1. Chci se potápět! Skutečně potřebuji certifikaci?

Přirovnejme na chvíli potápění k řidičáku. Na „papíry” auto nejezdí a stejně tak je to s potápěním. Bez certifikace vás zahraniční potápěčská centra samozřejmě na ponor vezmou, avšak ponory budou mít omezení a pravděpodobně neuvidíte to nejlepší, co daná lokalita nabízí. Vaše ponory budou do maximální hloubky 10 m a není výjimkou, že celý ponor může být tzv. plně kontrolován.

Takovéto ponory bývají označovány jako ponory na zkoušku, nebo také experience dive. Je to vhodná cesta, jak potápění ochutnat, ale rozhodně to není ideální cesta, pokud to s potápěním myslíte vážně. Stejně jako auto vám bez řidičáku nepůjčí, tak si ani výstroj bez certifikace nepronajmete (rozhodně ne u bezpečných a pravidla dodržujících bází).

2. Jakou certifikaci si mám zvolit?

Zde je jen jediná správná odpověď a tou je celosvětově uznávanou certifikaci. Mezi nejznámější celosvětově uznávané certifikační systémy patří ProTec, NAUI, Padi, CMAS, SSI, GUE, IANTD, ITD a některé další (vyjmenovali jsme ty hlavní, které jsou uznávané po celém světě).

Skrze všechny asociace platí, že základní kurz opravňuje držitele k přístrojovému potápění do 18m (někde až 20m), bez dohledu, ale samozřejmě ve dvojici. Důležitější, než název asociace, je KDO vás potápění učí. Ani sebelepší systém výuky nezafunguje, pokud nebudete ve výcviku u zkušeného instruktora s kvalitní a bezpečnou potápěčskou výstrojí.

Pokud to s potápěním myslíte vážně, tak zvolte mezinárodně uznávanou certifikaci a vždy jděte po kvalitě instruktora a ne po jeho ceně.Pokud to s potápěním myslíte vážně, tak zvolte mezinárodně uznávanou certifikaci a vždy jděte po kvalitě instruktora a ne po jeho ceně.
Zdroj obrázku: Julian Dufort

3. Kdy se vyplatí začít?

Začít můžete kdykoli. S ohledem na výcvik a jeho dokončení se vyplatí začít v jarních měsících – březen, duben. Výcvik dokončíte ještě před létem a na letní dovolenou již vyrazíte vycvičeni pro bezpečné podvodní dobrodružství.

4. Má smysl absolvovat výcvik v zahraničí?

Často pokládaný a opodstatněný dotaz. Otázku výuky v rodném jazyce nechme v tuto chvíli stranou, přesto, že může mít velký význam. Mezi potápěči i školami je zaveden pojem „Hurgada syndrom” – potápěč absolvující rychlokurz (nejčastěji v Egyptě – odtud název pochází)

Ten je svým chováním nebezpečný sobě, své dvojici i celé skupině. Není to proto, že by některé středisko podcenilo informace, či mu něco zatajilo. Důvodem je fakt, že na klienta byly všechny informace a výcvik nahrnut v krátkém čase. V daný moment splnil nutné minimální požadavky pro získání licence, ale po návratu domů půlku a více podstatných informací pro bezpečné potápění zapomněl.

Pokud potápěcí kurz absolvujete v zahraničí, potápění bude určitě o dost atraktivnější. Na druhou stranu i tak doporučujeme kurz absolvovat hezky pěkně pomalu v ČR. Prostě těžko na cvičišti, lehko na bojišti.Pokud potápěcí kurz absolvujete v zahraničí, potápění bude určitě o dost atraktivnější. Na druhou stranu i tak doporučujeme kurz absolvovat hezky pěkně pomalu v ČR. Prostě těžko na cvičišti, lehko na bojišti.
Zdroj obrázku: Ishan @seefromthesky

Některé školy nabízejí možnost dokončit kurz v zahraničí tzv. program „referal". Výhodou je, že ponory absolvujete již v moři. Nevýhodou může být jazyková bariéra nebo další náklady spojené se zapůjčením výstroje třetí strany – báze v zahraničí.

V duchu rčení „těžko na cvičišti – lehko na bojišti” je lepší absolvovat kurz pomalu a vše důležité vstřebávat a zažívat postupně. Je jedno kde, ale z logiky věci vyplývá, že doma v Čechách na to budete mít více času, tedy pokud se nechystáte na delší dobu vycestovat do některého z potápěčských rájů.

Potápěčský kurz v ČR
 • Výhody
  • Naučíte se zvládat těžší podmínky z pohledu viditelnosti či teploty vody
  • Minimum věcí, které vás mohou překvapit
 • Nevýhody
  • V ČR ponory nejsou tak pestré jako v moři či oceánu

5. Dobrá škola? Aneb vyhněte se cenovým pastem!

Na České republice je poměrně velké množství škol, či hobby instruktorů, které nabízejí výcvik a získání licence. Někdy je kvalita výuky vykoupena nízkou cenou, jindy je cena nízká pouze „na oko”. Jaké cenové pasti nejčastěji praktikují některé české školy?

