1. Autobusem – ceny a délka jízdy pro spoje z Prahy, Brna a Plzně se společností Regiojet a Flixbus
 2. Vlakem – ceny a délka jízdy pro spoje z Prahy, Brna a Plzně se společností ČD
 3. Letadlem – cena a délka letu se společností Easyjet
 4. Autem – parkování na letišti Tegel a Schönefeld
 5. Z centra Berlína na letiště – postup, jak se dostat z centra města na letiště

V Berlíně najdete dvě letiště – Tegel (TXL) a Schönefeld (SXF). Tegel je hlavním berlínským letištěm, ze kterého se nejvíce létá do oblasti Karibiku a USA. Z Prahy na toto letiště létá letecká společnost EasyJet. Letiště Schönefeld zase pro změnu využijete, pokud poletíte do ostatních evropských států. Je to také základna pro nízkonákladové dopravce jako je EasyJet a Ryanair.

Berlínské letiště je pro svou polohu zajímavější možností spíše pro ty z vás, kteří bydlíte v západnější části republiky, ale dobré spojení najdete i z moravských měst. Pojďme se tedy podívat na to, jak nejvýhodněji se na berlínské letiště dostat.

Tip: Letíte z Vídně? Podívejte se na náš článek Jak se dostat na letiště do Vídně? Velké srovnání dopravy z ČR.

1. Autobusem do Berlína – srovnání cen Regiojet a Flixbus

Regiojet

Společnost RegioJet (původně Student Agency) obsluhuje svými autobusy pouze letiště Schönefeld, což je poměrně limitující. Oproti konkurenci také nabízí méně spojů, ale zase se o vás postará stevard nebo stevardka a máte kafe zdarma. Pokud však pojedete z Brna nebo z Plzně, musíte přestupovat v Praze na další autobus.

Zastávky v Berlíně: ZOB am Funkturm, Südkreuz Bf, letiště Schönfeld

Výhody: Stevard/ka, televize, časopisy, nápoje, internet

Spojení:  

 • Praha – 8x za den na zastávku Berlín ZOB am Funktrum od 390 Kč, 4x za den na letiště Berlín Schönefeld od 549 Kč; délka jízdy 4-4,5 hodiny
 • Brno – 7x za den na zastávku Berlín ZOB am Funktrum od 510 Kč, 4x za den na letiště Berlín Schönefeld od 669 Kč; délka jízdy cca 8 hodin; 1 přestup v Praze
 • Plzeň – 8x za den na zastávku Berlín ZOB am Funktrum od 490 Kč, 4x za den na letiště Berlín Schönefeld od 649 Kč; délka jízdy cca 7 hodin; 1 přestup v Praze

Ceny při nákupu jízdenky 30 dní dopředu pro autobusové spoje směřující z Prahy do Berlína (ZOB am Funkturm)

Flixbus

Výhodou FlixBusu je velké množství spojů, které jezdí nejen na letiště Schönefeld (SXF), ale také na Tegel (TXL). Ceny jízdenek jsou v porovnání v RegioJetem trochu nižší a Brňáci ocení, že u některých spojů nemusí přestupovat v Praze. Tyto přímé spoje jsou ale dražší a jede jich jen pár denně. Na webu FlixBusu si můžete vybrat ten ideální spoj pro vás.

Zastávky v Berlíně: dle zvoleného spoje

Výhody: internet

 • Praha – 15x za den; od 390 Kč; délka jízdy 4-5 hodiny
  • Zastávky v Praze: Hlavní nádraží a ÚAN Florenc
 • Brno – 4x za den; od 579 Kč; délka jízdy cca 7 hodiny
 • Plzeň – 3x za den; od 554 Kč; délka jízdy 8-9 hodin; 1 přestup v Praze

2. Vlakem do Berlína

Vlakové spojení do Berlína zajišťují pouze České dráhy. Jízdenky jsou až na ne tak časté výjimky dražší oproti autobusovým a další nevýhodou je i to, že železniční zastávku má pouze letiště Schönefeld – a tady navíc musíte přestupovat na hlavním nádraží Berlin Hbf (Hauptbahnhof), abyste se tam dostali.

Pokud využijete vlak a letíte z Tegelu (což moc komfortní není), pak je třeba pro přepravu na letiště využít MHD. Ale nebojte, i na tyto případy jsme mysleli a níže najdete potřebné informace k této variantě.

Spojení:   

 • Praha – 8x za den; od 367 Kč; délka jízdy 4,5 hodiny
 • Brno – 6x za den; od 498 Kč; délka jízdy 7-8 hodin; 1x přestup v Praze
 • Plzeň – 6x za den; od 498 Kč; délka jízdy 6,5 hodiny; 1x přestup v Praze

Ceny jsou uvedeny při nákupu jízdenky 30 dní dopředu.

3. Letadlem do Berlína

Pro velké milovníky létání uvádíme i možnost, jak na berlínské letiště přiletět. Samozřejmě máme na mysli let z letiště pražského. Musíme však uvést, že pro cestu do Berlína je lepší využít autobusové nebo vlakové spojení. Když totiž přičteme čas, který musíte strávit na letišti před odletem, zjistíme, že po časové stránce si jsou všechny typy spojení velmi podobné. Zajímavou možností to však může být pro ty z vás, kteří z letiště Tegel pokračují dále do světa.

