Pavel Vild
pavelvild
61 zemí
25 % zemí
27 %
Navštívené kontinenty
Brusel. Brusel. Brusel. Nuda. Nuda. Nuda. Člověk si dá hranolky, pak si dá wafli, podívá se na chlapečka a táhne se přes celý město na Atomium. U Atomia si člověk žekne HM a jde si dát na hotel víno. Antwerpy, Gent, Bruggy - jeďte tam a kašlete na Brusel. Horší než Brusel je pouze Charle Roi.
Kypr je fakt príma. V Nikósii je zážitkem nevšedním přechod hranice přes demilitarizované pásmo pod správou UN. Člověk svírá pas a prochází mezi ostnatými dráty. Z Kypru pak hodnotím pozitivně spíše Severní Kypr, který je rozhodně příjemnější, ačkoli nejsem fanouškem turecké okupace.
Je zde mnoho mincoven, kde razí stříbrné mince. Jako jediné místo v EU prodává investiční stříbro osvobozené od DPH. Takže se hodí navštívit ostrov a prázdným kufrem. Doporučuji půjčit auto a trošku pojezdit, člověku tu nic moc nechybí, ale bývá tu větrno. Z Jersey se sem lze dopravit 10 minutovým letem.
Rusko je velké. Opravdu velké. Stejně tak velká je i ruská duše. A také je plná vodky. Viděl jsem pouze Moskvu, tak nevím, jestli jsem ten správný člověk, který by měl psát o Rusku. Je toho zde tolik k vidění, mým velkým přáním je navštívit Bajkal a Kamčatku.
Hezkej je takovej ten ostrůvek co vypadá jako ve Francii. Myslím, že se jmenuje Sv. Štefan. Jinak je to takové Chorvatsko. Doporučuji k ubytování kemp Jas, je to opravdu jako cesta v čase. Obsluha je často zkouřená a účtuje méně. Sprchy jsou takové horší, chybí jim zdi. Ale každopádně kemp Jas je kult a pojem.
Já mám Mostar rád. Je to tam příjemné. Ovšem i tomuto městu se nevyhl růst turismu a tak je to tu často hlava na hlavě. Doporučuji si dát kávu v džazvě za pár šupů a k tomu jídlo. Poblíž jsou krásné Krawické vodopády, rovněž zničené turismem.
V roce 2010 zde byly příjemné ceny, za pár leků si člověk koupil prima rybu a i zbylo na hotel. Pláže jsou často neuklizené, uklízí je zřízenci na kárce. Kárku vysypávají na pláž vedle. Na pláži byly cítit fekálie. Takové předválečné Chorvatsko. Myslím, že situace se však zlepšuje. Průjzed Logarským průsmykem je velmi scénická. Přejezd do Řecka dobrodružný.
Cestou ze Švajcu jsme si schválně naplánovali návštěvu Lichtenštejnska. Ač tento stát začíná na L stejně jako Lucembursko a i rozlohu má podobnou, tím podobnost končí. Mají tu nudné oranžové náměstí a Mc Donalds. Jinak je možné vylézt na kopec na zámek. Podle mě jsou v okolí zámky hezčí. Takže myslím, že stačí zastavit na Big Mac a Lichtenštejnsko splněno.
Já chápu proč si tu pan Havel postavil chalupu. Ve srovnání s Hrádečkem je tu prima moře, super jídlo a celkové klima je pozitivní. Také si tu chci postavit chalupu, ale zatím na ní nemám. Projeli jsme celou zemi vozem, dálnice jsou drahé, ale kvalitní. I neznabohům doporučuji navštívit Fatimu, to místo má opravdu silnou atmosféru. Pobřeží a pláže jsou jako ze sna.
Byl jsem tu spokojen. Přilehlá Andalusie nabízí to nejlepší ze Španělska. Gibraltar je pak jakýmsi bonusem, kterým jde završit španělskou dovolenou. Parkování je celkem drahé, nicméně město je pochozí. Doporučuji na kopec lanovkou a dolů pěšky. Dle mého názoru denní návštěva postačuje.
Tyto ostrovy moc lidí nezná. Není divu, nevyskytují se běžně v katalozích cestovních kanceláří a i v Travel Bible je o nich sotva zmínka. Přesto mají určité kouzlo. Je zde poněkud větrno, ale cesta lodičkou z přilehlé Francie je celkem příjemná a netrvá dlouho. Doporučuji návštěvu i sousedního Guernsey, kde je prima mincovna se stříbrem bez DPH.