 1. Cena kurzu neobsahuje cenu certifikace – Jinými slovy závěrečnou zkoušku/získání kartičky si musíte připlatit. V takovém případě se inzerovaná cena navyšuje.
 2. K ceně kurzu si musíte připlatit pojištění – To je jeden z největších mýtů, jak z klienta získat peníze. Instruktor ve všech certifikačních systémech musí mít povinné pojištění, které se vztahuje i na klienta po dobu výuky základního kurzu.
 3. Cena kurzu nezahrnuje výstroj, nebo část výstroje – Analogicky k autoškole: absolvovali byste kurz v autoškole, která vás bude nutit ke koupi auta? Nezřídka kdy se stává, že ABC výstroj (maska – nesprávně pojmenování brýle, ploutve a šnorchl) je pouze pro první hodinu. Někdy dokonce bývá psáno, že vše je součástí, avšak níže se dočtete, že ABC ne. Na dokončení výcviku je třeba si výstroj pořídit. Rafinovaný způsob, jak prodat zboží. Vlastní botičky? V dnešní době není problém dezinfikovat výstroj a udržovat ji čistou. Tedy pořízení vlastní výstroje je bezesporu výhodou, avšak pak musíte počítat s tím, že náklady na kurz, respektive jeho cena, se zvýší.
 4. Cena kurzu neobsahuje plnění lahví – Skrz na skrz všemi asociacemi je povinné minimum cca 8-10 ponorů (bazény + volná voda). Při průměrné ceně 150 Kč za plnou láhev potom je cena kurzu opět o pár kaček dražší.
 5. V ceně není doprava výstroje a vstupy na výcvikové plochy – Toto je jediný omluvitelný a pochopitelný argument, avšak pro celkovou cenu kurzu je nutné počítat i tyto náklady, přeci jen platíte je vy. Každý bazén či lom nebo jezero, kde výcviky probíhají, má jiné ceny a jsou jinak daleko. Je tedy pouze na vás vyhodnotíte-li jestli a jak vám škola/instruktor informace podá, či je lidově řečeno „zamlží". Výhodou je, pokud vám dopředu dají informaci o dalších nákladech, spojených s výcvikem

6. Jakou výstroj skutečně potřebujete?

Jak již je napsáno výše, pro výcvik a získání certifikace vám dobrá škola/instruktor vše zapůjčí. Je potom pouze na vás jakou výstroj a v jaké kvalitě si pořídíte. Pryč jsou doby, kdy bylo nutné vozit si vlastní výstroj po světě, zvláště pokud je potápění doplňujícím zážitkem na vašich cestách. S neustále vzrůstající oblibou tohoto sportu vám potápěčská střediska (báze) nabízejí výstroj v ceně ponorů.

 • Příležitostný potápěč ocení masku a počítač (nebo hodinky vybavené profesionálním potápěčským počítačem).
  • Počítač většinou není k zapůjčení; zvyšuje osobní komfort a bezpečí.
 • Pro rozumnou míru hygienického luxusu si pořiďte neoprenové boty – ty krom potápění můžete využít i při sjíždění řek nebo pobytu na kamenných pláží.
 • Pro vážné zájemce o potápění je vlastní vyzkoušená a bezpečná výstroj ideální. Pokud ale jedete na dovolenou s rodinou, kde se jeden den z deseti věnujete potápění, tak proč se tahat s 20 kg výstroje?

7. Co by měl obsahovat vhodný kurz potápění?

 1. Informace o počtu hodin teorie (orientačně se pohybují cca 8-10 h teorie celkem).
 2. Výukové materiály – je jedno, jestli elektronické či papírové.
 3. Informace o počtu výuky hodin v bazénu (snadno si pak dopočítáte celkovou cenu, pokud nejsou vstupy či doprava zahrnuty).
 4. Informace o počtu hodin výuky na volné vodě (běžná a dostačující praxe je 4-5 hodin výcviku ve volné vodě – lomu, jezeře, moři).
 5. Informace o výstroji, která je v ceně (snadno si pak dopočítáte cenu výstroje, pokud není vše v ceně), pokud stejně plánujete výstroj pořídit, poraďte se s danou školou/instruktorem, zda-li při nákupu výstroje je možná sleva na kurz. Dobrá škola vám vyjde vstříc.
 6. Informace o certifikaci – zda-li je v ceně, případně kolik musíte doplatit (v případech, kdy nabízený výcvik dokončujete v zahraničí, je sice argument oprávněný, avšak i zde je třeba s cenou počítat).
 7. V neposlední řadě informace, kdo vás bude vyučovat a detaily o trvání kurzu a pojištění.
 8. Dobrá škola vás bude informovat o cenách dalších ponorů nad rámec výuky, a s tím spojených nákladech, zatěžujících váš rozpočet.

Pokud to s potápěním myslíte vážně, tak zvolte mezinárodně uznávanou certifikaci a vždy jděte po kvalitě instruktora a ne po jeho ceně.Speciálně pro uživatele Cestoletu jsme domluvili slevu na kurz potápění školy Lucky Diving. Na základní kurz „Economy" máte slevu 4 % a na kurz „Comfort" 5,5 %. Do objednávky stačí zmínit Cestolet.cz. Více na webu Lucky Diving.

8. Kolik tedy stojí takový kurz?

Čas instruktora, resp. čas strávený s vaší výukou, závěrečná certifikace a amortizace výstroje se promítá do cen kurzu. Pokud se cena pohybuje okolo 10-14 tis. korun, je více než pravděpodobné, že v ceně bude většina nákladů. I tak ale doporučujeme pozorně prostudovat nabízený kurz.

Pro Cestolet.cz připravil potápěč-divemaster, cestovatel a redaktor kecall.cz, Václav Tůma