Vstupenka se pohybuje okolo 80 NZ$ a v ceně kromě prohlídky plné velmi zajímavých faktů je i pivo nebo cider v hobití hospůdce. Pokud nechcete mít na fotkách jiné skupiny lidí, tak doporučuji vybrat ihned tu první, protože prohlídky mezi sebou mají jen 15 minutové intervaly a davy lidí by Vám tak mohli pokazit krásné výhledy na Hobitín.

Co se nevešlo a určitě stojí za zmínku? 

Lake Taupo - největší jezero Nového Zélandu. Za dobrého počasí jsou z Taupa vidět i vrcholky Tongarira. V blízkosti se nacházejí Huka Falls, volně přístupné hot pooly a také maorské skalní obrazce!

Waitomo caves - ideální místo pro sledování glow worms (modře svítících červů).

Bay of islands - Paihia - krásné zátoky bez lidí. Některé pláže můžete mít snad jen sami pro sebe.

PS: fotky jsou tak jak byly pořízeny a nejsou nikterak upraveny.

Galerie

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se

AHOJ

Jmenuji se Jonathan Demme, jsem z Francie, budu vás stručně informovat, jakmile to od vás uslyším, budu se s vámi chtít probrat, ale ne tady v cestoletu napište mi na (jonathandemmi@gmail.com)
S pozdravem
Jonathan Demme

Pro přidání komentáře se přihlaš