1. Prevence před cestou – zdravotní rizika, očkování a antimalarika
 2. Průjmová onemocnění – prevence, léky, upozornění
 3. Jiné zažívací potíže – zvracení, pálení žáhy
 4. Bolesti a teploty – bolesti hlavy, kloubů; tipy na dlouhé lety
 5. Ochrana před sluncem – ceny opalovacích krémů, omezení při létání
 6. Úrazy – doporučená minimální výbava, dezinfekce, oděrky
 7. Alergie – léky na alergickou reakci
 8. Repelent – kde nejlépe koupit
 9. Krk, oči, uši, nos – základní postupy léčby
 10. Plísně – doporučený lék
 11. Vlastní léky – omezeni při letecké dopravě, antibiotika na cestách

1. Prevence před cestou

Pořádná příprava je základ spokojené dovolené. Jak na to? Začněte rychlým průzkumem zdravotních rizik v zemi, kam vyrážíte. Rozhodněte se, jestli se necháte očkovat, nebo ne. Je to na každém z vás.

 • Doporučujeme minimálně si zkontrolovat svá řádná očkování – například proti tetanu nebo žloutence. Pokud si nejste jisti, informace najdete ve svém očkovacím průkazu nebo u svého praktického lékaře.
 • Pokud se pro očkování rozhodnete, vyražte co nejdříve do očkovacího centra. Ideální doba je 3 měsíce před cestou, ale i pozdější návštěva je přínosná.

Poněkud ožehavým tématem je užívání antimalarik. Mnoho cestovatelů je nepoužívá, někteří si naopak cestu bez nich nedovedou představit. Rozhodnutí je opět na každém z vás. Každopádně pokud se pro ně rozhodnete, na základě vlastní zkušenosti vám doporučujeme přípravek na předpis – Malarone. Sami jsme po něm nezaznamenali žádné obtíže. Spolehlivá antimalarika nejsou volně prodejná.

2. Průjmová onemocnění

Jsou země, kde se zažívacím problémům sotva vyhnete. Lidé, kteří byli v Egyptě nebo v Indii, by mohli vyprávět. Pokud se do podobných krajin chystáte, tak buďte na tyto nepříjemnosti připraveni. Co si tedy nachystat?

 • Po dobu celé cesty spolehlivý zdroj nezávadné vody (nejlépe balené), případně si před cestou kupte roztoky k dezinfekci vody (Sanosil, Mikropur).
 • Před cestou a i v průběhu cestování berte preventivně probiotika. Pomohou vám s adaptací na cizí stravu a mohou zmírnit průběh určitých onemocnění – Biopron Travel, Enterol, Hylak.
 • Střevní dezinficiens  přípravky, které dezinfikují střevní obsah. Nejčastěji je užívaný Endiaron  pozor  podle našich zkušeností funguje pouze v Evropě.
 • Mimo Evropu se nám osvědčilo střevní antiseptikum na předpis Ercefuryl.
 • Střevní adsorbencia  živočišné uhlí či Smecta  dokážou vyřešit lehčí obtíže. Nicméně jakmile začnete brát zároveň klasické léky, nebudou působit optimálně. Protože jak uhlí, tak Smecta, na sebe vážou škodlivé látky a odvádí je z těla, ale to samé udělají i s léky, aniž by jim umožnily řádně působit.
 • Imodium  příčinu neřeší, ale dokáže vás tzv. zašpuntovat. To se hodí, když musíte jet například delší dobu autobusem. Ale užívejte jej až v nejvyšší nouzi a v doporučeném dávkování. Tlumí střevní pohyby a pokud nedojde k odstranění příčiny, mohou se v méně pohyblivém střevě rozvinout velké komplikace.

Při průjmech nezapomínejte dostatečně pít, nejlépe tekutiny s obsahem minerálů. Hradíte tak ztráty tekutin a minerálů a nezkolabujete pak v důsledku dehydratace. Prodávají se i směsi na vytvoření rehydratačního roztoku – Enhydrol (případně si můžete vytvořit roztok z 1 litru vody a 5 kostek cukru, 1 lžíce soli a šťávy z jednoho citrusového plodu).

Závěrem nutno dodat, co je snad většině cestovatelů důvěrně známé – dostatek kapesníků a vlhčených ubrousků je základ čisté dovolené. Po použití toalety nezapomínejte na dezinfekci rukou či alespoň umytí mýdlem – je to sice poučení jak pro malé děti, ale divili byste se, pro jaké množství dospělých cestovatelů to není samozřejmost.

