Mart Eslem

14. května 2020 15:34

Toužíte zažít 300 slunečných dní v roce? Vydejte se do Valencie

Třetí největší město Španělska (po Madridu a Barceloně) nabízí velice mírné zimy a teplá a slunečná léta. Přestože počet obyvatel přesahuje třičtvrtě milionu, Valencie nikdy nepůsobí tak přeplněně jako ostatní velká a turisticky exponovaná města. Kromě pláží na Costa del Azahar (volně přeloženo pobřeží pomerančového květu), vás Valencie nadchne jak historickými památkami, tak I velkolepým moderní

Ciudad Vieja a Catedral de Santa Maria

Hlavní, akční centrum města je ohraničeno ulicemi Calle de Colón, Calle de Játiva a Calle de Guillem de Castro. Ulice kopírují středověké hradby města, které byly zbořeny roku 1865. Z původího opevnění na jehož místě vznikl městský silniční okruh, zůstaly pouze Torres de Serranos a Torres de Quart, poslední dvě z původních 12ti bran středověkého městského opevnění postaveného na konci 14. století. Torres de Serranos byla hlavní vstupní branou do města. V letech 1586 - 1887 věž také sloužila jako věžení pro smetánku z řad městské šlechty..

Na Plaza de la Reina stojí Katedrála, postavená na místě původního římského chrámu. V 8. století tam stávala i mešita a základní kámen současného chrámu byl položen po opětovném dobití města křesťany roku 1238. Vstup do katedrály je zdarma a za 2 eura můžete vystoupat na vrchol věže Micalet. Na věž je vpouštěn jen omezený počet lidí a u vstupu se tak mohou tvořit fronty. Věž bylla postavena v letech 1380-1429 a je vysoká 50 metrů. Jméno získala údajně podle 11 tunového zvonu, který byl roku 1532 zasvěcen Sv. Michalovi.

Korytem řeky Turie

Když v roce 1957 řeka Turie zaplavila město, radnice rozhodla, že se tok odkloní a její koryto se přemění v park, který bude rozdělen zhruba dvaceti mosty. Kilometry širokého vysušeného koryta se proměnily v krásnou zónu plnou zeleně, sportovišť a dětských atrakcí. Dětmi obzvláště oblíbená je gigantická prolézačka ve tvaru ležícího Gullivera.

Asi čtyři kilometry od Torres de Serranos park končí u Ciudad de las Artes y las Ciencias (Město umění a vědy). Jeden z nejvyhledávanějších světových architektů, Santiago Calatrava, navrhl pro své město velkolepý hemisférický komplex, jehož silueta se odráží na hladině bazénu. Jedná se zřejmě o nejpopulárnější a nejfotogeničtější místo Valencie. Opera kam Vás ale pustí pouze na prohlídku s průvodcem. Futuristický Hemisféric (něco jako planetárium), žebrovitá budova Musea a obří akvárium Oceánografic. Všechny budovy jsou obklopeny bazénky, kde si sice nezaplavete, ale můžete si půjčit lodičku a opatrně si zapádlovat ve vodní nádrži o hloubce sotva půl metru.

Dáme šáchor?

Určitě znáte paellu, jídlo podobné rizotu. Slyšeli jste však někdy o šáchoru? Hlízy šáchoru jedlého byly nalezeny I v pouštních hrobech starověkého Egypta. Šáchor má zemitou mandlovou chuť a údajně chrání před infekcí a zácpou. Na titěrném náměstíčku Plaza de Santa Catalina, navazující na větší náměstí Plaza de la Reina si určitě zajděte do podniku Horchateria de Santa Catalina. Ochutnejte tam studený nápoj z šáchoru (horchata) a k němu si zakousněte čerstvé churros, koblihy s polevou, nejčastěji čokoládovou.

A na co ještě nesmíte ve Valencii zapomenout? Ochutnat paellu. Lidé si často myslí, že paella je španělské národní jídlo. Většina Španělů jí však pokládá za regionální pokrm původem právě z Valencie. Paella s masem, s mořskými plody a mix. Vznikla údajně na rybářských lodích a šlo tedy původně o jedno z nejchudších jídel pro rybáře. Rýže se před vařením neomývá a škrob způsobuje potřebné zahuštění. Tak tedy : “Buen provecho!”

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se

AHOJ

Jmenuji se Jonathan Demme, jsem z Francie, budu vás stručně informovat, jakmile to od vás uslyším, budu se s vámi chtít probrat, ale ne tady v cestoletu napište mi na (jonathandemmi@gmail.com)
S pozdravem
Jonathan Demme

Pro přidání komentáře se přihlaš