14. Poušť Kaluts – Západ slunce, na který se nezapomíná

Patříte-li mezi milovníky pozorování západů slunce, je pro vás tento kus Íránu jako stvořený. Kaluts je název jižní části íránské pouště Dasht-e Lut. Právě zde se do výšky tyčí přírodní skulptury, tvořené ze ztvrdlého pískovce, který byl po staletí obrušován větrem. V kombinaci s tzv. „zlatou hodinkou”, kdy slunce zbarví poušť do zlatova, se jedná o solidní nářez romantiky, která položí každého. Pokud vám to čas dovolí, je možné zde i přespat. Nezapomeňte však na to, že šílené teploty, které zde panují přes den, mají v noci a brzy nad ránem tendenci padat téměř k nule.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Tourdumondiste (@tourdumondistes),

13. Yazd – Zastavte se v čase v srdci pouštního města

Pokud vás lákají pouštní města a jejich architektura, nesmíte opomenout navštívit Yazd. Centrum starého města si do dnešních dnů zachovalo svůj orientální ráz a jedinečnou atmosféru pouštních uliček, které se proplétají mezi domy, omítnutými směsicí hlíny a slámy. Ubytujte se v hotelu Orient nedaleko páteční mešity. Hotel je umístěn ve starém kupeckém domě, jehož terasa nabízí dechberoucí výhled na město. Pokud nestojíte o klasickou postel, můžete přespat na jeho střeše, přímo pod oblohou plnou hvězd. Yazd je unikátní, a tak jej rozhodně nesmíte minout. Vzhledem k tomu, že i okolí samotného města nabízí řadu zajímavostí, rozhodně zde zůstaňte alespoň tři noci.

Tip: Akční letenky do Íránu z Prahy již od 5490 Kč.

12. Komunikujte!

Íránská pohostinnost všudypřítomná, legendární a nezapomenutelná. Chvíle, kdy vás Peršané vyzvou, abyste s nimi sdíleli oběd v místní čajovně anebo si jen tak přisedli a dali si sklenku černého čaje, jsou naprosto běžné. Neostýchejte se komunikovat a dát tak svojí cestě další rozměr. Po návštěvě Íránu zjistíte, jaký je to pocit být denně vřele vítán a pořizovat desítky fotografií s neznámými, avšak od srdce se usmívajícími lidmi. Takže… komunikujte!

11. Ostrov Qeshm – Dojeďte až k Perskému zálivu

Pojem Perský záliv je světoznámý a má nádech určitého tajemna. Kultura v Perském zálivu je totiž nesmírně pestrobarevnou směsicí persko-arabské kultury, která je úzce spojena s mořem. Rybářské vesničky, dlouhá písečná pobřeží, ale i největší íránský přístav Bandar Abbas, jsou místa, která byste na své cestě neměli minout. Opravdovým klenotem dané oblasti je však jiné místo. Ve vašem itineráři rozhodně nesmí chybět ostrov Qeshm. Unikátní místo, které je z poloviny prohlášeno za Geopark UNESCO. Tento ostrov nabízí zcela opuštěná údolí, solné jeskyně a skvělé koupání ve vodách Perského zálivu. Pokud vám to čas dovolí, neváhejte a navštivte také ostrov Hormoz. Ten je oblíbeným výletním místem řady mladých Íránců.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený ARASH HOTEL QESHM (@arashhotel),

10. Íránská kuchyně – Každý den ochutnejte něco jiného

Perská kuchyně je nesmírně pestrá, a právě proto si zaslouží náležitou pozornost. Na většině míst Íránu můžete dostat vynikající kuřecí kebab, který je nakládán v šafránu. Přestože je tato delikatesa vskutku vynikající, má perská kuchyně širokou škálu jídel, které prostě musíte ochutnat. Zadejte do googlu heslo „Persian cuisine“ a inspirujte se.

