1. Autobusem – ceny a délka jízdy pro spoje z Prahy, Brna a Ostravy se společností Regiojet a Flixbus
 2. Vlakem – ceny a délka jízdy pro spoje z Prahy, Brna a Ostravy se společností ČD a Regiojet
 3. Letadlem – cena a délka letu se společností Austrian Airlines
 4. Autem – parkování na letišti Schwechat
 5. Z centra Vídně na letiště – postup, jak se dostat z centra města na letiště

Vídeňské letiště odbaví každý rok více než 24 milionů cestujících. Pro srovnání - pražské letiště odbavilo v roce 2017 přes 15 milionů lidí. Mezinárodní letiště Vídeň (což je jeho oficiální název) má 4 terminály a letět z něj můžete přímou linkou jak do různých měst Evropy, tak i do Asie, Afriky (Egypt a Kanárské ostrovy) i do Ameriky.

Kvůli jeho poloze blízko hranic s Českou republikou je vídeňské letiště oblíbené zejména pro cestovatele z jižní Moravy, ale protože nabízí lepší letecké spojení do celého světa než pražské letiště, využívají ho cestující z celé republiky.

Pokud se i vy chystáte na svou další cestu právě z Vídně, máme pro vás kompletní návod, jak se na letiště dostat. Stačí si jen vybrat, která varianta je pro vás nejlepší, sbalit batoh a hurá na další cestovatelské dobrodružství.

1. Autobusem do Vídně – srovnání cen společností Regiojet a Flixbus

Autobusové spojení s Vídní je výhodné v tom, že autobusy jezdí několikrát denně a jízdenka je o fous levnější, než třeba při cestě vlakem. Pokud ale pojedete z Prahy, musíte vzít v úvahu dopravní situaci na D1. Časté nehody, opravy silnic a následné kolony mohou vaši jízdu nepříjemně prodloužit. Dejte si proto dostatečnou časovou rezervu a nekupujte jízdenku na spoj, který má pravidelný příjezd pouhé 2 hodiny před odletem.

Nezapomeňte také na to, že cena jízdenky se mění v závislosti na tom, jak dlouho dopředu ji koupíte. Na poslední chvíli bývají ceny vyšší, než když si jízdenku koupíte třeba týden nebo i měsíc dopředu. Navíc při nákupu na poslední chvíli vám ubyde možnost vybrat si místo v autobuse, protože většina míst už bude obsazena.

Z autobusových linek jsme pro vás vybrali dvě společnosti – RegioJet (bývalé Student Agency) a FlixBus. Podívejte se na srovnání:

Regiojet

Zastávky ve Vídni: U2 Stadion, Busterminal Stadioncenter, Engerthstrasse; letiště Schwechat

Výhody: Stevard/ka, televize, časopisy, nápoje, internet

 • Praha – 5x za den; od 299 Kč; délka jízdy 4,5 hodin
 • Brno – 7x za den, od 175 Kč; délka jízdy 2 hodiny
 • Ostrava - 4x za den, od 375 Kč; délka jízdy 6 hodin

Ceny pro autobusové spoje směřující z Prahy do Vídně na Busterminal a vlakové na hlavní nádraží s cenami 30 dní dopředu.

FlixBus

Nevýhodou Flixbusu je to, že nemá přímý spoj na letiště. Musíte přestoupit na zastávce Erdberg a počkat na další autobus na letiště. Autobusy zde nenavazují, takže doba čekání je různá - od 50 minut po tři hodiny.

Pro představu se můžete podívat na konkrétní časy odjezdů na letiště ze stanice Erdberg. Vždy si zjistěte, jestli vám spoj navazuje. V opačném případě je nejlepší alternativou se přesunout na vídeňské hlavní nádraží. Podrobný popis dopravy z hlavního nádraží na letiště je na konci článku.

Zastávky ve Vídni: Erdberg; letiště Schwechat

Výhody: internet

 • Praha – 15x za den; od 299 Kč; délka jízdy 4,5 hodiny
 • Brno – 8x za den; od 179 Kč; délka jízdy 2 hodiny
 • Ostrava – 4x za den; od 349 kč; délka jízdy 4,5 hodin

Tip: Podívejte se na aktuálně dostupné akční letenky z Vídně. Ceny začínají už na 700 Kč.

2. Vlakem do Vídně – srovnání ČD a Regiojetu

Cestování vlakem má velkou výhodu v tom, že je pohodlnější. Co si budeme povídat  máte kolem sebe víc místa, můžete se jít projít, otevřít okno a nadýchat se čerstvého vzduchu. Navíc extra výhoda pro pražské cestující je ta, že se vyhnete kolonám na D1, takže jízda je rychlejší.

Srovnali jsme ceny dvou dopravců  ČD a RegioJet. Oba zastavují na vídeňském hlavním nádraží a i zde při nákupu vlakových jízdenek platí pravidlo  čím dřív, tím levněji a s lepším místem. U ČD bývá rozdíl až polovina ceny, když využijete akční Včasnou jízdenku Evropa.

U této jízdenky je ale nejvýhodnější nákup přes internet. Na přepážce si připlatíte 50 Kč. Podmínkou také je dodržet přeshraniční vlak, což znamená, že přes hranice musíte přejet přesně tím vlakem, na který byla jízdenka koupena. Nemůžete jet dřívějším ani pozdějším.

České dráhy

 • Praha – 12x za den; od 369 Kč; délka jízdy 4 hodiny
 • Brno – 12x za den; od 184 Kč; délka jízdy 1,5 hodiny
 • Ostrava – 9x za den; od 237 Kč; délka jízdy 3 hodiny

Ceny pro autobusové spoje směřující na Busterminal a vlakové na hlavní nádraží s cenami 30 dní dopředu.

Regiojet

Přestože vlak RegioJet nejezdí přímo na letiště, je postaráno o to, abyste se až na letiště pohodlně dopravili. Na zastávce Simmering ve Vídni čekají na cestující minibusy, které rozhodně nepřehlédnete – jsou žlutobílé s velkým logem společnosti RegioJet.

Velkou výhodou je, že tyto minibusy navazují na vlakové spoje, takže nečekáte a po výstupu z vlaku rovnou pokračujete až na letiště. Pozor, počet míst v minibusu je omezen, proto si jízdenky objednávejte s dostatečným předstihem.

 • Praha – 4x za den; od 375 Kč; délka jízdy 4 hodiny
 • Brno – 4x za den; od 175 Kč; délka jízdy 1,5 hodiny

3. Letadlem do Vídně – vyplatí se to?

Přestože vás asi možnost přepravit se do Vídně letadlem nenapadla, i to je varianta. Doba letu je bezkonkurenčně nejrychlejší oproti jízdě vlakem či autobusem, ale musíte počítat s tím, že před odletem se musíte na letiště dostavit 1,5 hodiny předem. A k tomu přesun po Praze na letiště. Takže nakonec to žádná výhra není. Když navíc zohledníte cenu letenky, vyjde vás daleko lépe jet do Vídně vlakem či autobusem, přestože letecky to bude trochu pohodlnější.

Velkou nevýhodou je i povolený rozměr zavazadla. Protože na této lince nelítá žádný Boeing, máte v ceně letenky pouze příruční zavazadlo. Za větší kufr si musíte připlatit. Na lince Praha  Vídeň létá Austrian Airlines a pro své lety využívá menší letadla DHC 8 a Embraer E190.

Spojení: až 5x za den; cena od 2100 Kč; délka letu 45 minut

Tip: Pokud nevíte, jestli autobusem, vlakem nebo letadlem – podívejte se na náš článek o vyhledávači Rome2rio, najdete tu nejlepší způsob dopravy.

4. Autem – parkování na letišti ve Vídni

Doprava autem je určitě nejpohodlnější. Pražští cestující sice i zde musejí řešit kolony na D1, ale na rozdíl od autobusu můžete sami kdekoliv z dálnice sjet a jet po vedlejších cestách.

Jediné, co musíte na vídeňském letišti vyřešit navíc, je parkování. Pojďme se podívat na to, kolik zaplatíte, když na letiště přijedete autem.

 • 1 den: od 24,9 €
 • 2 dny: 44,9 €
 • 3 dny: 64,9 €
 • 4 dny: 84,9 €
 • 5 dnů: 89,9 €
 • 1 týden: 104,9 €
 • 2 týdny: 139,9 €

Máte někdo tip, kde parkovat levněji nebo zdarma ve Vídni? Dejte nám vědět, rádi váš tip do článku doplníme.

Podrobnější informace o parkování na letišti najdete v přehledné tabulce přímo vídeňského letiště.

K ceně za parkování je potřeba ještě přičíst cenu benzínu a dálniční známku. V Rakousku je možné se vyhnout dálnici a nemusíte tak kupovat rakouskou dálniční známku. Je pak ale třeba počítat s tím, že cesta vám bude trvat zhruba o hodinu déle.

Cena rakouské dálniční známky:

 • 10 denní známka – 9 €
 • 2 měsíční známka – 26,2 €
 • Praha – 330 Km; cca. 1000 Kč; délka jízdy 3,5 hodiny
 • Brno – 135 Km; cca. 400 Kč; délka jízdy 1 hodina a 45 minut
 • Ostrava – 300 km; cca. 900 Kč; délka jízdy 3,5 hodiny

5. Jak se dostat z centra Vídně na letiště Schwechat

Pokud využijete z Čech vlakové spojení, čeká vás ještě další etapa – a to jak se dostat z nádraží na letiště. Nebojte, není to nic složitého. My vás navíc vybavíme všemi potřebnými informacemi, takže přestup určitě zvládnete hladce.

Hlavní nádraží Vídeň – letiště

Z hlavního nádraží jezdí vlaky národní železniční společnosti ÖBB. Jsou to vlaky na lince do Welsu, Lince a St. Pöltenu a zastavují i na zastávce hlavní nádraží a letiště.

Z hlaváku se na letiště dostane 2x do hodiny a doba jízdy je 15 minut. To samé platí pro cesty z letiště na hlavní nádraží. Cena jízdenky je 4,20 . A jak je to s jízdními řády?

 • Hlavní nádraží – letiště: Vlaky jezdí denně od 5:42 do 22:12 hodin v intervalu 30 minut
 • Letiště – hlavní nádraží: Jezdí denně od 6:33 do 23:03 hodin v intervalu 30 minut

Odjezd na letiště je možný i z dalších vídeňských nádraží a to Wien Mitte - City Airport Train (nejrychlejší spoj) a Wien Floridsdorf - Rychlodráha linka S7.

Jediný noční spoj je autobusová linka ze stanice Schwedenplatz, která jede 22 minut a to v 0:30; 2:00 a 4:00-23:30. Pro úplnost přidáváme ještě informace o veškerých autobusových linkách z centra města na letiště. Veškeré informace jsou přehledně napsané v českém jazyce.

Veškeré zastávky a jízdní řády pro spoje na letiště jsou přehledně v mapě:

Tip: Pokud máte dostatek času, spojte cestu do Vídně s její návštěvou. Za jeden dva dny stihnete oběhnout všechny důležité památky a ještě vám zbude čas na nějaké to kafíčko a legendární Sacher torte. Mrkněte na naše tipy na místa, které navštívit ve Vídni. Vše důležité je v přehledné mapě.

Na článku jsme spolupracovali se skvělou copywriterkou Janou Hejlovou.