Eliška Bernardová
eliskabernardova
Mou specialitou je Slovinsko. Už dlouho do Slovinska jezdím a objevuju i méně známá místa. Píšu web o Slovinsku, který lidem pomáhá najít si ten správný cíl cesty.
21 zemí
9 % zemí
3 %
Navštívené kontinenty
Cestovatelovy cestopisy

Swiftem po Balkánu
Koupili jsme auto jen o málo mladší než já a vyrazili jsme na road trip po Balkánu. Naším cílem byla ...
Na každém kroku cítíte úctu Slovinců k přírodě. Všechno je čisté a opečovávané. V Triglavském parku potkáte hodně Čechů, pokud se jim chcete vyhnout, jeďte do Kamnických Alp :). Hodně turistů vynechává Lublaň, což je škoda. Je krásná a plná zeleně. Pobřeží není na koupání nic moc, ale jsou tu krásná městečka. Nejhezčí je Piran. Málokdo ví, že se dá do Slovinska jezdit i za vynikajícím vínem.
Kromě Londýna, kam už bych se vracet nepotřebovala, jsem byla v jihozápadní Anglii. Ta je krásná. Venkov je tu malebný, města stará s pravou anglickou atmosférou. Doporučuji Exeter a Plymouth. Uchvátil mě NP Dartmoor - atmosféra Psa Baskervillského, nekonečná vřesoviště a divocí koně. O něco víc na východ doporučuji město Brighton, které má zvláštní přímořskou atmosféru a dlouhá mola do moře.
Na Ukrajině jsem byla jen ve Lvově a jen na skok z Polska. Lvov mě nicméně nadchl. Předměstí jsou chudá, ale centrum moc pěkné, opravené, příjemné. Pokud pojedete do Lvova po vedlejších silnicích, vyhraďte si na to hodně času, silnice jsou v katastrofálním stavu, jede se krokem. Nicméně kolorit venkova stojí za to. Jako by se tu zastavil čas. O to větším překvapením je pak upravené centrum Lvova.
V horách potkáte možná víc Čechů než Slováků. Vysoké Tatry jsou nádherné, ale je tu až moc turistů. Kdo touží po klidu, najde ho v Nízkých Tatrách, na Malé nebo Velké Fatře. Charakter mají trochu jako Krkonoše, ale můžete vzít na záda spacák a chodit si tu a spát jak dlouho chcete. Najíte se sýra od bači, jsou všude. U některých se dá i přespat. Pěkná je chata pod Borišovem na Velké Fatře.
Polsko bylo pro mě zajímavé tím, že čím víc jedete na východ, tím je kraj bohatší. Nejchudší je asi příhraničí ČR, takže představy většiny Čechů jsou dost zkreslené. Moc krásné město je Krakow. Hezká je i Przemysl, leží skoro na hranicích s Ukrajinou, takže si na den můžete skočit do Lvova. Moc zajímavý je NP Bieszczady - zapomenutý kraj. U Baltského moře je super, když je vedro, jinak tam fouká.
V Černé Hoře se mi líbilo i nelíbilo. Pobřeží je úplná katastrofa, co se týče množství turistů. Je to tu nádherné, ale ty davy... Projet za jeden den a ubytovat se v Chorvatsku. Boka Kotorská vám vyrazí dech, je to nádhera. Doporučuji národní park Durmitor se střediskem Žabljak - nádherné hory a málo turistů. Bydleli jsme v kempu Mlinski potok, super majitelé, popovídáte si i popijete rakiji :)
Krásná příroda, orientální atmosféra a srdeční lidé. Měli jsme problémy s autem, místní nám ho opravili a nic za to nechtěli :-O. Vydejte se do hor (např. Sutjeska), místy pozor na miny, které zůstaly z balkánské války (v odlehlejších oblastech, informujte se). Skvělý zážitek jsou pyramidy Visoko. A rozhodně Sarajevo. Tam trochu pozor na toulavé psy.
Od města Vlorë na jih je krásné koupání. Pokud pojedete autem, doporučuji přejezd přes Llogarský průsmyk - na jedné straně hory, na druhé moře. Během pár minut sjedete z 1027 m. až k moři. Albánci jsou strašně milí, ale neumí moc anglicky. Zato italsky jo. Kupte si melouny u cesty - vynikající. Doporučuji města Berat, Gjirokastër, Butrint. Je tu levno. Super kempy, ale málo. Najděte si je předem.
Bodamské jezero - podzim. Doporučuji projížďku po jezeře na lodi. Městečka na břehu mají skoro přímořský ráz. Jsou tu hezké zámky, zahrady, vinice. Blízko je to i do německé Kostnice. Na jih od jezera je moc pěkné město St. Gallen s nádherným klášterem sv. Havla (UNESCO). Není to daleko ani do hor, např. na horu Säntis (2501 m. n. m.), kam se dá vyjet lanovkou.
Ostrov Murter je perfektní na klidnou dovolenou (září). Doporučuju Záhřeb - super na vysedávání v kavárnách a chození po zeleninových trzích, kde ochutnáte všechno místní. Např. tržnice Dolac. Záhřeb má super atmosféru, přišel mi jako malá ošuntělá Paříž. Byli jsme tam na jaře.
V Norsku mě nejvíc fascinovala voda - jezera, potoky, vodopády, fjordy, ledovce. A všechno to v kulisách úžasných hor. Skvěle se tu kempuje, kempy jsou dobře vybavené a je jich docela hodně. Může se ale spát i mimo ně přímo v přírodě. Doporučuju skanzen v Lilehammeru. V Oslu muzeum Fram. Je tu dost draho, restaurace skoro žádné. Vařte si sami.
Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.
Připoj se