Michaela Muzikářová

11. září 2020 13:25

Z Říma na výlet: 3 zajímavé tipy na výlety za brány věčného města

O Římě toho na internetu najdete spoustu. Je to město, které můžete objevovat prakticky celý život a ani tak nemáte šanci projít každou uličku, prohlédnout si každý kostel nebo se napít ze všech fontánek (fontane) a pítek (nasoni). Ale co se takhle z Říma vydat na výlet? I v jeho okolí totiž najdete spoustu překvapení v podobě kouzelných míst, nádherné přírody i památek.

Galerie

O Římě píše každý turistický průvodce a informací najdete spoustu nejen na internetu (například Důvody, proč jet do Říma nebo Nejkrásnější římské zahrady a parky). Co ale takhle na chvíli nakouknout za jeho hranice?

Výlety tohoto typu jsou nejjednodušší v pronajatém autě. Do Tivoli nebo některého z Castelli Romani se dostanete i hromadnou dopravou, do městečka Calcata je to lehčí autem.

V tomto článku vám dáváme 3 zajímavé tipy na výlety v dostupné vzdálenosti z Říma. Každý z nich se dá zvládnout za jeden den.

Tip první: Městečko Calcata

Kouzelné městečko (nebo spíš vesnička) s pár obyvateli, stojící na vysoké skále - to je Calcata. Najdete ji asi 50 km severně od Říma, v provincii Viterbo. Calcata vás okouzlí nádhernými uličkami, skrytými zákoutími, krámky s místními výrobky a produkty i úžasnými výhledy do okolí. Nic pro ty, kdo trpí závratěmi. :-)

Mnoho původních obyvatel se odstěhovalo do nedaleké nové Calcaty (Calcata Nuova) a staré městečko se stalo centrem umělců. Do města, které působí jako úplně jiný svět, vstoupíte jedinou branou: tou stejnou, kterou z něj potom zase vyjdete.

Zaparkovat můžete o kousek výš, poblíž nové Calcaty. Pěší procházka po staré Calcatě vám nezabere moc času, zakotvit ale můžete v některém místním baru nebo v čajovně nebo můžete ochutnat lokální produkty.

Calcata stojí na skále nad údolím...

Tip druhý: Villa d’Este, Tivoli

Druhý tip vás zavede do těsné blízkosti Říma. Ani ne půl hodiny cesty z něj leží město Tivoli. O Tivoli se říká, že bylo založeno ještě před vznikem Říma. Najdete v něm dvě zajímavé památky: Villa Adriana a v nadpisu zmíněnou Villu d’Este. Obě patří na seznam UNESCO.

Villa d’Este byla postavena v 16. století v renesančním stylu. Kromě samotné vily s krásnými freskami si můžete prohlédnout i nádherné zahrady, které vás určitě nadchnou. Ty totiž nabízí pohledy na hru s vodou a stejně tak v nich uvidíte (a uslyšíte) vodou poháněné varhany.

 Všechny fontány a fontánky v zahradě byly vytvořeny bez použití jakýchkoliv mechanických částí. Voda v nich pochází z nedaleké řeky, vede sem odklonem v podobě důmyslných trubek a vše se odehrává jen s využitím tlaku vody a sklonu celého systému.

Zahrady jsou opravdu rozlehlé, takže v nich můžete strávit klidně celé odpoledne, prohlédnout si všechny zahradní prvky nebo jen tak relaxovat.

Zajímavý vodní prvek v zahradě Villy d'Este.

Tip třetí: Castelli Romani

A z Tivoli se vrátíme zpět, blíž k Římu. Prakticky hned za jeho branami naleznete takzvané Castelli Romani. O co se jedná? Jsou to města okolo Říma, která se nachází ve vyšší nadmořské výšce, než věčné město. O to lépe se v nich dýchá - třeba v horkém létě. Místní to ví, a proto jsou Castelli plné života, hlavně večer.

Navštívit můžete třeba města Frascati, Ariccia, Grottaferrata, Marino, Albano, Castel Gandolfo. Poslední dvě mají i krásná jezera.

V Castelli Romani najdete spoustu míst, kde se skvěle najíte za rozumné ceny. Tady se jim říká také fraschette. Kromě toho si odsud užijete krásné výhledy na Řím. A speciality, které byste tu měli ochutnat: místní víno, porchetta (sele s kořením, grilované vcelku a poté upravené do formy typické “rolády”) nebo typická římská jídla (například pastu na tisíc způsobů).

Typicky římské těstoviny - tonnarelli cacio e pepe, podávané v jedné z fraschett.

To jsou naše tipy na okolí Říma. Až se do tohoto města příště vydáte, nezapomeňte navštívit i některé z těchhle úžasných míst v jeho blízkém okolí. Rozhodně je tam totiž co vidět (i ochutnávat)!

Galerie

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš