Mnichovské letiště je mezi českými cestovateli oblíbené jednak proto, že se nachází v přiměřené dojezdové vzdálenosti z Čech (220 km), ale hlavně i z toho důvodu, že z něj létají spoje do celého světa.

Určitě jste již narazili na akční letenky, které byly právě s odletem z Mnichova. A možná vás odradilo právě to plánování, jak se do Mnichova co nejlépe dostat. S naším průvodcem už se cesty na mnichovské letiště bát nemusíte a bez obav můžete po další akční letence z Mnichova skočit.

 1. Autobusem – ceny a délka jízdy pro spoje z Prahy, Brna a Plzně se společností Regiojet, Flixbus a Leo Express
 2. Vlakem – ceny a délka jízdy pro spoje z Prahy, Brna a Plzně se společností ČD a Regiojet
 3. Letadlem – cena a délka letu pro spoje z Prahy a Brna
 4. Autem – parkování na letišti v Mnichově
 5. Z centra Mnichova na letiště – postup, jak se dostat z centra města na letiště

Mnichovské letiště má dva terminály a létá z něj okolo devadesáti aerolinek. Mezinárodní zkratkou tohoto letiště je MUC a oficiální název zní Letiště Franze Josepha Strausse Mnichov. Výhodou tohoto letiště je jeho příznivé hodnocení pro komfort přestupu. Přestože patří k největším v Evropě, orientace na letišti je snadná.

Jak je to tedy s dopravou na mnichovské letiště? Vyplatí se vzít levnější letenku z Mnichova, když k ní připočtete ještě náklady za cestu? A pokud ano, vyplatí se víc autobus, vlak, auto nebo letadlo?

Tip: Letíte z Vídně nebo z Berlína? Podívejte se na náše články s tipy, jak se na tato letiště dostat – Jak se dostat na letiště do Vídně? anebo Jak se dostat na letiště v Berlíně?

1. Autobusem do Mnichova – srovnání cen společností RegioJet, Flixbus a Leo Express

RegioJet

RegioJet nejezdí na mnichovské letiště každý den, ale několikrát denně vás přepraví do Mnichova na centrální autobusové nádraží, odkud můžete využít linku S-Bahn, která jede přímo na letiště.

Ceny jízdenek jsou o trochu vyšší jak u konkurence, ale zato se na palubě žlutých autobusů setkáte s milými stevardy a servisem zdarma v podobě kávy, časopisů a interaktivní obrazovky. Tyto výhody ovšem neplatí u spojů, které pro RegioJet obsluhuje Deutsche Bahn. V jejich autobusech naleznete pouze zábavní portál a wifi.

Zastávky v Mnichově: Centrální autobusové nádraží ZOB (většina spojů z Prahy, letiště Mnichov Terminál 2 – naproti hotelu Hilton)

Výhody: Stevard/ka, televize, časopisy, nápoje, internet

 • Praha – 3 - 4x za den na zastávku Mnichov – centrální autobusové nádraží ZOB – Hackerbrücke od 269 Kč (nástup na Hlavním nádraží Praha – dopravce je Deutsche Bahn); 1x za den (pouze ve středu, čtvrtek, pátek a v neděli) na letiště Mnichov – Terminál 2 (poblíž hotelu Hilton) od 579 Kč; délka jízdy 4,5 – 5 hodin
 • Brno – 1x za den na zastávku Mnichov – centrální autobusové nádraží ZOB – Hackerbrücke od 619 Kč; 1x za den (pouze ve středu, čtvrtek, pátek a v neděli) na letiště Mnichov – Terminál 2 (poblíž hotelu Hilton) od 699 Kč; délka jízdy 9 – 9,5 hodiny; 1 přestup v Praze
 • Plzeň – 1x za den na zastávku Mnichov – centrální autobusové nádraží ZOB – Hackerbrücke od 499 Kč; 1x za den (pondělí, čtvrtek, pátek, sobota) na letiště Mnichov – Terminál 2 (poblíž hotelu Hilton) od 579 Kč; délka jízdy 3,5 – 4 hodiny

Ceny při nákupu jízdenky 30 dní dopředu pro autobusové spoje směřující z Prahy do Mnichova na autobusové nádraží ZOB. Pozor spoje s označením DB jsou operovány společností Deutsche Bahn a nástup Hlavním nádraží Praha

Flixbus

Společnost FlixBus obsluhuje svými autobusy mnichovské letiště každý den. Ceny jízdenek jsou navíc výhodnější než u společnosti RegioJet, což je dáno i tím, že v autobusech nemáte zajištěnou péči stevarda. Kávu zde také dostanete, ale musíte si ji koupit u řidiče. Takže záleží pouze na tom, čemu dáte přednost. Úroveň pohodlí i délka jízdy je u obou společností srovnatelná.

