1. Co je příruční zavazadlo? – pravidla, rozměry
 2. Příruční zavazadla pro backpackery – tipy pro baťůžkáře
 3. Příruční zavazadla pro cestování za prací – tipy pro digitální nomády a časté pracovní cesty + bezpečnost tipy
 4. Příruční zavazadla pro dovolenou – tipy pro odpočinkovou a aktivní dovolenou
 5. Příruční zavazadla pro cestování s dětmi – tipy na dětská a společná zavazadla

1. Co je příruční zavazadlo?

Příruční zavazadlo, kabinový batoh nebo palubní kufr? Ať už ho nazveme jakkoli, jedná se o zavazadlo, které s vámi putuje od odbavovací přepážky (check-in), přes bezpečnostní kontroly a gate až do letadla. V letadle jej uložíte do přihrádky nad hlavou nebo do prostoru pod sedačkou. Na rozdíl od odbaveného zavazadla, které odevzdáváte na check-in přepážkách, k příručnímu zavazadlu máte přístup celou dobu.

Pro příruční zavazadla platí několik pravidel, která bychom měli dodržovat. Jsou to pravidla týkající se věcí, které v něm (ne)smíte převážet (podrobně můžete nastudovat v našem článku Co nesmí na palubu letadla) ale také rozměrů a hmotnosti zavazadla. Ta jsou pro nás směrodatná při výběru příručního zavazadla.

Standardizované rozměry příručního zavazadla jsou podle IATA 56 x 45 x 25 cm. Přesné rozměry a maximální váhu příručního zavazadla si ověřte vždy před odletem u letecké společnosti. Obzvlášť u nízkonákladových aerolinek mohou být povolené rozměry daleko menší než jsou standardní rozměry.

  Zavazadlo zdarma
Ryanair

Zdarma pouze malé příruční zavazadlo s rozměry 40 x 20 x 25 cm

Wizz Air

Zdarma pouze malé příruční zavazadlo s rozměry 40 x 30 x 20 cm do maximální hmotnosti 10 kg

easyJet 56 x 45 x 25 cm, neomezená váha
SmartWings 56 x 45 x 25 cm (8 kg) 
Vueling 2 zavazadla, první zavazadlo 55 x 40 x 20 cm (10 kg) a druhé 35 x 20 x 20 cm

Tip: Kompletní tabulka s max povolenými rozměry příručních zavazadel nejvýznamnější evropských nízkonákladových dopravců.

Na trhu existuje spousta batohů, kufrů a tašek, které spadají do kategorie příruční zavazadla. Některá dělá výrobce přímo na míru kabinovým rozměrům a jiná tam spadají, i když to není jejich hlavním účelem. Pojďme si projít vše důležité pro příruční zavazadla.

Jaké by měly být? Které vám bude nejvíce vyhovovat?

2. Jsem backpacker

Nejraději cestujete s batůžkem na zádech. Na dlouhé pobyty v luxusních hotelech vás neužije. Máte rádi dobrodružství, hostely, camping a poznávání místních kultury? Na jednom místě dlouho nevydržíte?

Pokud to s potápěním myslíte vážně, tak zvolte mezinárodně uznávanou certifikaci a vždy jděte po kvalitě instruktora a ne po jeho ceně.

Jaké by mělo být vaše zavazadlo?

 •  
  Vhodné jak na treky, tak do letadla
 •  
  Odolné, ideálně z nepromokavých materiálů
 •  
  Lehké a ergonomické

Důležité je skloubit požadavky na expediční batoh s pravidly aerolinek na příruční zavazadlo. Hlavní je myslet na to, co budete na cestách dělat. Pokud třeba budete často chodit po horách, kde je velkou pravděpodobnost deště. Měli byste to zohlednit při výběru příručního zavazadla.

Mnoho výrobců krosen prodává své modely v různých velikostech. Skvělým příkladem je značka Osprey, která se specializuje na odolné outdoorové batohy. Např. model Osprey Stratos je k dostání jak ve větší 50 l verzi, tak v malé 24 l, která perfektně odpovídá letadlovým rozměrům.

Je důležité se zamyslet i nad množstvím věcí, které potřebujete s sebou. Spousta „batůžkářů” si vystačí s 24 l, jiní potřebují víc. Skvělým balancem mezi objemem a velikostí je Osprey Farpoint (40 l), kde je prostor využit na maximum. Spojuje přednosti outdoorového batohu a palubního kufru, proto ho jako příruční zavazadlo doporučují nejen backpackeři.

3. Cestuji za prací

Prolíná se vám cestování s práci? Žijete každých pár týdnů někde jinde? Pokud při tom mate vždy svůj notebook s sebou, moderní doba vás nazývá digitálním nomádem.

Pokud to s potápěním myslíte vážně, tak zvolte mezinárodně uznávanou certifikaci a vždy jděte po kvalitě instruktora a ne po jeho ceně.

Jaké by mělo být vaše zavazadlo?

