1. Doprava – Uber/Grab taxi a Rome2rio
  2. Vychytávky – Překladač Google, Pocket, WhatsApp a Dropbox/Google Drive
  3. Finance – Dlužníček, Spendee a XE Currency
  4. Ubytování – Booking.com/Agoda, Airbnb a Couchsurfing
  5. Mapy – Offline Google maps, Mapy.cz, LiveUAmaps a MAPS.ME/Here maps

1. Doprava

Jsou dostupné po celém světě a ušetří hromadu peněz. S prvními dvěma aplikacemi vás nenapálí proradní taxikáři a ta třetí vám prozradí, jestli je výhodnější použít letadlo nebo autobus.

Uber a Grab taxi – bič na nepoctivé taxikáře všech zemí světa

Uber asi nemá cenu přestavovat. Takže jaké má výhody při cestování? Je to podobné jako u nás. Vždy víte cenu dopředu a je tu minimální možnost, že vás někdo napálí. V JV Asii se častěji používá aplikace Grab taxi, která funguje velmi podobně.

Tip: Najděte si předběžnou cenu na Uberu, pak obejděte místní taxikáře a cenu jim ukažte. Je velmi pravděpodobné, že s ní budou souhlasit a vy nebudete muset čekat na auto.

Zapnete UBER, vyberete si odkud kam jedete, potvrdíte cenu a pak sledujete řidiče, který se k vám blíží. Grab taxi funguje na podobném principu. V zemích, které úplně neznáte, jsou neocenitelným pomocníkem.

Rome2rio – autobusem, vlakem nebo letadlem?

Autobusem, vlakem nebo letadlem? Občas se stane, že to není zřejmé. Třeba, jak se dostat do takové Lublaně? Krom verze na počítače existuje i aplikace Rome2rio na chytré telefony. Je výborná k rychlé orientaci. Zjistíte ceny, časy a spoje. Jen pozor, ne vždy funguje stoprocentně.

Tip: Pokud chcete vědět více, jak aplikace funguje, tak se podívejte na náš článek Autobusem, vlakem nebo letadlem?

U některých cest není hned jasné, která kombinace dopravy je ta nejvýhodnější. Rome2rio tento problém řeší a nabídne hned několik variant k inspiraci  

2. Vychytávky

I obyčejné aplikace dokáží výrazně usnadnit cestování. Stačí vědět, jak je správně využít. Některé z nich vás překvapí.

Překladač Google – domluvíte se s kýmkoliv na planetě

Na planetě jsou místa (a je jich většina), kde si s angličtinou absolutně neškrtnete. To se moc nehodí, když se zrovna ptáte, kdy pojede autobus. S aplikací Překladač Google se ale obvykle bez problémů domluvíte. Nastavíte si jednotlivé jazyky a hned začnete psát celé věty. Aplikaci můžete po stažení slovníku částečně používat i offline, ale více funkcionalit je dostupných při použití online.  

Tip: Velmi praktický je i mód, kdy mluvíte na telefon ve svém jazyce a on vše rovnou překládá do cizího. Takto komunikují kamioňáci po celé Evropě.

Je jedno kde jste. Stačí mít internet v mobilu a domluvíte se s kýmkoliv na této planetě. Překladač od Google vyřeší nejednu nepříjemnost.

Pocket – schovejte si zajímavé články na cesty

Při cestování tráví člověk dlouhé hodiny v dopravních prostředcích, což je ideální místo pro čtení. Na to se skvěle hodí aplikace Pocket. Když při brouzdání internetem narazíte na zajímavý článek a zrovna na něj nemáte čas, stačí kliknout na ikonu Pocket. Přesune se vám tak do vašeho telefonu a vy si pak při cestách budete mít co číst.

Tip: Nezapomeňte si před cestou vždy aplikaci Pocket zapnout a natahat do ní texty, ještě když jste na internetu.

Připravte si svůj mobil a napěchujte ho články z internetu. Stačí na nějaký zajímavý narazit a pak už jen snadno poslat do mobilu.

WhatsApp – komunikátor celého světa

Asi si říkáte, co tady WhatsApp dělá. Věřte ale, že se jedná o jednu z aplikací, se kterou budete v rámci cestování nejvíce ve styku. WhatsApp na rozdíl od Messengeru (Facebook je v některých zemí zakázaný) funguje po celé planetě, takže se domluvíte absolutně s kýmkoliv – od řidiče taxíku až po recepci na hotelu. Jestli ho nemáte, stáhněte si ho před cestou.

