Na článku jsme spolupracovali s pravděpodobně největší odborníci na Mexiko v ČR. Eva Kubátová Mexikem doslova žije, má mexického manžela a celou zemi má procestovanou křížem krážem. Takže její tipy můžete brát tak, jakoby vám je dával někdo z místních.

Mexické tipy Evy Kubátové:

Mexiko je se svými téměř dvěma miliony kilometrů čtverečních prakticky stejně velké jako Evropa od Portugalska až po Slovensko, takže se říká, že jeden život na něj nestačí. Ale co by to bylo za život, kdyby se o to člověk alespoň nepokusil. 

Jakmile člověk Mexiko jednou navštíví, zaryje se mu pod kůži a už ho nepustí. A tak je vlastně docela pravděpodobné, že už pak žádnou další zemi poznat chtít nebude a bude se pořád vracet do Mexika a snažit se o nemožné – poznat ho celé.

1. Mexico City – to pravé srdce Mexika

Hlavní město je často jen rychlou přestupní stanicí, ale já kopu za to, že právě ono je tím pravým srdcem Mexika, kde se zrodila kombinace španělské kolonizace a aztécké kultury. Nabízí překrásné historické centrum, hipsterské čtvrti, ale i místa, kde se čas zastavil před příchodem Španělů třeba plovoucí zahrady Xochimilco. Pokud máte rádi „dark tourism“ vypravte se na strašidelný Ostrov panenek.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Luis Ariza|CDMX (@luisarizamx),

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Mexikopedie (@mexikopedie),

Tip: Akční letenky do Mexika z Prahy a z Vídně.

2. Guanajuato – mumie a nezávislost

Nejhezčí mexické městečko Guanajuato v sobě skrývá bizarní muzeum lidských mumií [EK5] (vyschlých extrémně suchým místním podnebím), na jehož návštěvu rozhodně nikdy nezapomenete, a to v dobrém i ve zlém. Třeba taková mumie několikaměsíčního plodu rozhodně není pro slabé povahy.. 

V jeho blízkosti se pak nachází město Dolores Hidalgo, označované za kolébku mexické nezávislosti na Španělsku, na což jsou Mexičané patřičně hrdí. Dále pak byste rozhodně neměli vynechat město San Miguel Allende, které je ideální k romantickým procházkám při zapadajícím slunci.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený ● CARLOS ● MORELIA (@carlosgiovannipl),

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Mexikopedie (@mexikopedie),

3. Oaxaca – láska prochází žaludkem, láska na první návštěvu a zakousnutí

Milujete ochutnávání místních specialit? Tak to se sem určitě musíte vypravit! V hlavním městě stejnojmenného státu si můžete pochutnávat na všem od grilovaných mas, přes opuncii v čerstvě pečených tortillách až po pražené cvrčky. Pokud by se vám do cvrčků nechtělo, dejte si nejprve místní pálenku mezcal a pak už s nimi nebudete mít problém.

Krom špičkových gurmánských zážitků tu najdete i nádhernou koloniální architekturu. V okolí jsou údolí jako dělané pro ekoturismus a trekking. Jestli vám zbyde čas, určitě se vypravte do některé z palíren mezcalu. A jestli se návštěva palírny nějak zvrhne, zajeďte pak na některou z blízkých písčitých pláží a sledujte surfaře, jak bojují s vlnami.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Oaxaca Travel (@oaxtravel),

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Mexikopedie (@mexikopedie),

4. Chiapas – příhraniční perla

Na úplném jihu Mexika, při hranicích s Guatemalou, se nachází to pravé indiánské dobrodružství. Kam se vypravit? Určitě byste se měli zastavit ve městě San Cristóbal de las Casas, projet se lodí po dechberoucím kaňonu Sumidero a pak také prozkoumat městečko San Juan Chamula, kde mají šamansko-katolický kostel. 

Pokud budete mít na stát Chiapas dostatek času, určitě musíte prozkoumat mayské pyramidy v Palenque a pak i samotnou Lakandonskou džungli. Ubytujte se v jedné z indiánských komunit v rezervaci Lacanjá a unikněte z dosahu dnešního uspěchaného světa. Signál mobilu byste tu hledali marně.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Mexikopedie (@mexikopedie),

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Mexikopedie (@mexikopedie),

5. Puebla – největší pyramida světa, slavná sopka Popocatépetl a indiánské baroko

Kousek od města Puebla se nachází kdysi největší pyramida na světě. Měla základy neskutečných 400 metrů. Bohužel již nestojí, Španělé ji srovnali se zemí a na jejím vršku postavili, nutno uznat, nádherný kostelík. Je fajn si připlatit za vstup do archeologického tunelu pod pyramidou.