 •  
  S bezpečným místem pro notebook/tablet
 •  
  Bezpečnostní opatření výhodou
 •  
  Stylové a reprezentativní

Jste digitálním nomádem

Pracujete online a přesouváte se neustále z místa na místo? Proto je nutné, aby vaše pracovní vybavení (především notebook) bylo jako v peřince. Proto hledejte batohy se speciální měkčenou kapsou na notebook. Doporučujeme si batoh nejprve vyzkoušet v prodejně a zjistit, jestli vašemu notebooku sedne. Těsná nebo naopak volná kapsa není rozhodně ideální.

Pokud je batoh vaším jediným zavazadlem na cestách a zároveň plánujete návštěvy různých konferencí nebo schůzky s klienty, měl by být alespoň trochu reprezentativní.

Na trhu jsou batohy na míru digitálním nomádům. Patří mezi ně například stylový batoh Nomatic (40 l), který disponuje množstvím užitečných funkcí. Jeho součástí je vakuový pytel na oblečení (který vám ušetří spoustu místa), speciální kapsa na notebook nebo dokonce na knihu

Bezpečnost především

S ohledem na obsah vašeho zavazadla je také důležitá bezpečnost. K těmto účelům je dobré pořídit k zavazadlu i zámek na zip – čímž zlodějům na letišti znemožníme rychlé odcizení předmětů z batohu. Zipy uzpůsobené k uzamčení mají např. batohy značky CabinZero. Navíc disponují integrovaným systémem Global Luggage Tracker, díky němuž se vám může vaše ztracené zavazadlo dostat zpět do rukou. Mimoto jsou batohy CabinZero mezi digitálními nomády velmi oblíbené (ačkoliv nemají speciální kapsu na notebook).

Pokud chceme bezpečnost posunout ještě na vyšší úroveň, existují také tzv. anti-theft batohy (batohy proti krádeži). Mají několik opatření, která zamezí rychlým rukám kapsářů. Mimo uzamykatelné kapsy pak disponují třeba chytrým umístěním kapes nebo vyztužením proti proříznutí. V dané kategorii jsou největšími oblíbenci batohy značky XD Design, jeho levnější alternativou pak může být Safety Backpack od Travelite.

Časté pracovní cesty

Jestli často létáte do zahraničí na konference, je pro vás balení do příručního zavazadla daleko jednodušší než kdybyste byli digitálním nomádem. Většinou vám postačí brašna na notebook nebo případně kufr na kolečkách. Ten působí elegantněji než batoh. Na rukojeť kufru pak můžete nasunou brašnu s notebookem.

4. Letím na dovolenou

Cestujete jednou za čas? Létáte z exotikou, k moři nebo do hor? Tak to ubytování máte zpravidla zajištěné na jednom místě na celou dobu dovolené a z něj vyrážíte na výlety po okolí.

Pokud to s potápěním myslíte vážně, tak zvolte mezinárodně uznávanou certifikaci a vždy jděte po kvalitě instruktora a ne po jeho ceně.

Jaké by mělo být vaše zavazadlo?

 •  
  Kompatibilní se zavazadlem k odbavení
 •  
  Menší velikosti (stačí, aby pojmulo nejnutnější věci do letadla a cennosti)

Do odbaveného zavazadla si zabalte vše, co budete potřebovat až dorazíte na místo. Nedávejte tam cennosti, ty by vám mohly být odcizeny. Do příručního zavazadla si naopak sbalte jen to, co budete potřebovat po dobu letu – tedy nějakou mikinu či svetřík přes ramena, telefon, foťák a pak také léky, které akutně potřebujete. Ty si nikdy nebalte do odbaveného zavazadla – mohlo by se stát, že se někam zatoulá a vy budete bez léků.

V zásadě se dá říct, že vám ve většině případů jako palubní zavazadlo postačí jakýkoliv městský nebo sportovní batoh. Prostě záleží jen na vašem vkusu a také na tom, na jaký tip dovolené letíte. Bude spíše odpočinková nebo turistická?

Odpočinková dovolená

Pokud letíte za odpočinkem a zároveň byste byli rádi, aby vám palubní zavazadlo nedělalo ostudu, tak mrkněte například na Titan Power Pack Backpack. Vypadá dobře, je prostorný a navíc má i kapsu na notebook.

Aktivní dovolená

Na aktivnější dovolenou by se vám mohlo hodit příruční zavazadlo CabinZero Classic Flight. To má objem 21 l, je vhodné do města a i na kratší výlety. Díky tomu, že je odlehčené, váží neskutečných 360 g. To oceníte především po celodenním chození po památkách.

Jestli nejste příznivci batohů, mohly by vám vyhovovat tašky, které se dají vzít do ruky nebo hodit přes rameno. Případně můžete  sáhnout po nějakém hybridním zavazadle, které lze nosit jako batoh i jako tašku do ruk nebo přes rameno. Příkladem může být Travelite CrossLITE Combi Bag.