Restaurace v Íránu mají povětšinou stálou nabídku klasických jídel. Abyste měli možnost ochutnat netradiční jídla, bude třeba se doptat. V každém větším městě totiž existují vyhlášené podniky, kam si můžete zajít na jídlo, které jinde jen tak nedostanete. Například vyhlášená restaurace v prvním patře ochozu slavného isfahánského náměstí nabízí famózní pokrm připravovaný z trhaného kuřecího masa, šťávy z granátových jablek a rozemletých vlašských ořechů, který se jmenuje „Fesenjoon“.

Tip: Zajímá vás gastronomie a rádi sdílíte, to co jste na cestách ochutnávali? Podívejte se na novou skupinu na Facebooku – Jídlo na cestách / Travel food.

9. Nejluxusnější autobusy jsou v Íránu

Jelikož je Írán 17. největší zemí světa, jistě vás nemine noční přejezd. Toho se však v Íránu nemusíte bát. Jejich systém veřejné dopravy funguje brilantně. Noční vlaky křižují hlavní dopravní tepny a jejich úroveň je pro mnohé cestovatele překvapivě vysoká. Pohodlná lůžka, kupé po šesti či čtyřech cestujících a toalety nejen íránského, ale i nám známého západního typu. Na nočních spojích si zpravidla můžete dopřát vynikající večeři v restauračním voze. Čajový servis je pak podáván přímo do jednotlivých kupé, do kterých vám personál doručí také čisté lůžkoviny i drobné občerstvení, které je zahrnuto v ceně.

Skutečným překvapením je pak systém autobusové dopravy. V Íránu totiž kromě klasických autobusů jezdí také autobusové linky s označením „VIP“. Tyto autobusy jsou mnohem pohodlnější, neboť uspořádání sedaček dopřává cestujícím mnohem více místa. Sedačky jsou větší, mají opěrky pod nohy a dají se rozložit do jakéhosi lehátka. Nejpříjemnějším zjištěním je však skutečnost, že v řadě jsou pouze tři sedačky. Po levé straně jsou samostatně a po pravé v klasických dvojicích. Toto uspořádání Vám dovolí pohodlně cestovat v páru či jako jednotlivec. Drobné občerstvení a balená voda bývá samozřejmostí. Jedinou nevýhodou může být absence toalety. Jízdní řády jsou však překvapivě nabité spoji, takže se nemusíte obávat, že by pro vás nezbylo místo.

8. Teherán – Hlavní město, které byste neměli vynechat

Bylo by chybou vynechat Teherán. Velkou pulzující metropoli si však vychutnejte až na samotném konci vaší cesty Íránem, kdy už vás jen tak něco nepřekvapí. Přestože je Teherán chaotický, má znečištěné ovzduší od každodenních dopravních tlačenic a je doslova obrovský, existují zde místa, která rozhodně stojí za to!


Zdroj obrázku: Mahdiar Mahmoodi

Pohled z věže Milad si nejvíce vychutnáte v momentě, kdy den přechází v noc. Otevřený ochoz vám poskytne 360° výhled na celou metropoli. Z věže pak odjeďte taxíkem do parku Ohně a vody. (Park-o Ab-o Atash). Tento obrovský komplex zahrnuje nesčetné množství uměleckých staveb a soch. Hoří zde ohňové sloupy a pod nimi z dlažby tryská voda. Největší zajímavostí tohoto parku je však moderní tříúrovňový most, v jehož útrobách najdete restaurace a na vrchu několik vyhlídkových plošin.

7. Vydejte se do Íránu za sportem

Většinu lidí překvapí, že je Írán vynikající zemí pro aktivní i pasivní sportovce. Například lyžování je zde nebývale populární a krom klasického fotbalu, zde máte i tradiční sporty a horolezectví. Při návštěvě Yazdu nezapomeňte navštívit tzv. „zurkháne“ což je místo, kde dodnes můžete vidět představení perského bojového umění. Při návštěvě Perského zálivu můžete vyzkoušet potápění anebo se vydat do hor nad Teheránem, kde vám specializované půjčovny půjčí vybavení. Nemusíte se obávat, íránští milovníci zimních sportů trvají na kvalitě. Proto je v Íránu k dostání lyžařské vybavení evropských značek. Kromě lyžování milují Íránci také snowboarding. Možná se vám to bude zdát pošetilé, ale vydat se na zimní sezónu do Íránu rozhodně není chybou!

