1. Země roku – Kolumbie
  2. Dobrý počin roku – X-Challenge a 1000 statečných
  3. Cestovatelé, které jsme sledovali v roce 2019 – Honza na cestě, Pavel Svoboda a Beer with Travel
  4. Cestovatelský Instagram roku – @coreytraveldog
  5. Cestovatelská přednáška roku – Karel Štěpánek
  6. Cestovatelský festival roku – Cestovatelský festival v Pardubicích
  7. Weby, které jsme sledovali v roce 2019 – Culture Trip, Atlas Obscura a Realcamplife
  8. Podcasty, které jsme poslouchali v roce 2019 – Deep talk, Travel Bible podcasty
  9. Aplikace roku – Revolut, Maps.me a Duolingo
  10. Cestopisy roku – Inspirace od našich cestovatelů
  11. Cestoletí vychytávka roku – Porovnávač akčních letenek

1. Země roku – Kolumbie

Vybrat jednu zemi roku 2019 je složité, každý to má prostě jinak a jak moc jinak, je vidět z tipů našich cestovatelských kamarádů. Tipy byly od Portugalska, přes Skotsko až po takové exotiky jako je Mauretánie nebo Kongo. Takže nezbylo nic jiného, než vzít odpovědnost do vlastních rukou a zvolit zemi roku. Za nás jednoznačně vyhrála Kolumbie. 

Jitka Sedláková tuto nádhernou zemi skvěle charakterizovala v titulku svého cestopisu – Pestrobarevná a živá Kolumbie a my k tomu nemáme více co dodat. Je to prostě pravda. Letos jsme se tam sami vypravili a nestačili žasnout, jak moc pestrá krajina ta Kolumbie vlastně je. Vysoké hory se tu střídají s pralesy, historickými městy, tropickými plážemi a dokonce i na pouště tu narazíte.

To, proč je Kolumbie pestrobarevná a živá, asi nemusíme vysvětlovat.

A to jsme se ještě nedostali k tomu nejlepšímu. To, co nám doslova vyrazilo dech, byli místní obyvatelé, kterým snad nikdy nemizí úsměv na tváři. Inspirující byl i běžný život. Lidé se navzájem v autobuse pouští sednout, náhodně se zakecávají na ulicích anebo, když je zrovna potřeba, tak bez mrknutí oka koupí něco na zub těm, kteří jsou v nouzi. Velká inspirace. 

Pokud přemýšlíte, kam příště vyrazit, zapomeňte na všechny stereotypy ohledně drog a násilí, kupte letenku a věřte, že se do této, místy divoké země, zamilujete. Jak jsme se dočetli někde na internetech, to největší nebezpečí, co v Kolumbii hrozí je fakt, že tu budete chtít zůstat. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Colombia Travel (@colombia.travel),

2. Dobrý počin roku

Pošta pro tebe na X-Challenge

Nejprve začneme samotným projektem X-Challenge, ať víte o co jde. X-Challenge vychází ze závodu LowCost Race a bere si z něj to nejlepší. Pořádá několik akcí přes celý rok, během kterých se snaží účastníkům ukázat, že dokáží mnohem víc, než sami tuší. My X-Challenge fandíme. Podobné projekty mají smysl. 

Příklad z praxe? Jeden z týmů, který se účastnil X-Challenge letos v létě, si zahrál na Poštu pro tebe. Zakecal se s jedním bezdomovcem a zjistil, že má sestru v Amstru. Rozhodl se za ní vypravit a koupit dárek k narozeninám. Tím sestře bezdomovce doslova vyrazili dech. Díky nim se dozvěděla, že je bratr bezdomovec naživu a hlavně, relativně v pořádku. 

 

Občas prostě stačí drobnost a někomu tím změníte život anebo minimálně uděláte velkou radost. Podobných příběhů je v rámci X-Challenge hned několik. Organizátoři v průběhu jednotlivých akcí motivují mladé lidi, aby více koukali kolem sebe a sem tam někomu pomohli s úplnou drobností. Pak je velká pravděpodobnost, že v tom budou pokračovat i běžném životě.

Projekt 1000 statečných

Poprvé jsme si všimli projektu 1000 statečných asi před rokem a půl, ale blíže jsme se k němu dostali až na Cestovatelském festivalu v Pardubicích. Tam bylo hned několik podporovatelů z řad cestovatelů, jako je například Lenka Klicperová nebo Jirka Dolejš a hlavně, potkali jsme Agnes, která za projektem 1000 statečných stojí.