Zastávky v Mnichově: dle zvoleného spoje

Výhody: internet

 • Praha – 6x za den na zastávku Mnichov – centrální autobusové nádraží ZOB – Hackerbrücke od 379 Kč; 1x za den na letiště Mnichov – Terminál 2 (poblíž hotelu Hilton) od 379 Kč; délka jízdy 5-6 hodiny
  • Zastávky v Praze: Hlavní nádraží a ÚAN Florenc
 • Brno – 6x za den na zastávku Mnichov – centrální autobusové nádraží ZOB – Hackerbrückeod 408 Kč; 1x za den na letiště Mnichov – Terminál 2 (poblíž hotelu Hilton) od 408 Kč; délka jízdy cca 9-10 hodin; 1 přestup v Praze nebo ve Vídni
 • Plzeň – 1x za den; od 449 Kč; délka jízdy 4,5 hodiny

Leo Express

Leo Express také jezdí na mnichovské letiště pouze některé dny, konkrétně v pondělí, středu, pátek, sobotu a v neděli. Jízdenky vycházejí cenově nejlépe oproti již zmíněným společnostem. Pokud tedy chcete náklady vaší cesty srazit na minimum, určitě se na jízdenku od LE podívejte.

Pozn. Tyto spoje jsou zabezpečovány autobusy Eurolines

Výhody: internet, voda zdarma, el. zásuvky

 • Praha – 5x za týden na zastávku Mnichov – centrální autobusové nádraží ZOB – Hackerbrücke a Mnichov – Terminál 2 (poblíž hotelu Hilton) od 269 Kč (nástup na Hlavním nádraží Praha; délka jízdy 4,5 – 5 hodin

2. Vlakem do Mnichova

Pokud dáváte přednost vlaku před autobusy, pak pro cestu na mnichovské letiště moc velký výběr nemáte. Jezdí tam pouze České dráhy. Výhodou je, že vlaky jezdí několikrát denně, většinou co dvě hodiny, a využít můžete akční jízdenky. Když si tedy jízdenku koupíte dopředu (nejlépe alespoň týden), budete ji mít skoro za polovinu.

Malým chytákem je to, že cílová stanice není mnichovské letiště, ale městečko Freising. Odtud jezdí co dvacet minut autobus č. 635 a jízdenka stojí 2,90 eur.

Z nádraží Freising

 • bus 635 19 minut 2,90 € každých 20 minut → 4:00 až 0:25
 • vlak 13 minut 2,90 € každou hodinu

Samozřejmě můžete dojet i do centra Mnichova (pokud máte čas a chcete se před odletem podívat po městě). V tomto případě vystupte na hlavním nádraží (Hauptbahnhof) a pak z něj pokračujte na letiště linkou S1 nebo S8. Ale o tom, jak se z města dostat na letiště si ještě podrobněji řekneme.

 • Praha – 7x za den; od 370 Kč; délka jízdy 5,5 hodiny
 • Plzeň – 7x za den; od 291 Kč; délka jízdy 4 hodiny

Ceny jsou uvedeny při nákupu jízdenky 30 dní dopředu.

3. Letadlem do Mnichova

Asi vás nepřekvapí, že tato varianta je suverénně nejdražší ze všech výše uvedených. A nevyplatí se ani časově, protože i když délka letu trvá pouhou necelou hodinu, musíte k ní připočíst dobu strávenou na letišti před odletem, odbavení a následné vyzvednutí zavazadla, bezpečností kontroly apod. Aby však byl náš průvodce kompletní, uvedeme zde i tuto možnost. Přímé lety do Mnichova jsou z pražského a z brněnského letiště.

 • Praha – až 3x za den; cena od 2600 Kč za jednosměrnou letenku; délka letu 50 minut (Lufthansa/Air Dolomiti)

4. Autem – parkování na letišti v Mnichově

Nejprve začneme parkováním přímo na letišti. Nejlevnější parkování je dle webu mnichovského letiště již od 39 € na týden v oblasti tzv. „budget parkingu.” Pokoušeli jsme se přes web letiště tuto možnost naklikat, ale bohužel se nám to nepovedlo. Zkuste štěstí vy. Jinak mrkněte i na komplet ceník všech možných variant parkingu na letišti. Bude se vám hodit i v případě, kdy někoho budete pouze vyhazovat na letišti u terminálu.

Parkovišť je na letišti v Mnichově hned několik. Liší se od sebe cenou. Nejlevněji vychází parking P41 a P80/P81. Z P41 se dostanete autobusem číslo 635, který jezdí každých 20 minut. Z P80 a P81 jezdí každých 20 minut S-Bahn. Za lístek se neplatí, stačí ukázat parkovací kartu. Další parkoviště na letišti jsou v docházkové vzdálenosti k terminálům, ale vychází dráž.

Mapa parkovišť letiště v Mnichově

Alternativou k parkování na letišti mohou být parkoviště soukromých provozovatelů –  například ParkingGO, které se nachazí v městečku Freising. Nejlevnější varianta vyjde na 39,60 € za 7 dní. Transfer pro 4 osoby v čase od 3:00 přes celý den až do 1:00 je v ceně.

Cena německé dálniční známky

Od podzimu 2020 dojde v Německu ke změnám v určení ceny za dálniční známku. Doteď se na německých dálnicích jezdilo zadarmo. Nově bude cena známky záviset na palivu, objemu motoru a emisní normě.   

V Německu se setkáte s emisními normami Euro 3, Euro 4 a Euro 5. Od roku 2014 je v platnosti nová norma Euro 6. Zjistěte do jaké kategorie spadá váš automobil.

Ceny dálniční známky pro osobní vozidla o objemu 2 l

A na kolik zhruba vyjde cena pohonných hmot při cestě na mnichovské letiště?

 • Praha – 360 km; cca 1200 Kč; délka jízdy cca 3,5 hodiny
 • Brno – 560 km; cca 2000 Kč; délka jízdy cca 5 hodiny
 • Plzeň – 270 km; cca 700 Kč; délka jízdy cca 2,5 hodiny

5. Jak se dostat na letiště z města

Protože letiště je od Mnichova vzdálené asi 40 kilometrů, i ceny jízdenek tomu odpovídají. S trochou nadsázky lze říct, že za skoro stejné peníze se dostanete na mnichovské letiště jak z Prahy, tak z centra Mnichova.

Pokud si však chcete udělat výlet i do města nebo váš spoj nejel až na letiště, ale končil v Mnichově, pak se pojďte podívat, jaké máte možnosti dostat se z centra na letiště.

Veřejná doprava

Jednou z variant je městská železnice S-Bahn. Vlaky jezdí co 10 minut. Pro cestu na/z letiště využijete linky S1 a S8, které jezdí 24 hodin denně.

S-Bahn (centrum)

 • z hlavního nádraží v Mnichově to jede 40 minut
 • Cena jednosměrné jízdenky je 11,60 €

Může se hodit i „mnichovský idos” anebo mapy spojů:

Lufthansa airport bus

Zajímavým spojem je Lufthansa airport bus, kde cena za jednosměrnou jízdenku je 10,50 € a za zpáteční 17 €.

 • z Mnichova na letistě → 4x za hodinu - od cca 5:30 do 20:00 viz jízdní řád
  • München Zentrum a München Nord
 • z letistě do Mnichova→ 4x za hodinu - od cca 6:30 do 22:30 viz jízdní řád
  • Terminal 2, Terminal 1 A, Airport Center (MAC) a Terminal 1 D

Která varianta je nejvýhodnější?

Možností, jak se dostat na mnichovské letiště je opravdu víc než dost. Navíc spousta spojů je přímá, a cestu tak zvládnou i úplní začátečníci. Ceny jak autobusových, tak vlakových jízdenek jsou také příznivé, takže po dobré letence z Mnichova se určitě vyplatí sáhnout.

Na článku jsme spolupracovali se skvělou copywriterkou Janou Hejlovou.