6. Pijte čaj – najděte tu nejzapadlejší čajovnu ve městě

V Íránu je čajová kultura velice prostá, zato však masově rozšířená a oblíbená. Černý čaj vás bude následovat naprosto všude. Íránci považují čaj za nápoj každodenní potřeby, který se pije po jídle, či se jím vítají hosté. Peršané mají dokonce vlastní čajovou oblast, která je známá pod názvem „Lahijan“. Vzhledem k obrovské denní spotřebě čaje však není možné pokrýt vše vlastní produkcí. Právě proto se v Íránu nejčastěji setkáte s čajem dováženým z Indie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Jean-Claude

Ať už máte čaj rádi či ne, bylo by chybou vynechat návštěvu íránských čajoven či dokonce čaj v Íránu odmítat. I v tom nejvzdálenějším koutu Íránu najdete čajovnu, ve které stojí samovar anebo konvička plná čaje. Místní atmosféra je jedinečná, zejména díky místním lidem. Ať už sedíte na koberci u benzínové stanice kdesi v horách a popíjíte sklenku čaje s pumpařem anebo navštívíte jednu z mnoha tradičních čajoven s nebývale okázalou výzdobou, vždy si buďte jisti, že se vám dostane pohodového a přátelského přijetí. Osobně doporučuji vyhledávat podniky, které jsou krapet zašlé, ale mají duši. Taková místa můžete najít v zapadlých uličkách městských center anebo v blízkosti nádraží. Dejte si pár sklenek čaje a usněte na koberci.

5. Svatyně v Širázu – vyrazí vám dech výzdobou ze zrcátek

Svatyně se Aramgah-e Shah-e v Širázu je rozhodně místo, které byste neměli vynechat. Je zdobená tzv. zrcátkovou výzdobou, kterou tvoří různé ornamenty a geometrické tvary poskládané z malých zrcátek. Tato mravenčí práce vám doslova vyrazí dech. Nejlépe je vyrazit hned z časně z rána, kde svatyni budete mít takřka celou pro sebe.To samé platí i pro ostatní poutní místa v zemi. Prostě se vyplatí přivstat a užít si neopakovatelnou ranní atmosféru.

4. Abyaneh a Masuleh – Dvě vesnice, kde se vyplatí strávit noc

Íránský venkov nesmí být opomenut. Zejména vesničky v horách či u pobřeží Kaspického moře nabízí unikátní kombinaci tradic, příjemného klimatu a nekonečného klidu. Takováto místa tak po návštěvě krásných, avšak rušných měst, jistě oceníte. Vesnice Abyaneh, která se nachází na nedaleko města Kashan, je známa svojí architekturou, která je vystavěna z červené hlíny. Její sympatické položení do údolí a protnutí systémem vodních kanálků jí zajišťuje svěžest a živost. Můžete zde navštívit páteční mešitu, která je netradičně z poloviny dřevěná. Její mihráb, tedy výklenek ukazující směr k Mekce, je jedinečný. Nádherné dílo z ořechového dřeva zdobí tuto mešitu už více jak tisíc let.

Druhá z mnou doporučovaných vesnic leží v úrodné oblasti Kaspického moře. Masuleh je ideální ukázkou terasovitého stylu, který je pro řadu íránských vesnic typický. Tato vesnice je položena do smaragdově zelené přírody, takže místní bazar má jedinečnou atmosféru. Nejkrásnější pohled na celou vesnici pak přichází s příchodem večera. Domy se rozsvítí a vy tak můžete pozorovat celou scenérii světel.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

