1. Kam to bude? – vše, co byste se měli vědět, než si koupíte letenku
  2. Co zařídit před cestou? – vše, co byste si měli před cestou zařídit
  3. Jak fungovat na cestě? – drobné vychytávky, které se vám na cestě budou hodit
  4. Co po cestě? – co dělat po návratu domů

1. Kam to bude?

Stanovte si své priority – budou to pláže nebo hory?

Hned na začátku byste si měli říct, co od cesty očekáváte. Jste radši na pláži nebo radši běháte po horách? Když si na začátku vše ujasníte dopředu, zvýšíte pravděpodobnost, že na konci budete spokojení. Aby se vám snáze vybíralo, vytvořili jsme na Cestoletu tagy, které vám pomohou s orientací. Mrkněte třeba na tag hory nebo jídlo.

U každé destinace jsou na Cestoletu tagy, které pomohou s orientací. Zde je například Indie

Jak to bude drahé?

Občas jsou k vidění super levné letenky hlavně po Evropě. Do Londýna můžete odletět doslova za pár stovek, takže to vypadá na levnou dovču. Má to ale jeden háček. Ceny v Londýně jsou jedny z nejvyšších na světě. Takže pokud je váš rozpočet našponovaný jako kšandy, nakupujte s rozmyslem. Pro inspiraci se mrkněte na nejdražší a nejlevnější země světa.

Inspirujte se od ostatních

Máte kolem sebe kamarády, kteří často jezdí do světa? Nebojte se jich zeptat. Určitě vám rádi poradí a předají zkušenosti z konkrétních zemí. Hodně vám to pomůže. A jestli je náhodou kolem sebe nemáte, tak nezoufejte. Mrkněte na stovky zkušeností a desítky cestopisů, které jsou na Cestoletu. Píší je samotní cestovatelé.

U zemí na Cestoletu najdete krátké zkušenosti od jednotlivých cestovatelů. Je to hodnocení ve stylu ČSFD, které každý může přidat

Ať vás počasí nezaskočí

Jelikož je zeměkoule, jak většina z nás ví, kulatá, tak v každé z její částí je odlišné klima. To znamená, že když je u nás léto, v Austrálii mají zimu. Je dobré omrknout statistiky počasí, než se někam vypravíte. Byla by škoda, aby vás zaskočil nějaký ten monsun. Jak na to se dozvíte v našem článku jak se vyhnout špatnému počasí.

Bezpečnost především

Povíme vám jedno malé tajemství. Svět je o dost bezpečnější místo než jak to vypadá z medií. Ale i tak je dobré se mít na pozoru a trochu prozkoumat terén. Doporučujeme omrknout stránky ministerstva zahraničí, kde jsou aktuální informace. A jestli jste lenoši, mrkněte k nám na Cestolet. U jednotlivých destinací máme bublinku, která vám v rychlosti řekne, jak která země na tom je.

U jednotlivých zemí na Cestoletu najdete krátké shrnutí bezpečnostní situace, tady například ta z Filipín

Je potřeba vízum? Často stačí občanský průkaz

Ještě než si koupíte letenku, buďte si stoprocentně jistí, jak je to s vízy. Často je to velmi komplikované a nákladné je získat. Každá země to má trochu jinak. Na Cestoletu máme u více než stovky zemí podrobné informace s vízovou politikou a také jsme napsali článek Kam na občanku a kam bez víza.

Sehnat levné letenky není tak těžké

Je to tak, jen musíte vědět, jak na to a trochu slevit ze svých požadavků. Když chcete letět letadlem co nejlevněji, tak musíte splnit několik pravidel. Nesmíte být moc vybíravý s destinací a hlavně musíte být naprosto časově flexibilní. To jsou hlavní podmínky. Pak už jen vědět, kde hledat. S tím vám pomůže náš článek s tipy jak na levné letenky.