Pokud budete mít auto, vypravte se do národního parku kolem sopek Popocatépetl a Iztaccíhuatl. Jestli patříte mezi ty, kteří rádi chodí po horách, tak pozor, sopka Popocatépetl je stále činná a je to skutečně ruská ruleta k ni podnikat výlety. Mexický úřad pro prevenci katastrof (ano, opravdu tu takový úřad existuje) radí neriskovat a raději se vypravit na sousední neaktivní sopku Iztaccíhuatl. 

Ale abychom nezapomněli na město Puebla. Tam musíte rozhodně navštívit některý z kostelů vystavěných v pro nás velmi netradičním stylu „indiánského baroka,”, kde se andělíčků skutečně nedopočítáte.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený México Travel Channel (@mexicotravelchannel),

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Mexikopedie (@mexikopedie),

6. Yucatán – mayský poloostrov

Yucatán je v Evropě známý pro své nádherné pláže a pak také divem světa pyramidou Chichén Itza, kde musíte počítat, že je hlava na hlavě. Pokud byste radši pyramidu s méně frekventovaným turistickým provozem, vypravte se třeba na Kouzelníkovu pyramidu v Uxmalu, která má pro mě osobně daleko větší náboj než profláknutá Chichén Itzá. 

Na Yucatánu vám určitě bude horko, slunce tu pálí o sto šest. Zchladit se můžete kromě Mexického zálivu i v krasových jezírcích cenotes, která najdete ve vnitrozemí. V těch nejznámějších jako např. Dos Ojos je pěkně narváno, půjčte si raději vlastní auto a objevte zapadlé cenotes spravované místními rodinami. Třeba takové rodinné cenote Sac Actún je prostě parádní.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený México Travel Channel (@mexicotravelchannel),

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený México Travel Channel (@mexicotravelchannel),

7. Tequila – po kalíšku, po kalíšku

Co by to bylo za návštěvu Mexika, kdybyste neochutnali tequilu. A kam byste na ni měli vyrazit? No přece do stejnojmenného městečka Tequila ve státě Jalisco, kde všude kolem najdete malované šipky „cesty za tequilou.”. Jedna z nich dokonce vede i do kostela. Jinak radím příliš nevysvětlovat český zvyk (doufám, že už překonaný) o pití „zlaté” tequily s pomerančem a skořicí, místní by mohli snadno padnout do mdlob. Zajděte do některé z tradičních tequiláren, kde vám ten správný způsob rádi ukážou.

Máme tu ještě jeden alko-tip, který se vám hodí nejen v Mexiku: Víte, jak poznat, že alkohol je skutečně kvalitní? Nalijte si kapku pálenky do dlaní a rozetřete ji stejně jako krém na ruce. Alkohol by se měl vypařit a z rukou by měla být cítit esence dané pálenky. Pokud ale ucítíte pouze chemický odér a alkoholovou pachuť, tak ruce pryč! Nemuselo by to dobře dopadnout.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Mexikopedie (@mexikopedie),

8. Nayaritská riviéra – ráj plejtváků

Státy na pobřeží Tichého oceánu se pyšní až 360 slunečnými dny ročně. Takže jestli plánujete také nějaký ten čas strávit u moře, vyhněte se přeplněnému Cancúnu a zkuste právě tichomořské pobřeží. Můžete třeba do státu Nayarit, kde se dá od prosince do března pozorovat migrace plejtváků keporkaků.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený 4FRIENDS EXPERIENCE-LA PAZ (@4friendsexperiencelapaz),

9. Huasca de Ocampo – kouzelné vesničky

Nedaleko od hlavního města najdete řadu „kouzelných vesniček“. Zamiřte třeba do Huasca de Ocampo, která obdržela přízvisko „kouzelná” jako úplně první. V okolí najdete třeba přírodní úkaz bazaltových prizmat, v blízkém Real del Monte pak navštivte anglický hřbitov a pozůstatky důlní minulosti této oblasti. Za zmínku stojí i (prý jediné na světě) muzeum skřítků, kteří tu tvoří součást místního koloritu.

10. Jídlo. Ach bože, jídlo!

Je vlastně jedno, kam v Mexiku zamíříte, jeho krásy vás ohromí úplně kdekoliv. Společným jmenovatelem je však ale vždycky jídlo. Mexická gastronomie je nedílnou součástí kulturního dědictví a právě jídlo je podle mě věc, co Mexičany definuje úplně nejlépe. Skrz božské kombinace chutí je totiž cesta k Mexiku nejrychlejší.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Mexikopedie (@mexikopedie),

V mapě najdete všechna místa našeho výběru, jsou přehledně označená číslem. Bude se vám to hodit, při plánování výletu po Mexiku.

Tipy, kam vyrazit a co dělat pro vás připravila jedna z největších odborníků v ČR na Mexiko Eva Kubátová, která tam několik let žije a má mexického manžela. Více o Mexiku se můžete dočíst na jejím blogu Mexikopedie.