Bezpečnostní kontroly se na letištích ve světě velmi liší. Někde jsou velmi striktní, někde zas odfláklé. Na některých velkých letištích můžete čekat i několik hodin. Na Letišti Václava Havla to naštěstí nehrozí. Bezpečnostní kontroly tu mají jedny z nejrychlejších na světě. Hezky to odsýpá.

1. Jak projít napoprvé?

Poblíž rentgenu vám dají plastovou nádobu. Do ní dejte vše kovové a elektronické. Znamená to například si sundat pásek, vyndat klíče, mobil, brýle, šperky. Do nádoby dejte vše co by mohlo pípat. Dokonce i pas by v ní měl být. 

2. Notebook a power banka ven

Pokud cestujete s notebookem a power bankou, tak byste je měli vyndat ze zavazadla a umístit je do vlastní plastové nádoby. Zavazadlo by mělo projet rentgenem úplně samo. Když máte vše na pásu, kontrola vás vyzve, abyste prošli rámem. Když nepípáte, můžete dál pokračovat vstříc leteckým dobrodružstvím.

3. Co nesmí do letadla?

Za základní cenu letenky dostanete jen sedačku. Jídlo, nápoje, odbavená zavazadla a mnoho dalšího je za poplatek.
Zdroj obrázku: Ashim D’Silva

To, že na palubu nepatří střelné zbraně, pepřové spreje čí basebalové pálky asi napadne každého. Dejte si pozor na nože a nůžky. Lidé je často nosí v batohu a ani si neuvědomí, že je tam někde v hloubi mají. Na letišti vám je nemilosrdně zabaví.

4. Co s šampóny a zubními pastami?

Dalším a trochu nepříjemným pravidlem je omezení přepravy tekutin a gelů. Cokoliv, co má objem větší než 100ml nebo hmotnost 100g, je zabaveno. Takže všechny zubní pasty, krémy a parfémy musí být v originálním obalu, který je menší než tento limit.

5. Jak dostat vlastní vodu na palubu?

Vlastní vodu v lahvi 100ml vám vyhodí. Když před kontrolou vodu vylejete, tak prázdnou lahev bez problémů pronesete. Nikdo nebude nic namítat. Po kontrole ji můžete opět naplnit a vstoupit s ní do letadla. To se hodí především pro létání s nízkonákladovkami. Další tipy jsou v našem článku jak na létání s nízkonákladovkami.

6. Pozor na střelný prach

Bezpečnostní kontroly jsou vždy vybaveny těmi nejmodernějšími přístroji, které poznají i nepatrné množství střelného prachu. Pokud se věnujete střelbě, rozmyslete si, jestli si vezmete to samé oblečení a boty, ve kterém střílíte. Zbytky střelného prachu by na oděvu mohli zůstat a vy byste mohli mít problém u kontroly.

7. Trávu nechte doma

Také byste si měli dát pozor na zbytky marihuany. Může se stát, že se vám nějak omylem zatoulá do kapsy u bundy. Ne všude jsou zákony tak benevolentní jako u nás. Dejte si opravdu pozor, ať se zbytečně nedostanete do malérů.

8. Nic nenechávejte na poslední chvíli

Základní rada na jakémkoli letišti je nikdy nic nenechávat na poslední chvíli. Platí to i u kontrol. Nikdy nevíte, na jak dlouho se na ní můžete zaseknout. Mějte vždy časovou rezervu. Na druhou stranu, když víte, že nestíháte, tak kontaktujte letištní personál. Měl by vás hned pustit dopředu.

Tip: Podrobný popis věcí, které nesmí na palubu letadla naleznete na stránkách Letiště Praha. Pokud si nejste jisti deštníky nebo třeba vařiči, odpovědi naleznete v často kladených otázkách na přepravu zavazadel