3. Jiné zažívací potíže

 • Na nevolnost způsobenou jízdou autem, lodí nebo letadlem zabírá osvědčený Kinedryl.
 • Pokud se v průběhu cest setkáte se zvracením, může vám pomoci osvědčený lék – vychlazená CocaCola či hořký čaj. Více ale doporučujeme opět Enhydrol či jiný rehydratační roztok.
 • Pokud tato první pomoc nezabere a budete-li mít před cestou možnost požádat lékaře o předpis, použijte Degan nebo Torecan (šikovně v čípcích, takže jej nevyzvracíte). Tlumí nutkání ke zvracení. V zásadě funguje podobně jako Imodium u průjmových onemocnění.
 • Pokud míváte obtíže s pálením žáhy – na předpis seženete (či volně prodejné menší balení) Helicid, případně Gaviscon nebo Rennie. Na chvíli uleví od potíží i jedlá soda.
 • Po bujarém hodování a pocitu plnosti zajisté oceníte Pancreolan či Espumisan – ale příjemná procházka také vykoná své ;-).

4. Bolesti a teploty

Tady není moc co vymýšlet. Zabalte si to, co vám zabírá doma. V zahraničí si určitě můžete koupit i místní preparáty, ale nikdy nevíte, co s vámi udělají. Většina léků proti bolesti tlumí i horečku a naopak.

Bolest hlavyIbalgin nebo Paralen asi všichni známe. Dále je dobré vědět, že se využívají dvě skupiny účinných látek, které se dají navzájem kombinovat:  

 1. Paracetamol – Panadol, Paralen, Paramax, ale také jiné léky obohacené o další pomocné látky – například Coldrex, Ataralgin
 2. Ibuprofen – Ibalgin, Brufen, Nurofen

Pozor: Nutné však sledovat účinné látky! Jak vidíte sami Panadol a Coldrex mají totožnou účinnou látku a jejich kombinace by mohla napáchat více škody než užitku.

Svalové a kloubní obtíže – obecně zabírají tytéž léky, jaké uvádíme výše. Pokud těmito bolestmi trpíte, určitě budete mít doma Voltaren či Ibalgin krém. Mnozí také znají kapsaicinové náplasti osvědčené zvláště proti bolestem zad.

Mnozí jsou zvyklí též na Acylpyrin či Aspirin – ty však zvyšují sklony ke krvácení, resp. brání srážení krve (ne nadarmo je užívají například lidé po infarktu, aby se jim opět neucpaly cévy). Zároveň by je neměly užívat děti.

Tip: Aspirin je vhodné polknout před delším letem (6 a více hodin) k určité prevenci proti takzvané trombembolické nemoci, pokud nemáte k dispozici od lékaře předepsanou injekci nízkomolekulárního heparinu. Jedná se o srážení krve v žilách, nejčastěji v dolních končetinách, s rizikem utržení sraženin a putování do plic, které může vyústit v plicní embolii, což je i dnes diagnóza, na kterou se umírá. Ohroženi jsou především lidé s nadváhou, senioři, kuřáci a ženy užívající antikoncepci. Prevencí je pravidelný pohyb v uličkách letadla po dobu letu a dostatečný pitný režim, kompresními punčochami také určitě nic nezkazíte. Pokud zpozorujete bolest či otok dolní končetiny či změnu její barvy i nějaký čas po příletu, nestyďte se vyhledat lékaře. V případě dušnosti v letadle nebo výskytu těchto obtíží byste měli informovat palubní personál.

5. Nebezpečné Slunce

Asi si řeknete, že opalovací krém není problém koupit kdekoliv. Ale například v JV Asii to není úplná sranda. Tam jsou většinou velmi drahé a ne vždy úplně kvalitní. Jinak u krémů platí snad více než u čehokoli jiného, že na kvalitě byste neměli šetřit. Kůži máte jenom jednu a slunce umí být velmi zákeřné, a to s dlouhodobými následky. Nestyďte se v regálu sáhnout po opalovacích krému s UV 50 i více, případně se po spolehlivých přípravcích poptejte v lékárně.

A když už se přece jenom spálíte, mějte nachystaný krém, kterým spálenou kůži od sluníčka ošetříte. V dalekých zemích se stejně jako opalovací krém shání špatně, takže si ho určitě nezapomeňte zabalit. Nejznámější jsou Panthenol či Fenistil gel (lze použít i na štípance, požahání atp.).

Tip: Pokud letíte pouze s příručním zavazadlem, tak pozor. Veškeré tekutiny mohou mít maximálně 100 ml. Tak ať vám opalovací krém zbytečně nevyhodí. Více v článku co nesmí na palubu letadla.

