1. Podmínky pro udělení Working Holiday víz

Díky Working Holiday vízu (WHS) mohou Češi a Slováci s věkem do 35 let na Novém Zélandu pracovat i cestovat. Každý rok je pro Čechy vyčleněno 1200 míst a pro Slováky pouhých 100. 

Podmínky pro udělení WHS:

 • České nebo slovenské občanství
 • Věk 18 až 35 let v době podání žádosti
 • Čistý trestní rejstřík
 • Dobrý zdravotní stav
 • Nesmíte si s sebou vzít dítě
 • Neměli jste již WHS víza schválena v minulosti

2. Podmínky pobytu na Novém Zélandu

Práce

Během pobytu prostřednictvím WHS mohou Češi na Novém Zélandu vykonávat jakoukoliv práci bez časového omezení po dobu až 12 měsíců. Pozor, nesmí se jednat o trvalý pracovní poměr (smlouva musí být na dobu určitou). Slováci mohou u jednoho zaměstnavatele pracovat maximálně 6 měsíců.

Studium

Během WHS je doba studia limitována na maximálně 6 měsíců.

Cestování

Cestování v rámci WHS není nijak omezeno. Práce nebo studium není povinné, takže jestli budete mít čas a prostředky, cestovat můžete klidně celý rok. 

3. Průběh žádosti o Working Holiday víza

Počet víz je extrémně omezený, proto je důležité sledovat datum, kdy se kvóta otevírá. O WHS se žádá online. Připravte se, že vše je rozebrané během několika minut v případě Slovenska a u ČR těch minut je několik desítek. Podrobnější informace o jednotlivých vízech najdete na stránkách imigračního úřadu:

Termíny otevření aktuální kvóty pro rok 2020:

 • Česko kvóta se otevírá 4.3. 2020 ve 22:00 českého času (5.3. 2020 v 10:00 novozélandského času časový posun je 12 hodin
 • Slovensko kvóta se otevírá 30.4. 2020 v 0:00 (v noci z 29. na 30.) slovenského času

Pokud zrovna budete mimo Evropu a nebudete si jisti časovým pásmem, mrkněte na web Time and date, kde si vše v pohodě zkontrolujete.

Účet na webu imigračního úřadu

K tomu, abyste mohli podat žádost, musíte mít vytvořený osobní účet na webu imigračního úřadu. Vytvořte si ho v klidu před podáním žádosti, ať jste připraveni. Přístup k podání žádosti WHS se vám pak v rámci účtu otevře v určený den a hodinu. Po podání žádosti tam můžete sledovat i změny jejího stavu.

Zkušený cestovatel Slávek Král radí

Slávek Král je zkušený cestovatel, procestoval 80 zemí. O svých cestách často přednáší a radí lidem, jak co nejlevněji cestovat.

„Nový Zéland je nádherná země, proto by byla škoda zůstat na jednom místě. Zkuste více prací. Já jsem třeba pracoval vždy 3 týdny, a pak se přesunul jinam a hledal další. Vyzkoušel jsem si jich 12 - od zahradníka, dojení krav, sbírání kiwi až po práci v pivovaru. Určitě si kupte auto, ve kterém budete moct bydlet."

„Jo a pokud vám víza na Nový Zéland díky omezeným kvótám nevyjdou, zkuste třeba Work and Holiday v Japonsku nebo Work and Holiday v Austrálii. Oboje doporučuji!"

Slávek Král, cestovatel

4. Co žádost o Working Holiday víza obsahuje?

Žádost je relativně komplexní, má několik stránek. Proto doporučujeme, abyste si ji prostudovali dopředu a využili automatizované nástroje pro vyplňování formulářů. Podrobný návod je popsaný na webu Visit Kiwi. 

Co všechno si připravit k vyplnění žádosti o WHS?

 • Cestovní pas, který je platný alespoň 15 měsíců od doby plánovaného vstupu na území Nového Zélandu
 • Druhý osobní doklad, například občanský průkaz nebo řidičák
 • Platební kartu, k dokončení žádosti je nutné uhradit NZD 245 (zkontrolujte si, že máte aktivovanou online platbu), pokud platba projde, vaše žádost odešla, pokud je kvóta již plná, systém vám neumožní zaplatit
 • Více zařízení (notebook, telefon, tablet) pro zvýšení šancí je dobré využít více zařízení najednou
 • Internet stabilní připojení je zásadní pro úspěch

5. Co udělat po uzavření kvóty a schválení víza?

Po udělení víz máte jeden rok na to, abyste na Nový Zéland přicestovali

Po uzavření kvóty

Pokud se vám podařilo žádost úspěšně vyplnit a uhradit poplatek, pozorně sledujte její status na vašem uživatelském účtu. Vyřízení žádostí většinou trvá 2 až 5 dní. V případě, že se vám žádost vyplnit nezdařila, zkuste štěstí v následujících dnech, sem tam nějaká ještě projde.

Po schválení víz

Po udělení víz máte jeden rok na to, abyste na Nový Zéland přicestovali. Počítejte s tím, že pro vstup na Nový Zéland budete potřebovat:

 1. 4200 dolarů na bankovním účtu, kreditní kartě nebo v hotovosti, kterou ale nedoporučujeme
 2. Cestovní pojištění na celou dobu pobytu
 3. Cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po plánovaném odletu

Tip: Pokud patříte mezi ty šťastnější a povede se vám podat žádost, mrkněte na článek Co zařídit před cestou na webu VisitKiwi.cz.

Na článku jsme spolupracovali s Tomášem Šapovalovem z webu VisitKiwi.cz