Na sklonku roku 2018 se otevřela Čechům do 30 let možnost vycestovat do dalekého Japonska na tzv. Work and Holiday vízum, tedy na pracovní dovolenou. Tento program umožňuje mladým zájemcům cestovat po Japonsku až 12 měsíců a v průběhu cesty si přivydělávat. Nejlepší na tom je, že žádost je jednoduchá!

Na rozdíl od obdobných možností na Nový Zéland či Austrálii má volba Japonska navíc jednoznačnou výhodu: nabídka víz zatím převyšuje poptávku. Žádost neobnáší žádné vysedávání u počítače o půlnoci konkrétního termínu, je celkem bez stresu a příprava vám nezabere moc času.

1. Co víza umožňují?

Díky vízu Work and Holiday budete oprávněni v Japonsku rok pobývat, cestovat a příležitostně si přivydělávat, případně studovat. Základním pravidlem ale je, že hlavní mise vašeho pobytu je turistická. Práce či studium musí být jen doplňkovou aktivitou.

Podmínky ve zkratce:
 1. Věk v době podání žádosti 18 až 30 let (včetně)
 2. Cílem cesty do Japonska je primárně turismus
 3. Práce/studium je druhořadou náplní času
 4. Práce nesmí probíhat v podnicích zábavního průmyslu pro dospělé (bary, kabarety, noční kluby…)
 5. 45 000 na účtě + zpáteční letenka (nebo peníze na její zakoupení)
 6. Čistý rejstřík trestů
 7. Uchazeč smí vízum získat jen jednou za život

2. Splňujete podmínky? Hurá na žádost

Pokud splňujete veškerá vyjmenovaná kritéria, můžete přejít k přípravě žádosti. Čeká vás trochu papírování, ale dobrá zpráva zase je, že podání žádosti je zcela zdarma! Podávat budete osobně na velvyslanectví v Praze, online ani poštovní forma není přípustná.

Co budete k podání žádosti potřebovat:

 1. Platný cestovní pas ČR spočítejte si, aby byl pas platný ještě 6 měsíců po skončení platnosti víza, tedy s platností ještě aspoň 18-19 měsíců v době podání žádosti. Na velvyslanectví originál pasu fyzicky necháte, vrátí vám ho při předání rozhodnutí o žádosti
 2. Anglicky (nebo japonsky!) vyplněnou Žádost o vízum (Visa application form): formulář najdete pod bodem 3 tohoto odkazu. Pokud si stáhnete elektronickou verzi, stačí ji vyplnit na počítači, vytisknout a přiložit fotografii (viz další bod). Nelekejte se v žádosti sekcí o “Guarantor of reference” nebo “Inviter in Japan”, pokud vám to nic neříká, tedy takové osoby nemáte, zkrátka tyto sekce nechte prázdné.
 3. 1 fotoportrét o rozměrech 4,5 x 4,5 cm (tedy ne pasová fotka) starý max 6 měsíců, na světlém pozadí
 4. Vyplněný formulář životopisu (opět buď v angličtině nebo japonštině), kde uvedete svou studijní a profesní historii, zájmy a případně i informace o předchozích pobytech v Japonsku či zaměstnavateli na místě, pokud nějakého už máte předem
 5. Vyplněný plán aktivit na dobu vašeho pobytu, jedná se de facto o itinerář: kdy, kde a co plánujete dělat
 6. Freestyle část: velvyslanectví očekává jakýsi průvodní dopis, ve kterém odůvodníte svůj zájem o vízum Work and Holiday. Napiště cca 1 A4 anglicky nebo japonsky, formát jako byste psali třeba motivační dopis zaměstnavateli při
 7. Lejstro od lékaře, že jste zdraví. Formát není specifikovaný, takže požádejte svého praktika o obecné potvrzení vašeho zdravotního stavu. Dost možná si řekne o cca 100 Kč poplatek.
 8. Dokument ukazující, že máte dost peněz na pobyt v Japonsku. Nejčastěji tedy výpis z účtu, kde musíte mít alespoň 45 000 Kč. Pokud byste dokládali třeba výpis účtu vašich rodičů, musíte doložit vztah s majitelem účtu (např. Rodným listem)
 9. Kopii zpáteční letenky, případně prokázání, že máte na koupi zpáteční letenky (tedy cca + dalších 20 000 Kč na výpisu z účtu)

Zkušený cestovatel Slávek Král radí

Slávek Král je zkušený cestovatel, procestoval 80 zemí. O svých cestách často přednáší a radí lidem, jak co nejlevněji cestovat.

„V Japonsku jsem pouze dobrovolničil na rýžových polích a to víc než doporučuju každému, kdo pojede přes Japosnko. Díky dobrovolničení nebo práci se dostanete k místním lidem a lépe tak přičuchnete k místní kultuře."