6. Úrazy

Tady velmi záleží, kam se chystáte. Pokud jedete do Vídně, tak si neberte nic. Naopak pokud se chystáte na túru po horách či do přírody daleko mimo civilizaci, tak si toho zabalte co nejvíce. Použijte zdravý rozum. Tady máme pár tipů, co by bylo fajn mít zabaleno:

 • Sterilní čtverce a obvazy
 • Pružné obinadlo
 • Pinzeta a nůžky – pozor, s klasickými kovovými vás na palubu letadla nepustí
 • Náplasti na všechno možné – třeba takové puchýře dovedou být pěkně nepříjemné
 • Trojcípý šátek
 • Izotermickou folii
 • Dezinfekce  z našeho pohledu je nutností sbalit si s sebou přípravky na dezinfekci ran, předejdete tak zbytečným komplikacím po úrazech. Nachystejte si Septonex nebo Jodisol, klasickým 3% peroxidem vodíku také nic nezkazíte. Oblíbené jsou i Betadine/Braunol či Dettol, které při kontaktu s ranami nepálí.
 • A když už jsme u té dezinfekce, opět připomínáme dezinfekci na ruce. Ta se hodí nejen, pokud není široko daleko čistá voda na umytí, ale i při ošetřování ran a před každým jídlem.

Pokud budete mít hůře se hojící oděrky, škrábance či záděry, neztratí se Vám na cestách například antibiotická Framykoin mast.

7. Alergie

Pro ty, kteří trpí velkou alergií, je tento bod trochu zbytečný. Ti své léky mají stále u sebe. Každopádně i když alergií netrpíte, můžete se s ní setkat poprvé právě v cizí zemi, ať už sami, nebo u někoho z vašich blízkých. Léky proti alergiím si proto určitě přibalte.

 • Zyrtec, Zodac, Xyzal nebo Aerius určitě budete znát.
  • Pokud dojde k velké reakci například i s vyrážkou po celém těle, můžete i lehce navýšit denní dávkování.
 • Dále u silných alergických reakcí může pomoci pár tabletek kortikoidů (Medrol, Prednison, Hydrocrotison). Zvláště pokud v rámci reakce začnete otékat v ústech či krku. Otrlejší si s sebou vozí ampule s kortikoidy k injekčnímu podání či kortikoidy v čípcích.
  • Pozor – kortikoidy nekombinovat s aspirinem
  • Pozor – u diabetiků a jakkoli jinak nemocných osob v zásadě neužívat chronicky, pokud lékař nestanovil jinak
 • Lokální preparát na vyrážky, ale i štípance nebo požahání je již dříve zmíněný Fenistil

Co se týče astmatiků, pokud si zapomenete přibalit svá dýchátka, včas vyhledejte místního lékaře a nechte si je předepsat či prodat, i když nebudete mít aktuálně žádné potíže.

8. Repelent

Tady vám paradoxně poradíme úplně jinak než v předchozích bodech. Repelent kupujte až na místě, protože na většině území Asie nebo Jižní Ameriky si naše repelenty ani neškrtnou. Zeptejte se místních. Přece jenom svoje komáry znají lépe než my. Dále, pokud je to doporučené, určitě spěte pod moskytiérami.

9. Krk, oči, uši, nos

 • Bolest v krku – hlavně v Asii mají velmi agresivní klimatizaci, která frčí na plné obrátky. Nachladíte se, ani nevíte jak. Tantum verde ve všech formách či Strepsils se výborně hodí k první pomoci od bolesti.
 • Oči spousta lidí se na cestách setká se zánětem spojivek či jinými očními problémy včetně cizích těles v oku. Mějte proto s sebou alespoň malé balení očních kapek či borové vody jako první pomoc, než vyhledáte lékaře.
 • Uši velmi častým suvenýrem z cest, zvláště po koupání v moři, bývá velmi bolestivý zánět zvukovodu. Uši proto chraňte před vodou a nečistotami a pokud dojde k obtížím, do uší nic nestrkejte. Můžete si je vykapat peroxidem vodíku či borovu vodou a případně vyhledat lékařskou péči. Pokud míváte tyto obtíže častěji, požádejte svého ORL lékaře, aby vám před cestou zkontroloval zvukovody a případně předepsal antibiotické kapky pro případ nouze.
 • Nos – v případě nachlazení i menšího krvácení využijete nosní kapky (Sanorin, Otrivin, Nasivin) či při samotném krvácení z nosu Gelaspon.

10. Plísně

Kdo někdy zažil mykózu, určitě by Vám řekl, že dokážou cestu pěkně znepříjemnit. Z antimykotik je osvědčený volně prodejný Canesten.

