1. Druhy cestovní dokladů – na co si dát pozor?
 2. Jak si obstarat nový cestovní pas? – kde ho zařídit, co je vše potřeba, ceny, lhůty a platnosti
 3. Cestovní doklady pro dítě – pravidla
 4. Občanka jako cestovní doklad

„Je nám líto, ale váš cestovní doklad je neplatný, proto vás nemůžeme pustit do letadla...” Tato věta je na letištích slyšet až překvapivě často a v momentě, kdy je vyřčena, není cesty vpřed. Cestovní doklad si během chvíle nezařídíte a na dovolenou nejedete. 

Jak se těmto nepříjemným chvílím vyhnout? Jak a kde zjistit, požadavky na cestovní doklady jednotlivých zemí? Jak dlouho trvá získat cestovní doklad? To zjistíte v našem článku.

1. Cestovní doklady – na co si dát pozor?

Vždy, když se chystáte na cestu nebo zrovna nakupujete letenky, ověřte si vízové podmínky jednotlivých zemí. Někam budete potřebovat turistické vízum, někam jenom cestovní pas a do některých zemí si zas vystačíte s obyčejnou občankou. 

Kde tyto informace zjistit? Máte hned několik způsobů. Prvním jsou webové stránky jednotlivých zemí, druhým jsou stránky Ministerstva zahraničních věcí a třetí způsob je Cestolet. Tam najdete rychlé shrnutí s odkazy na praktické informace. 

Vždy si před nákupem letenky zkontrolujte platnost pasu a vízové podmínky. Předejdete tak zbytečným problémům těsně před odletem.

Proč je důležité vše zjistišťovat ještě před nákupem letenky? Může se stát, že budete potřebovat vízum, které pár dní před odletem nestihnete zařídit – prostě dlouho potrvá než vám ho příslušný úřad vyřídí. 

Problém může nastat i tehdy, když vízum není třeba. Některé státy mají například podmínku, že váš cestovní pas musí být platný minimálně dalších šest měsíců po opuštění země (Egypt, Thajsko,...). I když je toto pravidlo poměrně nesmyslné, je striktně vyžadováno. To může být jeden z důvodů, díky kterým vás nepustí do letadla.

2. Jak si obstarat nový cestovní pas?

Kde si cestovní pas zařídit?

 • Pro nový cestovní pas se můžete vydat na jakýkoliv úřad s rozšířenou působností. V Praze pak na úřady jednotlivých městských částí. Pro zrychlení celého procesu a ušetření čekání, se dají na některých úřadech domluvit schůzky. Objednává se elektronicky přes internetové stránky jednotlivých úřadů.
 • Výhodou je, že pro získání cestovního pasu není potřeba chodit na úřad v místě trvalého bydliště. Prostě využijete ten, který máte nejblíže.

Tip: Seznam všech úřadů, kde si lze zařídit cestovní pas dle jednotlivých krajů.

Co všechno je potřeba k vydání pasu?

 • Pokud je vám nad 18 let postačí občanský průkaz.
 • Mlaďochy věkem od 15 do 18 let musí doprovodit zákonný zástupce s platným dokladem totožnosti anebo je potřeba ověřená plná moc. Dále je nutné donést originál rodného listu nebo jeho ověřenou kopii.
 • K podání žádosti o cestovní pas nebudete potřebovat fotku ani vyplňovat formulář. Vše bude zajištěno u okénka, kde vás vyfotí, sejmou otisky prstů a vyplní žádost.

Kolik stojí vydání cestovního pasu a jak dlouho to potrvá?

 • Maximální doba vydání cestovního pasu je stanovena na 30 dní. Obvykle to daný úřad stihne dříve – do 2 až 3 týdnů (záleží na sezóně). Standardní vydání pasu stojí 600 Kč
 • Pokud ale na doklad budete spěchat, připlatíte si. Pas vyrobený do 5 pracovních dnů stojí 3000 Kč a pas vyrobený do 24 hodin vás vyjde na 6000 Kč. Tento pas si je pak možný vyzvednout pouze na Ministerstvu vnitra v Praze na Pankráci. 
 • Vydání cestovního pasu v žádném případě nelze jinak urychlit. Díky relativní složitosti výroby se prostě nemůže vyrobit na počkání. Jo a ještě poslední poznámka – všechny pasy bez ohledu na rychlost vydání jsou platné 10 let.

Termíny a ceny k získání cestovního pasu pro občany od 15 let

Termín Kde zařídit Cena
30 dnů Městský úřad, úřad městské části 600 Kč
5 pracovních dnů Městský úřad nebo MV ČR 3000 Kč
24 hod Městský úřad nebo MV ČR 6000 Kč

3. Cestovní doklad (pas) pro dítě

Každý občan České republiky, který cestuje do zahraničí, musí mít cestovní doklad (cestovní pas nebo občanský průkaz) a to včetně dětí pod 15 let. Již není možné si své děti dopsat do svých dokladů

Jak zažádat o cestovní doklad pro děti? K vydání je potřeba rodný list dítěte, občanský průkaz zákonného zástupce plus je také potřeba osobní účast vašeho dítěte. Vydaný cestovní doklad je pak platný na 5 let.

Termín Kde zařídit Cena
30 dnů Městský úřad, úřad městské části 100 Kč
5 pracovních dnů Městský úřad nebo MV ČR 1000 Kč
24 hod Městský úřad nebo MV ČR 2000 Kč

4. Občanský průkaz jako cestovní doklad

Pro úplnost se ještě mrkneme na občanský průkaz jako cestovní doklad. Na občanský průkaz můžete vycestovat do všech zemí EU a schengenského prostoru.

A pak také do některých dalších zemí, které jsou mimo EU a schengenský prostor. Každopádně i tak bychom si doporučili vzít spíše cestovní pas. Je to prostě větší jistota.

Všechny země, kam můžete vyrazit pouze s občanským průkazem.

Na závěr bychom ještě chtěli doplnit, že uvedené informace se v průběhu času mohou měnit. Pakliže narazíte na jakoukoliv změnu, budeme moc rádi, když se o ní zmíníte do komentářů.

Kam dál? Před časem jsme vypracovali kompletní seznam všech zemí, kam můžete vyrazit bez víza. K tomu jsme vypsali maximální počet dnů pobytu. Tak na to mrkněte, ať jste přichystaní na cestu.