Tip: Abyste ušetřili data, vypněte si na nich automatické stahování obrázků a videí.

Ne všude je Facebook a tudíž Messenger povolen. WhatsApp ale nemá nikde žádný problém a komunikuje s ním celá planeta.

Dropbox/Google Drive – zálohovat si doklady na cloud se vyplácí

Jako všude, tak i při cestách se vyplatí zálohovat. Vyfoťte si pas, stáhněte si letenky, pojištění, víza a třeba adresy na babičky a vše nahrajte na cloud. Takový Dropbox nebo Google Drive fungují výtečně. Když něco pak ztratíte nebo nebudete mít u sebe, stačí ukázat mobil. To ve většině případu stačí. Dokumenty sdílejte i mezi přáteli, kteří s vámi cestují. Jedině tak budete mít vždy vše po ruce, když se něco stane.

Tip: Dokumenty nejsou primárně dostupné offline. Je ale možnost si je takto zpřístupnit. Udělejte to.

Cestovatelské dokumenty můžete snadno sdílet i mezi přáteli. Nikdy nevíte, kdy se vám může hodit karta pojištěnce vašeho spolucestovatele. Náhoda je blbec.

3. Finance

Zní to asi trochu nudně, ale faktem je, že vždy je dobré mít finance pod kontrolou. Tyto aplikace vám s tím pomohou a ani to nebude taková pruda.

Dlužníček – nikdo vám nezůstane nic dlužen

Sdílení nákladů ve více lidech je vždy ošemetné a v cestování, kdy platíte v několika měnách, to platí dvojnásob. Dlužniček umí předejít nepříjemnostem. Píšete do něj veškeré útraty, to kdo a za koho platil, v jaké měně a kdy,... Na konci pak už jen kliknete na tlačítko. Vše se rychle přepočítá a vy víte kdo komu co dluží.

Tip: Dlužníček funguje i on-line, takže kdokoliv ze skupiny může kontrolovat, že vše je správně zaznamenáno.

Sdílejte veškeré náklady při cestách mezi sebou. Už nikdy se nebudete hádat o peníze a vždy budete vědět, komu co máte zaplatit.

Spendee – zjistěte, kam vám mizí peníze

Držet náklady pod kontrolou nemusí být taková otrava, jak se zdá. Se Spendee to jde opravdu jednoduše a hlavně je vše zabalené do sexy obalu. Na rozdíl od aplikace Dlužníček se hodí pro jednotlivce. Jednotlivé položky vždy zařadíte do dané kategorie a napíšete k ní cenu. Vše si pak můžete vyjet v přehledných grafech.

Tip: Spendee není vysloveně cestovatelská aplikace, její hlavní využití je v běžném životě, kdy mimo jiné člověk zjistí, kolik procent peněz za měsíc šlo na pivo.

Taky si říkáte, kam se vám všechny ty peníze rozutíkají? Začněte si všechny výdaje zapisovat do aplikace Spendee a budete překvapeni

XE Currency – offline převodník několika měn najednou

K tradičním praktikám, jak obrat turisty je pochybné přepočítávání měny z místní například na dolary. Pokud v zemi nežijete déle, tak to prostě nemáte v oku. S aplikací XE Currency vás ale jen tak nenapálí. Stačí napsat částku třeba v dolarech a vše se vám přepočítá do vámi nastavených měn.

Tip: Funguje i offline, jen si měny musíte dopředu nahrát, když jste ještě připojení na internet.

Offline hned několika měn v kapse. Nějaký vykuk si na vás na tržišti jen tak nepřijde.

4. Ubytování

Ubytovat se dá mnoha způsoby. Můžete tradičně v hotelu, u místních nebo úplně zadarmo. Na každý způsob ubytování tu máme aplikaci.

Booking.com/Agoda – srovnání všech ubytování v oblasti

Jedná se o aplikace, přes které snadno naleznete ubytování. Když zrovna není sezóna, tak ubytování stačí najít pár hodin dopředu. Určitě využijte různé filtry, ten nejpraktičtější je filtr dle ceny nebo vzdálenosti od centra. Dále jsou tu praktické hodnocení od hostů, takže do neznáma nikdy úplně nejdete. Jinak Agoda je silná v JV Asii.

Tip: Vždy ceny porovnávejte mezi aplikacemi. Často se stává, že cena na Booking.com je uměle navýšená.

Díky vychytaným filtrům a hodnocením od uživatelů si najdete ubytování během pár minut.

