Kika Šrédlová

4. ledna 2020 14:29

Vánoce na Maltě

,,Jsme moc staří na to, abychom trávili Vánoce s rodičemi, a moc mladí na to, abychom dělali dětem ježíška (žádné děti totiž zatím nemáme)´´, řekli jsme si začátkem prosince a koupili nejlevnější letenky někam na jih Evropy. Vyhrála to Malta. V nejhustěji obydlené zemi EU jsme oslavili Vánoce, dvouleté výročí i příchod Nového roku. Co na Maltě nevynechat a jak si užít dovolenou levně?

Galerie Mapa

Poslední dva prosincové týdny by se opravdu daly nazvat dovolenou, bydleli jsme v apartmánu, nebrali jsme si s sebou práci, jezdili jsme na výlety a vyhnuli jsme se klasickému lowcost stereotypu, kdy se modlíme, že stopneme auto, ulovíme něco k snědku a den co den hledáme místo, kde složíme hlavu. I přesto jsme náklady stáhli na polovinu, né-li třetinu toho, co nabízí cestovní kanceláře. 

vánoční trhy ve Valettě


Letenky s malým zavazadlem

Zpáteční letenky pro dvě osoby vyšly asi na 5 a půl tisíce (bez zavazadel). Možná vás zarazí poznámka v závorce – dvoutýdenní cesta a bez zavazadel? Pokud lítáte s Ryanair již delší dobu, tak jistě víte, že omezili příruční zavazadlo na rozměry 40 x 20 cm. Jde zejména o to, aby to nebyl velký, tvrdý kufr, ale něco měkkého, co se zmáčkne pod sedadlo před vámi, případně pod vaše nohy. Sbalili jsme se tedy do batohu Herschel, o objemu 25 l, včetně notebooku, fotoaparátu apod. Obsah batohu najdete na mém blogu:

https://kikas-traveling.blogspot.com/2020/01/prirucni-zavazadlo-40-cm-x-20-cm-x-25-cm.html

Splynutí s místními 

Ubytovali jsme se v severovýchodní části ostrova, v Bugibbě. Přes airbnb jsme si pronajali dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou, ručníky, pračkou, fénem, společnou kuchyní a veškerými spotřebiči běžného užívání. Poloha bytu byla opravdu dobrá, co se týká dopravní dostupnosti na zajímavá místa i koncentrace obchodů, kaváren a restaurací.

štědrovečerní hostina, skoro jako doma

Proč airbnb? Je to vlastně kompromis mezi hotelem a couchsurfingem. Na pronajatém bytě se mi nejvíc líbí, že tam není žádná recepce, ani se nikomu nezpovídáte, během chvíle se cítíte jako doma.

Další výhodou je bezplatná možnost využití pračky, žehličky či kuchyně. Nikdo se vám nesnaží prodat další služby. Pokud jsi tuto formu ubytování ještě nezkusil, mám pro tebe slevu 40 euro na první dovolenou: https://www.airbnb.cz/c/kikas60?currency=EUR

Pokud se někde ubytovávám na dobu delší než dvě noci, je pro mě zásadní kuchyně. Možnost si uvařit, ušetří nejen spoustu peněz, ale také si můžeme vařit jídla, která nám chutnají. Základní potraviny na Maltě stojí zhruba stejně jako v Německu (trochu dražší než u nás). Každé ráno jsme si dělali ovesnou kaši, s sebou na výlety jsme si připravovali sendviče, případně jsme si upekli taštičky z listového těsta, či indické samosy. Jídlo v místních restauracích se pohybuje od 7 - 15 eur. Kávu pořídíte už od 70 centů za šálek. Tradičním jídlem je králík, kterého jsme neochutnali. Co je ale místní, výborné a zároveň levné, jsou pastizzerie. Jsou to takové malé pekárny, kde koupíte pastizzi se sýrovou, hráškovou či ančovičkovou příchutí, případně quassat. O co jde? Jsou to šátečky z listového či kynutého těsta, bohatě plněné a pečené v troubě. Cena se pohybuje od 40 centů za kus. Často jsou k vidění italské restaurace s nabídkou pizzy a těstovin, případně najdete pouliční stánky se sicilskými arancini – mňam. Moc se toho na ostrovech nepěstuje, ale na Gozu můžete ochutnat místní víno, sýr či med.

PASTIZZERIA ve městě Sliema


Cestování autobusem sice ušetří nohy, ale né čas ..

