Jolana Sedláčková
jolanasedlackova
68 zemí
28 % zemí
24 %
Navštívené kontinenty
Ostrov Kypr jsem si představovala jako klasickou dovolenkovou destinaci se spoustou pláží plných lehátek a slunečníků. Naštěstí i tady se dají najít kousky přírody bez civilizace. Doporučuji návštěvu národních parků a také Severního Kypru. Na ostrově si můžete užít naprosto vynikající kuchyni, krásné moře a úžasnou přírodu! Zajímavostí je mešita ve Famagustě, která je přestavěná z katedrály.
Staré město v Damašku zůstalo naštěstí (zatím) zachováno. Některé čtvrtě na okrajích Damašku byly totálně zničeny. K návštěvě doporučuji překrásnou Umajjovskou mešitu. Své nezaměnitelné kouzlo má také bazar v ulicích Starého město. Bezpečnost je v současnosti na dobré úrovni.
Země s bohatou historií a nádhernými památkami, které bohužel stejně jako celá země trpí probíhající válkou. Sýrii jsem navštívila v prosinci 2018, pohybovala jsem se tady s místní cestovní kanceláří a pouze po území pod kontrolou vládních sil Bašára al-Asáda. Bezpečnost hodnotím jako poměrně dobrou, všude na silnicích je obrovské množství check-pointů.
Takové normální příjemné arabské město.. :)
Libanon ukrývá úžasné památky a nezapomenutelné výhledy na hory. Velmi se mi líbil Baalbek, to místo je samo o sobě obrovské a monumentální, i když jezdím raději za přírodou, příjemně mě toto antické město překvapilo. Musím pochválit libanonskou kuchyni!!! Je znát, že se Libanon potýká s přílivem uprchlíků ze Sýrie, kterých tu je více než 1 milion!
Ammán je docela příjemné město, kde se dá levně a chutně najíst, ale vzhledem k ostatním krásám Jordánska bych se tu zbytečně moc nezdržovala a jela raději někam dál... :)
Jordánsko naprosto skvělé, leč už možná trochu drahé. Kromě hojně navštěvované Petry a naprosto úchvatného vádí Rum tu jsou i jedinečné skalní kaňony s horkými prameny, úžasné výhledy na Mrtvé moře a pravděpodobně ten nejlepší falafel na světě. Přestože je Jordánsko už velmi turistické, potkávali jsme tu velmi příjemné a pohostinné lidi.
V portugalském Algarve leží jistě jedny z těch nejkrásnějších pláží Evropy. Vřele doporučuji jeskyni Benagil, výlet lodičkou na toto fantastické místo rozhodně stojí za to! Portugalsko jsem navštívila v květnu, voda sice byla studenější, ale zase jsme si to tu báječně užili téměř bez turistů.
Na severozápadě leží úžasné zelené hory, na jihu nekonečné písečné pláže, trochu v pozadí toho všeho stojí vnitrozemí, kde jsem měla chvílemi i pocit, že jsem opustila Evropu.
Velmi zajímavá země! Tato sporná území mají svoje specifické kouzlo. Západní Sahara je mnohem méně turistická než Maroko, které ji z velké části spravuje. Setkává se tu poušť s oceánem. Duny pouště na některých místech spadají přímo do oceánu. Jinde zase můžete na nekonečnou masu vody shlížet z vysokých útesů. Úžasné jsou staré zrezivělé vraky lodí! Doporučuji!
Bělorusové jsou moc příjemní lidé, stejně tak působí i celá země. Zaujalo mě dokonale čisté hlavní město Minsk. Akorát na hranicích z Polska se čekalo asi 5 hodin a vážily se všechny přivážené věci. Za překročení povoleného limitu pro převážené pivo přes hranici jsme platili docela vysoké clo.
Z mého pohledu rozhodně jedno z nejčistších měst v Evropě.
Venezuela je překrásná a velmi různorodá země. Mají tu nejlevnější pohonné hmoty na světě, takže cestování autem napříč Venezuelou je něco, co si prostě nejde nechat ujít! Kromě toho tu ale mají taky největší hyperinflaci na Zemi a řadu dalších hospodářských potíží, což už tak veselé není.
Moldavsko je taková zapomenutá země mezi Ukrajinou a Rumunskem. Lidé se stěhují ve velkém za prací do zahraničí. Co se týče chudoby, má Moldavsko v Evropě smutné prvenství. Na druhou stranu ve mně tahle země zanechala velmi silný dojem, cestovat po Moldavsku je jako vrátit se zpátky v čase kamsi do hlubokého socialismu. Člověku se ani nechce věřit, že i tohle je Evropa 21. století.
Země jako stvořená pro všechny, kdo milují kempování v přírodě na divoko. Zvláště na severu se dají najít úžasná místa v přírodě, kde člověk potká víc sobů než lidí. Souostroví Lofoty patří k nejkrásnějším krajinám, co jsem kdy viděla. Pozor! Vše je tu ale velmi drahé - jídlo, pohonné hmoty, alkohol. Jela jsem sem autem z Čech a jídlo jsme si vezli s sebou vlastní. Jinak bychom se asi nedoplatili.
V Moskvě jsem si udělala zastávku při zpáteční cestě z Magadanu. Moc příjemně mě překvapila. Rudé náměstí je prostě velké jako ostatně v Rusku všechno. Chrám Vasila Blaženého jsem si přála vidět na vlastní oči už na gymplu a stálo to rozhodně za to. A pak ty pravoslavné kostely s hořícími dlouhými svícemi! Mají pro mě jednoduše nepopsatelnou atmosféru.
Tbilisi na mě zapůsobilo velice příjemným dojmem. I tak jsem se tady ale moc nezdržela. Odtud už je to jen kousek na tzv. Gruzínskou vojenskou cestu, která vás zavede přes úžasnou krajinu zeleného Kavkazu až pod kostel Cminda Sameba, který se pro svoji krásu a výjimečnost stal symbolem Gruzie. Doporučuji odtud také vyrazit do oblasti Tušetie.
Baku na mě zapůsobilo jako velice moderní a skoro až honosné město. Bohužel jsou všude v okolí města vidět ropné věže a těžbou je negativně poznamenaná příroda, což celkový dojem dost kazí. Raději jsem se tu moc nezdržovala a pokračovala na jih od Baku k bahenním sopkám a do národního parku Širvan, kde žijí divoké gazely perské a spoustu druhů želv.
V Podgorici je strašné horko! V létě tu bývá klidně i 40 stupňů! Dokonce je oficiálně městem s nejvyšší průměrnou teplotou v celé Evropě. Jinak Černá Hora nabízí spoustu mnohem zajímavějších míst k návštěvě, než je její hlavní město. Z měst doporučuji třeba historický Kotor nebo malou vesničku Sveti Stefan na pobřeží.
V Ulánbátaru žije celá jedna třetina obyvatel Mongolska. Doporučuji zde dobře nakoupit, ale pak už se tady nezdržovat a vyrazit poznávat ostatní krásy Mongolska. Třeba nádherné jezero Chovsgol, kam už zasahuje sibiřská modřínová tajga, rozlehlé stepi se stády dobytka a bílými gery v údolí Orchon nebo mystickou Gobi, jednu z nejstarších a největších pouští světa...
Za mě naprosto úžasná země, skvělí lidé a nejlepší čaj Rize. I když je Kappadokie hodně turistická, stejně si ji nenechte ujít, tato fascinující krajina se vám dostane pod kůži a vy ji budete chtít vidět ještě jednou. Mohu také doporučit pohoří Kačkar, jezero Van, okolí hory Ararat a město Mardin, které má nezapomenutelnou atmosféru.
Arménie, země, kde dýchá historie na každém kroku. Její hrdí obyvatelé vám moc rádi připomenou, že to byli právě oni, kteří v roce 301 jako úplně první na světě přijali křesťanství za své státní náboženství. Nachází se tu stovky kamenných klášterů a kostelů. Nádherné je horské jezero Sevan. Arméni ovládají také oblast Náhorního Karabachu, velice zajímavé území v sousedním Ázerbájdžánu.
Gruzie je pro mne jednoznačně jedna z nejkrásnějších zemí, které jsem kdy navštívila. Úžasný zelený Kavkaz, starobylé kostelíky, svahy u Černého moře, kde se pěstuje čaj, divoké kaňony řek a nesmím zapomenout na přívětivé obyvatele a jejich vyhlášenou pohostinnost. A chačapuri! A gruzínská pálenka ča-ča! Největším překvapením pro mne byl při mé poslední návštěvě (duben 2017) úchvatný kaňon Truso!
Teherán je docela pěkné město pod horami, ale v Íránu je spoustu mnohem zajímavějších míst, takže doporučuji se tam zbytečně moc nezdržovat. Na severovýchod od Teheránu leží krásný národní park Lar, kde na začátku léta kvetou stovky květin. Jihovýchodním směrem se zase můžete vydat do pouště Kavír, kde kromě písečných dun můžete vidět i unikátní solné jezero Namak.
Bosnu mám moc ráda. Jen člověk překročí hranice, má pocit, že se ocitl v orientu v nějaké vzdálené zemi. A přitom je vlastně kousek od domova. Naprosto úžasné jsou vodopády na řece Uně a kaskády na řece Plivě. Kouzelnou atmosféru má i Mostar, doporučuji ho ale navštívit mimo sezónu.
Chorvatsko je nádherná země. Jezdím tam ráda mimo sezonu, kdy si člověk může všechna ta krásná místa užít bez turistů. Z celého Chorvatska na mě asi nejvíc zapůsobilo vnitrozemí se svými průzračně čistými řekami. Bohužel vstupy do NP jsou hodně předražené, proto doporučuji vyhledávat méně turistická místa (např. prameny řeky Gacky, Ceniny, deltu řeky Neretvy, kaňon řeky Zrmanji).
Nejkrásnější pobřeží se rozkládá mezi městy Vlora a Saranda. Doporučuji rychle navštívit, než ty úžasné pláže tady přestanou být opuštěné a než se tady postaví hotely. Nádherná je vesnice Theth ukrytá v horách na severu Albánie. Albánie je protkaná spoustou off-roadových cest vedoucích přes divoké vnitrozemí!
Díky bohatým zásobám zemního plynu se tady nachází největší bahenní sopky na světě, rozhodně si je nenechte ujít! Svoje kouzlo má i východní Kavkaz, leží tady jedny z nejzapadlejších vesniček na Kavkaze, oproti Gruzii je to tady mnohem méně turistické. Z Arménie se dá navštívit také sporné území Náhorního Karabachu. Náhorní Karabach doporučuji!
Moderní město, kde všechno funguje, což se v Tádžikistánu docela hodí. Před cestou do Pamíru se tady dá dobře nakoupit nějaké zásoby. Pak ale rychle pryč, Tádžikistán nabízí spoustu úžasných zajímavějších míst než je tohle (v létě) rozpálené město.
Moderní město, doporučuji se tu moc nezdržovat, v Uzbekistánu jsou zajímavější místa, která stojí za to navštívit. Kdo má rád hory a přírodu, tak se odtud dá pohodlně zajet k jezeru Charvak na severovýchod země, kde je krajina krásně zelená oproti zbytku Uzbekistánu.
Moderní město, člověk skoro ani neví, že je v Asii, doporučuji se tady zbytečně nezdržovat. Koho baví města, ať jede raději do Oše, je mnohem autentičtější.
Popravdě by mě ani ve snu nenapadlo, že budu psát superlativy na Rusko, ale po tom, co jsem byla na Sibiři, to jinak nejde! Objevila jsem tady úžasnou divočinu a surovou přírodu. Sibiřská modřínová tajga na podzim je něco neskutečně krásného, magické jezero Bajkal má úžasnou atmosféru a divoké hory v Altaji s meandrujícími řekami prostě musíte vidět! Zážitek je projet tzv. Cestu kostí!
Uzbekistán leží na trase legendární Hedvábné stezky a ukrývá neskutečné památky, které nenechají chladným snad nikoho. Je to tu jako cesta zpátky v čase, na mnoha místech vládne ještě dnes dokonalá atmosféra orientu. Doporučuji město Chiva, je zrekonstruované a je oproti Buchaře a Samarkandu trochu stranou turistickému ruchu. Velkou atrakcí jsou rezavé vraky lodí v bývalém přístavním městě Mojnak.
Nejvíc mě okouzlil východ země - jezero Kaindy, kaňon Čaryn a národní park Altyn-Emel s barevnou krajinou kopců Aktau a Katutau a se zpívající písečnou dunou. Navíc se tady dají pozorovat divocí koně Převalského, gazely a divocí osli kulani. Kdo má rád spíš smutná místa a zajímavosti, doporučuji město Aralsk, bývalé přístavní město na umírajícím Aralském jezeře.
Kyrgyzstán ukrývá úžasné hory, kde se prohání polodivocí koně a žijí pastevci v jurtách. I když je to muslimská země, připravte se na to, že se tady pije hodně vodky. Musíte ochutnat kumys (zkvašené kobylí mléko) a kurut (nejodpornější "rafaleo" na světě). Nejkrásnější krajina je kolem hory Leninův Pik, v pohoří Těrský Alatau a v okolí jezera Song-Kul.
Úžasná země, kterou z naprosté většiny tvoří obrovské hory. TJ je nejchudší ze států bývalého Sovětského svazu. Více než 1/3 obyvatel žije pod hranicí chudoby. O co drsnější je tu ale krajina a životní podmínky, o to skvělejší a báječnější lidi tu žijí. Fanské hory s jejich křišťálovými jezery musíte jednoznačně vidět! Velehory Pamíru jsou svět sám pro sebe, který se vám dostane hluboko pod kůži!
Mongolsko je obrovská země (dvacetkrát větší než ČR), kde žijí jen 3 miliony obyvatel. Patří tedy k zemím s nejnižší hustotou obyvatel na světě. Příroda je tady drsná a divoká, teploty stoupají v létě k +40 a v zimě k -40 klesají. S Mongoly se člověk moc nedomluví, vydrží beze slova nehnutě stát a pozorovat vás třeba hodinu v kuse a hodně pijí vodku. Vlastně pijí vodku možná i víc než Rusové...
Turkmenistán je absurdní země v poušti, kde se od samého příjezdu sem nestačíte divit. Už jen získat vízum je docela zajímavá záležitost. Projížděla jsem přes něj autem na transitní vízum, provázela to nepříjemná byrokracie a řada na první pohled nepochopitelných poplatků (např. kompenzace za levné palivo). Ta hořící díra (kráter Darvaza) za to ale na jednu stranu fakt stojí.
Rozhodně jedno z nejdivnějších měst, které můžete navštívit. Okázalost budov z mramoru a ze zlata bije do očí v kontrastu se zbytkem zaprášené země v poušti. Bydlet tady je ale tak drahé, že tady normální lidi moc nepotkáte. Já viděla hlavně policisty a leštiče mramoru zakuklené v šátcích. Spoustu staveb se nesmí fotit!
Írán je obrovsky různorodá země. Najdete tam od všeho kousek - pouště, úžasné památky, zelené hory, solná jezera, palmové háje, kaňony řek s vodopády, zelenou džungli. Naprosto unikátní jsou ostrovy Kešm a Hormúz na jihu země, nachází se tam solné jeskyně, barevné útesy, na Kešmu mangrovové lesy. Stejně si to tam ale nakonec každý zamiluje kvůli tamějším lidem!
Maroko
Portugalsko
Španělsko
Monaco-Ville
Francie
Irsko
Spojené království
Lichtenštejnsko
Švýcarsko
Belgie
Nizozemsko
Itálie
Dánsko
Německo
Rakousko
Česko
Slovinsko
Chorvatsko
Srbsko
Albánie
Černá Hora
Řecko
Makedonie
Norsko
Švédsko
Finsko
Ukrajina
Rumunsko
Moldavsko
Estonsko
Lotyšsko
Maďarsko
Polsko
Turecko
Ázerbájdžán
Gruzie
Arménie
Bělorusko
Írán
Bulharsko
Rusko
Mongolsko
Kazachstán
Tádžikistán
Kyrgyzstán
Uzbekistán
Turkmenistán
Slovensko
Lucembursko
Andorra
Monako
Litva
Moskva
Londýn
Dublin
Istanbul
Taškent
Skotsko
Brusel
Oslo
Helsinki
Biškek
Dušanbe
Teherán
Ašchabad
Tbilisi
Jerevan
Baku
Tallinn
Madrid
Kyjev
Minsk
Marrákeš
Podgorica
Záhřeb
Lublaň
Lucemburk
Vídeň
Bratislava
Praha
Sarajevo
Venezuela
Irák
Libanon
Sýrie
Jordánsko
Kosovo
Ammán
Bejrút
Damašek
Kypr
Island
Vatikán
San Marino
San Marino
Egypt
Kanárské ostrovy
Madeira
Jemen
Šrí Lanka
Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.
Připoj se