1. MZV bezpečnost – podrobná bezpečnostní analýza pro jednotlivé státy světa
  2. Travel risk map – mapa bezpečnosti celého světa
  3. Informace o bezpečnosti na Cestolet.cz – rychlý přehled

Česká republika je dle výzkumu Global Peace Index sedmým nejvíce mírumilovným státem na světě. To, že se můžeme v noci sami bez problémů procházet po městě, je ve světě něčím velmi neobvyklým. V některých státech si o bezpečných nočních procházkách můžou nechat jenom zdát. Jsou to často země, od kterých byste to vůbec nečekali.

1. MZV bezpečnost – podrobná bezpečnostní analýza pro jednotlivé státy světa

Tím úplně nejjednodušším způsobem je web Ministerstva zahraničních věcí (dále už jen MZV). Jsou tam volně dostupná bezpečnostní doporučení pro jednotlivé země.

Například si můžeme vybrat Kolumbii, kde se bezpečnostní situace výrazně mění region od regionu. Nejjednodušší způsob jak na to, je napsat do Google „MZV Kolumbie”, a pak kliknout na jeden z prvních odkazů. Dostanete se do profilu konkrétní země, kde si vlevo v nabídce vyberete „Cestování”, poté se zobrazí odkazy: „Aktuální doporučení a varování” a „Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům”. Najdete tam vše dopodrobna vysvětlené.


Jako příklad jsme si vybrali náhled na bezpečnostní informace o Kolumbii.

Chtěli bychom podotknout, abyste doporučení MZV brali opravdu vážně, zase na druhou stranu jsou tam často popsané ty úplně nejhorší možné situace, ovšem je dobré je znát a být na ně připraven. Naše rada zní nenechte se jimi odradit, používejte selský rozum a ptejte se místních lidí nebo lidí, kteří už v dané zemi nebo oblasti byli.

2. Travel risk map – mapa bezpečnosti celého světa

Bezpečnost

Dalším, a o poznáním rychlejším způsobem, kde snadno zjistíte aktuální bezpečnostní situaci ve světě, je web, který se jmenuje Travel risk map. Vyberete si „Security”, a pak se vám zobrazí celý svět rozdělený na několik barviček.

Rozdělení dle bezpečnostních rizik

  • Zelená: Zanedbatelné
  • Žlutá: Nízké
  • Oranžová: Střední
  • Červená: Vysoké
  • Hnědá: Extrémní

Přehledná mapa bezpečnosti celého světa na webu Travel risk map.

Když se například podíváme na situaci na Blízkém východě, hnědá barva (extrémní riziko) je ve státech, kde zuří válečné konflikty, a to je především Sýrie a Irák, na druhou stranu, hnědá barva je i v Egyptě na Sinajském poloostrově. Samotný Egypt má těch barviček dokonce více – červená (vysoké riziko) je u hranic s Libií a oranžová (střední riziko) je na zbytku území. Rozdělení dle oblastí i v rámci států je velmi šikovná funkce. Velmi přehledně zobrazuje, jak se bezpečnostní situace liší region od regionu.

Abychom jenom nestrašili, na Blízkém východě najdete barvu žlutou (nízké riziko) napřiklad v Ománu, Spojených arabských emirátech nebo v Jordánsku. Z vlastní zkušenosti můžeme říct, že se jedná o jedny z nejvíce bezpečných zemí pro cestování. Takže se cest na Blízký východ určitě nebojte.

Z mapy je jasně vidět, že bezpečnostní situace na Blízkém východě je velmi komplikovaná. Například u Egypta se výrazně liší region od regionu.

Možná vám při pohledu na bezpečnostní mapu od Travel risk map bude vrtat hlavou, proč je Česká republika žlutá a ne zelená, když v úvodu článku píšeme, že je na 7. místě dle Global Peace Index. Vysvětlení je jednoduché, Global Peace Index se zabývá životem v míru v jednotlivých zemí na planetě a Travel risk map, jak název napovídá, se zaměřuje na cestovní rizika. Proto ten rozdíl. Každopádně v obou databázích si vedeme více než dobře.

Úroveň zdravotnictví a bezpečnost na silnici

Web Travel risk map má další zajímavé funkce. Zmíníme dvě. První je „Medical”, kde se zobrazí úroveň zdravotní péče pro jednotlivé země. Česká republika ze srovnání vychází též velice dobře. Patříme do elitní skupiny zemí s nejlepším zdravotnictvím.

Druhou možností je „Road Safety”, v tomto případě se vám zobrazí celosvětová bezpečnost na silnicích. Třeba takové Thajsko, kde si lidé rádi půjčují skútr, patří k těm úplně nejhorším zemím, pokud jde o bezpečnost na silnici.

3. Informace o bezpečnosti na Cestolet.cz – rychlý přehled

Pokud jste našli letenku za dobrou cenu a nechcete dlouho otálet s nákupem, ideálním řešením pro zjištění bezpečnosti je náš web Cestolet. Stačí se mrknout na danou zemi a vše víte během pár sekund. Na obrázku je například bezpečnost v Kolumbii.


U každé ze zemí na Cestolet.cz jsou informace o aktuální bezpečnosti. Ty jsou čerpány z informací Ministerstva zahraničí ČR a webu Travel risk map. Na obrázku jsou pro ukázku informace k bezpečnosti v Kolumbii.

Bezpečnost v jednotlivých zemích jsme určovali po pečlivém nastudování doporučení na webu MZV a jejich porovnáním s údaji na Travelriskmap. Jakmile je bezpečnostní situace v zemi komplikovanější, odkaz vede přímo na web MZV, kde je více informací k dané problematice. Země jsme rozdělili do pěti skupin. Celý svět můžete vidět na obrázku.

Mapa bezpečnosti podle Cestolet.cz funguje jednoduše – čím zelenější barva, tím bezpečnější (Norsko) a naopak. Čím tmavší hnědá, tím vám hrozí při cestování větší nebezpečí (Sýrie).

Kde čerpáte informace o bezpečnosti vy? Máte své ověřené weby? Napište nám je do komentářů, třeba je přidáme do článku.