11. Vlastní léky

Ti, kdo berou pravidelně nějaké léky, je budou mít určitě nachystané. Ale za upozornění nic nedáme. Chtěli bychom hlavně zmínit jeden důležitý bod. Léky, které nutně potřebujete, mějte v letadle u sebe. Nedávejte si je do zavazadla, které necháte odbavit. Nikdy nevíte, jestli se kufr náhodou nezpozdí. Takže ještě jednou a trochu jinak. Zabalte si je do příručního zavazadla.

 • Předejděte zbytečným a po pravdě ne moc vzácným komplikacím – zkuste si sehnat k lékům, které vezete, potvrzení od doktora. Na některých letištích jsou prostě přísnější a mohli by mít problém.
 • Léky jsou někdy v kapalném stavu, proto se poraďte s lékařem a pokuste se, aby léky nepřekročily objem 100 ml. V opačném případě je předpis nutný. Nezapomeňte, že by měl být anglicky.
 • Pokud s sebou vozíte pro případ nouze (např. časté angíny či infekce močových cest) osvědčená antibiotika v tabletách, pečlivě si přečtěte příbalový leták. Úplně nejlepší je poradit se přímo s lékařem – v jakých případech se mají používat, s čím by se neměly kombinovat a co při jejich užívání nedělat (například pobyt na slunci).

12. Jak být co nejefektivnější a ušetřit místo?

U většiny léků je zbytečné tahat celé obaly. Vyndejte si jednotlivá platíčka a napište na ně fixou datum spotřeby (to je poměrně důležité). Příbalový leták si buď najdete v momentě, kdy ho budete potřebovat (potřebujete internet), anebo můžete využít šikovnou offline aplikaci Databáze léčiv.

Pokud jedete ve více lidech, domluvte se na jedné lékárničce. Je zbytečné tahat některé věci dvakrát. Ušetříte jak peníze, tak i místo. Jen si dejte pozor, ať máte všeho dostatek. Více lidí toho nejen víc ví, ale také sní.

Závěrem nutno říci, že poctivá prevence je nejlepší lékař, ale pokud ani vše výše uvedené nezabírá, neváhejte vyhledat místního lékaře. Před cestou si tedy zajistěte spolehlivé cestovní pojištění. Každopádně i tak mějte u sebe uschovaný dostatečný finanční obnos či platební karty na uhrazení nezbytné lékařské péče.

Při pokračování obtíží i po návratu vyhledejte lékařskou péči v ČR a nezapomeňte lékaři sdělit, jakými zeměmi jste cestovali.

13. Poskytnutí první pomoci

Nejen vám se může na cestách něco přihodit, můžete se také octnout v situaci, která bude vyžadovat vaši pomoc. V takových případech využijete nejen léčiva a jiný materiál uvedený výše, ale spoustu dalších zkušeností a dovedností.

 • Sbalte si s sebou do pytlíčku pár latexových rukavic.
 • Kupte si resuscitační roušku pro dýchání z úst do úst (tu byste mimochodem měli nosit stále s sebou i v Evropě).
 • Alespoň orientačně si zopakujte před každou cestou zásady první pomoci – zvláště při představě, že ji budete muset poskytovat svému blízkému.
 • V dané zemi si ověřte číslo tísňového volání a mějte jej neustále při sobě jednak uložené v telefonu, ale i napsané například v dokladech (divili byste se, na co všechno si nelze v krizovém momentu vzpomenout).
 • V zásadě se snažte zachovat chladnou hlavu. Nepanikařte. Zavolejte o pomoc a snažte se do příjezdu pomoci udělat, co se dá.
 • V první řadě je nutno v takových situacích dbát o své zdraví, nevrhejte se do zachraňování, pokud by byl váš vlastní život v ohrožení.

Tip: Zopakujte si základy resuscitace, stáhněte si aplikaci Záchranka a v nejlepším případě se přihlašte na kurz od Červeného kříže.

Jestli máte mít v mobilu jenom jednu aplikaci, tak by to určitě měla být aplikace Záchranka. Pouhým stisknutím si zavoláte pomoc nebo si zapnete interaktivní návody pro jednotlivé typy první pomoci.

Na závěr bychom chtěli poděkovat naší kamarádce Lucii Balaštíkové, bez které by takto rozsáhlý článek nabitý praktickými informacemi nevznikl. Vlastně ho skoro celý napsala sama. Takže Lucko – Děkujem!!! A kdybyste měli nějaké dotazy, pište je do komentářů. Lucka je bude sledovat a odpovídat na ně.

Výzva pro vás všechny. Máte pocit, že se v něčem suprově vyznáte a víte, že to pomůže ostatním cestovatelům? Dejte vědět. Napíšeme pak spolu skvělý článek, který lidem usnadní cestování. Prostě čím snazší to bude, tím více lidí bude na cestě a tím lépe pro naši zemi.