Island bohužel ale také patří k nejdražším zemím vůbec. Kdy vyrazit? V zimě s trochou štěstí uvidíte polární záři a ušetříte za ubytování. Na druhou stranu v létě téměř nezapadá slunce, takže můžete obdivovat krásy Islandu takřka 24 hodin v kuse. Nejpraktičtější je půjčit si přímo na ostrově auto a procestovat s ním zákoutí této krásné země. 

1. Rezivějící kráter Kerið

Součástí 6500 let starého kráteru je jezero, jehož hloubka se pohybuje mezi 7 a 14 metry. Pokles hladiny v jezeře Kerid způsobuje zvýšení hladiny v asi 50km vzdáleném jezeře v Búrfellu a naopak. 

2. Vodopád Litlanesfoss

Asi třicetimetrový vodopád Litlanesfoss si proráží cestu mezi opravdu mimozemsky vypadajícími čedičovými sloupci vzniklými sopečnou aktivitou. Jen několik set metrů od něj se nachází třetí nejvyšší vodopád na Islandu, Hengifoss. 

3. Islandské ovce

Islanďané zbožnují ovce. V celé zemi jich žije přibližně třikrát tolik, jako Islanďanů samotných

4. Vlčí boby

Vlčí bob je v České republice klasifikován jako invazivní druh. Ani na Islandu nejde o původní druh, rostlina pochází ze Severní ameriky. 

5. Kostel Hofskirkja

Kostel postavený v roce 1884 je údajně posledním kostelem na Islandu, jehož střecha je pokryta travnatým porostem. Především v 18. století to ale byl běžný způsob jak dlouho zachovat v budově teplo. 

6. Výbuch sopky Eyjafjallajökull

Výbuch sopky Eyjafjallajökull v roce 2010 vytvořil obrovský mrak vulkanického prachu, kvůli kterému byla několik dnů výrazně omezena letecká doprava v celé Evropě. Lety rušilo i letiště Václava Havla. 

7. Divoká polární liška

Polární liška si vytváří spletité nory připomínající bludiště. Nory mohou mít až 13 vchodů a zabírat plochu desítek čtverečních metrů. V zimě ale liška putuje dlouhé vzdálenosti za potravou, a spánek tak řeší jednoduše - zahrabe se do sněhu. 

8. Modrá laguna

Voda v Modré laguně se zde nevyskytuje přirozeně, jak by se na první pohled mohlo zdát. Teplá voda vyvěrající z podzemí je sem přepouštěna z nedaleké geotermální elektrárny Svartsengi. 

9. Národní park Skaftafell

Národní park nacházející se na jihu Islandu navštíví ročně asi půl milionu turistů - těměř stejně, jako je počet obyvatel celého Islandu. 

10. Červánky nad ledovcovým jezerem Jökulsárlón

 

Příspěvek sdílený Benji (@benjihultsch),

Jezero a jeho okolí jsou oblíbenou destinací pro filmové režiséry. Vidět jejich krásy můžeme třeba ve filmu Batman začíná nebo v některých bondovkách.

11. Ledová jeskyně na ledovci Vatnajökull

 

Příspěvek sdílený WildBounds (@wildbounds),

Krásně modrý a dokonalé průhledný led v ledovcových jeskyních vzniká tisíce let. Jeho vzhled a vlastnosti se tak moc liší od běžného ledu díky vysokému tlaku způsobujícího dokonalé vytlačení vzduchových bublinek. 

12. Arktická liška

Arktická liška se narozdíl od některých zvířat neukládá k zimnímu spánku, aktivní je po celý rok. Před zimou si ale získává tukové zásoby - její váha se zvýší až o polovinu.  

13. Kaňon Fjaðrárgljúfur

 

14. Sledování velryb

 

15. Mech na lávovém poli

 

16. Vrak letadla DC-3

 

17. Mlha v horách

 

18. Láva

 

Příspěvek sdílený Yvonne Baur (@ybaur),

 

19. Islandský rybář

 

20. Vodopád Goðafoss

 

21. Polární záře

 

22. Vodopád Svartifoss

 

23. Gejzír