11. Ammán – Město, kde si dáte ten nejlepší hummus v Jordánsku

Ammán je sice hlavním městem Jordánska, ale rozhodně není hlavním turistickým cílem, tím je Petra. Možná právě to dělá z Ammánu zajímavé místo, když chcete vidět, jak žijí obyčejní Jordánci. Na druhou stranu, i tak je v Ammánu pár turistických atrakcí – například římský amfiteátr nebo nejvyšší kopec ve městě Amman Citadel, ze kterého je nádherný výhled na město. A až budete mít hlad, zajděte si na nejlepší jordánský hummus do restaurace Hashem Restaurant Downtown.

Tip: Akční letenky do Ammánu bez přestupu z Prahy a Vídně již od 1200 Kč.

10. Aqaba – Luxusní potápění v křišťálové vodě Rudého moře

Na úplném jihu Jordánska, na samotné hranici s Izraelem, Egyptem a Saudskou Arábii, se nachází jediné jordánské přímořské město Aqaba. Kromě klasické koupačky je také ideálním místem k potápění v křišťálově čistých vodách Rudého moře. Potápět se můžete například k zatopenému tanku, letadlu nebo lodi, a to vše za doprovodu tisíce mořských živočichů. Jinak je Aqaba zajímavé výchozí místo na cesty po Jordánsku. Poušť Wadi Rum je totiž jen hodinku autem a starověká Petra dvě.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Visit Jordan (@visitjordan),

Tip: Ceny za ubytování přímořském městu Aqaba začínají na 750 Kč za dvě osoby. Podívejte se na výběr nejlepších ubytování ve městě přes Booking.com.

9. Epický roadtrip po Jordánsku – Na ty všechny výhledy v životě nezapomenete

V Jordánsku máte tři silnice, které vedou ze severu na jih. Silnice 15 je plná kamionů, ale je nejrychlejší. Dále je tzv. Královská silnice (s číslem 35), která je silnicí nádherných výhledů, stoupání, klesání a samých zatáček, a pak silnice 65, vedoucí od Mrtvého moře, podél hranic s Izraelem, až na jih – do města Aqaba. Velkou část jedete de facto pouští. Některé z výhledů jsou přímo dechberoucí. Proto se vyplatí si v Jordánsku půjčit auto a užít si v pravdě epický roadtrip.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Alina & Sebastian Ciuciu (@ciuciu2go),

Tip: Náš Honza se před dvěma roky do Jordánska vydal a byl nadšený. Napsal cestopis: Jordánsko – země nádherných výhledů. Je o devět dnů dlouhém roadtripu po Jordánsku. Najdete v něm spoustu praktických tipů. 

8. Královská sbírka aut – Royal Automobile Museum Ammán

Jordánský král Abdalláh II. je stejně jako jeho otec obrovským fanouškem automobilů. Místo toho, aby svou sbírku držel zamčenou za zdmi královského paláce, tak ji zpřístupnil veřejnosti. Pokud se zajímáte o automobily, určitě ji navštivte, je až překvapivě kvalitní. Čechy potěší, že ve sbírce najdou i několik českých exponátů. Prozradíme jen to, že Škodovka v nich prsty nemá.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Mercedes-Benz (@mercedesbenz),

7. Mt. Nebo – Hora, kde zemřel samotný Mojžíš

Jak už název napovídá, tato hora je spojená s Mojžíšem. Je to místo, kam po 40 letech bloudění v poušti zavedl svůj lid, ukázal zemi zaslíbenou a zemřel. Z vrcholku hory uvidíte panorama na Svatou zemi, Mrtvé moře a za jasného dne dohlédnete dokonce až k Jeruzalému.