Ostrov je hustě obydlený a kupodivu jsou tu oblíbenější auta, než-li motorky, tudíž autobusy často stojí v zácpě, staví na každém kroku a jsou přeplněné. Patnáctikilometrová trasa může trvat i hodinu a půl. Jízdenky na MHD se kupují přímo u řidiče, jedna jízdenka stojí 1,50 euro a platí na následující dvě hodiny, včetně přestupů. Pokud neplánujete chodit pěšky, ale pouze využívat autobusy (víckrát než 2x denně), vyplatí se týdenní jízdenka za 21 euro. My jsme ale ráno vyrazili autobusem, ušli kus trasy pěšky a k večeru se vrátili domů, tudíž její koupě neměla smysl. Stopovali jsme pouze jednou a neplánovaně, když jsme se po celodenní chůzi zjistili, že budeme muset čekat hodinu na autobus, byla zima a stmívalo se. Měli jsme štěstí, stopovali jsme mimo město, a zastavilo první auto, které projíždělo kolem.

31.12. - teplota 11 stupňů, pocitově asi 6°


Žádná exotika, bez čepice se neobejdete

Když jsme u té zimy. V prosinci bylo první týden kolem 17 stupňů a foukal studený vítr, další dny se ochladilo dokonce na 11 stupňů, a tak to nepodceňte a sbalte si teplé oblečení. Na Maltě je hodně vlhko a v bytech není topení, takže je pocitově opravdu velká zima, hlavně po západu slunce.

Co navštívit během dvou týdenní dovolené?

Poloostrov s výhledem na moře a ostrov svatého Pavla. Jedno z mála míst, kde vede pěkná turistická stezka mimo silnice, nepotkáte skoro žádné turisty a můžete si vychutnat trochu zelené přírody.

výhled na ostrov St. Pawl

Victoria lines - zbytky zdi postavené napříč ostrovem, vedoucí od zastávky autobusu s názvem Evangelista, přes Mostu, kolem Mdiny, až na západní břeh ostrova. Pokud si chcete ušetřit nohy, začněte trasu až v Mostě, kde se zeď konečně objevuje celá, a vy se po ní můžete projít. Velké části zdi totiž byli zbourány a na mnoha místech již nejsou patrné ani její zbytky. Kousek za Mdinou však najdete oficiálně označený kus zdi, včetně tří bunkrů, a nejkrásnější dochovaný úsek, z nějž pochází fotografie na internetu.

Victoria lines

Mosta – v Mostě je obrovská, nepřehlídnutelná rotunda. Za druhé světové války na ní byla shozená bomba, vyrobená v plzeňské škodovce, která však nevybuchla. Místní to připisují bohu, avšak tento boží zázrak byla pouhá sabotáž českých dělníků.

Mdina – překrásné město, zejména na focení. Každá ulička v tichém městě stojí za návštěvu a spoušť fotoaparátu. Pokud vás kromě katedrály zajímá i nějaký ten bizár, zajděte se podívat na strom ve tvaru Ježíše Krista. Pod autobusovým nádražím je vyhlášená pastizzerie s přilehlou kavárnou, kde jsme se dvakrát zastavili na místní dobroty – je to levné a dobré.

Popeye – vesnička vybudovaná pro natáčení Pepka Námořníka. Vstupné do samotné vesnice je docela drahé, stálo to určitě víc jak 10 euro, a proto jsme zůstali jen na břehu, odkud vznikly tyto fotografie. Můžete se poté projít od vesničky do města Melieha, kde je krásný kostel, a pod městem i pláž.

Popeye

Blue Grotto – Dingli Cliffs, asi patnáctikilometrový hike podél západního pobřeží. Za hezkého počasí se určitě vyplatí se projít pěšky. Některé části vedou bohužel pouze po silnici, ale hlavně v blízkosti Dingli Cliffs už je pěší stezka.

Gozo - hlavní město Victoria a její pevnost, soliska, nejhlubší kaňon ostrov, Ta Pinu - kostel a křížová hora.

vítr a vlny na ostrově Gozo

Sliema a Valetta. Pokud chcete hezký výhled na hlavní město, zajeďte nejprve autobusem do města Sliema, projděte se po pobřeží a poté se nechte lodí za 1,50 (stejná cena jako za autobus) odvést do Valetty. Nejvíc se mi líbily uličky s barevnými balkony, oblast u Victoria Gate a výhledy na 3 cities z Barakka Gardens.

Ta Pinu - Křížová hora

Malta je docela drahý ostrov pro turisty, kteří chtějí všechno vidět. Vstupné do památek – kostelů, chrámů, muzeí apod. je docela vysoké a pohybuje se třeba kolem 8 – 13 euro za vstup. Nechtěli jsme platit tolik, atak jsme byli akorát v rotundě v Mdině, jinak jsme si památky prohlíželi zvenku a vychutnávali si atmosféru města u kávy a zákusku.

Místní samozřejmě nabízí i spousty zážitků, jako je potápění, půjčení skútru, čtyřkolky či různé photoshootingy, tour na lodích i pěšky. Je na vás, abyste si rozmysleli, co se vyplatí a co jinde zažít nemůžete. My jsme se třeba chtěli jít potápět, protože je kolem Malty spousta potopených vraků, avšak není to nejlevnější, a moře v prosinci má pouhých 17 stupňů. Galerie

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš