Michal Červený
michalcerveny
Někam bych sfouk
125 zemí
51 % zemí
63 %
Navštívené kontinenty
Pokud jste single cestovatel, možná se vám vyplatí místní cestovky. Já vím, je to trochu klišé, ale ono člověk ve finále zažije hezký den. Tip pro vás: pro cesty z Edinbourghu použijte službu GetYourGuide. Je to levnější než nabízejí všichni ti promotéři a naháněči na ulici. Je to ponížené o provizi těchto lidí. Jinak samozřejmě naprostá nádhera a Skotsko doporučuji.
Sofie, ať se snaží jím nebýt, je trochu skanzenem socialismu. Chodíte po náměstích sice velkolepých, ale s rozbitými dlaždicemi, kterými prorůstá tráva. Všechno je takové šedé. Ale přitom lidé jsou skvělí, služby dobré a vše levné. Já bych Sofii doporučil.
Ve Stockholmu jsem zažil nejhorší počasí, jaké jsem kdy zažil vůbec. Tam bylo v tom přístavu snad minus padesat a odstrý vítr šlehal do tváře s nějakým deštěm a kroupami nebo co. Že jsme utekli do taxíku, který byl nejdražší, kterým jsme kdy jeli. Mno, to město má mnoho nej.
Překrásné město. Já jsem si tam připadal jak někde v Českém Krumlově. Vemte si hotel přímo v historickém centru a užívejte si procházky kolem.
Špínička, bordýlek. Jeďte jinam.
To je taková zastávka na cestě. Vyfotit se na mostě, kterým prochází hranice a je tam pěkná cedule, pokochat se výhledem na hory a na hrad a pokud zrovna nepotřebujete zakládat bankovní konto tak prostě odjedete pryč. Ale je to tam příjemné.
Z Valetty krom nekonečné párty budete potřebovat hlavně centrální autobusové nádraží, ze kterého vyrážejí všechny linky po celém ostrově. Jinak procházka po starém městě, to je fenomenální korzo. Jinak celkem špínička, ono zase nepřeceňovat.
Víte, ono je v Polsku mnoho krásnějších měst, než je zrovna Varšava. Ale abych nebyl úplně nespravedlivý, v létě se to po starém městě asi dá.
Pokud odlétáte z Vídně, buďte v klidu. Na letišti Swechat se dobře najíte i si nakoupíte na cestu, jsou tam nromální obchody za normální ceny. Pro parkování na letišti vždy vyšlo nejvýhodněji Mazur Parkplatz, ze kterého jezdí bezplatný shuttle bus na terminál.
Pro mě byla návštěva Vilniusu spíš smutnou záležitostí. Byli jsme tam v zimě, na rozích stáli důchodci a žebrali. Později jsme se dozvěděli, že státní důchod je pod 200 euro. Nojo, ale ceny jsou tam jak u nás v ČR.
Většina turistů a i cestovatelů Záhřeb opomíjí, přitom je to velice příjemné a sympatické město. A i hezké, nezkažené turismem jako chorvatské pobřeží. Já doporučuji.
Pro pohyb ve městě si vygooglete a nainstalujte místní aplikaci pro taxi. Je to nejbezpečnější možná varianta. Jako druhá bezpečná varianta pak přichází v úvahu "metro" což je vlastně síť expresních autobusů s uzavřenými nástupišti. Platit tam jde běžnou bezkontaktní kartou. Píp a projdete turniketem.
Všechno najdete na BIG Islandu. A po americkém způsobu v restauracích BIG porce. Za ty BIG snídaně se budete po pár dnech nenávidět.
Hned na letišti se vyměňují peníze. CUC i CUP. Kupte si dle vlastního uvážení CUC a za nějakých 20 euro si vemte CUP. Zažijete mnoho legrace, jak CUP po dobu běžně dlouhé dovolené smysluplně utratit. je to opravdu zábava, nebojte se toho, za těch 20 euro to stojí. Jo a transfer z letiště doporučuji mít domluvený předem a nechat se vyzvednout s cedulkou. Ušetříte si smlouvání.
Lima je pro většinu cestovatelů vstupní branou do Peru. Pokud se chcete aklimatizovat, vemte si hotel ve čtvrti Miraflores. je to trochu dražší, ale je to výstavní čtvrť a kulturní šok tím utlumíte na nulu.
Hlavní město prímového ostrova. Jen KFC nestojí za nic, vyhnout se obloukem! Bylo nám po tom pěkně šoufl.
Zcela rozvinuté a v zásadě západní město. Snadno se tam pořídí i místní autoservis, za pár pesos prima služby.
Nevyměňujte peníze na letišti ani nevybírejte z bankomatu. Je to velmi nevýhodný tzv. oficiální kurz. Radši si dojeďte do centra taxíkem za eura a pak si vyměňte na černém trhu. Černý kurz je zhruba dvojnásobný! A pořídíte ho v každé druhé trafice, jen se chovejte diskrétně, není to nejspíš legální.
Peníze si vyměňte ihned po příletu ihned na letišti. Neváhejte - letištní směnárna je jediná funkční, dokonce i místní lidé z Madagascaru jezdí vyměňovat peníze na letiště v Antananarivo. Jinak to letiště je strašné, chtějí úplatek za kontrolu pasu, úplatek za to, že vám vyplní zdravotní kartu a tradičně nemají na vrácení u kupování víza. Mějte drobná eura.
Egyptské muzem v Káhiře je jednoznačné must see. Ti z vás, kteří jste tady s cestovkou, budete mít málo času. Vy, kteří jste zde bez cestovky, rezervujte si celý den. A to nemusíte být znalci a milovníci historie.
Maputo. Ano. Odporná díra. Ale až budete v noci potřebovat sehnat pneumatiku, bude se hodit. Jinak samozřejmě rychle pryč odsud, hezky k pobřeží, v Maputu vás nic dobrého nečeká, kdežto na pobřeží to je moc príma.
Nebojte se jídla na ulici. Jedli jsme i polévku z pozřelého pojízdného vozíku, kde hrnky oplachoval v lavoru. Jsme sice zpovykaní evropani, ale nebylo nám po tom nic.
Zde si nakupte, protože po cestě už pak je příležitostí rozumně nakupovat málo. A taky si tady kupte simkartu na data. Protože všude dál pak není problém sehnat dobíjecí kupony (ty mají v každé boudě), ale simkartu už by člověk nejspíš nesehnal.
Když je někde cedule "Beware of crocodilles" tak se tam nekoupejte. Možná to zní jako debilní cestovní tip, ale my jsme se koupali. A pak když místní byli celí zelení z toho, když jsme jim vyprávěli, jak báječně jsme se cestou vykoupali...k nezaplacení.
Víte, jaký je rozdíl mezi turistou a rasistou? V Nairobi 30 minut. To je samozřejmě nadsázka, ale buďte opatrní, co nejrychleji se přesuňte na překrásný a bezpečný venkov, do národních parků, nebo třeba k moři. V Nairobi nic hezkého na turistu nečeká. A to já jsem tam byl dokonce na Štedrý večer. A stejně to tam bylo hrozný.
V noci se na semaforech na červenou nezastavuje. Pro Evropana je velmi těžké to uchopit, ale je to tak. Kdo zastaví v noci na červené, zbytečně riskuje, že někdo přiběhne z přítmí a udělá vám nepěknou věc. Prostě pomalu do křižovatky najedete, nezastavujete, jen přibrzdíte. Když je volno, plynule zrychlujete. Ono to není nic nebezpečného, opravdu jde projet křižovatku na červenou bezpečně.
Dejte pozor na radary. Nejen, že fungují. Ale ona vám přijde domu obálka za tři dny hezky poštou. Jo, takhle z prostředka indického oceánu a máte to za tři dny na stole. Jel jste 52 na 50. Nu, což. Jezděte opatrně.
Independence Memorial Museum je taková šílenost, že to nutně, ale opravdu nutně potřebujete vidět. Jděte tam. Mají tam papírové tanky a alegorické koláže se samopaly a řetězy a prostě všechno. Jděte tam.
Vyhledejte si, zda nebudete muset na Seychelách nic vyřizovat ve svátky. O svátkách tam funguji jen pákistánci provozované obchůdky. Na restauraci zapomeňte a to včetně luxusních.
Totální arabský bordel ve stylu aglomerace Káhiry. Asi bych tam znovu nejel, ale bylo zajímavé to zažít a pár bodů zájmu tam je taky.
Ankara je příjemná. Není tak přelidněná a dá se tam normálně fungovat. Za návstěvu jednoznačně stojí Ataturkovo mauzoleum. To byl zážitek.
Po městě není nutné hledat MHD. Stačí se postavit kdekoliv na krajnici a zvednout ruku. První auto vás bere a doveze vás, kam chcete a to za pár tenge. Místní si tak přivydělávají, je to tam zcela běžné, není třeba se toho bát, jako jinde na světě. Tady černotaxíky nejsou nebezpečné. Používá je každý. Na město vám stačí den.
Hodně zajímavá je ta vládní čtvrť. Samé ostnaté dráty, všechno vylidněné, čisté, sterilní. Divná atmosféra. Když se zastavíte a v klidu zaposloucháte, tak mi veřte, že to co slyšíte v pozadí je opravdu střelba ze samopalu. Není to převrat, používají to místo zábavní pyrotechniky.
Na Trip advisoru je jako jedna z mála pamětihodností taková zajímavá budova islámské kultury a mešita v jednom. Jak tam vlezete, nalepí se na vás islámský "misionář", která vám hned sežene knížku o islámu zdarma v češtině a bude vám hodinu vyprávět.
Dubaj je čisté a příjemné místo. Nicméně objektivně stačí tak den, dva. Rozhodně bych tam nejel na týden s tím, že bych měl být jen v Dubaji. Večerní procházka po Marině, vyjet na výhled na panelák a obchoďáky jsou všude stejný.
Hoteliéři jsou vynalézaví filutové. Mějte vytištěný voucher z bookingu a trvejte na všem, co je v něm uvedeno. Dáe si dejte velký pozor na prodejny zájedů - třeba Halong bay nekupujte s noclehem na lodi, to je jedna velká past, lodě jsou 40 let staré, všechny fotky v katalozích jsou fake. Nevěřte nikomu v Hanoji.
Ta karta, která je na autobus a vůbec všechno, je Octopus card. Nečekejte, že ji pořídíte až u autobusové stanice. Vyřídit si ji musíte už v letištním terminálu, je to u vchodu do vlakové stanice. Pak teprve běžte na ten autobus, jinak se budete vracet jak zmatení turisti.
Boty. Pokud potřebujete kožené body, kupte si je v Istanbulu. Dobře pořídíte.
Takový skanzen socíku se vším smradem z žigulů a dalších věci, co k tomu patří. Pokud jedete do Karabachu, vyřiďte si vízum už tady. Je to rychlovka na počkání a u té "ambasády" se dobře parkuje.
Dejte pozor na ortodoxní židy, co se vám budou pokoušet ovázat šňůrku a odříkat modlitbu. Je to všechno scam a žebrota.
Neberte si taxíka na letišti. Dobehlejte se v tom strašném horku na hlavní a kousek pryč, sundejte si z krosen tagy, tvařte se, že jste v Nepálu už měsíc a domluvíte si taxíka do Thamelu pod 400 rupií. Jinak Kátmándú celkem hnus, kde je spousta špíny, smogu, krys a věčně nesvítí elektřina.
Kuvajt je taková zaprášená navoněná bída. Hotely si tam konkurují tak brutálně, že člověk ušetří "mikrotransakcemi" v aplikaci bookingu i 20 kuvajtských konflíků za stejný pokoj na stejnou noc. Využívejte dealy.
Celý Omán byl moc fajn, ale tradiční tržiště Muttrah v Maskatu byla turistická past. Ruce pryč.
Jezdit po Teheránu autem vyžaduje jistý um. V tom městě i s aglomeracemi žije 16 milionů lidí a všichni do jednoho jezdí autem. Ale ničeho se nelekejte, rychle se do toho dostanete. Ni cjiného vám ani nezbyde.
Hned po příletu si povšimněte jedné zajímavosti. Bude se vám zdát, jakoby by v letištní hale bylo kouřmo, že tam není úplně čistý vzduch. Až vyjdete před halu, pochopíte. V té hale byl takový smog, že prostě nebyl průhledný vzduch. To jsem jinde na zeměkouli nezažil. Smog i v hale. Fuj.
Do zakázaného města nesmíte mít u sebe zapalovač, je tam mohutná bezpečnostní kontrola (ne jedna ještě ke všemu). Takže si ho dejte do kapsy u džín a pak tvrďte, že žádný prostě nemáte. Oni ty turisty nešikanují tak jako místní čínské turisty, takže když jim řeknete, že žádný prostě nemáte, tak žádný nemáte.
Taxi z letiště má jednotnou cenu v ceníku. Netřeba se toho bát. Po městě pak tam, kde nestačí metro, funguje normálně Uber. Zajímavost: lítačkou na metro si můžete skoro všude kupovat limonády a platit za kde co. Taky je tam vedro a vlhko, takže limonády potřebujete kupovat dost. Za návštěvu stojí papouščí ZOO, jenom je tam lehce předražené vstupné.
Velmi příjemné místo. Zajímavost: Když tam policie odtahuje špatně zaparkované auto, tak ho neodtáhne na nějaké parkoviště bůhví kde, ale zaparkuje ho na nejbližší volné legální místo a za stěračem nechá samozřejmě lístek na pokutu za přestěhování. To je to, čemu se říkává pokrok.
Určitě stojí za návštěvu takové to muzeum technologií, jak tam dělá představení ten robot Asimo. Jo a lidi - nebojte se po Tokiu jezdit autem. Doprava tam není tak zpovykaná, jak se vypráví. I parkování je tam normální.
I v pětihvězdičkovém hotelu vám pokojská vybere peněženku. Pro cestu z letišť do centra se ne vždy vyplatí takový ten aeroexpress train, záleží, kolik vás je. Když plný taxík, vyjednejte si cenu taxíkem. Pokud chcete vidět voskového lenina v mauzoleu, přivstaňte si, buďte tam hodinu předem už se začíná tvořit fronta. Zajímavost: V Moskvě staví 4 nové stanice metra ročně.
Alžírsko
Rusko
Norsko
Kolumbie
Kuba
Ekvádor
Peru
Maroko
Švédsko
Španělsko
Haiti
Bolívie
Tunisko
Portugalsko
Egypt
Finsko
Spojené království
Irsko
Čína
Martinik
Guadeloupe
Dominika
Estonsko
Lotyšsko
Litva
Monako
San Marino
Vatikán
Německo
Polsko
Bělorusko
Ukrajina
Kazachstán
Indie
Malajsie
Thajsko
Vietnam
Japonsko
Tchaj-wan
Singapur
Hongkong
Írán
Irák
Gruzie
Ázerbájdžán
Arménie
Turecko
Kypr
Řecko
Malta
Nepál
Moldavsko
Rumunsko
Bulharsko
Srbsko
Makedonie
Slovensko
Maďarsko
Černá Hora
Albánie
Itálie
Rakousko
Dánsko
Nizozemsko
Belgie
Švýcarsko
Slovinsko
Libanon
Jordánsko
Izrael
Francie
Omán
Bahrajn
Katar
Kuvajt
Keňa
Tanzanie
Mosambik
Lesotho
Svazijsko
Namibie
Madagaskar
Seychely
Réunion
Mauricius
Austrálie
Gibraltar
Chorvatsko
Ålandy
Andorra
Guernsey
Jersey
Lichtenštejnsko
Lucembursko
Amsterdam
Atény
Barcelona
Bělehrad
Benátky
Berlín
Bratislava
Brusel
Budapešť
Bukurešť
Curych
Drážďany
Dublin
Edinburgh
Helsinki
Kodaň
Kišiněv
Krakov
Kréta
Kyjev
Lisabon
Londýn
Lublaň
Lucemburk
Madrid
Miláno
Minsk
Mnichov
Monaco-Ville
Moskva
Nikósie
Oslo
Paříž
Pisa
Podgorica
Porto
Praha
Riga
Řím
San Marino
Skopje
Skotsko
Sofia
Stockholm
Tallinn
Tirana
Vaduz
Valletta
Varšava
Vídeň
Vilnius
Záhřeb
Ženeva
Bogotá
Havaj
Havana
Lima
New York
Roseau
Alžír
Káhira
Maputo
Marrákeš
Maseru
Mbabane
Nairobi
Pretoria
Rabat
Tunis
Windhoek
Victoria
Abú Zabí
Ammán
Ankara
Bangkok
Bejrút
Dauhá
Dubaj
Hanoj
Hong Kong
Istanbul
Jerevan
Jeruzalém
Kuala Lumpur
Kuvajt
Maskat
Nové Dillí
Peking
Ramalláh
Singapur
Tbilisi
Teherán
Tokio
Venezuela
Mauritánie
Senegal
Gambie
Guyana
Kosovo
Sýrie
Panama
Barbados
Uzbekistán
Brazílie
Paraguay
Argentina
Island
Česko
Mexiko
Šrí Lanka
Jemen
Libye
Botswana
Zimbabwe
Gabon
Surinam
Chile
Kanada
Súdán
Turkmenistán
Uruguay
Guatemala
Honduras
Nikaragua
Belize
Salvador
Mali
Guinea
Kostarika
Indonésie
Libérie
Kyrgyzstán
Afghánistán
Tádžikistán
Pákistán
Etiopie
Ghana
Togo
Benin
Somálsko
Filipíny
Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.
Připoj se