Hned na začátek vám prozradíme tajemství. Na internetu neexistuje jediný vyhledávač, který je nejlepší na všechny druhy letenek. Každý se hodí na něco trochu jiného – více se dočtete v článku jak najít letenku. Aby člověk našel tu nejlepší letenku, chce to trochu štěstí, časovou flexibilitu a hlavně zkušenost nabytou hodinami hledání letenek.

Nyní vás trochu uklidníme. Přeci jenom existuje vyhledávač, který situaci pro hledání nejlevnějších letenek výrazně usnadní. Jmenuje se Matrix Airfare Search. Samozřejmě není všemocný, ale v mnoha případech vám velmi ulehčí práci při lovu nejlevnějších letenek. Hodí se především na lety s tradičními aerolinkami. Pro nízkonákladovky tu jsou jiné vyhledávače.

Ukážeme si, jak najít tu nejlevnější letenku do New Yorku a to hned z několika letišť v okolí Prahy. Uvidíte, že na tom není vůbec nic těžkého. Tak jak na to?

1. Trochu ošklivý design

Hned na začátku se nenechte vylekat designem. Zde jednoznačně vítězí funkčnost nad formou. Jsou zde klasická okénka odkud/kam s různými variantami nastavení. Můžete si zvolit zpáteční či jednosměrnou letenku nebo letenku s více zastávkami. Je toho mnoho. My se zaměříme na úplný základ. Po chvíli design aplikace oceníte, je totiž velmi přehledný.

2. Hledejte z více měst najednou

Vždy, když jste na lovu nejlevnějších letenek, je dobré hledat z více měst. V Matrixu funguje hned několik způsobů zadávání. Buď znáte rovnou kódy letišť (PRG, VIE,...), a nebo využijete funkci „Nearby”. Po zapnutí si zvolíte vzdálenost, ve které chcete zobrazit letiště, která pak postupně zaškrtáváte.

3. Funkce pro nejlevnější letenky

Zaklikněte druhou možnost „See calendar of lowest fares”. Dále do kolonky „Departing” zadejte nejdřívější datum, kdy můžete letět. V okně „Length of stay” zadáte počet dní, které chcete strávit v destinaci. Maximální rozsah může být sedm dní. 5-10 dní je v pořádku, 5-14 vám již neprojde. Pak klikněte na „search” a počkejte si na výsledek.

4. Chvíli mu to potrvá

Pokud se vám bude zdát, že hledání je extra pomalé a že asi máte pomalé připojení, chyba není na vaší straně. Matrix není žádný rychlík.

5. Nejlevnější letenky přehledně v kalendáři

Výsledkem je kalendář, ve kterém je každý den zobrazena nejvýhodnější letenka. Po najetí na konkrétní den se zobrazí žluté okénko s počty nocí v destinaci a cenami letenek. Takže například 26.10. je nejlevnější letenka na 10 nocí, to znamená návrat 5.11. Klikněte na tu kombinaci, která se vám nejvíce zamlouvá.

6. Vyberete ten nejlevnější let

Po chvíli se zobrazí tabulka s nabízenými lety. Jelikož jsme zadávali Prahu a ostatní letiště z okolí, hlídejte si místo odletu. Zde je nejlevnější Praha (PRG), občas bývají levnější letiště v okolí, například Mnichov (MUC). Vyberte si let, který vám přijde nejvýhodnější a klikněte na něj.

7. Ale letenku zde nekoupíte...

Zobrazí se vám letenka se všemi důležitými údaji. Nyní už zbývá poslední krok, kterým je najít letenku někde jinde. Matrix letenky bohužel přímo prodávat neumí. Umí výborně najít ty nejlevnější kombinace, ale pro nákup musíte jinam. Na druhou stranu již přesně víte, jaká data máte zadávat, takže hledání je pouze formalita. Zkuste třeba Momomdo nebo Skyscanner.

  Výhody
 
Zadávání několika letišť najednou
 
Výpis nejlevnější letů během minuty
 
Pokročilé funkce k plánování dlouhý přestupů nebo výběru jednotlivých aerolinek
  Nevýhody
 
Nemožnost přímého zakoupení letenky
 
Nevzhledný design
 
Ne úplně 100% úspěšnost

Jak jsme psali na začátku, Matrix Airfare Search není úplně všemocný, hodí se pro určitý tip letenek. Každopádně se ale jedná o velmi šikovného pomocníka při lovu na nejlevnější letenky. Při hledání zde nemusíte složitě párovat dny. Snadno si je zde zobrazíte všechny najednou. Pokud si brousíte zuby na letenky od nízkonákladovek, tak počkejte do příště. Povíme si něco o vyhledávači Azair. Podívejte se na článek jak na levné letenky po Evropě.