Od této návštěvy jsem nečekal nic. Byl jsem ovšem velmi mile překvapen. Lucembursko stojí za návštěvu, lze zde strávit příjemný den či dva. Procházka kolem řeky je moc fajn. Hradby s městem vypadají podobně jako na Vyšehradě. Lidé moc milí, ceny lepší než v Německu či Francii.
V létě je tu vedro na chcípnutí. Město samo o sobě není špatné, ale prostě proč. Barcelona je alespoň u moře a jinak ze Španělska doporučuji výhradně Andalusii, která je teda naprosto úchvatná. Madrid tak trošku nuda.
Mnoho lidí na Paříž nenechá dopustit. Já osobně si myslím, že v Evropě je mnoho podstatně příjemnějších měst, například Kodaň nebo Lisabon. Je tu velká ocelová věž, dále můžeme navštívit katedrálu, kde pracoval zvoník z filmu. Champs Elyséé je teda o ničem. Lucemburské zahrady a Sacre Coeur jsou rozhodně tím nejlepším co lze navštívit. Doprava tragická.
Á Tirana, to mi připomíná proslulé albánské kleště. Město mě neoslovilo. Pozor na dálnicích nejsou pruhy, ale zase tam jsou neznačené kruháče. Oslí povozy v protisměru. Je to trochu dobrodrůžo. Nedoporučuji zde investovat do energetického průmyslu.
Na tradiční cestě karavanou k móři je možné se zde zastavit na kávu. Město není velké a je v zásadě příjemné, Něco jako Hradec Králové. No a po kávě se jede dál.
Bejrút je příjmné a rozmanité město. Jsou tu čtvrti takřka evropské, stejně jako čtvrti špíničkovité, arabské. Ty lepší čtvrti byly v době naší návštěvy střeženy tanky. Nevím proč, snad kvůli bezpečnosti. Na letišti byla občas slyšet vzdálená střelba - asi nějaká svatba.
Byl jsem zde pracovně. V porovnáním s živelnýcm a tepajícím Istanbulem, jako bych se ocitl někde v nějaké nudné zemi uprostřed Evropy. Prostě je tu klid, vše je velmi evropské a nudné. Za návštěvu stojí snad jen mauzoleum Ataturka. Jinak chcíp pes.
Já jsem v Istanbulu vždy spokojen. Nic mi tam nechybí. Ideální mix evropského a arabského světa. Bohužel pan Erdogan tam z toho dělá krapet chalífát a to se mi nelíbí. Hagia Sofia je teda něco. Doufám, že při příští návštěvě nebudu muset zouvat boty.
Pokud budete u zdi nářků ostentativně naříkat a fotit se u toho, místní to nepřijmou s nadšením. Rovněž se nehodí vyndavat ze zdi modlitby jiných, přeškrtnout je a přepsat vlastními. Opět nevraživost. Doporučuji přinést vlastní papír a tužku. Olivecká hora je prima. Doporučuji navštívit později než v lednu, páč tam často prší.
Poté co země povolila návštěvníky i na tzv. veřejných ostrovech se tato destinace stala dostupnou. Letenky jde pořídit za pár fufníků. Počasí je vždy dobré. Moře je vždy teplé. Jídlo je na veřejných ostrovech, tzn. ostrovech kde bydlí obyvatelstvo, o moc lepší než v resortech. Rybí speciality, mořské plody, ovoce, thajské a indické vlivy. Alkohol není, není. Lze doporučit k návštěvě.
No, kdo sem jel, tak jel asi pracovně, že. Ono to snad ani jinak nejde. Tato země nemá co nabídnout, kromě ropy. Je to póvl. Přežívat se dá pouze v hotelech. Hotely jsou obdobné jako v Dubaji, kterou také nemám rád. Horko na chcípnutí. Víc k tomu asi nemám co říct.
Libanon mám opravdu rád. Je to strašně příjemná země. Vzít auto a pojezdit. Krásné věci ať už historické či přírodní, stojí za to vidět. Jídlo luxusní, libanonská kuchyně je ostatně vyhlášená. Bezpečnostní situace dobrá, je však lépe být obezřetný a nejezdit někam, kam se nemá.
