Tom Čech
1

Tom Čech

20. ledna 2020 18:09

Trek k Everest Base Camp: Zkušenosti v kostce

Nepál je cestovatelsky vděčnou a v posledních letech velmi vyhledávanou destinací. Ať už pro svou osobitou kulturu, náboženství, životní styl či památky, tak díky vysokohorské turistice. Nejoblíbenější jsou treky pod Annapurnu a k Everest Base Camp, kam jsem se s kamarádem vydal v září 2019. Průřez zážitky a fotografiemi z cesty na https://rybolovec.rajce.idnes.cz.

Galerie

Cesta tam i zpět je (včetně aklimatizačních výletů) je dlouhá přibližně 160 km. Minimální doporučená doba na cestu nahoru (z Lukly 2860 m.n.m. k EBC 5364 m) je 8 dnů, a to se 2 aklimatizačními zastávkami v Namche Bazaar a Dingboche. Čím více se cesta rozvolní do více dnů, tím lépe se organismus adaptuje na vysokou nadmořskou výšku a překonává bolesti hlavy a snižující se množství kyslíku (s podporou dostatku tekutin). Dolů je možné cestu zvládnout za 3 dny, je ale potřeba počítat s téměř 20 km denně v nohách. Zvládnout trek může každý, kdo má aspoň trochu fyzičku a vůli, protože ta je především v nejvyšších částech cesty někdy opravdu potřeba. Průvodce není nutný, pokud se na túru dobře připravíte a máte relativní představu o trase, kterou podpoříte dobrou offlinovou mapou.

Zde několik praktických rad, které by mohly dalším nadšeným cestovatelům pomoci při plánování cesty do Himalájí.

Cesta

Lety do Káthmándú jsou možné s několika společnostmi, např. Türkish Airlines, Emirates nebo Oman Air. Cena závisí na době, tedy zda letíte v sezóně nebo mimo ni. My jsme platili v září, tzn. přibližně měsíc před začátkem sezony, kolem 15 tisíc Kč. Další vnitrostátní let z Káthmándú do Lukly vyjde tam i zpět přibližně na 7 tisíc Kč. Čím blíže sezoně (top měsíce jsou duben a říjen), tím více doporučuji zajistit si letenku s předstihem ještě před odletem do Nepálu. Let do Lukly zajišťují např. společnosti YetiAirlines, Buddha Air nebo Tara Air. Především pro cestu zpět si raději nechejte rezervu několika dnů navíc, protože díky počasí i několik dnů nelétají letadla. Když se vrátíte z treku včas, je možné si pak let přebookovat na dřívější čas.

Poplatky

První nutný poplatek je za nepálské vízum. Ceny se stále mění (rostou), při mé cestě byla cena víza do 15 dnů 30 USD, nad 15 dnů 50 USD. Další nutné platby jsou již v horách, jedna po příletu v Lukle (tuším 5000 NRP, tzn. cca 1000 Kč), druhá při vstupu do NP Sagarmatha (cca 10 tisíc NRP).

Ubytování

Možnosti přespání jsou po trase překvapivě komfortní. V každé osadě jsou lodge, které nabízejí většinou hezké pokoje pro 2 a více osoby, s postelemi, čistě povlečené. Není nutné nosit stan, spacák pro zimovřivé (já ho za celou dobu nepoužil). V pokojích se netopí (pouze ve společenských místnostech), proto ve vyšších polohách při teplotách lehce nad nulou jsme spávali více oblečení, v rukavicích a čepici. Donedávna se za ubytování často neplatilo, pokud si člověk objednal nějaké jídlo, my platili vždy v rozmezí od 500 do 1000 NRP (v závislosti na nadmořské výšce a tím i dostupnosti ubytování). Mimo sezónu není problém ubytování sehnat (spali jsme jednou v celé lodge sami), v sezoně to může být problém a spává se ve spacáku i ve společenské místnosti.

Jídlo

Není nutné s sebou vést žádné větší zásoby, max. energetické tyčinky. Doporučuji také instantní polévky a čaj, pokud chcete ušetřit (na lodge zaplatíte jen za horkou vodu). Jinak je jídlo všude dostupné a za rozumnou cenu (dle nadmořské výšky se pohybuje v přepočtu od 80 do 150 Kč – typická je rýže či těstoviny s masem, zeleninou). Pro hladové krky doporučuji národní nepálské jídlo Dal Bhat, které hostitel přidává, dokud můžete. Pochutnat si můžete také třeba na buvolím nebo jačím steaku, tam se ceny pohybují od 200 Kč nahoru.

Pití

Dostatek tekutin je základ pro vysokohorskou turistiku, a čím výš, tím víc. 2-3 litry denně lze považovat za naprostý základ. Pomáhá to (údajně) překonávat i bolesti hlavy z výškové nemoci (a ty jsou nemalé), proto je dobré mít stále nějakou vodu při sobě. V nižších polohách v zásadě až do Lobuche je možné vodu čerpat z horských potoků, na škodu není filtr na vodu. Lze ji také kdekoliv balenou koupit, ale s výškou opět roste cena až po Gorakshep, kde už se lahev pohybuje kolem 100 Kč a více.

Signál a internet

Můžete si po příletu v Káthmándú koupit SIM kartu s internetem (v přepočtu za cca 300 Kč na měsíc, k vydání potřebujete fotku). V horách lze kartu a data využívat ještě část trasy až po přibližně Pangboche, pak už se signál ztrácí. Zde je pak možné si koupit kartu na WiFi, a to buď na lokální připojení pouze v dané vesnici (cca 200 Kč) nebo s využitím ve všech osadách po cestě k EBC (cca 600 Kč). V každé lodge je pak možné se na tuto kartu připojit zadání hesla na kartě. Je dobré mít offline mapy, mně se osvědčily mapy od seznamu – přehledné a jasné. Telefon je možné nabíjet většinou za poplatek od desítek až po 100 Kč.

Náročnost a vybavení

Trek je náročnější a každopádně výzvou, na kterou se nezapomíná. Čím jste výš, je znát každý kilogram, který nesete na zádech, pokud nevyužijete nosičů. Ti vám můžou ulehčit hodně kilogramů, pokud do této služby chcete investovat. My si nesli vše sami a dle množství vody se naše batohy pohybovaly mezi 8-12 kg (a nahoře to bylo hodně znát).

Oblečení hodně záleží na počasí. My měli štěstí na relativně slunné a teplé počasí a do cca 4000 m jsme šli část dne jen v tričku a kraťasech. Pak jsme přidávali mikinu a bundy, ale nebylo to nijak dramatické a extrémní. Po návštěvě EBC se však počasí zlomilo, ochladilo se a začalo sněžit a najednou nic z předchozího neplatilo a člověk téměř tři dny pochodoval dolů v dešti a těšil se na trochu tepla a že aspoň část věcí vysuší. Ale to jsou hory, a ty himalájské za to rozhodně stojí!

Více na: https://rybolovec.rajce.idnes.cz/Nepal_-_Everest_Base_Camp_trek%2C_Kathmandu%2C_Bhaktapur_5._-_22._9._2019/

Galerie

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš