1. Autobusem – ceny a délka jízdy pro spoje z Prahy, Brna a Plzně se společností Regiojet a Flixbus
 2. Vlakem – ceny a délka jízdy pro spoje z Prahy, Brna a Plzně se společností ČD
 3. Letadlem – z Brna do Berlína za pár stovek
 4. Autem – parkování na letišti Tegel a Schönefeld
 5. Z centra Berlína na letiště – postup, jak se dostat z centra města na letiště

V Berlíně najdete dvě letiště – Tegel (TXL) a Schönefeld (SXF). Tegel je hlavním berlínským letištěm, ze kterého se nejvíce létá do oblasti Karibiku a USA. Z Prahy na toto letiště létá letecká společnost EasyJet. Letiště Schönefeld zase pro změnu využijete, pokud poletíte do ostatních evropských států. Je to také základna pro nízkonákladové dopravce jako je EasyJet a Ryanair.

Berlínské letiště je pro svou polohu zajímavější možností spíše pro ty z vás, kteří bydlíte v západnější části republiky, ale dobré spojení najdete i z moravských měst. Pojďme se tedy podívat na to, jak nejvýhodněji se na berlínské letiště dostat.

Tip: Letíte z Vídně? Podívejte se na náš článek Jak se dostat na letiště do Vídně? Velké srovnání dopravy z ČR.

1. Autobusem do Berlína – srovnání cen Regiojet a Flixbus

Regiojet

Společnost RegioJet (původně Student Agency) obsluhuje svými autobusy pouze letiště Schönefeld, což je poměrně limitující. Oproti konkurenci také nabízí méně spojů, ale zase se o vás postará stevard nebo stevardka a máte kafe zdarma. Pokud však pojedete z Brna nebo z Plzně, musíte přestupovat v Praze na další autobus.

Zastávky v Berlíně: ZOB am Funkturm, Südkreuz Bf, letiště Schönfeld

Výhody: Stevard/ka, televize, časopisy, nápoje, internet

Spojení:  

 • Praha – 8x za den na zastávku Berlín ZOB am Funktrum od 390 Kč, 4x za den na letiště Berlín Schönefeld od 549 Kč; délka jízdy 4-4,5 hodiny
 • Brno – 7x za den na zastávku Berlín ZOB am Funktrum od 510 Kč, 4x za den na letiště Berlín Schönefeld od 669 Kč; délka jízdy cca 8 hodin; 1 přestup v Praze
 • Plzeň – 8x za den na zastávku Berlín ZOB am Funktrum od 490 Kč, 4x za den na letiště Berlín Schönefeld od 649 Kč; délka jízdy cca 7 hodin; 1 přestup v Praze

Ceny při nákupu jízdenky 30 dní dopředu pro autobusové spoje směřující z Prahy do Berlína (ZOB am Funkturm)

Flixbus

Výhodou FlixBusu je velké množství spojů, které jezdí nejen na letiště Schönefeld (SXF), ale také na Tegel (TXL). Ceny jízdenek jsou v porovnání v RegioJetem trochu nižší a Brňáci ocení, že u některých spojů nemusí přestupovat v Praze. Tyto přímé spoje jsou ale dražší a jede jich jen pár denně. Na webu FlixBusu si můžete vybrat ten ideální spoj pro vás.

Zastávky v Berlíně: dle zvoleného spoje

Výhody: internet

 • Praha – 15x za den; od 390 Kč; délka jízdy 4-5 hodiny
  • Zastávky v Praze: Hlavní nádraží a ÚAN Florenc
 • Brno – 4x za den; od 579 Kč; délka jízdy cca 7 hodiny
 • Plzeň – 3x za den; od 554 Kč; délka jízdy 8-9 hodin; 1 přestup v Praze

2. Vlakem do Berlína

Vlakové spojení do Berlína zajišťují pouze České dráhy. Jízdenky jsou až na ne tak časté výjimky dražší oproti autobusovým a další nevýhodou je i to, že železniční zastávku má pouze letiště Schönefeld – a tady navíc musíte přestupovat na hlavním nádraží Berlin Hbf (Hauptbahnhof), abyste se tam dostali.

Pokud využijete vlak a letíte z Tegelu (což moc komfortní není), pak je třeba pro přepravu na letiště využít MHD. Ale nebojte, i na tyto případy jsme mysleli a níže najdete potřebné informace k této variantě.

Spojení:   

 • Praha – 8x za den; od 367 Kč; délka jízdy 4,5 hodiny
 • Brno – 6x za den; od 498 Kč; délka jízdy 7-8 hodin; 1x přestup v Praze
 • Plzeň – 6x za den; od 498 Kč; délka jízdy 6,5 hodiny; 1x přestup v Praze

Ceny jsou uvedeny při nákupu jízdenky 30 dní dopředu.

4. Letadlem – z Brna do Berlína za pár stovek

Jediné přímé letenky z ČR do Berlína nabízí společnost Ryanair z Brna. Díky tomu je moravská metropole paradoxně nejblíže Berlínu z celé České republiky. Let trvá slabou hodinku a ceny letenek několikrát do roka startují na 300 Kč za zpáteční letenku. 

Počítejte s tím, že u Ryanair není v ceně letenek standardní velikost palubního zavazadla. Pro více informací mrkněte na tabulku s rozměry příručního zavazadla zdarma.

Spojení: až 2x za týden (vždy úterý a sobota); cena od 600 Kč za zpáteční letenku; délka letu 45 minut

5. Autem – parkování na letištích v Berlíně

Cesta autem zůstává stále pro spoustu lidí pohodlnou variantou. Pro cestu do Berlína je však třeba kromě ceny za pohonné hmoty počítat do budoucna i s výdajem za německou dálniční známku a také s nemalými poplatky za parkování.

Berlín Tegel

 • Parkování přímo na letišti vyjde na 139 € za týden. Podrobnější informace na webu letiště.
 • Parkování kousek od letiště, odkud vás dovezou mikrobusem začíná na 89 € za týden. Přesnou cenu se dozvíte v on-line kalkurátoru.
 • Parkování zdarma je možné na okrajích města, kde nejsou zóny. Na letiště pak dojedete MHD.

Berlín Schonefeld

 • Parkování na letišti již od 39 € za týden – on-line objednávka na webu letiště.
 • Parkování na soukromých parkovištích začíná na 35 € za týden; převoz na letiště je zajištěn mikrobusem.
 • Parkování zdarma v okrajových částech města; na letiště využijte MHD.

Od podzimu 2020 dojde v Německu ke změnám v určení ceny za dálniční známku. Doteď se na německých dálnicích jezdilo zadarmo. Nově bude cena známky záviset na palivu, objemu motoru a emisní normě.

V Německu se setkáte s emisními normami Euro 3, Euro 4 a Euro 5. Od roku 2014 je v platnosti nová norma Euro 6. Zjistěte do jaké kategorie spadá váš automobil.

Ceny dálniční známky pro osobní vozidla o objemu 2 l

A na kolik zhruba vyjde cena pohonných hmot při cestě na berlínská letiště?

 • Praha – 350 km; cca 1200 Kč; délka jízdy cca 3,5 hodiny
 • Brno – 550 km; cca 1800 Kč; délka jízdy cca 5,5 hodiny
 • Plzeň – 440 km; cca 1500 Kč; délka jízdy cca 4 hodiny

6. Jak se dostat na letiště z centra Berlína

Letiště Berlín Tegel

Letiště se nachází v dopravní v zóně B. Zastávky jsou umístěné před terminálem A i B. Podrobnější informace můžete najít na webu letiště, který je i v angličtině.

Pokud do Berlína přijedete vlakem na hlavní nádraží (Hauptbahnhof), na letiště budete dále pokračovat autobusy TXL JetExpressBUS.

Cena lístku je 2,8 €. Jízdenka platí 2 hodiny.

Pro dopravu na letiště můžete využít následující autobusy. U každého uvádíme i směr jízdy a zastávky:

 • TXL JetExpressBUS: S+U Alexanderplatz – S+U Hauptbahnhof – S Beusselstraße – Flughafen Tegel
 • X9 JetExpressBus: S+U Zoologischer Garten – S+U Jungfernheide – Flughafen Tegel
 • 128 Bus: U Osloer Straße – U Franz-Neumann-Platz – U Kurt-Schumacher-Platz – Flughafen Tegel
 • 109 Bus: S +U Zoologischer Garten – S+U Jungfernheide – U Jakob-Kaiser-Platz – Flughafen Tegel

Letiště Berlín Schönefeld

Letiště leží v zóně C a dopraví vás k němu jak autobusy, tak i vlaky. Podrobněji je vše popsáno v angličtině na webu letiště, kde najdete i kompletní seznam spojů. Na letiště se dostanete vlakem i autobusem. My vybíráme jen některé z nich.

Cena lístku je 3,4 €. Jízdenka platí 2 hodiny.

Pro cestu na letiště můžete využít některého z těchto dopravců:

 • S-Bahn railway – konkrétně linka S9, která jezdí každých deset minut: Spandau – Charlottenburg – Zoologischer Garten – Hauptbahnhof – Friedrichstraße – Alexanderplatz – Ostbahnhof – Schöneweide –  Adlershof – Flughafen Schönefeld
 • Regional railway (Airport Express): Dessau Hbf – Bad Belzig – Michendorf – Potsdam Babelsberg – Berlin Wannsee – Berlin Zoologischer Garten – Berlin Hauptbahnhof – Berlin Friedrichstraße – Berlin Alexanderplatz – Berlin Ostbahnhof – Berlin Ostkreuz – Flughafen Schönefeld – Blankenfelde – Zossen – Wünsdorf Waldstadt
 • Express bus service: U Rudow – Flughafen Schönefeld

Která varianta je nejvýhodnější?

Jak vidíte, dopravit se na berlínské letiště není žádná komplikovaná záležitost. Při porovnání všech možných variant vychází nejlépe spojení autobusy, protože jezdí často a ceny jízdenek jsou poměrně nízké. Ale proti gustu žádný dišputát. Nabídek je více a výběr je jen na vás.

Rozhodně tedy není třeba berlínské letiště zavrhovat kvůli jeho vzdálenosti, protože je poměrně dobře dostupné a nabídka letů z těchto letišť je zajímavá. Takže až se příště objeví nějaká super letenková akce s odletem z Berlína, neváhejte a jděte do toho. S tímto návodem, jak se na tato letiště dopravit, už vám nic nestojí v cestě.

Na článku jsme spolupracovali se skvělou copywriterkou Janou Hejlovou.