Lucie Zdráhalová

6. listopadu 2017 10:21

Týden v Moskvě

Moskva. Na jednu stranu uberluxusní a megalomanské, na druhou předimenzované a chudé město. Jaké to bylo strávit první týden června v Moskvě? Úplně na úvod je třeba říct, že proto abych se do Ruska vůbec podívala je třeba mít dopředu zařízené víza. Takže návštěvu Ruska plánovat dostatečně dopředu :)

Chrám Vasila Blaženého na Rudém náměstí

Mapa

Moskva. Na jednu stranu uberluxusní a megalomanské, na druhou předimenzované a chudé město. Jaké to bylo strávit první týden června v Moskvě? Úplně na úvod je třeba říct, že proto abych se do Ruska vůbec podívala je třeba mít dopředu zařízené víza. Takže návštěvu Ruska plánovat dostatečně dopředu :)

A jak jsme se tu vlastně dostali? Mě samotnou by nejspíš nikdy nenapadlo navštívit Rusko, ale díky @petrludwig a jeho přednášce Konec prokrastinace jsme měli možnost navštívit ruské Sillicon Valley - univerzitu Skolkovo. Na univerzitě se totiž konala několikadenní hi-tech konference, kde se potkávalo to nejnovější z IT, business a mnoho dalšího. A Petr vystoupil v závěru celé konference se svojí přednáškou Konec prokrastinace celou v angličtině!

Samozřejmě kromě konference jsme si nemohli nechat ujít objevování téhle megalomanské metropole. První problém, který nás však potkával téměř pravidelně byl Mkad nebo-li Moskevský dálniční okruh alias nejstupidnější dálnice, kterou jsem viděla (a ano včetně D1). Mkad je "kruhová" dálnice okolo celého města, která je téměř permanentně ucpaná a cesta do samotného centra se tak pravidelně protahuje i na 1 hodinu a více. Druhou možností, daleko přívětivější je metro. Vystoupit v ruské stanici metra je jako ocitnout se v divadle. Většina zastávek je nádherně upravená a čistá. Vzhledem k velikosti celého města jsou zastávky od sebe zhruba 5 minut i víc.

Když už jsme se do centra párkrát dostali, velkým šokem pro mě byla ohromná zima a déšť, který si očividně z přicházejícího léta moc nedělal. Průměrná teplota během naší návštěvy byla cca 8 stupňů. Atrakcí číslo jedna byl samozřejmě Kreml, Rudé náměstí a Vasil. Samotný Kreml je postavený z červených cihel, jedná se o jeden z největších hradních komplexů na světě a slouží jako prezidentské sídlo. Samotné Rudé náměstí a Vasil byly jako z pohádky. Jediné co mě zarazilo bylo to, že Vasil je opravdu pidi katedrála, která má na výšku pouhých 65m! Kromě Vasila jsme na náměstí prošli také GUM, obchodní dům, který v noci svítí jako vánoční stromeček. S tím, že si tady koupíte suvenýr moc nepočítejte, GUM je plný předražených luxusních obchodů :)

Protože jsme pravidelně zjišťovali, že spousta památek je od sebe dost vzdálená, a to co na Google Maps vypadalo jako malý kousek, bylo ve skutečnosti 30 minut pěšky, rozhodli jsme se pro výlet lodí. Využili jsme trasu od Treťjakovské galerie a projeli tak celé centrum. Z lodi byl nádherný výhled na chrám Krista Spasitele.

Zajímavostí Moskvy je Sedm sester alias Stalinskie vysotki. Jde o sedm mrakodrapů rozmístěných po Moskvě a postavených ve stylu socialistického realismu. Nejznámější z nich Lomonosova univerzita je vysoká 240m a uvnitř se nachází 33 km chodeb! Na fotce dole je Budova na Kotelničeském nábřeží z roku 1940, která má "jen" 176m.

A kuchyně? První večer nás naše delegace vzala na večeři do tradiční ruské restaurace. Nemůžu říct, že by to pro mě byla taková srdcovka jako japonská kuchyně, ale i ta ruská má něco do sebe. Tmavý chléb, bůček, kvas prokládaný panáky vodky je jednoduše skvělou kombinací. Sami jsme se druhý večer vydali do farmářské restaurace LavkaLavka, kde u nás domácími surovinami a pivem z vlastního pivovaru zabodovali na 10 z 10. Jako třešničku na závěr jsme si poslední večer zašli na vyhlídku do hotelu Ritz-Karlton a dali si sushi s výhledem na Kremlin. Dokonalá tečka za celým výletem.

Anyway tak jako jsem se těšila na Moskvu, stejně tak jsem se těšila i zpět do "Evropy" :) Kontrast luxusních výloh v centru a ubohých sídlišť na okraji města je fakt znát. Každopádně na Moskvu budu vzpomínat jako na to město, kde jsem se cítila jako trpaslík hozený mezi obrovský budovy.

Více fotek v galeii ZDE 

Ostatní cestopisy a články ZDE

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Pro přidání komentáře se přihlaš