Tady je náš výběr. Určitě jsme na někoho zapomněli, ale těch cestopisů za rok 2019 bylo tolik, že je velmi těžké vybrat ty nejlepší. Jestli i vy máte chuť se pustit do psaní cestopisů, tak mrkněte na konec článku. Je tam odkaz na návod.

Největší spisovatel roku 2019

A kdo v této disciplíně za rok 2019 nejvíce vynikal? Odpověď je jednoduchá – Jakub Švajda. Ten v roce 2019 vyrazil se svojí ženou Eliškou na cestu kolem světa. Moc nás baví, jak to pojali. Fandíme jim. Skvělé je, že Kuba vše poctivě sepisuje, takže jestli se chystáte do Maroka, Indie, Portugalska nebo Nepálu, mrkněte na jeho cestopisy, najdete tam hromadu praktických informací. 

Kuba s Eliškou Indii brázdí na motorce.

Moc nás baví, jak se Kuba s Eliškou snaží proniknout co nejvíce do kultury jednotlivých národů. Tak má cestování vypadat!

Pestrobarevná a živá Kolumbie

V roce 2019 jsme v rámci cestopisů měli hned několik velkých témat. Jedním z nich byla naše země roku Kolumbie. Na Cestoletu letos přibyly hned tři cestopisy. První byl Pestrobarevná a živá Kolumbie od Jitky Sedlákové, druhým Medellin: 7 NEJ, které stojí za to! od Malgi Hanušové a třetím cestopisem byl epicky dlouhý, takřka knižní Hledání ztraceného času aka Kolumbijský cestopis live od našeho Honzy. Takže, jestli se chystáte do Kolumbie, máte co studovat.

To, proč je Kolumbie pestrobarevná a živá, asi nemusíme vysvětlovat.

Pestrobarevná a živá Kolumbie

Dále nás příjemně překvapily hned dva chodící cestopisy. Jeden byl o pouti do Santiaga de Compostela od Báry Motlové a druhý byl trek podél Portugalského pobřeží od Karla Procházky. I když ne úplně rádi chodíme, tak po přečtení těchto dvou cestopisů jsme byli motivováni někam vyrazit, teď už jen si vybrat ty správné boty.

Při treku podél portugalského pobřeží musíte počítat s nádhernými výhledy a silnými větry. V obou případech za to může moře.

Teď zavítáme do světa cyklistiky, kde se nám také objevily dva skvělé cestopisy. Prvním byl Po Maroku na kole od Vojty Příhody, kde je výborně popsáno, že právě kolo je tím nejlepším způsobem, jak Maroko prozkoumat. Druhým cyklistickým cestopisem byl 8 nejkrásnějších míst Hokkaida + kompletní itinerář cesty od Zuzany Blažkové. Ta již několik měsíců brázdí se svým manželem Japonsko na kole a nemohou si tento způsob cestování vynachválit.

Za tu kopcovitou námahu ty výhledy v Maroku prostě stojí.

Vycházející hvězdy a naše stálice

Už je to dlouhé, tak stručně. Ještě bychom chtěli poděkovat vycházejícím hvězdám jako je Kika Šrédlová, Lucie Dusová, Lukáš Kurdějovský a Honza Siska za jejich premiérové cestopisy v roce 2019, a pak také nesmíme zapomenout na stálice jako je Radka Staňková, která dokonale sepsala tipy, na co si dát pozor při dovolené v Norsku a pak také Jana aka Exploring Travel, která píše cestopis doslova z každé své cesty. 

Kika Šrédlová rok 2019 odstartovala Indií a Nepálem. Sem tam to byla pěkná romantika.

Byl to skvělý rok

Když to vezmeme kolem a kolem, rok 2019 byl v rámci cestopisů velmi úspěšný. Dohromady jich nyní na Cestoletu máme neskutečných 225. Těšíme se, že v roce 2020 přibudou další. 

Chtěli byste se také pustit do psaní, ale nechce se vám zařizovat blog a řešit web hosting? Není problém, pište k nám na Cestolet. Vaše cestopisy budou vidět napříč celým webem, takže budete mít jistotu, že pomáhají ostatním cestovatelům. Na nic nečekejte a pusťte se do toho!