Rok co rok si říkáte, že tentokrát něco napíšete. Ale vždy skončíte u toho samého – psali byste, ale s internety to moc neumíte. A právě na to máme odpověď – nic nezakládejte, hosting neřešte a Wordpress? Ten hoďte za hlavu. Nezdržujte se a začnete hned psát. My se postaráme o zbytek.

Tak, jak na to?

1. Chcete psát cestopisy? Registrujte se a jděte na to

Abyste u nás mohli psát cestopisy, musíte se registrovat. Víme, je to trochu otrava, ale jinak to nejde a nebojte, spamovat vás nebudeme. Jakmile se registrujete, můžete vytvářet cestopisy. Dostanete se na ně přes záložku „Destinace”.

2. Nadpis rozhoduje o všem

Nyní se na vkládání cestopisu podíváme krok za krokem. Hned na začátku doporučujeme ukládat cestopis pomocí „Uložit jako koncept” po velkých změnách. Začněte vložím nadpisu a zemí, které jste navštívili.

Tip: Zkuste se nad nadpisem pořádně zamyslet. Právě on společně s úvodní fotkou rozhoduje, jestli si lidé váš cestopis otevřou. Napište několik verzí a otestujte je na svých přátelích.

3. Úvodní fotka musí být sexy

Zvolte úvodní fotku tak, abyste na ní byli nejlépe vy a aby nějak charakterizovala celou vaší cestu. Nezapomeňte vyplnit perex, což je jak se píše na Wikipedii krátký text, který má upoutat čtenářovu pozornost.

Tip: Nadpis a úvodní fotku v důležitosti následuje hned perex. Dejte si na něm záležet. Po přečtení perexu se mnoho čtenářů rozhoduje, jestli bude vůbec číst dál.

4. Nenechte návštěvníky vydechnout a pište skvělé mezinadpisy

Vždy text cestopisu mějte napsaný někde bokem a poté ho do editoru pouze kopírujte. Je prostě dobré mít zálohu. Nadpisy a odkazy v textu se vytváří označením textu. Poté na vás vyběhne bublina a vy si vyberete, co se vám zrovna hodí.

Tip: Mezinadpisy v článku jsou velmi důležité. Jsou to takové kotvy, které přitahují pozornost těm návštěvníkům, kteří text skenují (což je skoro každý). Buďte kreativní a snažte se, aby mezinadpisy co nejvíce odpovídali následujícím odstavcům.

5. Vkládejte fotky do textu – bude se lépe číst

Co by to bylo za cestopis bez fotek, že? Nedávno jsme zavedli novinku, že fotografie můžete vkládat přímo do textu. Je to jednoduché – klikněte pod napsaný text. V tem okamžik na vás vyjede modré plusko. Klikněte na ikonu foťáku a vybírejte fotku...

6. Upoutejte lidi k fotkám tím, že je popíšete

Fotka se za pár okamžiků uploaduje. Když na fotku kliknete, vyjede vám pod ní možnost přidat popisek. Snažte se, aby se jednalo o vaše autentické fotografie, je to přece vaše cesta, tak je škoda, tam dávat fotky někoho jiného.

Tip: Vždy využijte možnost komentáře pod fotografií. Opět tím usnadníte život skenujícím návštěvníkům. Mnoho z nich zajímají jen fotky, určitě ocení krátký příběh nebo popisek.

7. Vložení odkazu na sociální sítě je jednoduché

Určitě si vzpomínáte na modré plusko z bodu 5. Když vyberete druhou možnost s ikonkou podobné té z Youtube, nahrávejte odkazy z ostatních sociálních sítích jako je třeba Instagram, Facebook, Youtube a mnoho další. Pak dáte „Enter” a máte to.

8. Nový followeři Instagramu se valí

Jestli frčíte na Instagramu a máte tam zajímavé fotky, je fajn je využít. Najdete si takto nové followery. Nezapomeňte vyplnit popisek.

9. Najděte si odběratele pro váš Youtube

A když máte super videa na svém Youtube kanálu, nebojte se je dát také do textu. Třeba ulovíte nové odběratele.

10. Galerie fotek, které se nevešly do textu

V textu to ale s fotkami moc nepřehánějte. Lepší je být trochu střídmější. Jestli vám ale ještě zbyly nějaké, se kterými se chcete podělit, počkejte si na konec editoru. Můžete si vytvořit klasickou galerii.

11. Fotky se co? Popisují…

Fotografie se během chvíle uploadují a vy k nim můžete vložit popisky. Zkuste se hecnout a napsat je ke každé. Zvýší to čtenářův zážitek.

12. Mapa cesty je hotová za pár minut

Hned pod galerií je mapa. Po chvíli cviku se s ní naučíte pracovat a jednoduše do ní zaznamenáte svojí cestu. Především u delších cest si až tady ostatní lidé uvědomí, kolik jste toho ve skutečnosti procestovali.

13. Zveřejníme všechny cestopisy

Jakmile kliknete na ikonku „Publikovat” (viz. bod 2.), tak se váš cestopis objeví na hlavní stránce Cestolet.cz mezi ostatními. Pak už jen posíláte odkazy přátelům, babičkám a všude možně internetem. Když už jste se s ním psali, tak ať si ho lidé přeci přečtou.

Tip: Na rozdíl od ostatních webů, my zveřejníme všechny cestopisy. Samo sebou by v nich neměli být sprosťárny nebo věci, které uráží ostatní.

14. Staňte se hvězdou Facebooku

A když budete šikovní a nám se váš cestopis bude líbit, zveřejníme ho na našem Facebooku. Čím lepší fotky a příběh, tím větší šance. Tak se snažte, stojí to za to.

Tak co? Je to celkem brnkačka, ne? Už vám stačí jen mít fotky, nějaký příběh a máte to. Jestli chcete inspiraci, tak mrkněte k nám na již napsané cestopisy. Ty nejlepší pak zveřejníme na našem Facebooku a s autory navážeme dlouhodobější spolupráci.