1. Země roku – Jordánsko
 2. Cestovatelé, které jsme sledovali v roce 2018 – Tomáš Vejmola, Tadeáš Šíma a Monika Benešová
 3. Místo, kde pracujeme a přednášíme – Kavárna dobrodruha
 4. Dobrý počin roku – Trash hero
 5. Cestovatelský Instagram roku – @ceskyholkynacestach, @loudavymkrokem a @chefkamu
 6. Vyhledávač letenek roku – Letenkylevne.cz
 7. Aerolinka roku – Ryanair
 8. Cestopisy roku – na Cestolet.cz
 9. Cestovatelské festivaly roku – Kolem světa, Cestofest a Sraz českých bohémů
 10. Cestovatelské přednášky roku – Severní Korea, Stopem po Africe a Jak levně a efektivně cestovat
 11. Weby, které jsme sledovali v roce 2018 – Zaletsi.cz a Stopujeme východ
 12. Weby přátel, za které ručíme – Objevuj Slovinsko a Španělština do plavek
 13. Aplikace roku – Nejrychlejší letenky
 14. Cestoletí vychytávka roku – Interaktivní mapa na Cestoletu

1. Země roku – Jordánsko

Za nás v Cestoletu je to úplně jasné. Zemi letošního roku vyhrává na plné čáře Jordánsko! Proč tomu tak je? Jednak je od října nový přímý spoj z Prahy a z Vídně, druhak je to velmi bezpečná země, třeťak je to ideální země pro epický roadtrip a hlavně čtvrťak – Jordánsko má prostě co nabídnout.

Najdete zde nejhezčí poušť, slavnou Petru jeden z divů světa, výborně se tu potápí, trekuje nebo zkoumají římské památky. Letenky jsou za dobré ceny, tak vyražte a na nic nečekejte.

Jordánsko na Cestoletu:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Visit Jordan (@visitjordan),

2. Cestovatelé, které jsme letos sledovali

Letošní rok nás na sociálních sítích bavili tři projekty. Prvním byl Tomáš Vejmola, který se rozhodl, že vyrazí tuk tukem z Thajska do ČR. Jeho příběhy byly super zábavné a k tomu tak trochu ztřeštěné. Mrkněte na jeho facebook – Tomík na cestách. Doslechli jsme se, že má skvělé přednášky. Dalším, kdo nás bavil byl Tadeáš Šíma, který na facebooku vystupuje jako Na kole přes Afriku a jak název napovídá, projel celou Afriku na kole. Prostě velké dobrodružství.

Posledním, kdo nás letos bavil a koho jsme bohužel zachytili až ke konci, byla Monika Benešová. Ta pro změnu přešla slavný horský trek Pacific Crest Trail. Hřebenovku dlouhou neskutečných 4 265 km. Byla na cestě 5 měsíců. Jinak píše knížku, má vyjít v únoru a bude se jmenovat Moje Pacifická Hřebenovka. Tak se těšte.


Monika Benešová sama zdolala slavnou hřebenovku Pacific Crest Trail, která je dlouhá neskutečných 4265 km.

3. Místo, kde pracujeme a přednášíme – Kavárna dobrodruha

Kousek od Hlavního nádraží a od budovy VŠE v Praze se nachází nová kavárna, kde se dveře s cestovateli netrhnou. Přes den se v kavárně velmi dobře pracuje (velká část letošního obsahu Cestoletu vznikla právě právě tam), pije dobrá káva a večer je to ideální místo na cestovatelské přednášky. Tak mrkněte na facebook kavárny a vyražte. Třeba potkáte nějakou spřízněnou cestovatelskou duši.


Super prostor pro cestovatelské přednášky, práci na cestovatelských projektech a ideální místo pro setkávání s ostatními cestovateli. Vždy tu nějaký je.

Tip: Zastavte se 18.12. a potkáte našeho Honzu. Bude mít přednášku – Kuchařka, jak levně a efektivně cestovat.

4. Dobrý počin roku – Trash hero

Na již zmíněném Cestofestu v Mlékojedech jsme potkali chlapíka jménem Jan Bareš, přednášel o odpadcích a naprosto nás nadchl. V průběhu povídání o své cestě k Trash hero, která začala před šesti lety v Indonésii, kde ho štvaly odpadky na plážích a rozhodl se s tím něco dělat, se zmínil, že založil organizaci Trash hero. Ta za 6 let svého působení inspirovala více než 100 tisíc lidí, aby začali měnit svět tím, že se budou starat o okolí, kde žijí. Držíme jim palce! Pokud se chcete připojit, mrkněte na jejich facebookovou stránku.


Připojte se a pomozte uklízet planetu, a je jedno, jestli začnete v Asii nebo v ČR.