Nezapomeňte ale na to, že spojení mezi Prahou a Berlínem zajišťují nízkonákladové letecké společnosti, a proto je třeba počítat s tím, že v ceně letenky je pouze kabinové zavazadlo. Jaké jsou povolené rozměry kabinového zavazadla u jednotlivých leteckých společností zjistíte v našem článku o létání s nízkonákladovámi aerolinkami.

Spojení: až 5x za den; cena od 900 Kč za jednosměrnou letenku; délka letu 45 minut

4. Autem – parkování na letištích v Berlíně

Cesta autem zůstává stále pro spoustu lidí pohodlnou variantou. Pro cestu do Berlína je však třeba kromě ceny za pohonné hmoty počítat do budoucna i s výdajem za německou dálniční známku a také s nemalými poplatky za parkování.

Berlín Tegel

 • Parkování přímo na letišti vyjde na 139 € za týden. Podrobnější informace na webu letiště.
 • Parkování kousek od letiště, odkud vás dovezou mikrobusem začíná na 89 € za týden. Přesnou cenu se dozvíte v on-line kalkurátoru.
 • Parkování zdarma je možné na okrajích města, kde nejsou zóny. Na letiště pak dojedete MHD.

Berlín Schonefeld

 • Parkování na letišti již od 39 € za týden – on-line objednávka na webu letiště.
 • Parkování na soukromých parkovištích začíná na 35 € za týden; převoz na letiště je zajištěn mikrobusem.
 • Parkování zdarma v okrajových částech města; na letiště využijte MHD.

V Německu se setkáte s emisními normami Euro 3, Euro 4 a Euro 5. Od roku 2014 je v platnosti nová norma Euro 6. Zjistěte do jaké kategorie spadá váš automobil.

Ceny dálniční známky pro osobní vozidla o objemu 2 l

A na kolik zhruba vyjde cena pohonných hmot při cestě na berlínská letiště?

 • Praha – 350 km; cca 1200 Kč; délka jízdy cca 3,5 hodiny
 • Brno – 550 km; cca 1800 Kč; délka jízdy cca 5,5 hodiny
 • Plzeň – 440 km; cca 1500 Kč; délka jízdy cca 4 hodiny

5. Jak se dostat na letiště z centra Berlína

Letiště Berlín Tegel

Letiště se nachází v dopravní v zóně B. Zastávky jsou umístěné před terminálem A i B. Podrobnější informace můžete najít na webu letiště, který je i v angličtině.

Pokud do Berlína přijedete vlakem na hlavní nádraží (Hauptbahnhof), na letiště budete dále pokračovat autobusy TXL JetExpressBUS.

Cena lístku je 2,8 €. Jízdenka platí 2 hodiny.

Pro dopravu na letiště můžete využít následující autobusy. U každého uvádíme i směr jízdy a zastávky:

 • TXL JetExpressBUS: S+U Alexanderplatz – S+U Hauptbahnhof – S Beusselstraße – Flughafen Tegel
 • X9 JetExpressBus: S+U Zoologischer Garten – S+U Jungfernheide – Flughafen Tegel
 • 128 Bus: U Osloer Straße – U Franz-Neumann-Platz – U Kurt-Schumacher-Platz – Flughafen Tegel
 • 109 Bus: S +U Zoologischer Garten – S+U Jungfernheide – U Jakob-Kaiser-Platz – Flughafen Tegel

Letiště Berlín Schönefeld

Letiště leží v zóně C a dopraví vás k němu jak autobusy, tak i vlaky. Podrobněji je vše popsáno v angličtině na webu letiště, kde najdete i kompletní seznam spojů. Na letiště se dostanete vlakem i autobusem. My vybíráme jen některé z nich.

Cena lístku je 3,4 €. Jízdenka platí 2 hodiny.

Pro cestu na letiště můžete využít některého z těchto dopravců:

 • S-Bahn railway – konkrétně linka S9, která jezdí každých deset minut: Spandau – Charlottenburg – Zoologischer Garten – Hauptbahnhof – Friedrichstraße – Alexanderplatz – Ostbahnhof – Schöneweide –  Adlershof – Flughafen Schönefeld
 • Regional railway (Airport Express): Dessau Hbf – Bad Belzig – Michendorf – Potsdam Babelsberg – Berlin Wannsee – Berlin Zoologischer Garten – Berlin Hauptbahnhof – Berlin Friedrichstraße – Berlin Alexanderplatz – Berlin Ostbahnhof – Berlin Ostkreuz – Flughafen Schönefeld – Blankenfelde – Zossen – Wünsdorf Waldstadt
 • Express bus service: U Rudow – Flughafen Schönefeld

Která varianta je nejvýhodnější?

Jak vidíte, dopravit se na berlínské letiště není žádná komplikovaná záležitost. Při porovnání všech možných variant vychází nejlépe spojení autobusy, protože jezdí často a ceny jízdenek jsou poměrně nízké. Ale proti gustu žádný dišputát. Nabídek je více a výběr je jen na vás.

Rozhodně tedy není třeba berlínské letiště zavrhovat kvůli jeho vzdálenosti, protože je poměrně dobře dostupné a nabídka letů z těchto letišť je zajímavá. Takže až se příště objeví nějaká super letenková akce s odletem z Berlína, neváhejte a jděte do toho. S tímto návodem, jak se na tato letiště dopravit, už vám nic nestojí v cestě.

Na článku jsme spolupracovali se skvělou copywriterkou Janou Hejlovou.