Mnoho lidí nemá Ammán rádo. Chápu, poté co projedete krásy země, je toto spíše horší zkušenost. Přeplněné ulice, kravál, smrad odpadků se míchá se smradem přepaleného jídla z pouliční stánků. Jde tu však vylézt na kopec, kde jsou rozvaliny hradu a vlaje tam vlajka. To je tak všechno co tu lze dělat.
Jordánsko je bomba. Copak Petra, ale i Wadi Rum stojí za návštěvu. Jídlo bohužel opět špatné, podobně jako v Alžíru. Arabské země lze dělit na země s hojností dobré potravy a na země, kde se na ulici točí na grilu ovčí hlavy. Jordánsko spadá spíš do té druhé skupiny. Kamárad dokonce ochutnal naložený ovčí mozek. Já radši steak.
Po přístání před halou je spousta lodiček. Jedna z nich Vás vezme do Male, což je ostrov přeplněný městem. Tento ostrov typicky potřebujete přejet, abyste si vzali lodičku do nějakého pěkného místa, kde se budete koupat a trávit dovču. K tomuto účelu doporučuji taxi, cenu si dohodněte předem.
Po předraženém Izraeli kvituji palestinské ceny. Jídlo dobré, arabská klasika, falafel, hummus, lebnah a různé kebabovité sendviče. Jeďte do Betléma a pokoukejte cestou.
Singapur hodnotím velmi dobře. Sice je tu horko a vlhko jako v prádelně a občas je vzduch plný čmoudu z pálení lesů v Indonésii, ale jinak je město zcela pochozí, metro je funkční (pozor na nastydnutí, vemte si svetr). Botanická zahrada, Marina a takový ty umělý stromy co v noci pěkně svítěj - vše fajn. Street food levný a dobrý, zkuste krevety s arašídovým dipem!
Doporučuji k návštěvě spíše prosinec či leden, kdy je teplota příjemná. Jinak je vedro nesnesitelné. Země není vhodná ke koupání. Ke koupání je vhodnější například Řecko nebo kterákoli jiná země. Pro mě to není. Až vypnou proud, město opět pohltí poušť.
Vyhněte se odporným městům, zejména Maputu. Viz má recenze Maputa. Jinak je to fajn. Vše je velmi relaxované. Bez Portugalštiny se ovšem člověk domluví pouze s obtížemi. Pozor na časté policejní kontroly, pokud to jde, dávejte pokutu do správního řízení a poté zemi do týdne opusťe. Pozor na defekty kol, rezervu máte jen jednu a další se shání blbě. Pláže krásné, voda teplá.
Hlavní město je tradiční arabská žumpička. Není toho zde mnoho, kromě davů místních obyvatel. Kvalita hotelů je horší. Z měst v Alžírsku doporučuji k návštěvě spíš Orán, pokud budete žádat o turistická víza v Praze, jistě si vyslechnete, že Orán je malá Paříž. Já Paříž moc nemusím a tak souhlasím. Spíše bych řekl, že Orán je lepší, ovšem je tu méně zamilovaných.
Je to levná zimní destinace za sluncem. Hotely jsou kvalitní. Doporučuji zejména ženám kolem 40-60 let, výběr mladých svalnatých mužů je dobrý a tato destinace je z tohoto důvodu populární zejména mezi britkami po rozvodu a přechodu. Kromě hotelů tato země nemá co nabídnout. Hlavní město je Serekunda a spousta dalších měst se jmenuje obdobně.
Ano, toto je svatý grál cestovatelů. Je zde fantastické počasí, úžasné jídlo, kvalitní a dostupné služby, pro turistu s minimálním pudem sebezáchovy je tu velmi bezpečno. Určitě si dejte sušené hovězí, přímo od řezníka (biltong), u nás stojí 25g skoro sto korun, tady za to máte kilový pytel. JAR je dobrý výchozí bod pro zkoumání okolních států mimo Zimbabwe, to stojí spíš zaprd.
Maputo bohužel nemohu hodnotit kladně. Spíš naopak. Nebyl jsem tam spokojen a jsem rád, že to pro nás byla jen průjezdová destinace směrem na archipelago Bazaruto, které je skutečně velmi velmi krásnou a levnou destinací. V Maputu se připravte na náročný průjezd, doprava je hustá, nervy tečou. Časté policejní kontroly, je třeba být drzý a nenechat se vykořisťovat.