A pokud chcete vzít na palubu letadla opravdu jen to nejnutnější, bohatě stačí kabelka, vak na záda nebo ledvinka – využijete nejen v letadle.

Tip: A pokud si chcete vzít na palubu letadla opravdu jen to nejnutnější, bohatě stačí kabelka, vak na záda nebo ledvinka – využijete nejen v letadle.

Pohodlí na prvním místě

Když cestujete na dovolenou a táhnete velký kufr, je dobré vyzkoušet si předem kompatibilitu s příručním zavazadlem. Počítejte s tím, že se s oběma zavazadly budete pohybovat například na letišti nebo při cestě do hotelu. Proto je důležité, aby se vám obojí dobře neslo, v případě kufru na kolečkách táhlo.

U tašky přes rameno je možné, že vám bude klouzat dolů a překážet. Pokud si ji vyberete, mějte k ní už jen menší kufr, se kterým se dobře manipuluje, nebo si zjistěte, zda je možné ji na kufr připnout. Nejideálnější jsou v tomto případě batohy na záda, které drží pevně a pohodlně se nosí. Ruce pak máte volné pro případnou manipulaci s kufrem.

5. Cestuji s dětmi

Chystáte se na dovolenou s dětmi? Je fajn, aby měli také své zavazadlo. Budou mít radost a vám to pomůže. Vyberte ho tak, aby se jim dobře nosilo a vyhovovalo jejich dětské postavě. A jestli jsou děti ještě moc malé, vyberte si příručák tak, aby jste se do něj mohli zabalit všichni společně.

Pokud to s potápěním myslíte vážně, tak zvolte mezinárodně uznávanou certifikaci a vždy jděte po kvalitě instruktora a ne po jeho ceně.

Jaké by mělo být vaše zavazadlo nebo zavazadlo vašeho dítěte?

 •  
  Speciální dětské
 •  
  Malé a ergonomické
 •  
  Lehké a pohodlné

Příruční zavazadlo pro děti

Určitě vás nadchnou cestovní sady značek Heys a Travelite. Obě tyto značky vyrábí cestovní sety pro děti, které obsahují kufr na kolečkách a k tomu další příruční zavazadlo.

Travelite Youngster nabízí sadu z polyesteru, jejíž součástí je praktický malý kufr na kolečkách a příruční taška, která se dá nést v ruce, přes rameno, nebo díky svému tvaru položit na vršek kufru a táhnout dohromady. Obojí je vyrobeno v pestrých barvách, takže dítě svůj kufr nepřehlédne.

Heys travel Tots Lightweight Kids je sada skořepinového kufru a palubního batohu rovněž určená dětem. Materiál je velmi tvrdý a pevný. Jeho odolný lak chrání kufr před poškozením. Kufr je na kolečkách a má praktickou kovovou rukojeť, na kterou se dá batoh zavěsit a pak se vše může táhnout najednou.

Výhodou těchto sad je, že rozměry jejich kufrů rovněž splňují podmínky příručního zavazadla, takže pokud se vám nechce hlídat kufr i batoh, můžete dítěti sbalit jen to, co bude pro vás praktičtější.

Společné zavazadlo pro vás i dítě

Pokud cestujete s miminky či batolaty, nezapomeňte, že pro ně není příruční zavazadlo v ceně. Proto je potřeba sbalit všechny věci (miminka i vaše) do jedné příruční tašky tak, abyste se vešli do určeného limitu pouze pro jednu osobu.

Počítejte s tím, že při cestování s prckem je vždy lepší batoh. Budete tak mít své příruční zavazadlo pevně na zádech a do náruče pak můžete snadno vzít dítě, popř. tlačit kočárek.

Oblíbená je Tatonka Flightcase s objemem 40 l. Jedná se o palubní batoh s vytvarovaným zádovým panelem, polstrovanými popruhy a praktickým horním i bočním madlem. Maminky ocení především řadu praktických kapes, díky kterým si vše rozdělí a snadno najdou. Batoh má navíc i kapsu na notebook přístupnou z vnitřku batohu, ale i z boku. Pokud tedy nepovezete notebook, můžete do ní naskládat třeba pleny pro miminko a pak je kdykoli snadno vyndat, aniž byste štrachali uvnitř hlavní kapsy.

Článek pro Cestolet.cz sepsala zkušená cestovatelka, blogerka a digitální nomádka Malgi Hanušová, která založila web BagBag.cz. Právě tam najdete její další skvělý článek s tipy, jak se co nejlépe zabalit do příručního zavazadla. Tak na něj mrkněte. Pomůže vám si určit priority, co si vzít a co ne.

Na závěr bychom chtěli dodat, že někdy méně je více. Na 1 až 2 týdenní dovolenou si v pohodě vystačíte s příručním zavazadlem. Prostě méně věcí je i méně starostí. Budete flexibilnější a zažijete toho víc.