2. Co zařídit před cestou?

Pojištění nikdy ale vůbec nikdy nezapomeňte

Je to tak důležité, že to zopakujeme ještě jednou a trochu jinak a s caps lockem – MĚJTE VŽDY POJIŠTĚNÍ. Bez něho byste se mohli při případném úrazu zadlužit na několik pokolení. Léčebné výlohy v zahraničí jsou často astronomické. Vždy prozkoumejte podmínky. Například často úrazy pod vlivem alkoholu nejsou započítané v pojistce. Celkem fajn srovnávač pojištění je Chytrý Honza. A na závěr ještě jednou – nikdy nejezděte bez pojištění.

Drozd není jenom pták, je to i databáze cestovatelů

Jestli plánujete cestu do zemí EU, tak s Drozdem asi zaobírat nemusíte. Naopak, jestli jedete dál, určitě o vyplňte. Co to je? Je to formulář od Ministerstva zahraničí (MZV). Kam můžete dobrovolně vyplnit údaje a plány svojí cesty. MZV v případě jakýchkoliv problémů jako je třeba zemětřesení, vás nejenom snáze zkontaktují ale i rychleji pomohou. Určitě Drozd vyplňte, je to za pár minut hotové.

Novinkou je aplikace Drozd pro mobilní telefony. Ministerstvo vás díky ní může snáze informovat. Najdete zde kontakty na záchranné složky v jednotlivých státech, základy první pomoci a mnoho dalšího

Jak si správně zabalit

Nezáleží, jestli si balíte do kufru nebo do baťohu, vždy se řiďte jedním pravidlem a to je – vemte si o jednu třetinu věcí méně, než plánujete. Oblečení si vždy můžete vyprat anebo koupit na místě, tak je škoda jím zasekávat vaše zavazadlo. Mějte vždy nějaké místo v zavazadle při cestě tam. V průběhu dovolené si určitě něco koupíte, tak ať na to máte místo.

Kufr nebo baťoh?

Zde je to o vašich prioritách. Plánujete se často přesouvat a chcete být co nejvíce mobilní? Kufr vám bude překážet. Vezměte baťoh a to co nejmenší. Je zbytečné tahat kila na víc. Naopak, jestli budete trávit více dnů na jednom místě, kufr vám dobře poslouží. Aspoň se vám tak nezmuchlají košile.

Tísíc a jedna možnost, kde bydlet

Budeme se opakovat – vše je o prioritách. Záleží, jestli chcete spíš komfort anebo vám jde především o cenu. Když to je komfort, vyplatí se pročítat recenze hotelů například na Booking.com. A když jde o cenu? Hostely a sdílené pokoje jsou vaší volbou. Nemáte tam sice úplné soukromí, ale zaručeně potkáte někoho zajímavého. A jde to i zadarmo? Ano, přes Couchsurfing.

Kolik si vzít peněz?

Na rozdíl od oblečení, zde platí úplný opak. Vezměte si peněz více než byste chtěli. Nikdy nevíte, co se může stát. Nám se osvědčil způsob, že máme vždy rezervu v Dolarech nebo Eurech někde schovanou a místní peníze si taháme přes kartu. Je to asi trochu dražší, ale výrazně pohodlnější. Jen si pohlídejte bankomaty, ne všude je mají na každém rohu jako u nás.

V některé země jsou prostě drahé. Zde jsou ty nejdražší z naší databáze nákladů

I jednoduchá lékárnička je náplastí na složité situace

Pokud se chystáte mimo Evropu, začneme tím nejdůležitějším a to jsou průjmy. Často se jim na cestách vyhnout nedá. Zapamatujte si, Endiaron v exotických zemí nefunguje. Musíte mít Ercefuryl. Vše doplňte probiotiky, pomohou vám si zvyknout na jinou stravu. Do lékárničky si také zabalte Imodium (hodí se pro přejezdy při střevních potížích), Zyrtec, náplasti, desinfekce, Panthenol a pak také Paralen nebo Ibalgin. Další tipy nalaznete v článku 11 tipů, co si všechno zabalit do lékárničky na cesty.

