1. Příjezd na letištědoprava (MHD), parkování na letišti
 2. Terminály – výběr správného terminálu, mapa letiště
 3. Odbavení zavazadel – na co si dát pozor u check-inu
 4. Bezpečnostní kontrola – postup, jak projít bezpečnostní kontrolou
 5. Přesun na gate – jak se dostat ke správnému gatu
 6. Kam vyrazit po příletu – jednoduché pravidlo, kam vyrazit po příletu
 7. Jak na přestupy
 8. Důležité dokumenty online

1. Příjezd na letiště

Každá letecká společnost doporučuje jinak dlouhý časový interval pro hladký průběh odbavení cestujících. Když se ale na pražské letiště dostavíte 2 hodiny předem, chybu rozhodně neuděláte. Lepší čekat o chvíli déle, než si nechat uletět letadlo.

A jak se na letiště dostat? Když nemáte někoho, kdo by vás na letiště hodil, využijte městskou hromadnou dopravu. Je rychlá a spolehlivá. Co na letiště z centra Prahy jezdí?

Doprava na letiště – MHD

 • Linka 119 – ze stanice metra Nádraží Veleslavín
 • Linka 100 – ze stanice metra Zličín
 • Noční linka 910 – noční alternativa k taxíku; dvakrát za hodinu
 • Linka AE – express přímo z Hlavního nádraží na letiště

Autobusová zastávka před Terminálem 1.Autobusová zastávka před Terminálem 1.
Zdroj obrázku: rawkkim

Parkování na letišti v Praze

Pro ty z vás, kteří se na letiště chystají autem, jsme připravili podrobný přehled parkování, včetně cen. Parkování jsme rozdělili na parkování u letiště a firmy, nabízející parkování na odstavných plochách v krátké dojezdové vzdálenosti k letišti.

Parkování přímo na letišti

Parkování vašeho vozidla na letišti má jasnou výhodu v tom, že k terminálům můžete dojít pěšky a nemusíte řešit žádný odvoz. Podrobnější informace na webu Letiště Praha nebo rychlý přehled možností parkování:

 • Krátkodobé parkování
  • P1 a P2 Express – určeno pro odvoz na/z letiště; 15 minut zdarma (jednou za 24 hodin); 100 Kč/30 min
  • Pb Economy + Pc comfort – když chcete doprovodit své blízké k odletu; 60 Kč/hod
 • Dlouhodobé parkování
  • Pa Smart – 990 Kč/7 dní; 1-3 min chůze od T2
  • Pc Comfort – 1400 Kč/7 dní; 1-3 min chůze k terminálům; kamerový systém s ostrahou
  • Pc Comfort – 3000 Kč/7 dní; 1-3 min chůze k terminálům; nonstop osobní dohled

Parkovací plochy mimo letiště

O co se jedná? Soukromé firmy vlastní parkovací plochy mimo areál letiště, kde váš automobil zaparkujete. Do ceny parkovného se započítává transport mezi letištěm a parkovištěm. Většinou podobné parkování vychází levněji než parkovací plochy přímo na letišti. Jaké jsou možnosti?

 • GO Parking – 890 Kč/7 dní; odvoz na letiště – 2-3 minuty; služby – mytí a čištění vozidla + servis; ceník
 • Parkia – 944 Kč/7 dní; odvoz na letiště – 9 minut; ceník
 • FAJN parking – 600 Kč/7 dní; odvoz na letiště – 3 minuty; ceník

Parkování zdarma 7 minut od letiště

Díky vaším tipům, jsme byli upozorněni na možnost parkování zdarma kousek od letiště. Takže pokud se nebojíte nechat stát svého plechového miláčka na několik dní na sídlišti, máme pro vás tip: Zdarma zaparkujete v pražské Liboci a úplně nejlépe v ulici Navigátorů. Ta je hned vedle autobusové zastávky Dědina, která je 7 minut jízdy od Letiště Praha.

Tip: Letíte z jiného letiště než z Prahy? Podívejte se na návod, jak se nejlépe dostat na letiště ve Vídni a v Berlíně.

2. Který terminál je ten váš?

Většinou platí jednoduché pravidlo. Jestli váš první let směřuje do zemí EU nebo Schengenského prostoru, tak je vaším terminálem Terminál č. 2. Pokud letíte do Spojeného království a mimo Schengenský prostor, bude to Terminál č.1.

Informace o terminálu jsou vždy na vaší letence nebo na informačních obrazovkách na letišti. Pokud si omylem spletete terminál, nic se neděje, terminály jsou od sebe zhruba 5-10 minut rychlé chůze.

Tip: Letíte s aerolinkou a víte, že vám na cestou nedají nic zdarma k jídlu? Nakupte si předem, na letišti je Billa. Je sice trochu dražší než normálně, ale stále ceny vycházejí lépe než nákup občerstvení v letadle.

