1. Ulička, prostředek nebo okénko?

Každé místo má své výhody a nevýhody. Když sedíte u okénka, tak za prvé máte výhled, za druhé můžete nerušeně spát a za třetí si nemusíte stoupat, když někdo chce projít. Na druhou stranu, když chcete projít vy, musíte zvednout vaše spolucestující.

Sedadlo v uličce zase poskytuje svobodu, že se můžete zvednout aniž byste vyrušovali ostatní. Naopak vždy budete vyrušeni, když zas budou chtít projít ostatní. Sedadlo uprostřed žádnou výhodu nemá. Nikdo ho nechce. Vyvarujte se ho.

2. Předek, prostředek nebo zadek?

Přední část letadla

 • Ušetří čas – pasažéři z přední části letadla vystupují vždy jako první. Ušetřený čas u velkých letadel může být i přes deset minut a další čas ušetříte na pasovce, kam dorazíte jako první.
 • Méně hluku – hluk v kabině letadla je vždy výrazně nižší, když sedíte před motory než za nimi.
 • Jídlo mezi prvními – většina aerolinek rozdává jídlo vždy zepředu, jídlo tedy dostanete mezi prvními.

Prostřední část letadla

 • Více místa na nohy – největší prostor pro nohy je u nouzových východů a ty vždy bývají nad křídly.
 • Méně to drncá – pokud se vám dělá v letadle z turbulencí špatně, tak nejvhodnější místo je právě uprostřed. Naopak v předních a zadních částech letadla to více drncá. Letadlo je prostě taková větší houpačka.

Zadní část

 • Více volných sedadel – jestli chcete zvýšit pravděpodobnost volných sedadel vedle sebe, bookujte si místo v zadní části letadla. Právě zde je největší pravděpodobnost, že podobná situace nastane.  
 • Nejvyšší bezpečnost – z několika výzkumů vyplývá, že zadní část letadla je bezpečnější než zbytek. Psali jsme o nich v článku o nejbezpečnějších místech v letadle.

3. Tak kam si tedy sednout?

Aby to bylo ještě trochu komplikovanější, tak každá aerolinka používá letadla v rozdílné konfiguraci. Takže stejné typy letadel nemají stejné množství míst – viz. mapa sedadel Airbusu A319 aerolinek Easy jet (156 míst) a Qatar Airways (110 míst). Naštěstí je tu stránka SeatGuru, která má obrovskou databázi většiny aerolinek světa.

Na SeatGuru najdete mapy sedadel jednotlivých aerolinek světa. Když na některé ze sedadel najedete myší, vypíšou se vám její vlastnosti. Červeným se vyhněte. Zelené jsou výhra a ty žluté mají nějaký háček. Může to být třeba blízkost toalet, kde vás budou vyrušovat ostatní cestující čekající na záchod.

Tip: I u jedné aerolinky můžete najít stejný typ letadla s rozdílným rozložením sedadel. Pozor na to.

Mapa sedadel ATR 42 ČSA. Bílá sedadla jsou standardní, zelené jsou nejlepší, žluté mají nějaký háček (zde je to například hluk od motorů) a červené jsou nejhorší sedadla (málo místa na nohy, chybějící okénko,...)

4. Praktické tipy na závěr

Celá řada pro sebe:

 • Místo v zadní části kabiny zvyšuje šanci celé řady pro sebe.
 • Jakmile se zavřou dveře kabiny, rychle se dovolte letušky, jestli si můžete přesednout, tím předběhnete ostatní.

Létání v páru:

 • Bookněte si okénko a uličku, prostřední sedadlo nechte prázdné. Zvýšíte tím výrazně šanci, že budete mít celou řadu pro sebe.
 • Když bude sedět někdo uprostřed, jednoduše se s ním vyměníte a nabídnete mu okénko nebo uličku. Určitě to vyjde, nikdo nechce sedět mezi dvěma lidmi.

Kdy nastupovat:

 • Mezi prvními – příruční zavazadlo bude u vašeho sedadla
 • Mezi posledními – často se stává, že příručák máte několik řad od sebe, z důvodu nedostatku místa. Na druhou stranu si můžete vybrat zbylá neobsazená místa, což je někdy výhrou v loterii.

Výběr místa přímo na letišti:

 • Pokud nemůžete booknout sedadlo před odletem, zkuste to udělat na letišti.
 • Doražte jako jedni z prvních na check-in a zeptejte se na možnosti. Často umí zařídit místa i u navazujících letů.

Tip: Funguje i prosba, aby sedadla kolem byla prázdná. Když se slušně zeptáte a bude v letadle místo, rádi vám pracovníci aerolinky vyhoví.

Je vidět, že jednoduchá odpověď na nejlepší sedadlo v letadle neexistuje. Vždy je v tom několik různých faktorů. Jedním z nich je i fakt, že některé aerolinie neumožní výběr míst zdarma. Za výběr si musíte připlatit. Toto praktikují nejenom nízkonákladoví dopravci, ale i třeba německá Lufthansa. Každopádně přejeme hodně štěstí při lovu toho nejlepšího sedadla.