„Mimo Tokio a Kyoto se anglicky nedomluvíte, telefon s internetem postačí, ale je lepší mít sepsaný pár frází na papíru. Doprava je extrémně drahá, ale stopování funguje skvěle, stačí se smát a mávat. Chcete-li učit angličtinu, mohou mít problém, že nejste rodilý mluvčí. Spíše než s uklízením hostelu počítejte, že se můžete stát hned manager hostelu, nedovolili by si totiž Evropanovi dát podřadnou práci."

Slávek Král, cestovatel

3. Podklady máte. Jak, kdy a kde žádost podat?

Jakmile máte všech 8-9 položek žádosti pohromadě, budete se s nimi muset vydat do Prahy na japonské velvyslanectví. Adresa je  Maltézské náměstí 6 a úřední hodiny si vždy předem zkontrolujte na webové stránce konzulárního oddělení pozor hlavně na japonské státní svátky, to mají zavřeno.

Žádost nelze podat ani poštou, ani emailem. Dokumenty odevzdáte tedy osobně. Milou kompenzací za čas strávený cestou je, že podání žádosti nic nestojí. Víza jsou tedy zdarma.

4. Vyřízení žádosti a vydání víza

Vzhledem k celkem decentnímu počtu žadatelů zvládá velvyslanectví žádosti odbavovat velmi rychle. Standardně si počkáte týden. Z velvyslanectví vás buď telefonicky nebo emailem upozorní, že je žádost vyřízena a vy se osobně dostavíte pro verdikt. Vrátí vám pas a sdělí vám rozhodnutí  pokud je kladné, vyzvedáváte si tedy rovnou i vízum.

Klíčová informace: vstupní vízum je platné 3 měsíce od data vydání, tzn. že jakmile vízum obdržíte, musíte do Japonska do 3 měsíců odletět. A naopak nežádejte dříve než 3 měsíce před odletem.

5. Povinnosti po příletu do Japonska

Na místě si budete muset nechat vystavit pobytovou kartu, tedy residence card. Vydává se hned po vstupní kontrole na letišti a musíte na ni uvést své místo pobytu v Japonsku.

Podle oficiálních pravidel musíte pak každou případnou změnu místa pobytu do 14 dnů hlásit na imigrační úřad, jinak hrozí pokuty či dokonce vyhoštění. Ale co dělat, když se plánujete přesouvat velmi často a svůj čas v Japonsku strávit v podstatě nomádsky? My se s manželem chystáme na cykloexpedici, kdy budeme hodně spát ve stanu a skoro každou noc trávit jinde. Na takovou situaci nezná velvyslanectví v Praze radu, ale doporučili mi situaci probrat na letišti s imigračním oddělením. V červnu 2019 tedy čekejte update článku s osobní zkušeností a moudrem přímo z místa dění :)

Druhou administrativní povinností po příjezdu je pak zajištění zdravotního pojištění. Každý účastník Working holiday se musí přihlásit do veřejného systému, nestačí cestovní pojištění. Cenově to vychází na cca 700 Kč měsíčně a u lékaře doplácíte asi 30% nákladů. Podle některých online zdrojů stát splnění této povinnosti aktivně nemonitoruje či nevymáhá, ale zákon to ukládá, takže rizika si zvažte každý po svém.

V Japonsku jsou dva typy zdravotního pojištění Social Health Insurance a National Health Insurance. První se týká full-time zaměstnanců, pro working holiday lidi je varianta druhá. NHI si zařídíte na radnici vašeho prvního místa pobytu. S sebou vám stačí pobytová karta a pas a není třeba se objednávat. Po nějaké době vám pak přijde kartička zdravotního pojištěnce, kterou si nosíte pak s sebou pro případ návštěvy lékaře.

Pro Cestolet sepsala Zuzana Cabejšková

Zuzana Cabejšková – podnikatelka, cestovatelka a ekoložka. Zabývá se výrobou korkových cestovatelských nástěnek.

Baví mě sbírat zážitky a těšit se v životě více z emotivních než materiálních podnětů. S touhle vizí vedu i svou firmu. Vyrábím korkové cestovatelské nástěnky Česka, Evropy, Světa a dalších regionů, vše ekologicky a zodpovědně na www.mojecesko.cz."

V roce 2019 si beru nejlepšího kluka na světě a vyrážím s ním na cyklolíbánky do Japonska, kde je naším cílem je projet Japonsko křížem krážem, začneme na severu a s hezkým počasím se budeme postupně přesouvat jižně. Po cestě si chceme nárazově přivydělávat. Své zkušenosti, postřehy, tipy a zážitky budeme sdílet na instagramu @mizu.bizu."

Zuzana Cabejšková, podnikatelka – cestovatelka – ekoložka