3. Odbavení zavazadel – check-in

Hned, jak vkročíte do terminálu, najděte velkou tabuli s odlety, kde si zkontrolujte svůj let. Může se stát, že má zpoždění. Na tabuli je také informace s číslem přepážky, kde vám vystaví palubní vstupenku, a kde odevzdáte svoje zavazadlo.Připravte si letenku nebo rezervační kód, pas nebo občanský průkaz (záleží, kam letíte).

Tip: Do některých zemí vám bude stačit jako doklad pouze občanský průkaz. Které to jsou, se dozvíte v článku Kam na občanku a kam bez víza.

Na přepážce vám vydají letenku a zároveň přijmou vaše zavazadlo. Zavazadlo by mělo letět až do vaší cílové destinace. Vždy si to ověřte, protože například lety přes USA mají výjimku.

Pokud letíte s nízkonákladovými aeroliniemi typu Ryanair nebo Wizzair a máte pouze palubní zavazadlo, udělejte si tzv. online check-in, který je zdarma. Ten na letišti je zpoplatněn řádově v desítkách euro. Proto si doma vytiskněte svoji palubní vstupenku, se kterou se můžete vydat na bezpečnostní kontrolu. Pokud máte zavazadlo k odbavení, musíte vždy na přepážku.

Při odbavení zavazadla dostanete čárový kód vašeho zavazadla, doporučujeme si ho vyfotit a nalepit na cestovní doklad. Bude se vám hodit při případné ztrátě zavazadla.

Tip: Rozměry příručních zavazadel, časy on-line check-inu, najdete v našem článku o létání s nízkonákladovkami.

4. Bezpečnostní kontrola

Pas nebo občanský průkaz mějte vždy při ruce. Než vás pustí k bezpečnostní kontrole, musíte se jím prokázat a ukázat i palubní lístek. U bezpečnostní kontroly se řiďte pokyny, urychlíte tak celý proces.

Na Letišti Václava Havla jsou dva typy bezpečnostních kontrol. První je přímo u gatu, to je především na odletech z Terminálu 1 a druhý typ je hned po odbavení. Tento typ je na Terminálu 2. Pokud letíte mimo EU, tak na to myslete. Nevyplatí se chodit ke gatům na poslední chvíli.

Tip: Jestli si nejste jistí, co si můžete vzít sebou do letadla a jak probíhá bezpečností kontrola. Podívejte se na náš článek Co nesmí na palubu letadla?

5. Přesun na gate

Na obou terminálech to funguje stejně. Jakmile jste v oblasti duty free shopů, hledejte obrazovky s odlety. Měl by tam být napsaný váš gate, ze kterého letíte. Často se stává, že ještě není znám. V těchto případech je zde napsáno písmeno A, B, C nebo D. To jsou sektory na letišti, kde jsou umístěné jednotlivé gaty.

Jakmile se zobrazí číslo vašeho gatu, vypravte se k němu. I na letišti v Praze může cesta trvat více minut. Je zbytečné se honit na poslední chvíli. Pokud jste již u gatu, vyčkejte až vás letištní personál vyzve k nástupu do letadla. Opět mějte palubní lístek a doklady u sebe.

Pozor: Číslo gatu nemusí vždy souhlasit s tím, co máte na letence. Vždy se řiďte obrazovkami nebo se zeptejte letištního personálu.

6. Kam jít po příletu

Jestli nejste často na cestách, tak zde je nejlepší rada sledovat dav proudící z letadla. Většinou ví, kam má jít. Pokud cestujete pouze s příručním zavazadlem, můžete po rychlé kontrole vašich dokladů pokračovat ven z letiště. V opačném případě sledujte obrazovky, píší na nich, za jak dlouho a kde by mělo vyjet vaše zavazadlo.

7. Jak na přestupy

Všechny předchozí rady platí především pro Letiště Václava Havla v Praze. Většina z nich jde aplikovat i na ostatních letištích. Pro jistotu se ještě podívejte na článek, jak na přestupy na letištích. Je v něm k přestupům vše důležité.

8. A ta nejhlavnější rada – mějte vše online

Jistě vlastníte chytrý telefon. Před odletem v rámci chystání věnujte slabou půl hodinku nahrání důležitých dokumentů do mobilu. Letenka, rezervace, kopie pasu nebo pojištění vám místo v paměti nezaberou, a při ztrátě originálu vám přijdou vhod. Na letištích je většinou wifi, takže můžete k nahrání využít třeba vaší emailovou schránku nebo dropbox. Nejlépe ale uděláte, když vše budete mít i offline v mobilu.

Tip: Které aplikace vám ušetří čas, nervy a peníze? Podívejte se na článek 20 aplikací na cesty, které cestovatelům usnadní život.

Nyní bychom se chtěli zeptat i vás. Máte nějaké svoje osobní tipy, jak si co nejvíce zpříjemnit cestu z pražského letiště? Dejte nám vědět do komentářů, třeba je zařadíme pod vaším jménem do článku.