TAG YOUR TRAVEL PARTNER

3. V pátek do bazaru

Pátek je jediný den v týdnu, kdy by měly mít íránské bazary zavřeno. Často však ani v tento den nejsou bazary zcela zavřené. Obojí tedy značí skvělou kombinaci, kdy máte možnost shlédnout úchvatnou architekturu bazaru, která je po staletí opravována dosti bizarními způsoby. Zabloudit do náhodně otevřených obchodů není na škodu. Můžete si zde v klidu prohlédnout zboží a nemusíte se obávat klasické tlačenice v ulicích bazaru. Když máte štěstí, tak narazíte na čajovnu, která je otevřena i v tento den. Vodní dýmky vám dodají atmosféru orientu a vy můžete například přemýšlet, jaký z íránských bazarů nevynechat. Povětšinou mezi nejkrásnější řadím ten v Tabrízu, Kášánu, Esfahánu a Bandar Abbasu. Velký Teheránský bazar je ojedinělou ukázkou organizovaného chaosu. V některé hodiny je zde opravdu velmi rušno. Právě proto je pátek ideální.

2. Kharanaq – vesnice s labyrintem pouštních uliček v údolí, kde se pěstují pistácie

Oblast kolem města Yazd je obklopena řadou zajímavostí, které je možné navštívit během dne a na večer se opět vrátit do Yazdu. Východním směrem od Yazdu se nachází stará, opuštěná vesnice, nesoucí název „Kharanaq“. Toto místo je labyrintem pouštních uliček, které se nachází v údolí, kde zemědělci pěstují pistácie. Samotná vesnice poskytuje úchvatné pohledy ze střech svých domů. Návštěva by však nebyla kompletní, pokud byste nezavítali mezi samotná políčka. Kromě zeleniny zde můžete vidět také pistáciové keře a stromy. Dole pod vesnicí se pak nachází starý akvadukt.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Jolyn Chua (@fierydruid),

1. Isfahan – Užijte si nejkrásnější náměstí v celém Íránu

Na světě existuje celá řada slavných náměstí. To isfahánské je však unikátní v mnoha směrech. Je obrovské a nádherně elegantně majestátní. Nachází se na něm řada významných budov, ať už se jedná o bohatě dekorované mešity anebo Šáhův palác. Celé náměstí je lemováno obchůdky, ve kterých můžete nakoupit tradiční suvenýry, které jsou vyráběny ručně místními mistry. Celé náměstí po svém obvodu působí dojmem uměleckého bazaru.

V poslední době se mezi obchody začaly objevovat i malé kavárny, ve kterých si krom čaje můžete vychutnat i kávu v perském stylu anebo si dát plnohodnotné jídlo. V íránských kavárnách totiž překvapivě nabízejí těstoviny, které vás svojí chutí mile překvapí. Skutečná krása isfahánského náměstí se však ukáže k večeru. Celé náměstí se ponoří do šera s decentním osvětlením, které potěší nejen vás, ale i stovky Íránců, kteří si přišli udělat piknik na trávníku po celé ploše náměstí.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Life&Travel (@tigristravel),

Sepsal odborník na Írán cestovatel Vladimír Váchal

Pokud jste zatím nad návštěvou Íránu nepřemýšleli, je čas to změnit. Tato krásná země se špatnou pověstí je nekonečnou studnicí zážitků, které můžete prožít i vy. Vydejte se do Íránu a poznejte moderní orient, který vás zaručeně přivítá s otevřenou náručí.


Zdroj obrázku: Steven Su

Ať už se vydáte do Íránu sami, ve dvojici anebo ve skupině, podívejte se na mé stránky: www.vachalvladimir.cz .  Zde najdete řadu užitečných rad, které vám pomohou se na cestu lépe připravit. Pokud byste jeli rádi a nemáte s kým, můžete se přidat k jedné z mnou pořádaných expedic. V každém případě však nezapomeňte své zážitky z cesty sdílet. Neboť právě tím můžete Íránu oplatit jeho jedinečné kouzlo. Špatnou pověst si tato země opravdu nezaslouží.

Tip: Přihlašte se také na Cestolet.cz a udělejte si cestovatelský profil stejně jako Vladimír Váchal.

V mapě najdete některá místa z našeho výběru. Bude se vám to hodit při plánování vaší cesty do Íránu.