A o co jde? Opět stačí málo a mohou se dít velké věci. I třeba pouhých 50 Kč pomůže s na první pohled ztraceným bojem. A právě o něco podobného se projekt 1000 statečných snaží. Finančními prostředky, které dostanou od dárců, podporuje studii v oboru dětské onkologie a hematologie. 

Pokud i vy byste chtěli přispět v tomto boji, mrkněte na web 1000 statečných. Vše je tam hezky vysvětleno.

3. Cestovatelé, které jsme sledovali

Honza na cestě

Na Honzu na cestě jsme poprvé narazili v článku našeho spřáteleného webu Španělština do plavek. Jan Redl, tak se Honza na cestě jmenuje, skvěle popsal svoji tak trochu punkovější procházku po kolumbijských horách. 

U této procházky ale Honza nezůstal, chodí dál. Již prošel Kolumbii, Ekvádor a nyní finišuje Peru. Na cestě je od konce května. K dopravě využívá výhradně své nohy (má za sebou více než 5000 km). Velmi zábavně o všem píše na své facebookové stránce

Upřímně, sem tam si nejsme úplně jisti, jestli bychom byli stejně odvážní, ale i tak je prostě skvělé jeho cestu sledovat. Pokud Honzu ještě nesledujete, měli byste začít. 

Honza na cestách na svých toulkách po Peru.

Pavel Svoboda

Dalším tipem, koho sledovat, je zkušený cestovatel Pavel Svoboda, který krom skvělých přednášek má i skvělý Instagram, plný nádherných fotek, u kterých si nejednou řeknete „Wow, to je prostě bomba.” 

Právě ukončil svoji vpravdě epickou přednáškovou tour (nikdo snad nemá více přednášek než on) a vypravil se do naší milované Kolumbie. Pavle, těšíme se na další parádní fotky!!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Pavel Svoboda (@pavel_svoboda_photography),

Beer with Travel

Člověk má být upřímný, takže… Víte, čím nás kluci z Beer with Travel zaujali na začátku? Ano, prsty v tom má pivo. Pivu v průběhu roku celkem fandíme, a když jsme objevili cestovatelský projekt Beer with Travel, tak jsme si řekli, že bychom měli fandit i jim. 

Jak název napovídá, kluci z Beer with Travel se pivu na jejich cestách moc nebrání, ale na druhou stranu jen u toho nezůstávají. Cestují do netradičních destinací, mají skvělý Instagram, přednáší, a pak také sem tam něco sepíší. Letos například vydali první knihu o jejich cestě Transsibiřskou magistrálou od Finska až do Japonska. Prý to celé jeli s pivem v ruce. Jak jinak.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Beer with Travel (@beerwithtravel),

4. Nejzajímavější Instagram roku 2019

Přiznáváme se, nejsme úplně fér, ale nešlo odolat. Nejzajímavějším Instagramem za rok 2019 se za nás stává účet, kde je v hlavní roli Corey, což je pejsek, který už má na kontě neskutečných 27 zemí. Za dva roky se svým páníčkem Slávkem Králem procestovali tak velký kus světa, že se z pejska stal asi ten největší cestovatel, co nyní známe. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Corey The Travel Dog (@coreytraveldog),

Zajímavých Instagramových účtů je určitě více. Tu největší radost nám dělají ty účty, kteří mají v popisku #cestolet. Vypíchneme z nich dva. Tím prvním je účet @cestodenik, který nás vždy dostane skvělým příběhem a druhým je účet Adama Petříčka aka @wildeagle_cz, jehož fotky jsou den ode dne dokonalejší, má dobře nakročeno. 

Tip: Napište nám do komentářů účty na Instagramu, které sledujete a které potřebují malinko popostrčit.

5. Cestovatelská přednáška roku

Minulý rok jsme cestovatelskou přednášku vybírali sami, ale letos jsme si řekli, že na to půjdeme trochu jinak. Zeptali jsme se hned několika našich kamarádů z řad cestovatelů a nechali jsme je vybrat tu nejlepší přednášku za rok 2019. Takže tentokrát v tom nejsme jenom my, ale je tu i někdo další, na koho si stěžovat.

Dostali jsme hned několik tipů na přednášky. Mezi nimi byly přednášky od Ladislava Zibury (má je opravdu geniální), Pavla Svobody (český fotograf, fotící neskutečné snímky) a pak také přednášky od slovenského projektu Lada Svetom (na rozdíl od českých Trabantů jezdí na Ladě a mluví slovensky).

A vítězem se stává (po předchozích dvou odstavcích to bude trochu překvapivé).... Karel Štěpánek a jeho přednáška Cestování jako životní styl, na kterou jsme slyšeli chválu všude kolem. Prý je velmi velmi vtipná. 

My jsme ji bohužel neviděli, ale všem našim kamarádům věříme tak, že jsme ji zvolili jako cestovatelskou přednášku roku 2019. Příští rok se na Karlovi určitě stavíme. Pojďte taky třeba do kina Aero 9.1. v rámci cestovatelských Diáků. 

6. Cestovatelský festival

Díky velkému počtu cestovatelských festivalů, které se během roku v ČR pořádají, je jednoznačně vidět, že Češi cestování milují a my z toho máme velkou radost. Z čeho radost ale nemáme, je fakt, že musíme vybrat jenom jeden. Po dlouhém přemýšlení a po tipech ostatních cestovatelů jsme ale přece jenom zvolili. 

Tím nejlepším cestovatelským festivalem za rok 2019 se stává Cestovatelský festival v Pardubicích, který organizuje Tomáš Reisinger. Líbil se nám, že byl mimo Prahu. Přece jenom to chtělo trochu odvahu. Také jsme si zamilovali jeho atmosféru. Pro běžné návštěvníky tu nebyl problém potkat svoje cestovatelské hrdiny a prohodit pár slov. Já (Honza) jsem například mohl vzdát poklonu Lence Klicperové.

A na které festivaly se příští rok těšíme? Je to jednoduché – na všechny! Určitě se uvidíme například na Kolem světa, opět na Cestovatelském festivalu v Pardubicích a obzvláště se těšíme na nový festival Slávka Krále v Plzni a v Praze plný travel stand-upů. Bude tam například Vladimír Váchal (loňský vítěz nejlepší cestovatelské přednášky dle Cestoletu), Tomáš Šebek, Karel Štěpánek anebo Beer with Travel.

Ladislav Zibura na své přednášce na Cestovatelském festivalu v Pardubicích.

7. Nejlepší cestovatelské weby

Tím nejlepším cestovatelským webem za rok 2019 se stává Cestolet, který svou… No, to by nám asi neprošlo. Takže teď vážně. Letos se nám líbily tři. Tím prvním je web Culture Trip, který i přesto, že má odpověď snad úplně na všechno, tak drží informační laťku velmi vysoko. Hodně jsme ho používali při našich cestách po Kolumbii. Za nás je rozhodně daleko lepší než Tripadvisor.

Druhý web, který nás letos bavil, byl Atlas Obscura. Vždy, když jsme do Google napsali naší oblíbenou frázi Hidden places in... “ (skrytá místa v…), tak na nás vyskočil a pokaždé doporučil nějaké zašité místo, kam turisté moc nechodí (občas se není čemu divit). Určitě doporučujeme, jen si dejte pozor, abyste pak nejezdili pouze po těchto skrytých místech. Je to až překvapivě návykové. 

A třetím webem nebo v tomto případě blogem je Realcamplife, který píše několik let v Norsku žijící Radka Staňková (sem tam něco přidá i k nám na Cestolet). Většina obsahu se věnuje Norsku. Takže pokud se tam někdy chystáte a nechcete, aby vás snědl medvěd, aby vám došel benzín nebo abyste utratili veškeré finance za jídlo, tak se na něj mrkněte. Radka píše skvěle a hodně k věci. Držíme jí palce!

Radka Staňková je asi tou největší českou odbornicí na Norsko, píše o něm na svém webu Realcamplife.

8. Podcasty, které jsme letos poslouchali

V průběhu roku 2019 jsme stejně jako ostatní začali objevovat kouzlo podcastů. Posloucháme je každý den, především cestou do kanceláře v tramvaji. Sem tam jsme se přistihli, že vystupujeme o zastávku dříve a jdeme pěšky jen proto, abychom měli více času na poslech podcastu.

Hodně nás bavil Deep talk od Petra Ludwiga. Sice se nejedná úplně o cestovatelský podcast, ale na druhou stranu se tam hodně mluví o New Yorku a Japonsku, kam Petr často jezdí. Jedním z těch nejlepších byl za nás rozhovor s Ladislavem Ziburou. Jo a nebyli jsme v tom sami, dostali jsme na tento konkrétní rozhovor více tipů.

 

A jestli hledáte vysloveně cestovatelský podcast, tak určitě neuděláte chybu s podcasty od Travel Bible, kde Matouš Vinš skvělým způsobem zpovídá jak velmi známé, tak i skoro neznámé cestovatele. Stejně jako Deep talk se jedná o skvělou inspiraci. 

9. Aplikace

Nejvíce tipů na aplikaci roku bylo na Revolut, což je služba díky, které můžete dělat převody měn za mnohem lepších podmínek než u většiny bank. Když si zařídíte fyzickou kartu Revolut, tak s ní můžete fungovat jako s běžnou kartou od bank a pak také platit na internetu. My Revolut začali používat při našich cestách po Kolumbii a nemohli jsme si ho vynachválit. Takže jestli někam jedete, zkuste ho také.

Další aplikací, bez které nejenom my nedáme ani ránu, jsou Maps.me. Jedná se o aplikaci, kterou můžete využívat jako offline mapy na celém světě. Stačí si stáhnout tu zemi, kam se chystáte a můžete vyrazit na cesty, aniž byste se ztratili a spotřebovávali data. Skvělé je, že v Maps.me jsou tipy ostatních cestovatelů a často zde naleznete i cesty, podle kterých se můžete vydat na trek. Určitě v brzké době o Maps.me napíšeme článek, těch zajímavých funkcí tam je rozhodně více. 

Výpis aplikací by rozhodně nebyl kompletní bez Duolinga, které vás více či méně během pár dnů naučí základní fráze v jednotlivých jazycích. Je to skvělá průprava před cestou. Takže až pojedete do práce a budete sjíždět Instagram, vzpomeňte si na Duolingo a věnujte mu alespoň 15 minut za den. Je to rozhodně smysluplnější než ta miliarda storíček.

10. Cestopisy roku na Cestoletu

I letos nám uživatelé Cestoletu dělali radost svými cestopisy, je skvělé, že se najde tolik lidí, kteří jsou ochotni sdílet své zkušenosti a inspirovat ostatní. 

Tím největším přispěvatelem byl bezesporu Jakub Švajda, který pravidelně píše o své cestě kolem světa, na kterou se vydal se svojí manželkou Eliškou. Baví nás, jak svou cestu pojali a jak hezky se přátelí s místními. Fandíme jim.

Kuba s Eliškou Indii brázdí na motorce.

Tip: Jaké další cestopisy nás v roce 2019 oslovily? Mrkněte na článek Nejlepší cestopisy roku 2019 a inspirujte se příběhy lidí jako jste vy.

11. Cestoletí vychytávka roku 2019

Každý rok se Cestolet snažíme posouvat dál. Letos jsme se zaměřili na letenky a spustili jsme něco, co tu dlouho chybělo. Novinka se jmenuje Porovnávač akčních letenek, kde najdete přes více než 2200 akčních letenek na jednom místě od čtyř českých prodejců. Nemusíte tak čekat, než vám letenku někdo najde, prostě si ji vyhledáte sami. 

A kdyby se vám nechtělo hledat, tak můžete sledovat pravidelné tipy na zajímavé letenky od našeho Honzy. Letenky nedoporučuje jen podle ceny, často se zaměřuje na prodloužené víkendy a neobvyklé destinace. Je to celkem fajn inspirace na cesty. Tak na výběr akčních letenek mrkněte, třeba vás nějaká osloví.

V Porovnávači akčních letenek od Cestoletu si během chvíle vyjedete všechny akční letenky z letišť, ze kterých chcete letět.

Tip: Cestolet má i aplikaci. Zabalili jsme tam celou naši letošní vychytávku. Mrkněte na článek Aplikace akční letenky a nebo rovnou zdarma stahujte:

Závěr

Zapomněli jsme na někoho? Chybí vám v našem výběru nějaký váš oblíbený projekt nebo cestovatelská událost roku 2019 (klidně vlastní, nestyďte se pochválit)? Dejte nám vědět do komentářů. Třeba váš tip zařadíme do našeho výběru příští rok.

Přejeme vám hezké svátky, hodně štěstí a hlavně, hromadu cestování v roce 2020. Už teď se těšíme na vaše příběhy.

Jo a ještě bychom chtěli poděkovat našim kamarádům, kteří nám pomohli dát naši hitparádu dohromady. Mezi nimi byl Matouš Vinš, Miky Škoda, Vladimír Váchal, Marian Grofčík, Vít Daněk, Tomáš Reisenger, Tomáš Hájek, Tadeáš Šíma, Jiří Kalát a Kika Šrédlová.

Honza, Kuba a David