Zemi jsme procestovali vlakem, výlet hodnotím kladně, ovšem je třeba se připravit na snížený komfort cestování v první třídě. Tu a tam se najde šváb. Jídelní vozy nejsou dobře zásobené, ale občas přijde pán s čajem. Po čaji jsem neměl zažívací potíže, přestože jsem se jich obával. Hodí se francouzština, kontakt s policií je každodenní, nicméně přátelský. Jídlo bohužel naprd.
Přímo v centru lze zakoupit obuv značky Baťa, mají tam dobré cenové akce. Město je velmi bezpečné, místní jsou přátelští. Je zde možné vyřídit na počkání víza do Mozambiku. Infrastruktura je dobrá, jídlo chutné. Dejte si někde snídaní, je to jako balzám.
Město je pochozí, mnoho restaurací s dobrým jídlem. Na průplav doporučuji se vykašlat, je to prostě jenom voda s loděma. Lépe město opustit a vydat se směrem k panenským Bocas del Toro, to je teprve něco.
V Panamě je celkem draho. Na to je třeba se připravit a nakoupit dolary, které tu jsou platidlem. Doporučuji k průzkumu země rovněž připlatit za lepší pronajaté vozidlo, Hyundai i10 v automatu není vhodnou volbou pro zkoumání této země. Pozor, ve skutečnosti je větší než na mapičce a vzdálenosti k překonání mohou být značné. Silnice OK, jako ve středočeském kraji.
Město stověžaté. Připadal jsem si jako ten chlapec, z toho filmu, jak mu rodiče jeli na Floridu. Trochu ztracen, ale zároveň doma. Central park je velmi příjemný, hot dogy za 3 USD jsou nicméně celkem papírové (IKEA style). Pozor na parkování u hydrantu. Dostal jsem pokutu, přestože místo bylo označené jako k parkování určené. Pokutu lze platit kartou.
Ano, je to země zaslíbená a všichni si to tam myslí. Ovšem jídlo stojí za starou belu a mně na jídle celkem záleží. Všechno je hrozně daleko, ale nafta stojí málo. Doporučuji cestovatelům, kteří mají rádi hamburgry. Ovšem pozor, Mc Donalds, zejména pak v indiánských rezervacích, často servíruje jídla studená. Mc Donalds má obecně vyšší úroveň mimo území USA.
Je to kýč, ovšem kýč na úrovni. Vyplatí se připlatit za noblesní hotel na stripu. Z našeho hotelu se střílelo, ale až týden po našem odjezdu, takže bezpečnostní situaci hodnotím kladně. Doporučuji přibližně dva až tři dny na návštěvu, pak už to člověka spíš štve.
Barcelona
Brusel
Bulharsko
Chorvatsko
Edinburgh
Finsko
Guernsey
Krakov
Kypr
Lucembursko
Lotyšsko
Makedonie
Monako
Nikósie
Oslo
Pisa
Porto
Rakousko
Rusko
San Marino
Slovensko
Španělsko
Srbsko
Švýcarsko
Valletta
Vídeň
Albánie
Bělehrad
Benátky
Budapešť
Černá Hora
Curych
Drážďany
Francie
Helsinki
Itálie
Kodaň
Lichtenštejnsko
Londýn
Maďarsko
Miláno
Moskva
Nizozemsko
Podgorica
Portugalsko
Řecko
Řím
San Marino
Slovinsko
Varšava
Vilnius
Ženeva
Amsterdam
Atény
Belgie
Berlín
Bratislava
Česko
Dánsko
Gibraltar
Jersey
Lisabon
Lucemburk
Madrid
Malta
Německo
Norsko
Paříž
Polsko
Praha
Rumunsko
Skotsko
Spojené království
Švédsko
Tirana
Vaduz
Vatikán
Záhřeb
Ankara
Bejrút
Dubaj
Istanbul
Jeruzalém
Maledivy
Singapur
Turecko
Izrael
Libanon
Ramalláh
Ammán
Jordánsko
Male
Singapur
Kapverdy
Mosambik
Alžír
Gambie
Maputo
Alžírsko
Mbabane
Pretoria
Las Vegas
Panama
New York
Maroko
Martinik
Uzbekistán
Barbados
Litva
Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.
Připoj se