Očkování – jediné pigáro, ze kterého nemusíte mít strach

Téma je trochu ošemetné. Zatímco někdo vám bude tvrdit, že není vůbec potřeba, tak v očkovacím centru vám odborníci doporučí snad úplně všechno. Pravda je asi někde uprostřed. Vyplatí se mít určitě očkovanou žloutenku A i B, tetanus a do Asie Břišní tyfus. U destinací na Cestoletu najdete doporučení, které jsme čerpali ze stránek vakcíny.cz.

Jak si to celé naplánovat?

Zde budeme mluvit především na potenciální baťůžkáře. S plány to nepřehánějte. Vyberte si zajímavá místa, která by se vám mohla líbit a vytvořte si orientační plán. Třeba ho stihnete třeba ne. Hlavní je se nikam zbytečně nehonit a být otevřený změnám. Občas se stane, že to co z počátku vypadalo úžasně zajímavě, je ve skutečnosti pouze podprůměrná turistická atrakce. Dejte na místní, rádi vám pomohou a díky nim se tomu vyhnete.

U zemí na Cestoletu naleznete mapu s tipy, kam vyrazit. Zde je například mapa s Jordánskem

3. Jak fungovat na cestě?

Kam dát peníze a nenechat se o všechny obrat?

Základem je nemít všechnu finanční hotovost na jednom místě. Peníze mějte doslova všude. V peněžence, kterou platíte, mějte jen tolik peněz, kolik utratíte za den. V druhé kapse je dobrá rezerva, abyste si mohli peněženku naplnit v případě nutnosti a nemuseli hrabat někam do baťohu. Další peníze mějte minimálně na dalších dvou místech. Dobrý je i pásek, kam se dá strčit několik málo bankovek. Ten vám zaručeně neukradnou. Jediný problém tohoto postupu je to, že se blbě pamatuje, kam jste si všechny ty peníze dali.

Investujte do místní simky, ušetří vám dost peněz

Když si obstaráte místní simku, budete do značné míry nezávislí. Dokážete si zavolat UBER, takže vás taxikáři jen tak nenapálí. Ubytování si zabookujete cestou autobusem těsně před příjezdem. Jakmile budete na zajímavém místě, vše si přečtete na Wikipedii. Jediná nevýhoda je to, že budete neustále on-line. Tak si vypněte zvuky, ať nečumíte pořád na ten Facebook.

Cestovatelské aplikace vám usnadní život

Zde je předpoklad, že budete mít simku v mobilu a vlastně jsme tam všechno již popsali. Ještě bychom přidali zajímavé aplikace jako Dlužník na správu výdajů mezi vašimi spolucestovateli a XE Currency, který vám úžasně snadno přepočítá kurzy do několika měn. Výhoda je, že funguje i off-line. Další tipy na zajímavé aplikace jsou v našem článku 20 aplikací na cesty.

4. Co po cestě?

Zachraňte fotky

Zkuste něco udělat s těmi stovkami fotek, co jste nacvakali. Byla by věčná škoda, aby skončili někde schované na disku nebo v mobilu. Vyberte ty nejlepší a promítněte je vaším blízkým. Ty úplně nejlepší vyvolejte a dejte si je třeba na zeď, ať vám připomínají vaše dobrodružství.

Sepište zážitky a inspirujte ostatní

Před cestou jste se snažili získat co nejvíce informací a ruku na srdce, občas to byl doslova boj. Po cestě je čas to vrátit ostatním. Sepište svoje zážitky, náklady, tipy anebo místa, kterým byste se nejraději už vyhnuli. Nemusíte to být žádné romány, stačí málo a pomůžete tisícům lidem. Jestli nevíte, kam to všechno sepsat, tak můžete rovnou k nám. Je to jednoduché, nemusíte krom pravopisu nic ovládat. Mrkněte na článek jak napsat cestopis.