6. Dana – Nejzelenější oblast Jordánska

Jordánsko nejsou jenom pouště, přírodní rezervace Dana je toho důkazem. Hlavně na jaře je to tu pěkně zelené. Pokud rádi chodíte na treky, bude se vám Dana líbit. Čekají na vás hluboké kaňony, hory, nějaké to lezení a hlavně nádherné výhledy do krajiny. Na rozdíl od Petry tu potkáte minimum turistů.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Achie (Gids in Jordanië) (@achiedegids9),

Tip: Co se cestou do Jordánska stavit na Kypru? Letenky z Vídně se s několikadenní zastávkou na Kypru začínají již na 2040 Kč

5. Umm Qais – Římská památka na hranici čtyřech zemí

Na úplném severu Jordánska se nachází jedna z mnoha římských památek v zemi – Umm Qais. Za správného světla je to tu celé mystické. Jinak kousek od Umm Qais se nachází čtyřmezí, kde se potkávají hranice Jordánska, Izraele, Sýrie a Palestiny. Je zde nádherný výhled na Galilejské jezero a plus se tu nachází jeskyně, ve které svého času pobýval samotný Ježíš. Najděte si průvodce a vyražte sem, stojí to za to.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílel uživatel @gagybg,

Tip: Video na Youtube z roadtripu po Jordánsku. Je v něm většina z míst z našeho výběru.

4. Mrtvé moře – Nejníže položené místo planety

Mrtvé moře je nejníže položeným místem planety. Nachází se v nadmořské výšce (v tomto případě spíš nížce) mínus 430 metrů nad mořem. K tomu si přidejte ještě neuvěřitelnou koncentraci soli. Mrtvé moře je tak slané, že v něm žádní živočichové nemají šanci přežít. Lidé se ale bát nemusí, těm koupačka neuškodí, ba naopak. Mrtvé moře vyléčí nejeden kožní problém. Jen si dejte pozor, aby se vám voda nedostala do očí, to by naopak zas nějaký ten problém způsobilo.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Visit Jordan (@visitjordan),

3. Jerash – Tam, kde řádil Top Gear

Pokud milujete starověký Řím a veškeré důležité římské památky jste v Evropě už viděli, vypravte se do Jordánska. Římských památek je tu spousta. Jednou z nejznámějších je město jménem Jerash, kde byl několik stovek let před naším letopočtem postaven obrovský komplex chrámů, amfiteátrů, lázní a hipodromů. Jestli jste fanoušci Top Gearu, tak Jerash je přesně to místo, kde mezi sebou Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May závodili ve svých upravených kabrioletech.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Steve Wenger (@stevewenger.ch_photography),

2. Petra – Jeden ze sedmi divů světa

Petra je jeden ze sedmi divů světa a zároveň nejnavštěvovanější místo v Jordánsku. A není se čemu divit. Jedná se o unikátní oblast v pískovcových skalách, do kterých jsou ručně vytesány chrámy o velikosti našich kostelů. Až na místě si uvědomíte, co to muselo být za šílenou práci. Připravte se, že vstup je poměrně nákladný, určitě se ho vyplatí řešit přes Jordan Pass. Každopádně Petru navštivte a nechte si na ní minimálně dva dny. Je obrovská.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Visit Jordan (@visitjordan),

Tip: Ceny za ubytování v Petře začínají na 400 Kč za dvě osoby. Podívejte se na výběr nejlepších ubytování přes Booking.com.

1. Wadi Rum – Nejhezčí poušť na světě, která vypadá tak trochu jako krajina na Marsu

Říká se, že právě poušť Wadi Rum je tou úplně nejhezčí na celém světě. Podobné výhledy prostě nikde jinde neuvidíte, sem tam se budete dokonce cítit tak, jako byste byli na jiné planetě. To je asi důvod, proč se tu natáčel velkofilm Marťan. Filmové triky tu prostě nebyly potřeba. Jinak doporučujeme vyrazit do pouště přes noc, ten výhled na hvězdnou oblohu za to prostě stojí. K tomu si přidejte ještě úžasné východy a západy slunce, a z Wadi Rumu se pak stane místo, na které už nikdy v životě nezapomenete.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Visit Jordan (@visitjordan),

Tip: Byli jste v Jordánsku a chcete inspirovat ostatní? Napište cestopis a buďte těmi, podle kterých ostatní cestují. Jak na to? Mrkněte na Jak napsat cestopis.

V mapě najdete všechna místa našeho výběru, jsou přehledně označená číslem. Bude se vám to hodit, při plánování vaší cesty do Jordánska.