Airbnb – bydlete u místních

Asi nemá moc cenu představovat službu Airbnb. Tak jen v rychlosti – je to největší služba sdíleného bydlení na světě. Často se jedná o nejlevnější bydlení ve městě. Každopádně aplikace je naprosto vymazlená, velmi příjemně se v ní hledá i orientuje. Díky dobře vychytaným filtrům si zde najde bydlení během pár minut každý.

Tip: Na Cestoletu máme u každé destinace průměrnou cenu ubytování s Airbnb. Celkem se to hodí, při plánování dovči.

Často se za dobré peníze dostanete do zajímavých bytů v parádních lokalitách.

Couchsurfing – takové dobrodružnější Airbnb, které je zdarma 

Nejlevnější cestou k bydlení při cestování po světě je zaručeně Couchsurfing – je naprosto zdarma. Nese sebou různá specifika, ale těm bychom se věnovali někdy jindy. Pokud to s ním myslíte vážně, je stáhnutí aplikace naprostá nutnost. Díky ní můžete komunikovat s vašimi hostiteli a domluvit se, jak se potkáte.

Tip: Pokud budete mít sim kartu s internetem, veškeré domlouvání a hledání ubytování se výrazně ulehčí.

Couchsurfing funguje na podobném principu jako Airbnb. Vyberete si lokalitu, přečtete si hodnocení hostitele a napíšete. Na rozdíl od Airbnb je zdarma.

5. Mapy

Už dávno nejsou potřeba ty obrovské skládací papírové mapy, všechno se vejde do mobilu. Ani ten internet není nutný, většina map je dostupná offline.

Offline Google maps – i ony umí být offline

Asi nejpoužívanější aplikací pro mapy jsou mapy od Google. Všichni je zaručeně znají, ale jen málokdo ví, že je můžete zpřístupnit v offline módu. Jen musíte počítat s omezením velikosti stažené mapy. Vybíráte si určitý výřez. Na druhou stranu stáhnutí poloviny České republiky není problém. Počítejte s omezenými funkcemi v offline módu.

Tip: Na iPhone se stahování map zapne napsáním „OK MAPS” do vyhledávacího pole.

Maximální velikost offline mapy na Google maps je omezená, ale s přehledem se do ní vejde půlka ČR

Mapy.cz – vychytanější než mapy od Google

Funkce aplikace Mapy.cz jsou často daleko sofistikovanější než u Google maps. Umí toho opravdu hodně, bylo by to na celý článek (třeba někdy brzo). Teď ale vypíchneme dvě. První jsou „Tipy na výlet,” stačí ji zapnout a zobrazí se vám zajímavé tipy. Druhou je „Výlet po okolí,” kde vyberete výchozí bod, chůzi/kolo/běžky a pak jen zvolí délku výletu a vše se naplánuje za vás.

Tip: Na Mapy.cz naleznete veškeré turistické trasy po ČR. Takže, i když se v lese ztratíte z turistického značení, budete stále vědět kam kráčet.

Mapy.cz mají hromadu funkcí a jedna z těch nejmilejší jsou tipy na výlet. Najde i některé velmi netradiční.

LiveUAmaps – pomocník, když je horká půda pod nohama

Jedete-li do regionu, kde je situace trochu žhavější než je zdrávo. Bude se vám aplikace LiveUAmap hodit. Jsou zde zaznamenávány světové konflikty a přírodní katastrofy v reálném čase přímo do mapy.

Kdyby jste se náhodou dostali na místa, kde nemáte co dělat, tak LiveUAmap vám v reálném čase pomůže s orientací mezi zlem a dobrem.

MAPS.ME/Here maps – offline mapy, se kterými se jen tak neztratíte 

Internet v rámci roamingu funguje stále jenom v EU, v ostatních státech by se člověk nedoplatil. Proto je dobré se před cestou nachystat a stáhnout si dopředu mapy. Nejlepší off-line mapy jsou od MAPS.ME a HERE maps. Stáhnete si pak už vybrané země do mobilu. Na rozdíl od Google Maps v offline módu nezabírají tolik místa a dá se podle nich lépe jezdit.

Tip: Po dovče je nezapomeňte smazat, mapy zabírají v mobilu hodně místa.

Vynikající offline mapy celého světa. Stačí si vždy stáhnout zemi, kterou potřebujete a s ostatními si nezabírat místo v telefonu.

Zapomněli jsme na nějakou vaší oblíbenou aplikaci? Dejte nám vědět do komentářů. Jestli chcete další nášup praktických cestovatelských tipů, tak se podívejte třeba na článek Jak na levné letenky po Evropě nebo na Jak si vybrat nejlepší sedadlo v letadle.