5. Cestovatelský Instagram roku

Nejvíce nás letos na Instagramu bavily @ceskyholkynacestach. Jejich instagram je plný energie a hlavně to vypadá, že snad každý týden někde jsou. Neskutečné. Dalším účtem, co nás bavil, byli @loudavymkrokem, kteří krom nádherných fotek mají i zajímavé příběhy. Za nás byl nejlepší ten, kdy se vydali v rámci své svatební cesty na elektrokolech z ČR až do Řecka. Poslední z našeho výběru je hvězdný účet Kamu, která je neustále někde na cestách, fotí nádherné fotky a do toho píše kuchařky.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený #ceskyholkynacestach (@ceskyholkynacestach),

Tip: Pokud máte tip na svůj skvělý cestovatelský účet na instagramu (může být klidně váš, nebojte se pochlubit), tak nám dejte vědět. Rádi vás na našem profilu @cestolet repostneme.

6. Vyhledávač letenek roku – Letenkylevne.cz

Někdy v průběhu léta jsme si všimli nového českého vyhledávače s názvem Letenkylevne.cz. Umí vše, co najdete i u konkurence a k tomu přidává několik zajímavých funkcí. Nám se asi nejvíce zamlouvá ta, že při hledání letenek ani nemusíte vědět, kam chcete letět. Stačí znát počet dnů, interval (třeba od března do května) a oblast světa, kam byste se chtěli vypravit. Pokud nevíte ani tu, nevadí. I tak si najdete svojí letenku.

Tip: Sepsali jsme podrobný návod, jak se funkce vyhledávače Letenkylevne.cz ovládají. Mrkněte na náš Návod, jak hledat letenky, když nevíte kam.

7. Aerolinka roku – Ryanair

Asi si budete klepat na čelo, koho že jsme to zvolili. Vždyť letos zmenšili rozměry u povolených zavazadel zdarma na minimum (více v našem článku, jak na létání s nízkonákladovkami). Je to nepříjemné, nám se to také nelíbí, ale na druhou stranu Ryanair se letos velmi snažil. Spustil několik nových přímých spojů. Nám se nejvíce zamlouvá linka do Jordánska nebo do úžasné Marrakéše. Na jaro plánuje dalších 11 nových linek mimo jiné třeba do Rigy nebo chorvatského Zadaru. To si ten titul prostě zaslouží.

8. Cestopisy roku na Cestoletu

Radost v roce 2018 jste nám dělali hlavně vy. Komunita uživatelů na Cestoletu vyrostla na necelé 3 tisíce, přibyly stovky cestovatelských zkušeností a desítky cestopisů. Těch již máme více než 180. A právě cestopisy byly vůbec ta největší radost. Bavilo nás číst vaše příběhy, měli jsme radost, že pomáhají ostatním při plánování cestování a hrozně moc rádi jsme je sdíleli na všech možných sociálních sítích.

Výběr nejlepších tvůrců cestopisů:


Komunita cestovatelů na Cestoletu se každým dnem rozrůstá, nyní jsou nás skoro 3 tisíce. Připojte se i vy a vytvořte si svoji osobní mapu zemí, které jste navštívili.

9. Cestovatelské festivaly roku

Začneme rovnou tím největším a nejznámějším, a to festivalem Kolem světa. Letos jsme na něj zavítali úplně poprvé a byli jsme příjemně překvapeni. Tolik kvalitních přednášek a tolik zajímavých lidí se na jednom místě v ČR nikde jinde nesejde. Další festival, který nás bavil byl první ročník festivalu Cestofest v Mlékojedech. Organizovali ho kluci z Cestovečerů. K večeru se mimo jiné zastavil Kazma a promítl video Yes Man z OMS na Stream.cz.

A posledním festivalem, který chceme zmínit, byl první ročník festivalu Sraz českých bohémů. Moc příjemná akce, která dává prostor, jak zkušeným přednášejícím, tak i úplným začátečníkům. Mrkněte na web, příští rok na jaře se chystají zastávky v Brně a v Ostravě.


Jedním z nejlepších cestovatelských festivalů, který jsme minulý rok navštívili, byl festival Cestofest v Mlékojedech. Mezi přednášejícími byl Kazma, mluvil o své cestě kolem světa, kde na vše odpovídal „YES".

10. Cestovatelské přednášky roku

Letos jsme viděli desítky cestovatelských přednášek a je jedna, která je vysoko nad všemi ostatními – Severní Korea od Vladimíra Váchala. Takto jsme se dlouho nezasmáli a ani nevadilo, že jsme neviděli na plátno. Nebylo to potřeba. Pokud budete mít možnost, určitě vyražte. Dále bychom chtěli vypíchnout přednášku od Slávka Krále o jeho stopování Afrikou, je to také velká legrace a pak Kuchařku, jak levně a efektivně cestovat od našeho Honzy. Je plná praktických cestovatelských tipů.


Bez diskuze nejlepší přednášku, kterou jsme tento rok viděli, byla přednáška od Vladimíra Váchala o Severní Koreji. Je dokonalá a je to neskutečná sranda.

Tip: Vladimír Váchal je krom Severní Koreje odborníkem i na Írán. Speciálně pro Cestolet napsal článek 14 tipů, co nevynechat v Íránu.

11. Weby, které jsme sledovali v roce 2018

Samozřejmě na plné čáře vyhrává Cestolet, ten sledujeme nejvíce :D Každopádně jsou i další weby, které stojí za zmínku. Třeba takové Zaletsi.cz, které již několik let upozorňuje na levné letenky, dostalo letos novou tvář. Prý chystají velké věci, tak se těšíme. Druhý web, který nás letos bavil, se jmenuje Stopujeme východ, na kterém pracují dva bráchové – Šimon a Prokop. Věnují se stopování a ne jenom na východ. Takže pokud se chystáte na první velkou cestu stopem, zde načerpáte inspiraci.

12. Weby přátel, za které ručíme

Toho, že stále více lidí cestuje do Slovinska, si všimli spoluzakladatelé cestoletu Jakub a Eliška a letos vypustili do světa projekt Objevuj Slovinsko. Nejde o žádný cestovatelský blogísek z výletů, ale plnohodnotný turistický průvodce. Jedná se rozhodně o nejobsáhlejší web s informacemi o této krásné zemi. Takže pokud Slovinsko plánujete, tak můžete začít zrovna tady: ObjevujSlovinsko.cz.


Věděli jste třeba, že slovinské jeskyně jsou jak z Pána prstenů?

Dalším webem, za který ručíme, se jmenuje Španělština do plavek. Stojí za ním Ivana Kudrnová (ségra našeho Honzy), která je jedna z předních expertek na iberoamerikanistiku (zjednodušeně – věda, která se věnuje všem zemím, kde se mluví španělsky a portugalsky). S články na blogu jí pomáhají lidé, kteří v hispánské části světa dlouhodobě žili. Dozvíte se třeba, jak si umíchat tu pravou kolumbijskou piña coladu, jaké je to být matkou v Mexiku nebo kam vyrazit za hispánskou kulturou.

13. Aplikace roku – Nejrychlejší letenky

Letos jsme na plno začali používat aplikaci Nejrychlejší letenky, která dokáže dostat na jedno místo akční letenky od všech možných letenkových webů z ČR a ze zahraničí. Buď ji můžete mít zadarmo s omezenými funkcemi nebo za 9,99 EUR na celý rok s komplet balíčkem. My jsme si letos chtěli vyzkoušet plnou verzi a jsme nadšení. Omezili jsme si upozorňování na letenky pouze od několika webů a tak nám skáčou jenom ty akce, které nás zajímají.

Nejrychlejší letenky je aplikace, která vás upozorňuje na zajímavé letenky. A jak to dělá? Jednoduše, sleduje všechny více či méně významné weby s akčními letenkami a okamžitě, když se některá objeví, zašle notifikaci a vám tak žádná zajímavá akce neuletí.

Tip: Máme pro vás hned dva tipy na články. Prvním je článek Jak na levné letenky, kde je vše podstatné, co byste měli vědět před nákupem letenky a druhým je článek o aplikacích, které byste měli mít v mobilu – 20 aplikací na cesty. Díky nim ušetříte spoustu peněz, časů a nervů.

14. Cestoletí vychytávka roku

Jednou z nejdůležitějších věcí, na kterou na Cestoletu neustále myslíme, je přehlednost a snadné orientace. Chceme, abyste informace o vízech, nákladech, počasí a tipech, co navštívit, zjistili během jedné minuty. Chceme také, abyste snadno sdíleli svoje příběhy a čerpali inspiraci od ostatních. V neposlední řadě nás hrozně baví podporovat menší cestovatelské blogy.

Právě pro ně jsme si vymysleli novou vychytávku a tou je mapa. Již od začátku, co Cestolet existuje, si uživatelé mohli na svých profilech vyplnit mapu zemí, které navštívili. Na tom se krom barvy mapy nic nezměnilo. Co je ale nového je nyní fakt, že si od letošního prosince můžete dát mapu jednoduše k sobě na web nebo na blog. Mapa se vždy po přidání země aktualizuje a vy se už o nic nemusíte starat. Vaši fanoušci tak budou mít skvělý přehled o zemích, které jste procestovali. Pokud chcete svojí, dejte nám vědět. Rádi vám ji vytvoříme.

Závěr

Zapomněli jsme na někoho? Chybí vám v našem výběru nějaký váš oblíbený projekt nebo cestovatelská událost roku 2018 (klidně vlastní, nestyďte se pochválit)? Dejte nám vědět do komentářů. Třeba váš tip zařadíme do našeho výběru příští rok.

A na závěr – přejeme vám hezké svátky, hodně štěstí a hlavně, hromadu cestování v roce 2019. Už teď se těšíme na vaše příběhy.

Honza, Kuba a David